Yazlık çiçekler: bir çiçek bahçesi için özellikler, çeşitler, fikirler

Birçok kasaba halkı için yazlık, doğayla iletişim kurmanın keyfini çıkarabileceğiniz favori bir yaz tatili yeridir. Özellikle parlak renkleriyle öne çıkan bir alanda vakit geçirmek çok keyifli. Peyzajınızı çeşitlendirmenin kolay ve hızlı bir yolu çiçekli bitkiler dikmektir. Tomurcukların gölgeleri, şekli ve boyutu, çiçeklenme süresi, yükseklik dikkate alınarak ilginç bir şekilde birleştirilebilirler. Çiçek tarhları, alpin kaydırakları, patikalar ve sadece tek çalılar, alanı canlandıracak ve süsleyecek, en göze çarpmayan kulübeleri bile bir cennet parçasına dönüştürecektir..

Bir banliyö bölgesi için çiçeklerin özellikleri

Köylüler ve yazlık sahipleri sürekli olarak bahçeye bakabiliyorsa, çoğu yaz sakininin sadece kısa bir hafta sonu vardır. Bu, sahadaki bitkilerin olumsuz hava koşullarına, yabani otlara ve zararlılara karşı mümkün olduğunca dayanıklı olması gerektiği anlamına gelir. Tabii ki, zaman zaman en iddiasız mahsullerin bile gübrelere, ayıklamaya, budamaya, yeniden ekime ihtiyacı vardır: tüm bunlar iyi gelişmelerinin anahtarıdır. Ancak yine de, başlangıçta belirli bir bölgenin koşullarına uyarlanmış çeşitleri seçmeye değer..

Bir kır evinde bir çiçeklik düzenlerken uygun bir iklim ve çiçeklenme dönemi tek önemli faktör değildir. Ayrıca tasarımının dayanıklı olup olmayacağına veya yıllık olarak güncellenip güncellenmeyeceğine karar vermek gerekiyor. İlk seçenek için çok yıllık bitkiler uygundur – çeşitli çalılar, soğanlı, yumrulu, bazı köksap otları. Soğuk kışları iyi tolere ederler ve ilk sürgünler ve tomurcuklar kar eridikten hemen sonra ortaya çıkar. Bir ve iki yaşındaki türler daha kaprislidir: kural olarak, fidelerden açık toprağa ekilir ve her yıl prosedürün yeniden tekrarlanması gerekir. Tohumlar esas olarak Ağustos’tan Kasım’a kadar göze hoş gelen sonbahar çiçekleri yetiştirmek için kullanılır..

Yazlık çiçekler - Özellikler Yazlık çiçekler - Özellikler

Yazlık için çiçek çeşitleri

Çiçekler açma zamanına bağlı olarak ılık mevsimlere göre kategorilere ayrılır. Sezon, erken ilkbaharda yerden çıkan çuha çiçeği ile açılır: çiğdemler, pushkinia, karaca otu, muscari, ardından ünlü nergis ve laleler. Orman kenarlarının minyatür sakinleri – kardelenler, mavi kuşlar, çuha çiçeği, menekşeler – yazlık evlerde daha az zarif görünmüyor. Ağaçların veya binaların gölgesinde, gök mavisi yıldızlarla serpiştirilmiş kalın bir halı gibi bir deniz salyangozu yayılır..

Mayıs (Soğuk bölgelerde Haziran) çiçekleri bahar lüksünün özüdür. Gül, şakayık, süsen tomurcukları rengârenk açılıyor, aquilegia ve ela orman tavuğunun renkli çanları, dicentra’nın pembe kalpleri ortaya çıkıyor. Hava, vadideki zambakların kokusuyla doludur – bu arada, papatyalar ve hercai menekşe gibi serin kısmi gölgede kendilerini en iyi hissederler..

Yaz aylarında güller açmaya devam eder, gladioli, zambak, delphinium, astilbe, papatya, phlox, ortanca ve karanfil açar. Güzel akşamlar için, verandaya veya çardağa yakın bir yerde, bir gece menekşe-mattiola ekmeye değer – görünüşte göze çarpmayan, havayı leylak, yasemin veya akasya gibi lezzetli bir aroma ile doldurur..

Sonbaharda krizantem, aster, dahlias, zinnias (majoriki), nasturtiums, marigolds, helenium, ölümsüz öne çıkıyor. Çiçek tarhının “alt” katmanı, titreyen petunyalara ve turuncu physalis fenerlerine aittir. Ağustos ayından Ekim ayının sonuna kadar, avlu ebegümecilerle (hisse senedi gülleri) süslenir ve havlu çeşitleri, ihtişamlarında gerçek çalı gülleriyle rekabet edebilir. Ancak Kudüs enginarının altın güneşleri ilk dona kadar sürecek ve bu çok yıllık yüksekliğe 2 metre veya daha fazla ulaşabilir..

Dış parametrelere göre, çiçek tarhları için bitkiler düşük, orta ve uzun olarak sınıflandırılır; çiçekli, aromatik, süs-yaprak döken, süs meyveleri olan bitkiler. Sap tipine göre çalı çiçekleri, dik, kıvırcık, bol (düşen), bordür ve halı vardır..

Yazlık çiçekler - Çeşitleri Yazlık çiçekler - Çeşitleri Yazlık çiçekler - Çeşitleri

Farklı renk türleri nerede kullanılır?

Bir banliyö bölgesinin peyzaj tasarımında, parlak çiçek aranjmanları olmadan yapamazsınız. Süs bitkileri, yolları çerçevelemek, binaların ve çitlerin güzelliğini vurgulamak, evi güney güneşinden gölgelemek veya kuzey köşelerine parlaklık eklemek için kullanılabilir. Yazlıkta, alan deneyler ve olağandışı çözümler için tamamen açıktır ve istenirse bazı çiçekler her zaman başka bir yere nakledilebilir..

Uzun dik bitkiler

Ayçiçeği, ebegümeci, dahlias, delphinium, gladioli, boş duvarlar ve çitler boyunca tek sıra dikim için idealdir. 1 metre yüksekliğe kadar yemyeşil çalılar, pencerelerin altında daha uygun görünecek – tek güller, şakayıklar, krizantemler.

Yazlık çiçekler - Uzun dik bitkiler Yazlık çiçekler - Uzun dik bitkiler Yazlık çiçekler - Uzun dik bitkiler Yazlık çiçekler - Uzun dik bitkiler Yazlık çiçekler - Uzun dik bitkiler

Çok yıllık çalılar

Bahçeye çok ilginç bir ektirler. Onları bir çitin yanında ve sitenin derinliklerinde bankların ve çardakların yanına yerleştirmek uygundur. Sadece uygun aydınlatma ve sulama sağlamak gereklidir: buddleya, spirea, ortanca, kartopu, yasemin açık güneş altında iyi büyür, ancak ormangülü, kızamık, hor çiçeği, mahonia ve mürver gölgeyi iyi tolere eder.

Yazlık çiçekler - Çok yıllık çalılar Yazlık çiçekler - Çok yıllık çalılar Yazlık çiçekler - Çok yıllık çalılar Yazlık çiçekler - Çok yıllık çalılar Yazlık çiçekler - Çok yıllık çalılar

iğne yapraklı cüceler

Porsuk, şimşir, ardıç – bir dağ manzarasını taklit eden mixborders ve kaya bahçelerinde yaygın olarak kullanılır. Bu tür yaprak dökmeyen elemanlar, soğuk mevsimde bile kompozisyonların estetik görünümünü korur ve dona dayanıklı yosun, taş slaytları tamamlamaya yardımcı olur..

Yazlık çiçekler - İğne yapraklı cüceler Yazlık çiçekler - İğne yapraklı cüceler Yazlık çiçekler - İğne yapraklı cüceler Yazlık çiçekler - İğne yapraklı cüceler

gündüzsefası asmaları

Lianalar, bir yazlık kulübeyi güneşten hızla gölgelemek ve rahatlık yaratmak için ihtiyacınız olan şeydir. Kesinlikle bir desteğe ihtiyaçları var – zincir bağlantılı bir ağ, bir pergola, bir merdiven veya bir bitkinin dallarının izleyeceği başka herhangi bir yapı. Bu grup akasma, sabah zafer, süs bezelye, nasturtium, saplı ortanca içerir. Süs yaprak döken bitkiler arasında şerbetçiotu, sarmaşık, ağaç kurdu ve Çin limon otu bulunur..

Yazlık çiçekler - Gündüzsefası sarmaşıkları Yazlık çiçekler - Gündüzsefası sarmaşıkları Yazlık çiçekler - Gündüzsefası sarmaşıkları Yazlık çiçekler - Gündüzsefası sarmaşıkları Yazlık çiçekler - Gündüzsefası sarmaşıkları

Halı bitkileri

Rengarenk çiçeklikler ve desenli kompozisyonlar oluşturmak için vazgeçilmez. Sadece bunları kullanarak, çim üzerinde gerçek bir resim “boyayabilirsiniz” ve uzaktan milyonlarca yapraktan oluşan parlak bir kombinasyon, pahalı bir kabarık halı gibi görünecektir. Böyle bir güzelliği yaratmak için gelichrisum, antene, stellaria, piretrum, hosta, coleus, mesembriantemum, pelargonium, begonia, cineraria, alternantera, santolin, sedum, gençleştirilmiş, stachis, echeveria’ya ihtiyacınız olabilir..

Yazlık çiçekler - Halı bitkileri Yazlık çiçekler - Halı bitkileri Yazlık çiçekler - Halı bitkileri Yazlık çiçekler - Halı bitkileri Yazlık çiçekler - Halı bitkileri

Ülkede bir çiçek bahçesi için fikirler

Bir yazlık evinin çevre düzenlemesi yaratıcı bir süreçtir ve içindeki herhangi bir hayal gücü tezahürü sadece memnuniyetle karşılanır. Her yerde çiçek yetiştirebilirsiniz – bu, aşağıda toplanan çok sayıda orijinal örnekle kanıtlanmıştır..

lastiklerde

Araba tekerleklerinden yıkanmış kauçuk, son derece popüler bir mini çiçek kabıdır. Çoğu zaman, lastikler parlak renklerde yeniden boyanır – kompozisyon bu şekilde daha zarif görünür ve daha fazla dikkat çeker. Bazen daha büyük nesneler de saksı olarak kullanılır – arabalar, arabalar, kamyonetler ve hatta hurda metal için yazılmış tekneler..

Yazlık çiçekler - Lastikli çiçek bahçesi Yazlık çiçekler - Lastikli çiçek bahçesi Yazlık çiçekler - Lastikli çiçek bahçesi Yazlık çiçekler - Lastikli çiçek bahçesi

Eski şeyleri kullanmak

Ülkede onlarca yıldır biriken gereksiz sepetler, valizler, tabaklar, şemsiyeler, mobilyalar, sıhhi tesisat armatürleri, bisikletler, delikli ayakkabılar ve diğer her şey, özel bir peyzaja kolayca uyarlanabilir. Aynı zamanda, sonunda sitenin terk edilmiş bir çöp sahasına dönüşmemesi için bir orantı duygusu gözlemlemek önemlidir..

Yazlık çiçekler - Eski şeyleri kullanan çiçek bahçesi Yazlık çiçekler - Eski şeyleri kullanan çiçek bahçesi Yazlık çiçekler - Eski şeyleri kullanan çiçek bahçesi Yazlık çiçekler - Eski şeyleri kullanan çiçek bahçesi

Dikey kompozisyonlar

Küçük alanlar için idealdir, ancak geniş bir bahçe yalnızca bunlardan faydalanacaktır. Bunlar, bireysel saksılardan piramidal yapılar, bol çiçekli sütunlar, bir duvar veya çit üzerinde üst üste yerleştirilmiş çok katmanlı kutular, farklı eğim açılarına sahip merdivenler ve daha birçok şey olabilir. Fenerler için dekor olarak standart ve düşen çeşitler iyi bir çözüm olacaktır..

Yazlık çiçekler - Dikey çiçek bahçesi Yazlık çiçekler - Dikey çiçek bahçesi Yazlık çiçekler - Dikey çiçek bahçesi