Lobelia (75 fotoğraf): çeşitleri ve bakımı

Güzel çalıların mavi, mavi, beyaz bulutları, yemyeşil renkleriyle herhangi bir çiçek bahçesini, balkonu veya sundurmayı süsleyebilir. Kırmızı ve pembe çağlayanlar, bu narin halının dalgalarını seyrelterek benzersiz bir kombinasyon yaratacak. Bu, tam olarak uygun bakım ve bakım ile lobelia’nın tüm ihtişamıyla ortaya çıkabileceği şeydir. Bitki, adını Kraliyet Botanik Bahçeleri Mattis de Lobel’in yöneticisi Hollandalı ünlü botanikçiden aldı. Doğadaki çalılar dünyanın hemen hemen her yerinde yetişir, ancak ılıman iklimlerin yanı sıra subtropikal iklimlerde daha yoğun olarak büyürler. Böyle bir güzelliği evde veya arsa üzerinde büyütmek için, hangi çeşidi seçeceğinizi ve ona nasıl uygun şekilde bakacağınızı bilmeniz gerekir..

Ana lobelia türleri

Doğada bu güzel çiçeğin 300’den fazla türü ve birçok çeşidi vardır. Kültürde yaklaşık 20 tür yetiştirilmektedir, bunların arasında çok daha az sayıda yaygın bulunmaktadır. Ancak bu, bahçelerde, çiçek tarhlarında, sundurmalarda, asılı ev saksılarında güzel yemyeşil çiçek aranjmanları oluşturmak için yeterlidir..

İlk sınıflandırma, kültürün yıllık ve çok yıllık olarak bölünmesine dayanmaktadır. İkincisi, estetik göstergelerinde daha düşük olduğu için çok daha az yaygındır. Ancak bu tür sevenler de vardır..

Yıllık lobelia

İklim koşullarımızda, ikinci bir adı olan böğürtlen olan yıllık lobelia erinus hakimdir. Bu ince gövdeli kültür, yetişkinlikte onu birçok çiçekli yapraklı bir küreye dönüştüren birçok sürgün üretir. Oldukça küçüktürler, 2 cm’den fazla değildirler, ancak çok sayıda büyürler. Bir çalıda yaklaşık yüz mavi, beyaz, mor veya mor çiçek olabilir..

Lobelia erinus temsilcileri sırayla iki gruba ayrılır:

1. Çalılar, çiçek bordürleri oluşturmak için mükemmel bir seçimdir. Dalları yukarı doğru büyür ve çeşitli şekillerde yemyeşil çalılar oluşturur: kompakt, yayılan, cüce (yaklaşık 10 cm yüksekliğinde), dik. Bu grup, mor-mavi çiçeklerle yoğun bir çalı olan “Kristal Saray”, parlak mavi çiçeklerle bir bulut şeklinde “İmparator Willie”, çiçek açan bir top oluşturan “Bayan Clebran” gibi çeşitleri içerir. çapı 30 cm’ye kadar , “Beyaz Saray” – kar beyazı çiçekleri vb. ile 12 cm’ye kadar küçük bir çalı..

2. Ampel – balkon ve sundurma topraklarında sepetleri, saksıları asmak için mükemmel bir seçim. Bu grubun temsilcileri, 35 cm’ye kadar sarkan dallar yetiştiriyor ve böylece lüks basamaklı şelaleler oluşturuyor. Bu grup, aşağıdaki en yaygın çeşitleri içerir: 35 cm’ye kadar sürgünler ve beyaz benekli parlak mavi çiçekler ile “Safir”, beyaz gözlü soluk mavi çiçekler ile “Mavi Çeşme”, çok uzun sürgünler ile “Kırmızı Cascade”, alacalı leylak-kızıl renk.

Yıllık lobelia Yıllık lobelia

Çok yıllık lobelia

Bu lobelia türü, barınak olmadan bile şiddetli donlara dayanma kabiliyetine sahiptir ve çevreye karşı iddiasızdır. Gerçekten ihtiyaç duyduğu tek şey yüksek nemdir, bu nedenle çok yıllık çeşitler genellikle bataklık alanlara, arka bahçe havuzlarının kıyı bölgelerine ekilir. Bu grup iki ana, en yaygın çeşit içerir – parlak kırmızı çiçeklerle “kardinal” ve özelliği bordo yapraklarda olan “ateşli”. Çalıları 1,5 m yüksekliğe ulaşabilir.

Çok yıllık lobelia Çok yıllık lobelia

Lobelia’nın uygun bakımı

Lobelia’ya bakmak zor değil, asıl şey, özellikle sıcak havalarda yeterli toprak nemine ve ayrıca bahçede veya balkonda rengarenk çiçeklenme sağlamak için gerekli miktarda besin içeriğine dikkat etmektir..

Aydınlatma

Lobelia yeterince fotofildir, ancak genç sürgünler açık güneş ışığından korkar. Bu nedenle saksılara dikerken kuzey duvarlarına yakın veya değişken gölgeli yerlere, oda tül perdelerinin arkasına yerleştirilmelidirler. Ayrıca genç sürgünlerin zayıflamaması için aydınlatma eksikliği de olmamalıdır. Çiçeklenme döneminde, aydınlatma özellikle bol olmalıdır..

Lobelia Care - Aydınlatma Lobelia Care - Aydınlatma

Sıcaklık

Kış mevsiminde optimum sıcaklık + 8 … + 12C ve yaz aylarında – oda sıcaklığı olacaktır. Lobelia, + 21C’den ılık bir sıcaklıkta çiçek açar. Yaz aylarında, bir houseplant açık havada daha iyi hissedecektir, ancak doğrudan güneş ışığında değil, kısmi gölgede..

Lobelia Bakım - Sıcaklık Lobelia Bakım - Sıcaklık

Nem

Sulamaya ek olarak, mahsul haftada bir ve özellikle kuru koşullarda – gün batımından sonra her gün sulanabilir. Genel olarak, lobelia özel nem koşullarına ihtiyaç duymaz. Bu, artan miktarının hayati önem taşıdığı çok yıllık türler için daha doğrudur..

Lobelia Bakım - Nem Lobelia Bakım - Nem

sulama

Lobelia düzenli ve ölçülü olarak sulanmalıdır. Sulamadan önce toprağın üst tabakasının sertleşmesini sağlamak gerekir. Kuraklık sona ermesine katkıda bulunacağından, çiçeklenme döneminde daha fazla yenileme gerekecektir. Fide olgunlaşmasının erken aşamalarında, genç filizler hala çok kırılgan olduğundan ve su jetinden muzdarip olabileceğinden, sulama yalnızca bir sprey şişesinden yapılır, ancak bir sulama kabı ile yapılmaz..

Ampel lobelia’yı günde iki kez sulamak daha iyidir. Bu, özellikle nemli bir toprak gerektiren çok yıllık çeşitler için de geçerlidir..

Lobelia Bakımı - Sulama Lobelia Bakımı - Sulama

Gübreler ve besleme

Yemyeşil çalıların gübrelenmesi bir zorunluluktur. İlk defa ekimden yarım ay sonra organik gübreler şeklinde gübreleme yapılır. Bunu yapmak için 1:10 oranında ısırgan otu veya sığırkuyruğu tentürü kullanabilirsiniz. Bir sonraki üst pansuman çiçeklenme döneminde ve sonuncusu Eylül ayında olacak. Asılı saksılarda veya saksılarda yetişen ürünler özel gübreleme gerektirir – haftada bir gübrelenirler. Bu durumda optimum nem seviyesini korumak için bir hidrojel eklemek zarar vermez..

Lobelia Care - Gübreler ve Yemleme Lobelia Care - Gübreler ve Yemleme

Zararlılar ve hastalıklar

Bu, lobelia’nın çeşitli hastalıklara karşı güçlü bir şekilde duyarlı olduğu anlamına gelmez, ancak yine de bulunurlar. Görünümleri genellikle uygunsuz bakım ile ilişkilidir. Üç ana hastalık vardır, yani:

1. “Karabacak” – genellikle fide aşamasında olan bir bitkiye zarar verir. Bitkinin ölmesi sonucu bazal boynun kararması ve incelmesi ile kendini gösterir. Provikur tedavisi ile hastalığın üstesinden gelinebilir. Daha sonra yeni köklerin büyümesi için kum serpilmelidir;

2. Trakeomikotik solma – kirlenmiş toprak veya tohumlardan kaynaklanır. Hastalıklı bir çalıda, kan damarlarının kararması, alt yaprakların solması ve ardından olası ölüm görülür. Bu durumda, bitki çıkarılmalı ve deliğe tebeşir veya kireç serpilmelidir;

3. Gri çürük – uygunsuz bakımın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Düşük sıcaklık ve ışık eksikliği ile birlikte yüksek nem, mantar oluşumuna yol açar. Hastalık, tozlu bir kaplama ve etkilenen bölgede kahverengi lekelerin ortaya çıkması ile kendini gösterir. Enfekte alanlar çıkarılmalı ve bitki bir mantar ilacı ile tedavi edilmelidir..

Ayrıca, lobelia çeşitli zararlılardan muzdarip olabilir. Thrips ve sümüklü böcekler özellikle tehlikelidir. Yapraklardaki hafif lekeler, thripslerin burada “işe yaradığının” bir işaretidir. Bu durumda, çalının çiçeklenmesi durur ve yapraklar şekil değiştirir. Bu durumda, “Fitoverm”, “Tsvetolux” hazırlıkları ile tedavi yardımcı olacaktır. Balçık izleri, yapraklardaki balçık kaplı yollar ve deliklerdir. Onları ortadan kaldırmak için çiçek yetiştiricileri çatı malzemesi kullanır. Çalıların yanına serilmelidir ve zararlılar gece için bir konaklama yeri aramak için üzerine geldiğinde onları toplayın. Malçlama, sümüklü böceklerin bitkiye girmesini önleyecektir..

Lobelia - Zararlılar ve hastalıklar Lobelia - Zararlılar ve hastalıklar

Lobelia nakli nasıl

Yenilenmiş doymuş toprak ve değişen koşullar gerektirdiğinde bitki her üç yılda bir yeniden dikilmelidir. Bu işlem yaz veya ilkbaharda gerçekleşir. Doğal olarak, nakledilen çalı, yapraklı ve kirli toprak ilavesiyle oldukça verimli, kumlu toprağa yerleştirilmelidir..

Dikim için deliklerin derinliği 20–30 cm’dir ve delikler arasındaki mesafe 15-20 cm’dir, drenaj görevi gören her deliğin dibine genişletilmiş kil dökülmelidir..

Lobelia nakli nasıl Lobelia nakli nasıl

Evde üreme

Lobelia’nın tohum veya kesimlerle çoğaltılması kolaydır. Unutulmamalıdır ki kendi kendine ekerek de çoğalır ancak bu tür fideler çok daha yavaş gelişir ve geç çiçeklenme dönemleri vardır..

Tohumlarla Lobelia yayılımı

Ekilen lobelia tohumları yaklaşık dört ay sonra ilk rengini verecektir, bu nedenle çiçeklenme döneminin tahmin edilmesi kolaydır. Yaz başında düşerse, tohumlar Şubat ayında ekilir, ancak daha sonra halojen, LED lambalarla ek aydınlatma yapılması gerekecektir..

Ekimden önce, bitkiyi olası hastalıklardan korumak için bitmiş gevşek toprağı bir mantar ilacı çözeltisiyle işlemek daha iyidir. Düz, küçük kapları seçin. Toprak tabakası yukarıdan hafifçe sıkıştırılmalıdır. Kültürün tohumları polen gibi çok küçüktür, bu nedenle ya kibritin nemli bir ucuna (kürdan) toprağa aktarılır ya da yere serpilir. Büyümeyi teşvik etmek için, onları özel bir “Zirkon” çözeltisi ile dökebilirsiniz. Dikim kabı bir film (cam) ile örtülmeli ve + 18 … + 20C sıcaklıkta ılık bir yerde tutulmalıdır..

Birkaç hafta sonra ilk sürgünler görünecek – ardından koruyucu kaplama kaldırılacaktır. Damla sulama veya sulama kullanılır. Bir tencereye birkaç bitki ekerek, tam teşekküllü yaprakların ortaya çıkmasından sonra bir seçim yapılır. Fideler, + 18C’den fazla olmayan bir sıcaklıkta aydınlık ve serin bir yerde olmalıdır..

Tohumlarla Lobelia yayılımı

Lobelia’nın kesimlerle yayılması

İlkbaharın başında, lobelia aktif olarak taze sürgünler yetiştirmeye başlar ve bundan sonra kesimler kesilir. Bu süre zarfında, toprağa taze bileşim eklemek ve alt gövdelerin tabanında köklerin görünümünü hızlandırmak için dalları hafifçe itmek gerekir. Bitmiş saplar dikkatlice kesilir ve ayrı kaplara nakledilir. Bazen basitçe yere serilir ve sabitlenir. Köklü kesimler güvenli bir şekilde açık toprağa ekilebilir.

Lobelia'nın kesimlerle yayılması Lobelia'nın kesimlerle yayılması

Lobelia – fotoğraf

Aşağıda bulabileceğiniz birçok fotoğraf, çiçek açan lobelia renklerinin tüm isyanını, bahçenizin en güzel köşelerini yardımıyla yaratma yeteneğini gösterecektir. Fotoğraf galerisine bakarak da görebileceğiniz dekorasyon sundurmaları ve balkonları harika görünüyor. Mutlu seyirler!

Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf Lobelia - fotoğraf