Physalis (70 fotoğraf): türleri ve bakımı

Bitki örtüsünün bu harika temsilcisini sitenize veya dairenize dikmeyi düşünürken, başlangıçta böyle bir kararın amacına karar vermelisiniz: mükemmel reçeller, kompostolar ve diğer mutfak yemekleri yapmak için sulu meyveler veya değerli bir bahçe dekorasyonu. Bu bitki Orta ve Güney Amerika’ya özgüdür, Avrupa’ya 17. yüzyılda tanıtılmış ve yaygınlaşmıştır. Ayrıca Peru bektaşi üzümü, toprak kiraz olarak da adlandırılır. Physalis’in ne olduğu, onlara nasıl düzgün bakılacağı ve üremenin nasıl gerçekleştirileceği makalemizde tartışılacaktır.!

Ana türler

Physalis, yenilebilir ve yenmez olmak üzere iki ana grubun bulunduğu birçok tür ve çeşide sahiptir. Birincisi “sebze” ve “çilek” gibi türleri ve ikincisi – dekoratif. Ek olarak, her biri kendi avantajlarına sahip olan daha birçok yenilebilir ürün çeşidi vardır. Şimdi sırayla her şey hakkında.

sebze physalis

Bu tür, soğuk direnci, üretkenliği, hızlı büyümesi ve tıbbi özellikleriyle övünebilir. Kendi kendine tohum vererek iyi ürer ve bakımı nispeten iddiasızdır. Bu kültürün oldukça iri ve sulu meyveleri dekapaj yapmaya, kış salataları yapmaya, kendi baharatlarını yapmaya uygun ve oldukça baharatlıdır. Bu gruptaki en yaygın çeşitler:

– Taze yenebilecek küçük sulu meyveleri olan “Ananas”;

– “Üzüm” – cılız, ancak oldukça erken olgunlaşma çeşidi, meyveler genellikle yemek pişirmek için kullanılır kompostolar, konserveler;

– “Columbus” – eser elementler, vitaminler ve pektin açısından zengin olan meyveleri için değerlidir. Hasat hem taze hem de pişmiş komposto olarak yenebilir;

– “Korolek”, meyveleri bunun için mükemmel olduğu için evde şarap yapımı sevenler için harika bir seçenektir. Ayrıca havyar, reçel, şekerlenmiş meyve olarak işlenirler..

Pektin açısından en zengin “Şekerleme” sınıfı. Bitkinin meyveleri marmelat, tatlılar, pata ve diğer şekerleme ürünlerinin hazırlanmasında kullanıldığı için adı kendisi için konuşur. Evde yetiştirmek için iç mekan koşullarında, “Korolek” ve “Confectioner” gibi çeşitler en uygunudur..

sebze physalis sebze physalis sebze physalis

Dekoratif fizik

Bu tip oturma, bahçenin gölgeli alanlarını mükemmel bir şekilde dekore ettiği için peyzaj tasarımcılarının favori tekniklerinden biridir. Çiçeklenmesi, sonbaharın başlarında, “Çin fenerlerini” andıran parlak turuncu tomurcuk kozalarının sıradan yeşilliklerin arka planına karşı olgunlaştığı zaman meydana gelir. İç mekanlar da böyle güzel bir bitkinin dallarıyla dekore edilmiştir: duvarları ve kapıları çelenklerle süslüyorlar, susuz bir akvaryuma “fenerler” koyuyorlar ve onları açık vazolara yerleştiriyorlar..

Meyveler ayrıca kutunun içinde bulunan dekoratif bir görünüme sahiptir, ancak zehirli ve yenmezler. Birkaç çeşidi vardır: Kırmızı, turuncu veya sarı tomurcuklu Alkekengi, fındık renkli fincanlı Franchet ve Longifolia.

Dekoratif fizik Dekoratif fizik Dekoratif fizik

Physalis’in uygun bakımı

Gerekli mikro iklimin kültürünün yaratılması ve sürekli sistematik bakım, onu çeşitli hastalıklardan koruyacak, yenilebilir türlerin yüksek kalitede hasat edilmesini ve süs türlerinin çarpıcı güzelliğini sağlayacaktır. Bitkinin bakımına ekimin çok erken döneminden başlamak, gerekli mikro elementlerle beslemek gerekir..

Aydınlatma

İç mekan kültürü, güney pencerelerinin yanı sıra çok fazla ışığın olduğu doğu ve batı pencerelerinde en iyi şekilde hissedilir. Başka bir seçenek yoksa kuzey olanlar da kabul edilebilir, ancak ek elektrik aydınlatması düzenlemek gerekir.

Açık topraklarda bitki kısmi gölgede ekilir..

Physalis - Aydınlatma

Sıcaklık

Açık topraktaki Physalis, kuraklığa ve dona karşı oldukça dayanıklıdır. + 30C sıcaklıkta bile kışlayabilir. Fidelerin olgunlaşması ve büyümesi sırasında sıcaklık + 15 … + 20 arasında olmalıdır..

Oda koşullarında, optimum aralık gündüz +16 ila +22 ve geceleri + 10 … + 12’dir. Daha yüksek sıcaklıklarda, verim önemli ölçüde düşecektir.

Fizik - Sıcaklık

Nem

Bu çok yıllık bitki için optimum toprak nemi% 70-80 olarak kabul edilir, ancak daha düşük bir göstergeye de izin verilir. En önemli şey, dünyanın kurumasını önlemektir. İç mekan koşullarında, yakınlarda ısıtma cihazları varsa, fidelerin olgunlaşması sırasında bitki ek olarak püskürtülebilir. Physalis atmosferik nem konusunda seçici değil.

Physalis - Nem Physalis - Nem

sulama

Physalis bol içmeyi tercih eder, ancak çok sık değil. Kural olarak, prosedür haftada bir kez gereklidir ve kuru zamanlarda her gün tekrarlanabilir. Ayrıca, ekim sırasında bitki için iyi sulama gereklidir, daha sonra mod azalır. Ev saksılarında kesilen fideleri özellikle dikkatli bir şekilde tencerenin kenarından nemlendirmeniz gerekir. Çok fazla su olmamasına ve durgunluk oluşmamasına dikkat edilmelidir. Sulamadan sonra toprak yoğun bir şekilde çöktüyse, üstüne toprak ekleyebilirsiniz. Toprak kurudukça nemlendirilmelidir. Meyve dökülürken, meyvelerin çatlamasını önlemek için nem takviyesi tamamen iptal edilebilir..

Physalis - Sulama

Gübreler ve besleme

Fide dikerken üst pansuman başlar ve her üç haftada bir gerçekleşir. Bunu yapmak için, 1:20 veya sığırkuyruğu 1:10 oranında bir kümes hayvanı gübresi çözeltisi kullanın. Genç yaprakları yakmamak için kökte böyle bir bileşimle sulama gereklidir. Yetişkin türler için potasyum tuzu, süperfosfat ve amonyum nitrat bazlı bir çözelti yapılır. Her bileşen 15 g alınmalı ve 10 litre su ile seyreltilmelidir. Bu, 1 metrekare için yeterli demektir. iniş.

İç mekan koşullarındaki yetişkin bitkiler için mineral çubuklar kullanabilir veya her 10 günde bir evrensel gübrelerle besleyebilirsiniz..

Physalis - Gübreler ve besleme Physalis - Gübreler ve besleme

Physalis zararlıları ve hastalıkları

Bu kültürün hastalıklardan muzdarip olma olasılığının diğer bahçe türlerinin temsilcilerinden çok daha az olduğuna dikkat edilmelidir, ancak yine de bazı tehlikeler vardır. En yaygın hastalıklar arasında:

1. “Mozaik” – uygun bakım almayan örnekler için tipiktir. Hastalık bu ismi, yeşil alanların zıt benekli rengiyle kendini gösteren karakteristik semptomlardan almıştır. Sonuç olarak, verim önemli ölçüde azalır. Şu anda herhangi bir tedavi olmadığı için bitki derhal çıkarılmalı ve yakılmalıdır ve büyüme yeri bir potasyum permanganat çözeltisi ile tedavi edilmelidir..

2. “Karabacak”, yüksek nem koşullarında ise, genellikle erken bir aşamada physalis’e zarar verir. Hastalık, gövdenin tabanının kararması ve daha da solması ile kendini gösterir..

3. Fitosporoz, meyvelerin olgunlaşma döneminde, üzerlerinde deri altı kahverengi lekelerin ortaya çıkmaya başladığı oldukça tehlikeli bir başka hastalıktır. Doğal olarak, bu tür meyveler tüketim için uygun değildir. Böyle bir hastalık, yüzde bir Bordeaux sıvısı çözeltisi ile püskürtülerek tedavi edilir..

Hastalıklara ek olarak, kültür genellikle önde gelen temsilcileri tel kurtları ve ayılar olan zararlıların saldırılarından muzdariptir. İkincisi, kelimenin tam anlamıyla fidelerin köklerini kemirir, bu nedenle deneyimli bahçıvanlar, bitkiyi dipsiz veya plastik bir şişeden halkasız bir tencereye ekerek koruma sağlar. Bu durumda, gömülü “çit” yerden birkaç santimetre yükselmelidir. Wireworm ile savaşmak için samanla doldurulmuş ve tahtalarla kaplanmış yem çukurları oluşturulur. Böcekler oraya vardığında yemler yakılır..

Physalis zararlıları ve hastalıkları Physalis zararlıları ve hastalıkları

Physalis nasıl nakledilir

Bitkinin her dört yılda bir yeni döllenmiş toprakta yeniden dikilmesi gerekir. Physalis’i nakletmek için, hafif verimli topraklara sahip aydınlık, güneşli bir yer seçmeniz gerekir, bu nedenle ekimden birkaç hafta önce iyice gevşetilmeli ve kazılmalıdır. Kül ve humus eklenebilir. Daha önce patlıcan, patates veya biberin yetiştiği yerlere ekim yapılması tavsiye edilmez, böylece ekilen kültür kendinden öncekilerin olası hastalıklarını ele geçirmez. Dikim sırasında bitkiyi bol sulamak gerekir, daha sonra bu prosedür kuru havalarda gerçekleştirilir..

Physalis nasıl nakledilir Physalis nasıl nakledilir

Evde üreme

Bir bitkinin çoğaltılmasının birkaç yolu vardır – tohumlar, kesimler ve yan sürgünler. Ayrıca, çekirdeksiz bir yöntemle kültürü dağıtma yeteneğine de dikkat etmek önemlidir. Kış veya erken ilkbahardan önce, tohumlar sadece açık toprağa ekilir. İlginç bir gerçek şu ki, bu tür fideler yerli fidanlardan çok daha sağlıklı ve daha serttir, ancak meyveleri çok daha sonra görülebilir. Physalis bir kez ekmek için yeterlidir, gelecekte kendi tohumlarını ekerek bağımsız olarak sayısını artıracaktır..

Tohumlarla Physalis yayılımı

En önemli şey, doğru malzemeyi seçmek ve toprağa ekime hazırlamaktır. En iyilerini nasıl seçeceğinize dair küçük bir sır var: tohumları %5 tuzlu su çözeltisine batırmanız gerekiyor. Yüzeye çıkanlar atılmalı, çökenler toplanmalı, temiz su ile durulanmalı ve kurutulmalıdır. Ekimden hemen önce, malzeme hafif pembe bir potasyum permanganat çözeltisinde kısaca tutulmalıdır..

Ekim ilkbaharın ortasında yapılır. Toprakta 25-30 cm mesafede sığ oluklar oluşur, tohumlar seyrek olarak serilir. İlk filizlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, bitki yoğun bir şekilde dallandığından, fidelerin birbirinden en az 30-40 cm uzaklıkta olması için onları inceltmek gerekir. Evde fideler + 15 … + 18 sıcaklıkta ve periyodik havalandırmada iyi gelişir. Sadece don tehlikesi ortadan kalktığında bir sundurmaya veya balkona aktarabilirsiniz. Fideleri bir buçuk ay içinde toprağa nakledebilirsiniz. Bunu uygun bakım takip eder..

Tohumlarla Physalis yayılımı Tohumlarla Physalis yayılımı

Yanal süreçlerle Physalis yayılımı

Yerde sığ bulunan sürünen bir köksap, sonunda birkaç tane olan sürgünler oluşturur. İlkbahar-sonbahar döneminde, köksapın bir kısmı ile birlikte ana çalıdan ayrılmalıdır (kazılmalıdır). Malzeme daha sonra yeni döllenmiş ve iyi nemlendirilmiş bir toprağa nakledilir..

Yanal süreçlerle Physalis yayılımı

Kesimlerle Physalis yayılımı

Physalis’i bu şekilde çoğaltmak için, çalının dallarını bulmak ve birkaç gelişmiş internoda sahip olan gövdelerin üstlerini kesmek gerekir. Ortaya çıkan malzeme gevşek toprağa yarı yarıya ekilir. Sera koşulları yaratmak önemlidir. Bu nedenle, ilk başta, yatak bir film ile kaplanır, ancak sürekli değildir, ancak havalandırma sağlamak için deliklidir. Bir süre sonra çıkarılır, çeliklerin köklenmesi sırasında doğrudan güneş ışığından ve bol miktarda içilmesinden korunmasını sağlamak gerekir..

Kesimlerle Physalis yayılımı Kesimlerle Physalis yayılımı Kesimlerle Physalis yayılımı

Fizik – fotoğraf

Tabii ki, yenilebilir olgun physalis meyvelerinin tadı resimlerle aktarılamaz, ancak fotoğraf galerisindeki bu harika bitkinin güzelliğine hayran kalmanızı öneririz. Burada çok çeşitli türleri ve çeşitleri ile bahçe arazilerini ve ev sundurmalarını süslemenin yolları toplanmaktadır. Mutlu seyirler!

Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf Fizik - fotoğraf