İngiliz gülü (85 fotoğraf): çeşitleri ve çeşitleri, bakım

İngiliz gülü, özel ilgiyi hak eden, türünün en güzel bitki grubu olarak haklı olarak tanınmaktadır. Bu, İngiltere David Austin’den yetiştiricinin özenli çalışmasının ürünüdür. Güzel bir İngiliz gülünün doğduğu, modern melez çayın alt türleriyle eski gül çeşitlerini geçmeyi en başarılı şekilde başardı. Bu grup, olumsuz iklim koşullarına ve hastalıklara karşı yüksek düzeyde direnç ve elbette meyve karışımları, misk ve çay notaları ile eşsiz bir yemyeşil çiçeklenme aroması ile ayırt edilir..

İngiliz güllerinin çeşitleri ve çeşitleri

Bugüne kadar, her biri kendine has özellikleri olan ve özel ilgiyi hak eden birkaç çeşit İngiliz gülü yetiştirilmiştir. Çalıların boyutunda, çiçeklenme paletinde, tomurcukların şeklinde farklılık gösterebilirler, ancak mükemmel estetik niteliklerini birleştirirler. Birkaç ilginç ve popüler çeşit daha düşünün.

William Shakespeare

Çiçek, geçen yüzyılın 80’li yıllarının sonunda bir yetiştirici tarafından sunuldu ve yüzyılın başında yeni bir “gelişmiş” çeşidi William Shakespeare – 2000 bahçıvanlardan önce ortaya çıktı. zamanla mor bir renk alır, parlak yeşil büyük yapraklarla süslenmiş dallı bir çalının ihtişamının yanı sıra.

İngiliz Gülü Türleri - William Shakespeare

Benjamin Britten

Bu seçim sonucu, bu yüzyılın başında zaten ışığı gördü, çalı iskeletinin özellikle güçlü bir yapısı ve artan dallanması ile karakterize edildi. Yetişkinlikte bu tür İngiliz gülü, metre işaretine ulaşır ve tomurcuklar orijinal bir kırmızı renge sahiptir, ancak belirgin bir turuncu renk tonu ile. Yeşil yaprakların arka planına karşı ve beyaz bitkilerin yanında harika görünüyorlar. Çiçeğin meyveli aroması, şarap ve armut aromalarının notalarını içerir. Kültürün bakımda tamamen iddiasız, hastalıklara dayanıklı olduğunu belirtmekte fayda var..

İngiliz Gülü Çeşitleri - Benjamin Britten

İbrahim Derbisi

Çeşitlilik, ovma sınıfına aittir, oldukça farklı ve kalıcı, inanılmaz bir taze meyveli aromaya sahiptir. Çiçek 1985 yılında yetiştirildi ve bu güne kadar popülaritesi artmaya devam ediyor..

Diğer bir özellik ise, tüm sınıf arasında en büyüğü olarak kabul edilen genel çiçeklerdir. Paletleri içeride zengin kayısıdan dış yapraklarda pembeye parlıyor ve tomurcuk hava durumuna bağlı olarak rengini değiştirme yeteneğine sahip – sıcakta monofonik kayısı ve serin mevsimde renk geçişleri açıkça görülüyor.

Tomurcuklar sırayla açılırken çiçeklenme uzun sürer. Rose Abraham Derby, hastalıklara karşı güçlü bağışıklık ve aynı zamanda tırmanma mahsulü olarak yetiştirilmesine izin veren hızlı büyüme gibi avantajlara sahiptir..

İngiliz gülü çeşitleri - Abraham Derby

Graham Thomas

Bu gülün çalıları çok kuvvetlidir. Sıcak iklimlerde boyları üç metreye, soğuk iklimlerde ise bir buçuk metreye ulaşabilen sürgünleri vardır..

Genellikle, Graham Thomas çeşidi peyzaj tasarımında bir kafes, giyinme çitleri ve renkli kıyafetlerdeki kemerler olarak kullanılır. Bir başka ilginç gerçek, tomurcukların renginin yaşla birlikte değişmesidir. Gençlikte turuncudurlar ve sonra güneşli sarıya dönerler..

Boyutları da oldukça etkileyici ve 10 cm’ye ulaşıyor Gülün çiçeklenmesi sırasında, ince çay notalarına sahip bir aroma açıkça hissediliyor. Tomurcukların ilk açılışı yaz aylarında gözlemlenebilir ve mevsimin sonunda daha az bol çiçekli dalga vardır..

İngiliz Gülü Türleri - Graham Thomas

İngiliz gülünün uygun bakımı

Herhangi bir çiçekli bitki gibi, İngiliz gülünün de uygun yaşam koşulları yaratması gerekir. Kaprisli mahsullere ait değildir ve bazı basit kurallara uymak, güzel uzun çiçeklenmesine hayran olmak için yeterli olacaktır..

Aydınlatma

İngiliz gülünün Foggy Albion’dan geldiği göz önüne alındığında, parlak aydınlatmaya ihtiyaç duymaz. Dikimi için karanlık alanlar seçilir, çünkü günde 4-5 saat güneşin varlığı bitki için yeterlidir. Bununla birlikte, çok karanlık bir alanda büyüyen çalı, dekoratif etkisini bozacak şekilde gerilmeye başlayabilir..

İngiliz Gül Bakımı - Aydınlatma

Sıcaklık

Çiçeğin sıcaklık koşulları için özel bir gereksinimi yoktur ve ılıman bir iklimde rahat hisseder. İngiliz gülü -20C’ye kadar kış donlarına dayanabilir, ancak örneğin ladin dallarından veya kontrplak kutudan bunun için bir barınak düzenlemek daha iyidir..

İngilizce Gül Bakımı - Sıcaklık İngilizce Gül Bakımı - Sıcaklık

Nem

İngiliz gülü orta derecede nemi sever. Yaz aylarında, sulamaya ek olarak, duş faaliyetleri buna müdahale etmeyecek – durgun su ile püskürtme. Bununla birlikte, aşırı nemli hava genellikle tomurcukun üst yapraklarının kurumasına neden olur, bunun sonucunda çiçek açamaz ve yardım edilmesi gerekir. Bir diğer önemli bakım detayı ise yağmurdan sonra çalıyı silkelemek. Bu, gri küf oluşumuna yol açan tomurcuklardaki suyun durgunluğunu önlemek için yapılır..

İngiliz Gül Bakımı - Nem İngiliz Gül Bakımı - Nem

sulama

İngiliz gülünü gerektiği kadar sulayın, üst toprağın kurumasını izleyin. Sulama için önceden hazırlanabilen ılık, durgun su kullanın. Bir yetişkin çalı için, bir kerelik sulama en az 8 litre ve tırmanma çeşitleri için – 15 litre olmalıdır..

Bu durumda, suyun çiçeklere ve yapraklara düşmemesi önemlidir – çalının tabanına su verilir. Gül ne kadar eski olursa, kökleri o kadar genişler ve buna bağlı olarak sulama alanının alanı da o kadar büyük olur. Haftada iki kez akşamları çiçeğe içme verilir (sıcak yaz aylarında daha sık sulayabilirsiniz).

İngiliz Gül Bakımı - Sulama

Gübreler ve besleme

İngiliz gülünün yaşam döngüsünün en önemli detaylarından biri, ona sağlık ve bereketli çiçeklenme sağlayacak gübrelemenin tanıtılmasıdır. Gübreler ayrıca bitkinin kış donlarından kurtulmasına yardımcı olur. Tomurcuklanma ve çiçeklenme döneminde üst pansuman yapılır. Tomurcuklar henüz açılmadığında, İngiliz gülü azotlu gübrelerle beslenir ve çiçek açan çalı fosfor ve potasyum takviyesi gerektirir. Potasyum bileşiklerinin gülün kışa dayanmasına çok iyi yardımcı olduğunu belirtmekte fayda var, bu nedenle düzenli olarak uygulanmaları gerekiyor..

İngiliz gülü bakımı - Gübreler ve gübreleme İngiliz gülü bakımı - Gübreler ve gübreleme

İngiliz gülünün zararlıları ve hastalıkları

İngiliz gülü için temel bakım kurallarına uymak çok önemlidir. Su basması, yetersiz aydınlatma vb. gibi faktörler genellikle durumunun kötüleşmesine neden olur. Ayrıca, siyah nokta, külleme, gri çürüklük, pas gibi mantar ve viral rahatsızlıklarla çiçeğin üstesinden gelinebilir..

Hastalık, çalılardaki lekelerin ve noktaların ortaya çıkması, beyaz çiçek açması, yaprakların bükülmesi ile belirlenir. Ayrıca yapraklarının suyuyla beslenen bir örümcek akarı İngiliz gülüne ciddi zararlar verebilir. Varlığı, yaprakların alt plakalarında bir çiçeklenme, hafif bir örümcek ağı ile karakterizedir..

Bordo sıvısı, her 5-6 günde bir çalıyı püskürtmenin gerekli olduğu hastalık ve zararlılarla başa çıkmaya etkili bir şekilde yardımcı olur. Önleyici bir önlem olarak, bitkiyi mevsimde iki kez odun külü ile tozlaştırabilir ve toprağa serpebilirsiniz..

İngiliz gülü - Zararlılar ve hastalıklar

İngiliz gülü nasıl nakledilir

İngiliz gülü, prosedür serin mevsimde gerçekleştirilirse, bazı temel kurallara uyarak “ikamet yeri” değişikliğini iyi tolere eder..

Nakil Eylül sonunda gerçekleştirilir, en iyi seçenek akşamları dışarısı oldukça taze olduğunda. Nakil işleminin en önemli anı, kök sistemine zarar vermeden mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde yapılması gereken çalının topraktan çıkarılmasıdır..

Bitki her taraftan bir kürekle baltalanır ve derinliği kademeli olarak artar. Taproot toprağın derinliklerine iner, bu nedenle bazı alanlarda kesilmesi gerekecektir. Çalı çukurdan çıkarılır, toprak koma korunur ve yeni bir yere aktarılır..

Dikim deliği köksaptan biraz daha büyük olmalıdır. İngiliz gülü, kök boğazı toprakta derinleşecek şekilde ayarlanır, ardından taze toprak dökülür, hafifçe sıkıştırılır. Nakledilen çalı bol sulanmalı ve malçlanmalıdır. Uzun bitkiler, şeklin doğru şekilde oluşması için bağlanabilir.

İngiliz gülü nasıl nakledilir İngiliz gülü nasıl nakledilir İngiliz gülü nasıl nakledilir

Evde üreme

Bir İngiliz gülünü bağımsız olarak yetiştirmek için, hammaddeler için kesimler, katmanlar, yavrular veya aşılama yöntemleri alarak çeşitli yöntemlerden birine yönelirler. İkinci yöntem, daha etkili olduğu düşünüldüğü için bahçıvanlar tarafından daha sık kullanılır..

İngiliz gülünün aşılama ile çoğaltılması

İngiliz gülünün aşılama ile yetiştirilmesinde, tomurcukları en çok kullanılır. Başlamak için, bir stok yetiştirilir (Rose Loxa çeşidi kullanılır), ardından üzerine bir gül aşılanır..

Bu şekilde üreme aşağıdaki aşamalara sahiptir:

– Stok yetiştirmek için tohum ekmek;

– Fide seçimi;

– Tomurcuklu sürgünlerin seçimi;

– Anacın kök boğazının ve T şeklindeki kesisinin temizlenmesi;

– Çekimde tomurcuğun kesilmesi;

– Anaç ile kalemin bağlantısı;

– Yapıştırma yerinin film ile sabitlenmesi.

Böyle bir prosedürün sonuçları birkaç hafta sonra ortaya çıkacaktır..

İngiliz gülünün aşılama ile çoğaltılması İngiliz gülünün aşılama ile çoğaltılması

Bir İngiliz gülünün kesimlerle çoğaltılması

Bu durumda, 20 cm uzunluğa kadar, birkaç yaprağı olan olgun sürgünlerden kesimler kesmek gerekir (ikisi dikimden önce kesilir, sadece bir tanesi üstte kalır). Malzeme doğrudan toprağa ekilebilir. Bunu yapmak için, ayıklanması gereken bir yatak önceden hazırlanır ve birbirinden 15 cm mesafede delikler açılır. Çelikler, yüzeyde sadece üst yaprak kalacak şekilde oturtulur. Her kopya bir kavanoz veya plastik şişe ile kapatılmalıdır. Kışlama için bahçe yatağı özenle örtülür. İlkbaharda ilk yapraklar ortaya çıkacak ve çalılar ancak bir yıl sonra daldırılabilir..

Bir İngiliz gülünün kesimlerle çoğaltılması Bir İngiliz gülünün kesimlerle çoğaltılması

Katmanlama yoluyla bir İngiliz gülünün yayılması

Yöntem en basit olarak kabul edilir. Çalılığın alt kısmında uzun bir çekim bulmanız, üzerinde bir kesi yapmanız, yere yaslamanız ve sağlam bir şekilde sabitlemeniz gerekir. Ek olarak, tesisatın üst kısmı görünecek şekilde bir toprak tabakası serpilmelidir. Çelikler düzenli olarak sulanmalıdır. Yeni yapılmış bir fidenin bağlantısının kesilmesi ve nakli bir yıl sonra gerçekleştirilir..

Katmanlama yoluyla bir İngiliz gülünün yayılması Katmanlama yoluyla bir İngiliz gülünün yayılması

Bir İngiliz gülünün yavrular tarafından yayılması

Kökler (yavrular) da İngiliz gülü yetiştiriciliği için iyi bir hammaddedir. Sezon boyunca birçok kez büyür, ancak oldukça zayıf bir kök sistemine sahiptir, bu nedenle üreme için yıllık materyal alınır. Dikkatlice ayrılır ve nakledilir. Dikim için en iyi zaman karların eridiği ilkbahardır..

Bir İngiliz gülünün yavrular tarafından yayılması Bir İngiliz gülünün yavrular tarafından yayılması

İngiliz gülü – fotoğraf

İngiliz çalı gülü, arka bahçe bölgelerinin peyzaj bahçesini oluşturmak için ideal bir seçenektir. Diğer çiçekler veya bitkilerle (salvia, lavanta, vb.) çitler, bordürler, teraslar ve kulüp kompozisyonları dikmek için mükemmel bir malzeme olarak hizmet eder. Çeşitli çeşitleri şehir sokaklarını süsleyebilir. Fotoğraf galerisinde sunulan resimlerde İngiliz gülünün çeşitlerini ve güzel çiçeklenmesini öğrenebilirsiniz. Mutlu seyirler!

İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf İngiliz gülü - fotoğraf