Rose Floribunda (90 fotoğraf): çeşitleri ve bakımı

Zarif ve dekoratif Floribunda gülü, peyzaj tasarımında ve bahçe arazilerinin tasarımında aktif olarak kullanılmaktadır. Popülerliğin sırrı basittir: dona karşı direnç, iyi bağışıklık, iddiasızlık, uzun çiçeklenme dönemi. Yetiştiriciler, yıllarca farklı çeşitleri geçerek ilginç bir aile elde etmeyi başardılar. Sonuç olarak, yeni başlayan çiçek yetiştiricilerinin bile baş edebileceği renkli ve zarif bir Floribunda gülü ortaya çıktı..

Çiçeğin genel özellikleri

Olağandışı gül bir metre yüksekliğe ulaşır. Ancak minyatür otuz santimetre çeşitleri de var. Ailenin bir özelliği yoğun renkli çiçeklenmedir. Sürgünlerin tepesinde yalnız bir çiçek değil, bütün bir buket oluşur. Çeşitli alt türler, bir bahçe çalısı veya bir saksıda bir ev bitkisi olarak yetiştirilir. Ayrıca buketler ve dekoratif düzenlemeler için kesilirler..

En büyük çiçekler on santimetre uzunluğundadır, ancak genellikle daha küçüktürler. Dokuda hem basit hem de değişen derecelerde havlu vardır. Çiçeklenme dönemi yaz yüksekliğinde başlar. Dekoratif fideler için önemli bir artı, dalgalar halinde birkaç aşamada çiçek açmasıdır. Önemli donlara kadar Floribunda gülüne hayran olabilirsiniz..

Türlerin kökenleri, Danimarkalı yetiştirici Poulsen’in faaliyetlerine kadar uzanmaktadır. Melez çay ve polyanthus alt türlerini geçmeye başlayan ve yirmili yılların ortalarında başarılı olan oydu. “Floribunda”nın tanımı, kelimenin tam anlamıyla “bol çiçekli” olarak tercüme edilir. Bu doğrudan grubun ana özelliğini gösterir. Ailenin resmi doğum tarihi 1952 olarak kabul edilir..

Rose Floribunda - Genel Özellikler Rose Floribunda - Genel Özellikler Rose Floribunda - Genel Özellikler

Floribunda gül çeşitleri

Dekoratif çeşitlerin ve alt türlerin sayısı o kadar geniş ve çeşitlidir ki, onları doğru bir şekilde saymak uzun zamandır imkansız olmuştur. Yetiştiriciler giderek daha ilginç çeşitler üretiyorlar. Esas olarak dekoratif niteliklerde, renklerde, çiçeklenme döneminde birbirlerinden farklıdırlar..

Carte Blanche

Dekoratif yaprakları ve küçük çift kar beyazı çiçekleri ile ünlü uzun bir çeşittir. Carte Blanche sonbahara kadar aktif olarak çiçek açar, neredeyse hastalanmaz ve parazitlerden korkmaz. Bir mantardan çok nadiren etkilendiği için de değerlidir. Yeni başlayan çiçek yetiştiricileri bile bu tür fidelerle başa çıkabilir..

Gül Floribunda - Carte Blanche Gül Floribunda - Carte Blanche

blöför

Yayılan çalı 65 cm’ye kadar büyür.Koyu yeşil parlak yapraklar, muhteşem çift pembe tomurcuklar için mükemmel bir kontrast arka plan görevi görür. Parlak görünümü nedeniyle, peyzaj kompozisyonları çizilirken genellikle iddiasız bir çeşitlilik ön plana ekilir..

Gül Floribunda - Bluvender Gül Floribunda - Bluvender

Leonardo da Vinci

Sert bir süs çeşididir, neredeyse rüzgardan korkmaz ve hatta şiddetli yağmura karşı dayanıklıdır. Büyük on santimetre çiçekler yoğun bir kompakt çalıyı süslüyor. Bazen bu çeşitlilik bir metrenin üzerinde büyür. Kösele ve yoğun yapraklar, çiçeklenmenin hassasiyetini vurgular. Leonardo da Vinci’nin özel bakım gerektirdiğini, ancak dona ve çoğu hastalığa karşı dayanıklı olduğunu unutmayın..

Gül Floribunda - Leonardo da Vinci Gül Floribunda - Leonardo da Vinci

Gökada

Seksen santimetre uzunluğundaki çalı, çiçeklenme mevsimi boyunca devam eden olağandışı iki renkli sarı-kırmızı çiçeklerle kaplıdır. Diğer bir özelliği ise açılmamış tomurcukları yayan keten tohumu yağı aromasıdır..

Gül Floribunda - Gökada

Frizya

Kompakt, yoğun ve esnek çalılar 75 cm ye kadar büyürler, zengin bir gölgede kalın çift sarı çiçeklerle serpilirler. Değerli dekoratif niteliklerden biri parlak güneşe karşı dirençtir. Güller solmaz ve dondan korkmazlar. Frizya dona kadar çiçek açar.

Gül Floribunda - Frizya

Maria Theresa

Zarif çalı, şemsiye şeklindeki çiçek salkımlarında küçük, vazo şeklinde yerleştirilmiş çiçeklerle doludur. Yoğun bir şekilde iki katına çıkarlar, narin bir pembe renk tonu, parlak koyu yapraklar üzerinde parlak bir şekilde öne çıkarlar. Yaz başından sonbahar ortasına kadar çiçek açan geniş ve güçlü bir çeşittir. Günlük yaşamda, en yaygın belirtiler de dahil olmak üzere mantarlara karşı dayanıklıdır: külleme veya siyah nokta.

Gül Floribunda - Maria Theresia Gül Floribunda - Maria Theresia

Stromboli

Koyu parlak yapraklarla kaplı seksen santimetre uzunluğunda, dik bir çalı. Yivli kadife yaprakları olan büyük çiçekler, 3-5 ve bazen 10 tomurcuk salkımına birleştirilir. Güzelliği, kase şekli ve koyu kırmızı renkle daha da vurgulanır. zayıf aroma.

Gül Floribunda - Stromboli

lilly marlene

Gösterişsiz çeşitlilik, iklim ve coğrafyadan bağımsız olarak neredeyse tüm dünyada başarıyla büyüyor. Seralar için idealdir. İlginç bir özellik, yeşilliklerin bronz tonudur. Çiçekler ateş kırmızısı, orta çaplı, zayıf belirgin çift dokulu ve ince bir kokuya sahip..

Gül Floribunda - Lilly Marlene Gül Floribunda - Lilly Marlene

Niccolo Paganini

Büyük çiçek salkımına sahip dekoratif, güçlü bir çalı, koyu kırmızı rengi nedeniyle klasik güllere en yakın olanıdır. Fideler, hastalıklara veya zararlılara karşı iyi bir bağışıklığa ve dirence sahiptir. Ve buketleri hazırlarken, bu en popüler çeşitlerden biridir..

Gül Floribunda - Niccolo Paganini

Sangria

Bu, olağanüstü iki katmanlı kıpkırmızı çiçekleri olan nispeten yeni bir alt türdür. Renk doygunluğu ve yoğunluğu çiçeklenme sonuna kadar korunur. Sangria hemen hemen her koşulda yetişir. Bakım için nemi kontrol etmek yeterlidir ve her 3-5 yılda bir yaşlanma karşıtı budama yapın..

Gül Floribunda - Sangria Gül Floribunda - Sangria

Mavi Bajoo

Bu türün özelliği orijinal renkleridir. Tomurcukların alışılmadık bir leylak mavisi tonu vardır. Bu, dış koşullara karşı en zorlu ve hassas çeşitlerden biri olmasına rağmen, olağanüstü dekoratif etkisi nedeniyle çok değerlidir..

Gül Floribunda - Mavi Bajoo Gül Floribunda - Mavi Bajoo

Yeni çeşitler

Yetiştiriciler sürekli olarak yeni hibrit türleri geliştirmektedir. İlginç yeni ürünler arasında sprey gül de var. Çiçek salkımlarının her biri ayrı bir bukete benziyor. Bir diğer popüler grup ise mini flora. Minyatür ve zariftir, diğerlerinden büyüme şeklinde farklıdır: çiçek salkımları dallarda büyümez, onlarla birlikte sürgün verir..

Rose Floribunda - Yeni çeşitler Rose Floribunda - Yeni çeşitler

Floribunda gül bakımı

Muhteşem Floribunda gülü güneşi ve sıcaklığı sever. O iddiasız. Taslaklardan ve rüzgardan gizlemek yeterlidir. Toprağı hazırlamak için önceden kum, turba, humus ile karıştırın. Doğranmış kil, bir porsiyon kemik unu ve bazı süperfosfatlar ekleyebilirsiniz. Nemi ve sıcaklığı korumak için toprak talaşla malçlanır..

Uzun süreli çiçeklenmenin sırrı bol ve düzenli sulamadır. Akşamları çok sıcak yaz, çiçeğe ılık su püskürtün. Gülün nemi yoksa tomurcuklarını döker..

Üst pansuman sezon boyunca yapılır. Bu zor değil. Rejimi ve alternatif organik madde ve mineral safsızlıklarını gözlemlemek yeterlidir. Bu, çiçeğin sağlığı için olduğu kadar çiçeklenme yoğunluğunu ve uzamasını arttırmak için gereklidir..

Süs çalılarının şekillendirilmesi ve periyodik olarak gençleştirilmesi gerekir. Ebegümeci için prosedürü ilkbahar ve sonbaharda tekrarlayın. Yapraklar ortaya çıkmadan önce, yeni sürgünlerin gelişimini teşvik ederek ana budama yapılır. Sonbahar budaması, kışa gül hazırlarken zorunlu bir aşamadır..

Floribunda gül bakımı Floribunda gül bakımı

Nakil ve üreme

Floribunda gülü, çiftlikte kesimlerle mükemmel bir şekilde çoğalır:

1) Akut bir açıyla, tomurcuğun 8 cm yukarısındaki odunsu sürgünleri kesin;

2) Yaprakları ve dikenleri alttan çıkarın;

3) Kesiği hormonal müstahzarlarla tedavi edin;

4) Kesimleri deliklerin yarısına gelecek şekilde yerleştirin;

5) 20-30 cm’lik bir aralığa dikkat edin;

6) Köklenene kadar streç film ile kaplayın;

7) Periyodik olarak havalandırın, sulayın, fideleri besleyin ve toprağı nazikçe gevşetin.

Genç sürgünler kök salır ve 2 yıla kadar gelişir. Onları kış için sakladığınızdan emin olun. Bundan sonra, çalılar yeni ve sağlam bir yere dikilebilir..

Bazı çeşitler aşılama yoluyla iyi ürer, ancak Floribunda gülleri neredeyse hiç evde tohumlardan yetiştirilmez. Uzun zaman alır ve ayrıca türlerin karakteristik özelliklerini korumak zordur..

Rose Floribunda - Nakil ve üreme

Zararlı ve hastalık kontrolü

Floribunda gül çeşitlerinin çoğu büyük hastalıklara, mantarlara ve parazitlere karşı dirençlidir. Zarar görmüş parçaları ve yabani otları zamanında çıkarmak, durgun sudan kaçınmak, bitkileri beslemek ve beslemek yeterlidir..

Önemli bir nüans donma korumasıdır. Dekoratif çeşitler kışın iyi hayatta kalır, ancak bunun için hazırlanmaları gerekir:

– Çiçek salkımına sahip kalan yaprakları tamamen çıkarın;

– Burçları 45 cm’ye kadar kısaltın;

– 30 cm daha toprakla hafifçe serpin;

– Ladin dalları veya yaprakları ile örtün;

– Floribunda gülünü üstüne dokunmamış bir kumaşla kaplayabilirsiniz..

Bu nedenle, ayrıca kar örtüsünün altında, soğuk havalardan korkmuyor..

Rose Floribunda - Zararlı ve Hastalık Kontrolü Rose Floribunda - Zararlı ve Hastalık Kontrolü

Gül Floribunda – fotoğraf

Floribunda gülü çok ilginç ve sıradışı bir çiçektir. Tüm ihtişamıyla en iyi özelliklerini nasıl ortaya çıkaracağınızı görmek için fotoğraf seçimimize göz atın. Mutlu seyirler!

Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf Gül Floribunda - fotoğraf