Hanımeli (75 fotoğraf): çeşitleri ve bakımı

Hanımeli, aynı adı taşıyan aileden bir süs bahçe çalısıdır. Spesifik çeşitliliğe ve türlere bağlı olarak dik, sürünen ve kıvırcık olabilir, bu nedenle peyzaj tasarımının geliştirilmesinde özellikle popülerdir. Farklı tonlardaki büyük ve parlak çiçekler çardakları, sokakları ve dekoratif kompozisyonları süslüyor. Tutkulu uzmanlar, yenilebilir çeşitlerin de olduğunu bilirler. Bu tür hanımeli meyveleri, daha iyi bilinenler kadar faydalıdır ve yetiştirme süreci mümkün olduğunca basit ve açıktır..

Genel özellikleri

Hanımeli (lonicera) adını Alman hekim ve botanikçi Adam Lonitzer’e borçludur. Bahçelerde, arsaları ve bitişik bölgeleri süslerken, parlak çiçekler ve parlak meyveler içeren dekoratif çeşitler kullanılır. İlkbaharın sonundan yaz ortasına kadar çiçek açarlar. Bazı çeşitler vahşi doğada bulunur ve bazıları yetiştiriciler ve bahçıvanlar tarafından özel olarak tanıtılır..

Hanımeli - Genel Özellikleri Hanımeli - Genel Özellikleri

Hanımeli türleri

Hanımeli çeşitleri ve çeşitleri hakkında uzun uzun konuşabiliriz. İki yüzden fazla tür vardır ve hepsi görünüm, yaşam tarzı ve yaşam alanı bakımından farklılık gösterir. Çoğu Kuzey Yarımkürede, özellikle Doğu Asya ve Himalayalarda yetişir. Enlemlerimizde birkaç düzine çeşit yaygındır ve yaklaşık on tanesi yenilebilir.

yenilebilir hanımeli

Bu, henüz diğer meyve çalıları kadar popüler olmayan ayrı bir kategoridir. Her ne kadar sıfırdan bile büyütmek hiç de zor değil. Hanımeli dondan korkmaz, yeterince az bakıma sahiptir ve zayıf topraklarda harika hissettirir. Aynı zamanda bahçeyi büyük ve kokulu çiçeklerle mükemmel bir şekilde süsleyecektir. Çalı yüksekliği 1,5 m’ye ulaşır.En büyük ve en lezzetli meyveler kuzey çeşitlerindedir – Sibirya ve Altay, ancak daha yaklaşık seçenekler de vardır..

Diğer meyve çalıları ile karşılaştırıldığında, hanımeli daha önce yaban mersini gibi tadı olan meyveler üretir. Sadece gıda için değil, aynı zamanda ilaç ve tıpta da kullanılırlar. Ayrıca hanımeli aromasının stres ve kaygıyı azalttığına inanılmaktadır. Bir çeşit fito ve aromaterapi etkisi verir..

Ancak yenmeyen çeşitlerin meyvelerinin sadece yemek için uygun olmadığını, aynı zamanda zehirli olabileceğini de unutmamalıyız. İnsanlar böyle hanımeli kurt meyvesi olarak adlandırdı..

yenilebilir hanımeli

Hanımeli

En ünlü süs çeşidi hanımeli. Başlangıçta tüm ailenin bu şekilde çağrılması planlanmıştı. Hanımeli Güney Avrupa ve Kafkasya’dan getirildi. Bunlar, uygun bakım ve güçlü destek ile 6 m’ye kadar uzayan büyük tırmanma çalılarıdır..

Hanımeli, hoş kokulu sarı-mor çiçekleri olan, tatlı bir çeşittir. Kırım’ın bazı bölgelerinde kırmızımsı veya beyaz olanlar bulunur, ancak bunlar da döngünün sonunda sararır. Hanımeli meyveleri kırmızıdır. Ana çiçeklenme dönemi Haziran’dır..

Çeşitliliğin avantajları arasında hızlı büyüme, 50 yıla kadar yaşam beklentisi, diğer bitkilerle uyumluluk vardır. Hanımeli genellikle tırmanma gülleri ile ekilir. Başarılı bir büyüme için nemli verimli toprak onun için yeterlidir..

Hanımeli - Hanımeli

kıvırcık hanımeli

Doğal ortamlarında Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da tırmanma çeşitleri yaygındır. Mükemmel dekoratif nitelikleri ve yoğun çiçeklenmeleri için değerlidirler. Ortalama yükseklik – 5 m’ye kadar.Çiçekler kokulu, sarı kalpli koyu kırmızı.

Hanımeli tırmanmanın birkaç alt türü vardır: altın aurea, mor belgic ve geç serotonin. İkincisi, özellikle uzun bir çiçeklenme dönemi için bahçıvanlar tarafından sevilir – neredeyse yaz boyunca..

kıvırcık hanımeli

Tatar hanımeli

Yabani Tatar hanımeli, kesin olarak tanımlanmış bölgelerde yetişir: Kazakistan, Sibirya, Altay’da. Ancak birçok alt türde bahçıvanlar tarafından başarıyla yetiştirilir. Çalı yüksekliği 3 m’ye kadardır, ilkbaharın sonunda çiçek açmaya başlar ve renkleri beyazdan koyu pembeye ve koyu kırmızıya kadar değişir. Birkaç çeşidi vardır: Alba, Grandiflora, Siberica, Punica, Lutya, Latifolia ve diğerleri. Hepsi iddiasız ve dona dayanıklı. Esas olarak gölgeler ve dekoratif özelliklerde farklılık gösterirler..

Tatar hanımeli

Alp hanımeli

Boyu 1 m’ye kadar ulaşan küçük bir süs çalısıdır. Çitlerde çardak ve bordürleri süslerken mükemmel görünüyor. Kırmızımsı bir renk tonu olan sarı çiçekler neredeyse kokusuzdur. Ancak cüce çeşidi parazitlere ve zararlılara karşı diğerlerinden daha dayanıklıdır, bu nedenle bahçıvanlar arasında çok popülerdir..

Alp hanımeli

amerikan hanımeli

Yetiştiriciler, hanımeli ile Toskana hanımelini birleştiren sıra dışı bir melez geliştirdiler. Mor çiçekleri olan ilginç bir kıvırcık çeşittir. Ancak dona tahammül etmez ve bu nedenle kış için barınak gerektirir..

amerikan hanımeli

altın hanımeli

Bu çeşidin özelliği, 4 m yüksekliğe kadar yoğun, hacimli bir taçtır.Çiçekleri, karakteristik bir aroması olan mükemmel bir bal bitkisidir. Gölge altındır. Çiçek açtıktan sonra çalı, parlak dekoratif kırmızı meyvelerle süslenir..

altın hanımeli

Albert hanımeli

1.5 m’ye kadar bir başka küçük ve zarif çalı, ince sürgünler ve kokulu mor çiçekler ile minyatürdür. Bu çeşitlilik sadece dondan değil aynı zamanda kuraklıktan da korkmaz. Küçük yaprakların zarar görmesi zordur. Alp kaydırakları ve taş bahçeleri süslemek için güvenle ekilebilir..

Albert hanımeli

Hanımeli bakımı

Hanımeli bakımında en zor adım bir dikim yeri seçmektir. Çoğu çeşidin aynı anda güneşe, neme ve kuvvetli rüzgarların olmamasına ihtiyacı vardır. Kuru ve kıt topraklarda, çalılar genellikle gölgede çitlerle ekilir..

Çalıların kök sistemi oldukça yüzeyseldir, bu nedenle köksaplara zarar vermemek için toprağı sürekli gevşetmeniz gerekmez. Ancak besleme ve malçlama mükemmeldir. İlk katkı maddeleri çiçeklenme sırasında tanıtılır. Solucan kompostuna dayalı ikinci üst pansuman – meyvelerin ortaya çıkması sırasında. Üçüncüsü hasattan sonra. Bunun için genellikle küllü bitkisel gübreler kullanılır. Kışa yaklaştıkça, çalıları dondan korumak için tekrar kompostla örtün..

Periyodik olarak, çalıların budanması gerekir. Bu özellikle yenilebilir çeşitler için geçerlidir, çünkü yalnızca yeni sürgünler meyve verir. Hanımelinin 3-5 yılda bir gençleştirilmesi önerilir. Bunu yapmak için, en sağlıklı, en genç ve en güçlü olanlardan bazılarını bırakarak tüm eski ve kırılgan sürgünleri kesin. En eski çalılar kökten gençleştirilebilir: onları yere kesin. Düzenli tımar ile hanımeli hızla geri büyür.

Gençleştirmeye ek olarak, eski ve kırık dalları, yanlış büyüyen ve hasarlı sürgünleri, diğer sorunlu alanları düzenli olarak çıkarmanız gerekir. Genellikle hastalık ve mantarın ortaya çıkmasına neden olanlardır..

Hanımeli bakımı Hanımeli bakımı Hanımeli bakımı Hanımeli bakımı

Nakil ve üreme

Hanımeli Mayıs veya Eylül aylarında ekilir. Fidan ile çoğalır. İlk önce, yaklaşık 45 cm derinliğinde bir dikim deliği hazırlayın.Çalılar arasında bir mesafeyi korumak önemlidir – ortalama olarak yaklaşık 2 m, ancak bu, belirli çeşide ve boyutuna bağlıdır..

Çukuru kompost, kül ve süperfosfatlarla doldurun. İçeride bir höyük oluşturun. Üzerine fideyi dikkatlice yerleştirin ve köklerini höyüğün kenarlarına yayın. Deliği toprak ve kompostla doldurun, suyla doldurun, sonuna kadar doldurun, biraz sıkıştırın ve tekrar su.

Nem ile aşırıya kaçmaktan korkmayın. Hanımeli ile bu kolay bir iş değildir. Ekimden sonra kurumasını önlemek önemlidir. Bu nedenle fidelerin çim, saman veya diğer uygun malzemelerle malçlanması gerekir. İlkbahar ekiminden sonra yaz aylarında neme özellikle dikkat edilmelidir..

Seçerken ve dikerken, çeşitleri değiştirmek daha iyidir – bu şekilde çiçekler daha iyi tozlaşır ve ilk meyveler 2-3 yıl sonra, daha az sıklıkla – 4 yıl sonra ortaya çıkar..

Hanımeli - Nakli ve Üreme Hanımeli - Nakli ve Üreme Hanımeli - Nakli ve Üreme

Zararlı ve hastalık kontrolü

Farklı hanımeli çeşitleri çoğunlukla aynı problemlerle karşı karşıyadır..

Yapraklar yavaş yavaş kurumaya başlarsa, büyük olasılıkla ramulariasis, tuberculariasis veya cercospora’nın mantar enfeksiyonudur. İlk olarak, giderek daha fazla hale gelen sarı veya kahverengi lekeler belirir. Bu nedenle yapraklar kurur ve tüm bitki zayıflar. Etkilenen tüm parçalar çıkarılmalı ve yakılmalıdır..

Bir diğer yaygın mantar sorunu küllemedir. Çalıların kükürt içeren müstahzarlarla işlenmesiyle mücadele edilebilir..

Bazı nematod türleri beneklenme veya mozaik virüsü yayar. Onlarla başa çıkmak neredeyse imkansız, bu yüzden hasarlı çalıları dikkatlice yok etmeniz ve dikim malzemesini dikkatlice seçmeniz gerekecek..

En yaygın zararlılar gül yaprak kurdu, hanımeli parmak sineği, yaprak bitleri, bektaşi üzümü güvesi, pul böceklerdir. Mekanik olarak ve özel insektisitlerin düzenli kullanımı yoluyla ele alınmaları gerekir. Kimyasallar damla sulama şeklinde uygulanır ancak yenilebilir çeşitler söz konusu olduğunda kullanılamazlar..

Hanımeli - Zararlı ve Hastalık Kontrolü Hanımeli - Zararlı ve Hastalık Kontrolü

Hanımeli – fotoğraf

Fidelerinizi her zaman güzel, parlak ve sıradışı tutmak için fotoğraf seçimimize bakın. Hanımeli ile en ilginç örnekleri ve kombinasyonları topladık. Mutlu seyirler!

Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf Hanımeli - fotoğraf