Gerbera (70 fotoğraf): çeşitleri ve bakımı

Çok az insan, pencere pervazlarını, vitrinleri ve hediye buketlerini süsleyen çok renkli “papatyaların” papatyalar, nergis veya hatta krizantem değil, tropikal gerberalar olduğunu bilir. Zengin ve parlak renk yaprakları, büyük çiçekler ve uzun bir çiçeklenme dönemi ile ayırt edilirler, bu sayede özel bir çiçekçi aranjmanının tadını çıkarırlar. Çeşitliliğe ve yetiştirme koşullarına bağlı olarak gerbera bir bahçe veya ev bitkisi olabilir. Bu çiçeğin yüksek dekoratifliği, sağlamlığı ve dayanıklılığı, onu lüks bir çelenk, bir kemer veya sadece bir yaka çiçeği olsun, herhangi bir kompozisyonun merkezi haline getirir..

gerbera açıklaması

Diğer birçok çiçek gibi gerberalar da Güney Afrika kolonilerinden Avrupa’ya getirildi. Doğal yaşam alanları Madagaskar, Zimbabve, Mauritius ve bu bölgenin diğer ülkeleridir. Bitkinin adı, meslektaşı Traugott Gerber’in onuruna botanikçi-keşif Jan Gronovius tarafından verildi. Daha sonra, Fransız ve Hollandalı yetiştiriciler bu parlak papatyalara “transvaal papatyalar” demeye başladılar..

Gerbera, Aster ailesine aittir ve çok yıllık bir bitkidir. Tohumlardan büyümenin ilk yılında, çalı çiçek açmaz, ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde bol ve dayanıklı buketlerden memnun olur. Gerbera yaprakları koyu yeşildir ve muz ile karahindiba arasındaki bir haçı andırır. Merkezden 65 cm yüksekliğe kadar çıplak gövdelerin göründüğü bir bazal rozet içinde toplanırlar, her gövdede bir çiçek açar, çapı çeşitliliğe bağlıdır ve 5-15 cm arasında değişebilir, büyük çiçekli – 30 cm’ye kadar.

Papatya gerberaları, mavi-mavi palet hariç herhangi bir renkte olabilir. Havlu çeşitleri de vardır – merkezden kenarlara gölge geçişleri ile karakterize edilirler ve çiçeklerin kendileri asterlere çok benzer. Kesilmiş gerberalar uzun süre taze kalır, bu nedenle buketler ve şenlikli dekorlar için yaygın olarak kullanılırlar. 20 güne kadar suda kalabilirler..

Gerbera - Açıklama Gerbera - Açıklama Gerbera - Açıklama

Oda gerbera bakımı

Bir tencerede çiçek açan gerberalar, mükemmel bir hediye ve herhangi bir dekora harika bir ektir. Böyle bir hediye, kesilmiş tomurcukları sevmeyen canlı bitki sevenler tarafından şüphesiz takdir edilecektir. Ancak bu formda bile, birkaç hafta sonra parlak çiçek salkımları solur ve sadece bir yaprak rozeti kalır. Bununla birlikte, uygun bakım çiçeklenmeye devam etmeye yardımcı olacaktır – sadece rahat koşullar sağlamanız ve biraz beklemeniz gerekir..

sulama – bu, belki de kaktüsler dışında, tek bir iç mekan çiçeğinin hayatta kalamayacağı bir şeydir. Gerbera için üst toprak kurudukça orta derecede nem uygundur. Su, oda sıcaklığında (+ 20C) çökeltilmelidir. Püskürtme yalnızca kuru hava durumunda, örneğin bir pilin yakınında veya çok sıcak yazlarda gereklidir. Büyük damlacıkların değil, hafif bir sis bulutunun oluşması için ince bir dağılım nebülizörü seçilmesi önerilir..

Gerbera - Sulama Gerbera - Sulama

Sıcaklık, gerbera odasının ihtiyacı olan +20 … + 24C ve kışın – + 14C’den düşük değil. Soğuk dönemde bitki uykudadır, daha az sulanabilir ve beslenmemeli ve nakledilmemelidir. Artan ısı ve nem ile yeni tomurcuklar görünmez. Gerberaların çiçek açması için en doğal zaman, mevsim dışı dönemler olan erken ilkbahar ve erken sonbahardır, ancak gerekli iklim oluşturulduğunda egzotik papatyalar uygun herhangi bir zamanda açılacaktır..

Gerbera - Sıcaklık Gerbera - Sıcaklık

Aydınlatma saksıdaki gerberalar hafifçe dağılmalıdır – özellikle camdan güneşin doğrudan ışınları çiçekler ve yapraklar üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Bitkinin doğu veya batı pencere pervazına yerleştirilmesi tavsiye edilir ve güney tarafında ışık tül, yarı saydam perdeler veya ışık panjurları ile yumuşatılabilir. Gerbera tomurcuklarının çiçek açması için günde yaklaşık 12 saat güneş ışığına ihtiyacı vardır..

Gerbera - Aydınlatma Gerbera - Aydınlatma

Gübreler “Transvaal papatya” için minimum miktara ve sadece iki türe ihtiyacınız olacak – yeşil kütlenin büyümesi sırasında azot (Şubat ve Temmuz – Ağustos aylarında) ve çiçeklenme döneminde potasyum. Kural olarak, müstahzarlar suda seyreltilir ve bir tenceredeki toprak zayıf bir çözelti ile sulanır. Tropikal bir bitki onlardan ölebileceğinden organik katkı maddeleri eklenmemelidir..

Gerbera - Gübre Gerbera - Gübre

nakli Gerberalar yılda bir kez tavsiye edilir. Saksı çok büyük olmamalıdır – bir öncekinden sadece 2-4 cm daha büyük olmalıdır, böylece bitki gereksiz köklerin büyümesi için kaynakları boşa harcamaz. Taban drenaj tabakasından sonra, kabın içine hafif turba-yaprak döken toprak dökülmelidir, kabartma tozu olarak kum ve agroperlit (veya küçük köpük topları) ilavesiyle mümkündür. 3-4 yıl sonra gerbera çiçek açmayı bırakır, ancak ayrı ayrı köklenebilen yeni sürgünler oluşturur. Ayrıca, dikim sırasında, bitki boyutuna bağlı olarak 2-4 parçaya bölünebilir..

Gerbera - Nakil Gerbera - Nakil

Açık havada gerbera nasıl yetiştirilir

Bir Güney Afrika bitkisi olan gerbera, ılıman enlemlerde kışı iyi tolere etmez. Burada daha çok bir ev ve sera çiçeği var, ancak dilerseniz onu açık alanda yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Böyle bir hedefe ulaşmanın sadece iki yolu vardır – fide hazırlamak veya geçen yılki filizleri her zaman mümkün olmayan “uykuda” bir durumda tutmak.

Gerbera fidesi yetiştirmek oldukça uzun bir süreçtir. Tohumlar geleneksel olarak topraklı bir kaba ekilir, bolca ve sık sık sulanır, daha sonra uzun süreli aydınlatma, hava sirkülasyonu ve yaklaşık 25C’lik bir pozitif sıcaklık oluşturmaları gerekir. 2-3 yaprak göründüğünde, filizler ayrı saksılara dalar, bundan sonra dikkatli bakım gerekir (sulama, ışık, gübreler). İlk tomurcukların çimlenmeden sadece 10 ay sonra ortaya çıkmaya başladığı, bu da gerbera’nın yaz ortasında ekilmesi gerektiği ve neredeyse bir yıl sonra Mayıs – Haziran aylarında fidelerin açık bir alana aktarılabileceği unutulmamalıdır. çiçeklik. Bunun için toprak, humus veya kompost katkısı olmadan çok hafif, yapraklı-turba olmalıdır..

Çiçeklenme sona erdikten sonra, ancak her zaman don başlamadan önce (yani, Ekim, Kasım ayının sonunda), gerbera çalıları biraz sulanmalı ve bir toprak parçasıyla birlikte kazılmalıdır. Köksapın bir filme sarılmış + 14C sıcaklıkta karanlık ve nemli bir odada saklanması tavsiye edilir. Gece termometresi değeri + 15C’nin altına düşmediğinde, yalnızca sürekli ılık havaların başlamasıyla birlikte bir bitkinin dış mekana dikilmesine izin verilir. Bahçe gerberaları güneşli tarafta büyümeli, ancak kavurucu ışınların altında olmamalıdır – ağaçlardan, çalılardan veya çitlerden küçük bir gölge onlara fayda sağlayacaktır..

Kuru günlerde, egzotik papatyalar kökte ek sulamaya ihtiyaç duyar. Bu işlem için güneşin henüz çok aktif olmadığı akşam veya sabah saatleri uygundur. Uzun süreli yağmurlar ve soğuklar çiçeklenmeyi engelleyebilir, ancak toprağın iyi drenajı gerberayı su birikintisinden kurtarır ve bu da onun için yıkıcıdır. Bunu yapmak için toprak kum, kırılmış odun kömürü, küçük kabuklar, perlit veya diğer mayalayıcı maddeler içermelidir..

Gerberadaki hastalıkların ve zararlıların çoğu soğuk ve aşırı nemden kaynaklanır, bu nedenle çiçeği kurtarmak için ilk adım, zarar görmüş bölgeleri çıkarmak ve onu sıcak ve ışığa daha yakın, rahat bir ortama nakletmek ve ayrıca uygun gübre ve büyüme kullanmaktır. uyarıcılar. Yeşil bir yaprak sepetinde gerçek bir parlak kırmızı, pembe, sarı veya turuncu papatya buketi açıldığında, bitkiye gösterilen özen, cömertçe karşılığını verecektir ve bu çiçeklenme yılda iki kez 2-3 ay sürecektir..

Açık havada gerbera nasıl yetiştirilir Açık havada gerbera nasıl yetiştirilir

Gerbera – fotoğraf

Estetik zevk için size bu keyifli renklerle bir fotoğraf seçkisi sunuyoruz. Şekil ve renk bakımından farklı olan gerberaların ne kadar sıradışı olabileceğini görebileceksiniz. Keyifli seyirler ve ilhamlar dileriz!

Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf Gerbera - fotoğraf