Verbena (85 fotoğraf): çeşitleri, bakımı ve ekimi

Verbena, bahçıvanlar arasında çok popüler olan ve tıpta da yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Güzel çiçekleri sadece ev bahçelerini süslemekle kalmaz – asılı saksılarda ve saksılarda bulunur, terasları, balkonları ve sundurmaları mükemmel bir şekilde dekore eder. Bitki, eski uygarlıkların zamanlarına dayanan çok uzun bir varoluş geçmişine sahiptir. Hindistan, Mısır, Yunanistan’da mine çiçeği, dini ritüellerde ve tıpta kullanılan kutsal bir kültür olarak kabul edildi. Bu güne kadar mistik bir haleyle örtülüdür, ocağın, esenliğin ve refahın koruyucusudur..

Ana türler

Bu harika bitkinin anavatanı Güney Amerika’dır, ancak yıllık olarak yetiştirilen Avrasya ve Kuzey Amerika’ya yaygın olarak yayılmıştır. Bugün, türünün yaklaşık 200’ü var, ancak hepsi çiçekçilikte popüler değil – hibrit çeşitler tercih ediliyor.

Verbena kokulu (limon)

Bu isim, yapraklarının ovuşturulduğunda limon kokusu yayma özelliğinden dolayı türlerden birine verilmiştir. Onları tatarsanız, limon fesleğenine benzer hafif ekşi bir tat yaşayabilirsiniz. Çalı oldukça büyük ve gür – yüksekliği 2 m’ye ulaşır.Kar beyazı çiçeklenme yaz ortasından sonbahar ortasına kadar görülebilir..

Bu türün bir başka avantajı, kültürün tıpta ve kozmetolojide yaygın olarak kullanılması sayesinde şaşırtıcı tıbbi özellikleridir. Soğuk algınlığı, nevroz, sindirim sistemi sorunları ve cilt hastalıklarına karşı mücadelede iyi olan antiseptik ve antibakteriyel bir madde olarak işlev gören yapraklardan esansiyel bir yağ çıkarılır..

Verbena kokulu limon Verbena kokulu limon

Verbena grandiflorası

Bu, 10 cm çapa kadar büyük çiçek boyutları ile keskin bir şekilde ayırt edilen melez bir türdür.Renk paleti, mor, kar beyazı, mavi, leylak tonlarının birçok tonunu içerir. Her tomurcuğun ortasında bulunan beyaz kenarlı sarı-yeşil merkez özel bir güzellik verir, bu nedenle bu tip en dekoratif olanlardan biridir. Büyük çiçekli mine çiçeği, Temmuz ayı başlarında küresel çiçek salkımlarında çiçek açmaya başlar ve sadece don başlangıcında çiçek açmayı bırakır. Burada en popüler çeşitlerden ikisi ayırt edilebilir:

“Toskana” – 25 cm yüksekliğe kadar küçük çalılar Tüm yaz sonbaharın sonlarına kadar beyaz, leylak, mor renkte çiçek açar;

“İdeal” – 30 cm’ye kadar düz gövdelere sahiptir, geniş bir renk yelpazesine sahip çiçek açar.

Bu tip, yemyeşil çiçek tarhlarının yapıldığı açık alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır..

Verbena grandiflorası Verbena grandiflorası

Verbena Bonar

Bu tür, üstte dallanan ince, düz gövdelere sahiptir. 1,5 m uzunluğa ulaşsa da mahsulün jartiyer veya desteğe ihtiyacı yoktur. Alt kısımda yoğunlaşan seyrek bitki örtüsü ve karmaşık şemsiyelerde toplanan küçük çiçek salkımları vardır. Tomurcuklar başlangıçta, açıldığında leylak rengine dönüşen mor bir renk tonuna sahiptir. Çiçeklenme oldukça uzun bir süre devam eder ve sadece sonbaharın sonlarında tohumlu bir meyve oluşumuyla sona erer. Bitki kesinlikle bakım talep etmiyor – onu güneşli bir yere yerleştirmek yeterli.

Verbena Bonar Verbena Bonar

mine çiçeği güzel

Gerçekten de, bu çeşitliliğin mükemmel bir adil adı vardır. Yapraklar çok güzeldir, ayrık kenarlara ve göze çarpan tuhaf damarlara sahiptir ve küçük çiçekler zengin bir palete sahiptir: beyaz, mavi, leylak, kiraz ve lavanta. Türün en popüler temsilcisi, mükemmel estetik özelliklere sahip Lunnaya Nehri çeşididir. Küçük çalısı (30 cm’ye kadar), kar beyazı bir merkeze sahip yemyeşil bir mor çiçek halısı oluşturan dallanma saplarına sahiptir. Bu güzellik yaz ve sonbahar boyunca gözlemlenebilir..

mine çiçeği güzel mine çiçeği güzel mine çiçeği güzel

mine çiçeği officinalis

En güzel olarak adlandırılamaz, ancak bu türün faydaları yadsınamaz. Ayrıca “cadı otu”, “kutsal ot”, “juno’nun gözyaşı” olarak da adlandırılır. Çok küçük leylak rengi çiçekleri vardır ve çiçek açtıktan sonra fındık oluşur. Bitkinin değeri, birçok faydalı madde içermesidir – uçucu yağ, C vitamini, steroidler, eser elementler, vb. İlginç bir gerçek, bitkinin doğada genellikle bir ot şeklinde bulunabilmesidir. Evde ekimde, kendi kendine tohumlama ile çoğalabilen bakımda da iddiasızdır..

mine çiçeği officinalis mine çiçeği officinalis mine çiçeği officinalis

Mine çiçeği melezi

Ayrıca, melez mineçiçeği çok popülerdir, çeşitli bitki formlarına sahiptir – uzun boylu, cüce, toprak örtüsü, bol. Farklı çeşitlerin rengi de şeftali ve portakal gibi tonlar da dahil olmak üzere çok çeşitli renklerle şaşırtabilir..

Mine çiçeği melezi Mine çiçeği melezi Mine çiçeği melezi Mine çiçeği melezi

Verbena’nın uygun bakımı

Bitkinize uygun şekilde bakmak, sağlıklı gelişiminin önemli bir parçasıdır. Kültüre gereken özeni göstererek, sitenizde yaz ortasında çeşitli renklerde bir isyanla parlayacak ve sonbahar ortasına kadar çiçeklenmekten keyif alacak yemyeşil bir sera oluşturabilirsiniz..

Aydınlatma

Kültür iyi aydınlatmayı sever. Hem parlak güneş ışığını hem de kısmi gölgeyi eşit derecede iyi tolere eder. Bununla birlikte, en coşkulu çiçeklenme elde etme arzusu varsa, onu güneşli bir alana dikmek gerekir. Evde, saksılar tercihen güneye bakan pencerelere veya balkonlara kurulur..

Verbena - Aydınlatma

Sıcaklık

Verbena, -3C’ye kadar donları tolere edebilmesine rağmen, termofilik bir bitkidir. Hepsinden iyisi, + 16 … + 25C sıcaklık aralığında gelişir ve çiçek açar. Özellikle sıcak günlerde hidrasyon ona yardımcı olur..

Verbena - Sıcaklık

Nem

Verbena nemi çok sever, ancak ölçülü olarak. Toprağın artan nemi, kök sisteminin mantar hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir, bu nedenle suyun durgunluğunun görülebileceği alanlar bir drenaj sistemi ile donatılmalıdır. Ampel verbena özellikle su dolu toprağa karşı hassastır.

Verbena - Nem

sulama

Kültür, özellikle yazın ilk yarısında dikkatli ve düzenli sulamaya ihtiyaç duyar. Sonbaharda, sulama sıklığı azalır ve kış dönemine yaklaştıkça tamamen dururlar. Bitkiye rahat koşullar sağlamak için kuru havalarda, köklere hava erişimi sağlayarak altındaki toprağı düzenli olarak gevşetmeniz gerekir. Ayrıca genç bitki fidelerinin aktif sulamaya ihtiyacı vardır..

Verbena - Sulama

Gübreler ve besleme

Uygun bakımın önemli bir parçası bitki beslenmesidir. Bunun için hem mineral hem de organik gübreler kullanılır. Mineral bileşenlerin kompleksleri toprağa mevsimde 3-4 kez eklenir ve organik – topraktaki azot seviyesini arttırmamak için sadece bir kez. Daha sık pansumanlarla, mine çiçeği gür yeşilliklere sahip olacak, ancak çiçeklenme kaybolacak. Sıcak havalarda, nemi tutacak toprağa malç koymak gerekir..

Verbena - Gübreler ve pansuman

Zararlılar ve hastalıklar

Verbena, çeşitli hastalıklara eğilimli bitki kategorisine ait değildir. Gelişebilecek hastalıklar çoğunlukla uygunsuz veya kalitesiz bakımla ilişkilidir. Bunlar şunları içerir:

– Beyazımsı lekelerin ortaya çıkmasıyla kendini gösteren “Külleme”. Hastalığın nedeni aşırı sulama, yüksek nemdir. Hastalıklı kültür çoğunlukla çıkarılır, ancak temel ile iyileştirmeyi deneyebilirsiniz. Hastalığın önlenmesi için bitanol ile ilaçlama kullanabilirsiniz..

– “Siyah bacak” da su basmasının bir sonucudur. Kursuna, kurtulması oldukça zor olan bir mantarın görünümü eşlik ediyor. Sulamayı doğru organize etmek önemlidir.

Bu hastalıklara ek olarak, bitki, en tehlikelileri yaprak bitleri, keneler ve tripler olan haşere saldırılarına maruz kalabilir. O kadar küçüktürler ki onları çıplak gözle görmek neredeyse imkansızdır. Bitki çok çabuk kurur, lekelerle kaplanır, ölür. Tedavi böcek ilacı tedavisi gerektirir.

Verbena - Zararlılar ve Hastalıklar Verbena - Zararlılar ve Hastalıklar

Verbena nakli nasıl

Açık toprağa ekim için önce yeri belirlemelisiniz. Kültür tamamen seçici olduğundan, herhangi bir köşeye “yerleşebilir”, ancak en iyi koşullar verimli topraklara sahip güneşli alanlar olacaktır. Suyun durgun olmaması arzu edilir – kırma taştan, genişletilmiş kilden drenaj veya fazla nemin giderilmesini sağlayabilirsiniz..

Ekim işlemi, ilkbaharın sonlarında, ılık havaların kurulmasıyla gerçekleştirilir. Sonbaharda, bunu yapmamak daha iyidir, çünkü uzun süreli soğuk algınlığı felaket olabilir. Karmaşık mineral gübreler (1 metrekare başına 2 yemek kaşığı) ve humus (5 kg / 1 metrekare) eklenerek toprağın kazılması gerekir. Daha sonra toprak parçası ile kök sisteminin boyutuna göre delikler oluşturulur ve su ile sulanır. Çalı bir deliğe “oturur”, toprak serpilir ve hafifçe sıkıştırılır. Dikimden hemen sonra iyi sulama önemlidir. Burçların kompaktlığına bağlı olarak delikler arasındaki mesafe 20 ila 50 cm arasındadır..

Verbena nakli nasıl Verbena nakli nasıl

Evde üreme

Verbena iki şekilde çoğaltılabilir – tohum ve kesimler. Tohumlardan fide yetiştirmek, gür çiçek salkımlarını daha erken görmenizi sağlar, bu nedenle bu yöntem çiçek yetiştiricileri arasında daha yaygındır. Değerli ve dekoratifliği yüksek çeşitler elde etmek gerekirse aşılama yöntemi kullanılır..

Verbena tohumlarının çoğaltılması

Fideler için tohum ekim süreci erken ilkbaharda başlar. Bunu yapmak için, malzeme birkaç gün ılık suya batırılmalıdır. Kum ve turba ile karıştırılmış toprak önceden hazırlanmış kutulara dökülür. Tohumlar yarım santimetre derinliğe daldırılır, hafifçe serpilir, nemlendirilir. Kap, bir mini sera oluşturacak şekilde cam veya film ile kaplanmalıdır. Kutu sıcak, aydınlatılmış bir yerde olmalıdır. Çimlenme için optimum sıcaklık + 18 … + 20C’dir..

Her gün sera havalandırılır, yoğuşma giderilir ve toprağa püskürtülür. İlk sürgünler 3-4 hafta içinde ortaya çıkar – daha sonra kap daha serin bir yere aktarılır. Bir ay sonra, filizler ayrı saksılara ekilebilir ve kültür, ılık havaların kurulmasıyla açık toprağa ekilir..

Verbena tohumlarının çoğaltılması Verbena tohumlarının çoğaltılması Verbena tohumlarının çoğaltılması

Mine çiçeğinin kesimlerle çoğaltılması

Beğendiğiniz türleri bu şekilde çoğaltmak için sonbaharda yetişkin bir çalı kazmanız ve onu sıfırın üzerinde yeterince düşük bir odaya (bodrum) taşımanız gerekir. İlkbaharın başlamasıyla birlikte, her biri 4-5 çift yaprak olması gereken sürgünlerin üst kısımlarından kesimler ayrılır. Bu durumda, sadece üst kısımlar bırakılır ve geri kalanı kaldırılır. Hazırlanan dallar, mevcut ilk tomurcuğa kadar kumlu turba toprağına dikilmeli, sulanmalıdır..

Yüksek nemin sağlanması gereklidir, bu nedenle kap bir film (plastik torba) ile kaplanmalıdır. Köklenme birkaç hafta içinde gerçekleşir ve bundan sonra tomurcuklar gelişmeye başlar. Açık toprağa ekim Mayıs-Haziran aylarında yapılır..

Mine çiçeğinin kesimlerle çoğaltılması

Verbena – fotoğraf

Verbena çiçekçilerin favorilerinden biridir. Yemyeşil rengi sadece ev bahçeleri için değil, teraslar, balkonlar ve pencere pervazları için de çarpıcı bir dekorasyon. Bir grup tarafından ekilen çiçekler özellikle harika görünüyor. Sizi fotoğraf galerimizdeki çeşitli bitki türlerini tanımaya ve kendi arazilerinizi dekore etmek için fikirler almaya davet ediyoruz. Mutlu seyirler!

Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf Verbena - fotoğraf