Frezya (50 fotoğraf)

Soğanlı bitkiler koleksiyonunda frezyanın özel bir yeri vardır. Enfes “porselen” çiçekler sayesinde, sadece çiçek tarhlarını süslemekle kalmaz, aynı zamanda buketler, şenlikli çelenkler, yaka çiçeği oluşturmak için de kullanılır. Frezyanın narin çanları, deniz meltemi, ahşap ve narenciyenin taze notalarını kolayca hissedebileceğiniz eşsiz bir aroma yayıyor. Bu, çevreleyen alanı güzellik ve romantizmle dolduran gerçekten aristokrat bir çiçektir..

frezya tarihi

Frezya’nın coğrafi anavatanı Güney Afrika’nın Cape bölgesidir. Bu kıtanın kolonizasyonu sırasında, Avrupalı ​​denizciler ilk soğanları egzotik bitkinin kraliyet mahkemesine aşık olduğu Fransa ve Büyük Britanya’ya getirdiler. Çekici görünümü ve büyüleyici kokusu, çiçeğin dünyaya hızla yayılmasına katkıda bulundu, ancak yine de yüksek sosyetenin bir simgesi olmaya devam ediyor..

Renk zenginliği ve formların mükemmelliği ile etkileyici olan frezya, kesimden sonra çok uzun süre taze kalır. Suya yerleştirildiğinde, buket orijinal görünümünü 3 haftaya kadar korur. Belki de bu yüzden asil bayanlar, frezyayı gençliğin çiçeği olarak gördüler ve taç yapraklarını kozmetik prosedürler için kullandılar..

Başlangıçta, Fransız krallarının bahçıvanları yeni çeşitlerin geliştirilmesiyle uğraştı. Şimdi işleri, birçok ilginç melez yaratmayı başaran profesyonel ve amatör yetiştiriciler tarafından devam ediyor. Genel olarak, frezya, düzgün salkımlarda toplanan minyatür (6 cm’den fazla olmayan) kokulu çiçekler ve 20 cm yüksekliğe kadar ince dar yapraklar ile diğer soğanlardan ayırt etmek kolaydır.Aynı zamanda, tüm bitkinin uzunluğu cüce 20 santimetre çeşitlerinden metre çeşitlerine kadar.

frezya tarihi frezya tarihi

Frezya ekimi ve çoğaltılması

Iris ailesinin geri kalanı gibi, frezya da yumru köklerden veya tohumlardan yetiştirilir. İlk yöntem özel beceriler gerektirmez ve gladioli, zambak, sümbül, lale dikmeye çok benzer. Ampulleri açık toprağa dikmek erken ilkbaharda gerçekleştirilir, ancak belirli bir bölgede Mart-Nisan aylarında don veya kar varsa, nemli turba ile doldurulmuş kaplarda biraz yetiştirmek daha iyidir. Hastalıklardan kaçınmak için, ampuller yarım saat% 0,2’lik bir temel çözelti içinde ıslatılır ve ekim sırasında 5 santimetrelik bir toprak tabakası ile kaplanır. Düzenli sulama ve güneş ışığına erişim ile filizler genellikle 20 gün sonra ortaya çıkar..

Olgun soğan yoksa, seçilen çeşidi çoğaltmak için tohumlar kullanılır. Tamamen olgunlaşmalı, bir yıldan daha önce hasat edilmemelidir. Ekim için en uygun zaman erken ilkbahardır, daha sonra gelecek yıl çiçeğin evde büyümek ve çiçek açmak için zamanı vardır..

Öncelikle kutular, bir gün boyunca ılık suda (+ 18C) ıslatılmış ve aynı sıcaklıkta iki hafta ıslak kumda bırakılmış doymuş bir potasyum permanganat çözeltisinde 15 dakika tutularak dezenfekte edilir. Yumurtadan çıkan tohumlar, 5-7 cm aralıklarla, 0,6 ila 1 cm derinliğe kadar kaplara ekilir.Fidelerin normal gelişimi için +20-22C’den ısı ve 65-75’de hava nemi sağlanmalıdır. %. Bu amaçla, filizleri her gün bir sprey şişesinden ılık suyla püskürtmeniz gereken bir mini sera çok uygundur..

Ortaya çıkan topluluklar doğrudan güneş ışığına iyi tepki vermez, bu nedenle doğu veya batı tarafında hafif gölgeli pencere pervazları seçmek daha iyidir. Sonbaharda bitkiler günde 12 saate kadar aydınlatılmalıdır, ancak sıcaklık kademeli olarak 10C ve altına düşürülebilir. Kısa gündüz saatleri ve serin koşullar (+ 5-6C), sürgünlerin serbest kaldığı dönemde frezya için faydalıdır ve çiçek açarken bol sulamaya ve + 15C civarında sıcaklığa ihtiyaç duyar..

Fidelerin üst pansumanı aşamalar halinde gerçekleştirilir: ilk fideler, 5 litre su başına 10 g oranında amonyum nitrat ile gübrelenir; daha sonra büyümeyi iyileştirmek için her 2-3 haftada bir, 5 litre karışım başına 10 g potasyum nitrat ve 20 g süperfosfat ilavesiyle zayıf bir (1:20) kümes hayvanı gübresi çözeltisi kullanılır. Fideler 10 cm yüksekliğe ulaştığında ince sapların kırılmaması için tahta çubuklara bağlanır..

Frezya - Dikim ve üreme Frezya - Dikim ve üreme Frezya - Dikim ve üreme

Frezya bakımı

Frezya’nın doğal alanı – Cape bölgesi – Afrika’nın en güney noktasında yer almaktadır. Bu bölgedeki iklim, ılık ve nemli hava kütlelerinin baskın olduğu Akdeniz’i andırıyor. Bu bölgedeki yaz mevsimi Aralık’tan Şubat’a kadar sürer ve bu nedenle frezya biyolojik olarak Şubat ayında çiçek açmaya “programlanmıştır”. Bu özelliğinden dolayı, kuzey yarım küredeki bitkilerin çoğunun hala uykuda olduğu Avrupa kışında, seralarda ve seralarda kesim için yetiştirilmektedir. Aynı zamanda, Mayıs ayında açık havada ekilen ampuller, Ekim ayına kadar çok güzel bir şekilde çiçek açarak sonbahar bahçesine daha da çekicilik katar..

Aydınlatma. Doğal koşullar altında, frezya, çalıların gölgesinde düşük subtropikal yamaçlarda yetişir. Çiçek tarhındaki bitkiye aynı ışık gölgesi ve rüzgardan korunma sağlanmalıdır. Ancak, bahçenin kuzeyi soğuk veya çok karanlık olmamalıdır – sessiz doğu ve batı çimleri daha uygundur..

Frezya Bakımı - Aydınlatma Frezya Bakımı - Aydınlatma

Toprak. Vahşi doğada zayıf kayalık topraklardan memnun olan frezya, ekildiği yerde neredeyse kesinlikle kök salacaktır. Ancak toprağın bileşimi ne kadar besleyici olursa, o kadar güzel çiçek açar, daha fazla tomurcuk bırakır ve zarif çiçek salkımları oluşturur. İdeal seçenek, humus ve çim ilavesiyle gevşek turba yaprak döken topraktır. Yukarıdan iğneler, doğranmış saman, talaş ile malçlamak yararlıdır..

Frezya Bakımı - Toprak Frezya Bakımı - Toprak

frezya sulama ılımlı olmalıdır, ancak özellikle toprak yeterince gevşek değilse, toprağı su basmaktan biraz daha kuru bırakmak daha iyidir. Ayda iki kez, bitki potasyum tuzu (10 l su için 15-20 g) ve bir süperfosfat çözeltisi (10 l su için 30 g) ile sulanır..

Frezya Bakımı - Sulama

Zararlıların ve hastalıkların önlenmesi örümcek akarlarını ve yaprak bitlerini önlemeye yardımcı olan sabunlu su ile frezya püskürtmekten oluşur. Olumsuz koşullar nedeniyle çürük alanlar oluşursa, bunlar çıkarılır, geri kalanı potasyum permanganat veya temel ile muamele edilir..

Frezya Bakımı - Zararlı ve Hastalık Önleme Frezya Bakımı - Zararlı ve Hastalık Önleme

frezya jartiyer ahşap desteklere, gövdelerin kırılganlığı göz önüne alındığında gerekli bir işlemdir. Bu, özellikle uzun boylu çeşitler ve ayrıca dalların artan çiçeklenmesi için geçerlidir..

Kış için, güney güzelliğinin yumruları kazılır, kirden hafifçe temizlenir ve serin ve karanlık bir yerde saklanır, kağıt veya pamuklu beze sarılır. Ayrıca onları saksılara nakledebilir ve ilkbaharda pencere veya sundurma üzerindeki yeniden çiçeklenmeye hayran kalacaksınız..

Frezya Bakımı - Jartiyer

Peyzaj tasarımı ve çiçekçilikte frezya

Parlak, temiz renklerden oluşan geniş bir palet, frezyayı profesyonel çiçekçiler için en çekici çiçeklerden biri yapar. Kar beyazı ve krem ​​çeşitleri, özellikle havlu, düğün buketlerinde mükemmel görünüyor. Genellikle narin güller ve pastel tonlardaki laleler, beyaz zambaklar, yeşil krizantemlerle birleştirilirler..

Parlayan sarı, koyu kırmızı, mor, kırmızı, turuncu, leylak frezyaları, bahçe yeşillikleriyle çevrili ve bakımlı çimenlerin fonunda inanılmaz derecede zarif görünüyor. Doygun ve zıt tonlar, dekorasyon için neşeli kompozisyonlar oluşturmanıza olanak tanır. Saksılarda kesilen veya yetiştirilen frezya çiçekleri, en uyumlu renk kombinasyonlarını seçerek iç mekanı süslemek için çok güzel olabilir..

Peyzaj tasarımı ve çiçekçilikte frezya Peyzaj tasarımı ve çiçekçilikte frezya Peyzaj tasarımı ve çiçekçilikte frezya Peyzaj tasarımı ve çiçekçilikte frezya Peyzaj tasarımı ve çiçekçilikte frezya Peyzaj tasarımı ve çiçekçilikte frezya

Frezya – fotoğraf

Frezya, bitkinin herhangi bir bahçenin gerçek bir dekorasyonu haline geleceği bakım ve düzenli olarak muhafaza edilen istikrarlı koşullar gerektirir. Galerimizde, renkli görünümlerini gösteren çeşitli frezya çeşitlerinin fotoğraflarını topladık..

Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf Frezya - fotoğraf