Kendin Yap çiçeklik: 90 fotoğraf ve fikir

Yazlık, iyi bir açık hava rekreasyonu için mükemmel bir yerdir, bu nedenle sitenin peyzaj tasarımının küçük bir önemi yoktur. Kendi elinizle bir çiçek tarhı düzenlemek, yalnızca yerel alanın tasarımına lezzet katmanın değil, aynı zamanda kendi yaratımlarınıza hayran kalma ve bununla gurur duyma fırsatı da vermek için mükemmel ve ucuz bir yoldur. İşe hayal gücü ile yaklaşırsanız, şüphesiz konukların ilgisini çekecek ve ev sahipleri için bir zevk haline gelecek orijinal şaheserler inşa edebilirsiniz..

Başlarken: Genel İpuçları

Kendi elinizle bir çiçeklik düzenlemek sadece ilginç değil, aynı zamanda oldukça zahmetli. Öncelikle çiçek bahçesinin nerede olacağına karar vermelisiniz. İyi bir seçenek, farklı dönemlerde renklerinden memnun olan mahsullerin yerleştirileceği sitede aynı anda iki veya üç çiçek tarhı düzenlemektir. Başka birçok seçenek de var.!

Konum

Genellikle, evin girişine veya bahçe pavyonunun yanına yemyeşil çiçek tarhları dikilir – daha sonra binaları önemli ölçüde yüceltirler. Bahçenin arkasına bir çiçek dikimi yapılmasına karar verilirse (gölgeyi seven mahsuller için iyi bir seçenek), bir yol düzenleyerek ona ücretsiz erişime dikkat etmeniz gerekir..

Çiçek tarhları, bahçe bordürleri, çerçeveleme yolları veya ayrı alanlar olarak işlev görebilir. Çiçek tarhları çok çeşitli şekillerde olabilir – kare, dikdörtgen, yuvarlak, oval veya orantısız şekilde kıvırcık. Mixborders, bitkilerin belirli bir desen oluşturduğu çekici bir seçenektir..

Çiçek tarhları, adalarda (standart seçenekler) bulunan, dikey bir dikim olan kademeli bir yapıya sahip olan, göletler ve ağaçların etrafını sarabilir, bükülebilir. İkinci seçenek, küçük bir alanda kullanışlı bir yer kaydetmenize ve aynı zamanda manzaranın inanılmaz sıra dışı bir dekorasyonuna dönüşmenize olanak tanır..

DIY çiçeklik - Yer DIY çiçeklik - Yer

Teknik özellikler

Çim sahasındaki sitede kendi elinizle bir çiçeklik düzenlemeyi planlıyorsanız, başlangıçta kağıt üzerine yerleştirilmesi ve “doldurulması” için bir plan hazırlamanız gerekir, bunun ardından zor olmayacaktır. bir çiçeklik dikmek için. Plan hazır olduğunda, gelecekteki çiçek bahçesi alanında, yaklaşık 20 cm yüksekliğinde bir üst toprak tabakası çıkarmanız ve taze verimli toprağı doldurmanız gerekir. Çiçek tarhının çevresinde, çok çeşitli malzemelerden bağımsız olarak düzenlenebilen mutlaka bir çit oluşturulur (bunun hakkında daha sonra makaleyi okuyun).

Çiçekleri olabildiğince rahat hissettirmek için, çiçek bahçesinin tüm alanı boyunca nemi ve gübreleri eşit olarak dağıtmaya yardımcı olacak bir sulama sistemine dikkat etmek daha iyidir. Bunu yapmak için, site boyunca önceden yapılmış deliklere sahip bir hortum döşenir. Siteye merkezi bir su beslemesi sağlanıyorsa, hortum doğrudan musluğa bağlanabilir. Besleme yoksa, bir pompa kullanmalısınız..

DIY çiçeklik - Teknik anlar DIY çiçeklik - Teknik anlar DIY çiçeklik - Teknik anlar

Renk seçim kuralları

Çiçekler şüphesiz bir yazlık için en iyi dekorasyondur, ancak aynı zamanda çok fazla dikkat gerektirirler. Yeni başlayan yetiştiricilerin, değişen doğal koşulların tüm zorluklarını mükemmel şekilde tolere eden ve bakım talep etmeyen uzun ömürlü ekimlerle başlaması daha iyidir..

Dikim için çiçek seçmek için, temel özelliklerini, bakım ve bakım kurallarını öğrenmeniz gerekir. Özellikle, bu, bir çiçek bahçesinde bitki dikmek için hangi mesafeyi ve hangi yerde belirleyecek olan çiçeğin yüksekliği için geçerlidir..

Çiçek tarhlarındaki çiçekler düzenli bir şekilde düzenlenmelidir. Yani oval bir çiçek bahçesinde, bitkilerin yüksekliği merkezdeki en yüksekten kenarlara doğru en alçakta değişir. Tırmanma bitkileri çitler, çardak duvarları ve diğer küçük mimari yapılar boyunca dikilir. Bir evin veya çitin duvarına bitişik bir çiçek yatağında, arka planda uzun çiçekler, orta kısımda cılız çiçekler ve ön planda zemin örtüsü örnekleri çiçek açar. Bu şekilde, her çiçek yeterince ışık alacak ve daha uzun bitkilerin gölgesinde saklanmadan harika görünecek..

Çiçek dikerken normal gelişebilmeleri için dikim yoğunluğunu dikkate almak gerekir. Genellikle bitkiler, çiçek yatağının kenarlarına daha yoğun ve daha az sıklıkla merkeze doğru ekilir. Çiçek bahçesi, sitenin peyzaj tasarımına uygun olmalı ve içinde bulunan floranın temsilcileri, hem dış güzellik hem de bakım açısından birbirleriyle mükemmel bir şekilde birleştirilmelidir. Bazılarının diğerlerine zarar vermemesi için farklı kültürlerin uyumluluğuna dikkat etmek önemlidir..

DIY çiçeklik - Çiçek seçme kuralları DIY çiçeklik - Çiçek seçme kuralları DIY çiçeklik - Çiçek seçme kuralları

Kendi elinizle bir çiçeklik yapmak

Kişisel bir arsa üzerinde bir çiçeklik oluştururken, en beklenmedik toplulukların yaratılması sayesinde tasarım önemli bir rol oynar. Becerikli ve hızlı zekâlı yaz sakinleri, bunun için tuğla, taş ve temel doğaçlama malzemelerle biten çeşitli malzemeler kullanır..

Tuğla

Çiçek tarhları oluşturmak için yaygın olarak kullanılan malzemelerden biri tuğla işidir. Çoğu zaman, çiçek bahçesinin estetiğini yeterince vurgulayacak kırmızı tuğla kullanılır. Ek olarak, bu seçenek oldukça pratiktir – tuğla yüklere, neme ve doğanın kaprislerine kolayca dayanır.

Bir çit yapmak için tuğla ve harca ihtiyacınız var. Döşeme tamamlandıktan sonra, en geç iki hafta sonra çiçek dikilmesi önerilir..

Kendi elinizle çiçeklik yapmak - Tuğla Kendi elinizle çiçeklik yapmak - Tuğla

Taş

Sadece ev bahçelerinde değil, aynı zamanda kentsel ortamlarda da kullanılan oldukça ekonomik malzeme. Dekorasyon için çok çeşitli taşlar kullanabilirsiniz: kumtaşı, kireçtaşı, arduvaz, granit, kuvarsit. En yaygın seçenek çakıl taşlarıdır. Çitin mümkün olduğu kadar uzun süre dayanabilmesi için, taş döşenmeden önce bir çimento tabanı oluşturulur. Alışılmadık görünümü ile taştan yapılmış bir çiçeklik, herhangi bir peyzaj tasarımını mükemmel bir şekilde dekore edebilir..

Kendi elinizle bir çiçeklik yapmak - Taş Kendi elinizle bir çiçeklik yapmak - Taş

Metal

Metal yapıların yardımıyla sadece güvenilir değil, aynı zamanda şık, pahalı görünümlü eskrim oluşturabilirsiniz. Hizmet ömrünü en üst düzeye çıkarmak için metal, korozyon önleyici bileşikler ve özel boyalarla kaplanmıştır. Yapılar dövme, kaynak veya döküm yoluyla yapılır. Genellikle bu tür şeyler sipariş üzerine yapılır, bu da en zarif şekilleri elde etmeyi mümkün kılar. Yapılar tamamen beton bir tabana bağlanır veya yalnızca destek direkleri sabitlenir.

Kendi elinizle çiçeklik yapmak - Metal Kendi elinizle çiçeklik yapmak - Metal

Odun

Ahşap çitler, doğal manzaraya oldukça doğal bir şekilde uyum sağlar. Ahşap, çevresel faktörlerin etkisi konusunda oldukça seçici olduğundan, malzeme özel işlem gerektirecektir. Kendi başınıza ahşap bir çit yapmak zor değil. Çoğu zaman, bunun için bir çit, alçak bir çit, küçük kütükler, dallar ve asmalar kullanılır. Etnik tasarıma mükemmel uyum sağlayan hasır çitler özellikle çekicidir..

Bir çit oluşturmak için herhangi bir şey satın almanıza gerek yoktur – tüm malzemeler (mandallar ve söğüt çubukları) en yakın rezervuarın yakınında kendi başınıza toplanabilir. Tasarım süreci oldukça basittir: çiçek yatağının çevresi boyunca, birbirinden kısa bir mesafede, sepet dokuma kurallarına göre çubuklarla örülen kazıklar sürülür. Tuvali sıkıştırmak için her sıra bir çekiçle hafifçe vurulmalıdır..

Özellikle peyzajda ahşap banklar ve köy yaşamının antika eşyaları varsa, orijinal bordürler dalgaların karaya attığı odundan yapılabilir. Sitede ağaç kesildikten sonra kalan en sıradan kütük (güverte) kullanılarak küçük ama çok sevimli bir çiçeklik yapılabilir..

Kendi elinizle çiçeklik yapmak - Ahşap Kendi elinizle çiçeklik yapmak - Ahşap Kendi elinizle çiçeklik yapmak - Ahşap

Eldeki malzemeler

Çiçek tarhları için en basit ama çok ilginç tasarım seçenekleri, hurda malzemeler kullanılarak elde edilebilir. Çoğu, gereksiz şeylerin mevcudiyetine ve sahiplerin hayal gücüne bağlıdır. Bahçıvanlar arasında popüler olan bazı seçenekleri göz önünde bulundurun:

1. Lastiklerden yapılmış bir çit. Birçok yaz sakini tarafından kullanılan çiçek tarhlarını dekore etmenin harika bir yolu. Bu durumda, kullanılmış lastikleri kullanabilirsiniz, ancak ithal olanlar daha elastik olarak kabul edilir. Montajdan önce lastik kirden arındırılmalı, yıkanmalı ve tercih edilen renge boyanmalıdır. Birkaç lastiğin yardımıyla her türlü bitkinin bulunduğu dikey bir çiçek bahçesi oluşturabilirsiniz. Bazı ustalar lastiklerden gerçek şaheserler yaparlar..

2. Plastik şişelerden bir bordür. Birikmiş kaplardan kurtulmanın ve hiçbir ekstra ücret ödemeden güzel bir çiçeklik düzenlemenin harika bir yolu. Bu amaçlar için, aynı deplasmana sahip gerekli sayıda şişeyi (genellikle 1,5 litre) toplamanız gerekecektir. Boyunları yerde olacak şekilde sıkı bir sıraya monte edilirler. Bitmiş çit, çok renkli çakıl taşları ile boyanabilir veya önceden doldurulabilir..

3. Mobilya. Eski mobilya parçaları da orijinal çiçek tarhlarına dönüştürülebilir. Bunlar ahşap kulaklık parçalarıysa, özel neme dayanıklı solüsyonlarla ön işleme tabi tutulmaları gerekir. Genellikle bu tür şeyler parlak renklerle boyanır..

Küvet, lavabo, tuvalet gibi sıhhi tesisat armatürleri de çiçeklik düzenlemek için kullanılabilir. Bu tür tasarımlarda uyumluluğu dikkate almak önemlidir. Örneğin, narin unutma beni bir çiçek yatağı lavabosunun alanını mükemmel bir şekilde doldurur, sabunlu köpüğü taklit eder, çiçeklenmeleriyle rengarenk bir giysi yığınına benzeyen çok renkli yıllıklar eski bir çekmeceli dolabın çekmecelerine ekilebilir..

Yukarıda belirtilen çiçek tarhlarını kendi ellerinizle dekore etme yöntemlerine ek olarak, çeşitli diğer seçenekleri de kullanabilirsiniz. Bazen doğrudan amaçlarını yitiren en beklenmedik nesneler çiçek tarhları haline gelir: eski bir bisiklet, bir tramvay, bir şemsiye ve hatta bir araba..

DIY çiçeklik - Kullanışlı malzemeler DIY çiçeklik - Kullanışlı malzemeler DIY çiçeklik - Kullanışlı malzemeler DIY çiçeklik - Kullanışlı malzemeler

DIY çiçeklik – fotoğraf

Kendi elinizle bir çiçeklik yapmak, bir yazlık evdeki çiçekleri yerleştirmek için en iyi seçenektir. Güzel bir çitle organize bir dikim, kaotik bir şekilde büyüyen çiçeklerden çok daha estetik görünüyor. Ülkede bir çiçek tarhının bağımsız olarak nasıl organize edileceğine dair birçok çözümü, en iyi ve oldukça orijinal fikirlerin sunulduğu başka bir fotoğraf seçiminde görebilirsiniz. Mutlu seyirler!

DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf DIY çiçeklik - fotoğraf