Ebegümeci (80 fotoğraf): türleri ve bakımı

Hibiskus, Güneydoğu Asya ve Pasifik Adaları’nın subtropikal ve tropikal bölgelerine özgüdür. Bu büyüleyici bitkinin yüzlerce çeşidi vardır, bu sadece yemyeşil çiçeklenmeden zevk almakla kalmaz, aynı zamanda gıda endüstrisinde de kullanılır, kozmetoloji, örneğin, bazı türlerin çiçeklerinden siyah saç boyası yapılır. İyi bilinen çay “Hibiskus” aynı ebegümecidir ve bu bitkinin tüm kısımları tıpta kullanılır. Kültür, uzun süre çiçek açma yeteneği ile ayırt edilir. Bazı çeşitler (örneğin, Çin gülü), uygun özenle, sahiplerini 20 yıla kadar çiçeklenme ile memnun edebilir..

Ana türler

Doğada, yaprak dökmeyen otlar, çalılar ve ağaçlarla temsil edilen yaklaşık üç yüz ebegümeci türü vardır. Ev ekimi için temsilcilerinden çok daha azı kullanılır, ancak her biri yaprak ve çiçeklerin boyutu, rengi, deseni ve çiçeklenme süresi bakımından farklılık gösterir. Yaprakları parlak bir kenarla çerçevelenmiş, vuruşlarla noktalı veya bir gözle süslenmiş, çiçeklenmeyi kıyaslanamayacak kadar güzel kılan tamamen sıra dışı temsilciler var. Daha sonra, çiçek yetiştiricileri tarafından yetiştirilen ana ebegümeci türlerine bakacağız..

ebegümeci trifoliat

Bitki 80 cm yüksekliğe ulaşır, çapı 4 cm’ye kadar olan çiçekleri, orijinal mor bir merkeze sahip soluk sarı bir renge sahiptir. Kültür, renginden sadece sabahları memnun olur ve öğleden sonra tomurcuklar “uykuya dalar”. Çiçeklenme süresi bir aydan biraz fazladır, daha sonra yaprakların axillerinde yeni tomurcuklar belirir..

ebegümeci trifoliat

Ağaç ebegümeci

12 cm çapa kadar büyük çiçekleri olan dona dayanıklı ve iddiasız bir ebegümeci türüdür.Çiçek açan tomurcuklar çeşitli tonlarda parlak renklere sahiptir (çeşitliliğe bağlı olarak). Çiçek sadece bir gün yaşasa da, çalı boş değildir – her gün yeni tomurcuklar açar. Bir çit olarak harika görünüyor. Uygun bakım ile, çalı üç metre yüksekliğe ve bir buçuk metre genişliğe ulaşır. Yaz başlangıcından sonbaharın sonlarına kadar çiçek açar.

Ağaç ebegümeci

Suriye gülü

Geniş bir renk paletine sahip süs bitkisi – kar beyazından ahududuya, bazen iki renkli çeşitler bulabilirsiniz. Açıldığında çapı 10 cm’ye ulaşan büyük tomurcukları vardır. Çiçekler basit veya çift olabilir. Çiçeklenmeyi görmek için sabırlı olmanız gerekir, çünkü kültür oldukça yavaş büyür ve üç yaşından önce, muhtemelen daha sonra çiçek açar. Bitkiyi açık havada yetiştirmek de mümkündür – özel iklim koşullarına sahip bölgelerde, ılık kışlar.

Hibiskus - Suriye gülü

ebegümeci değişebilir

Bu tür, 3 m yüksekliğe ulaşan dik bir gövdeye sahip yaprak döken bir çalıdır.Adını önce beyaz sonra pembe olan tomurcukların renginin değişkenliğinden almıştır. Aynı zamanda, basit veya çift çiçekler 10 cm çapa ulaşır, yapraklar loblu, oldukça büyüktür..

ebegümeci değişebilir

Çin gülü

Bu türün temsilcileri, uzun parlak yaprakları (15 cm’ye kadar) ve kahverengimsi kabuğu olan yaprak dökmeyen çalılardır. Boyut, çift renk, beyaz, sarı, pembe, kırmızı, mor palet ile temsil edilen renkleri birbirinden farklı birçok çeşit vardır. Çiçekler sadece birkaç gün çiçek açar, ancak ilkbahardan sonbahara kadar yeni örnekler ortaya çıkar..

Hibiskus - Çin gülü

Ebegümecinize uygun bakım

Evde ebegümeci yetiştirmek basit bir süreç değildir. Bitki, sürekli beslenmenin yanı sıra uygun bir mikro iklimin yaratılmasını gerektirir. Sıcaklıkta keskin bir dalgalanma, aşırı sulama, ışık eksikliği ve hatta aydınlatma açısındaki bir değişiklik, çiçek tomurcuklarının dökülmesine neden olabilecek faktörlerdir. Doğru bakım, kültüre renklerin ihtişamını ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır..

Aydınlatma

Hibiscus, kategorik olarak güneşin yakıcı ışınlarını sevmez, bu nedenle parlak bir yer verilir, ancak korunur, öğlen güneşten karartılır. Pencere pervazlarında büyüyen saksılar için kumaştan veya yarı saydam kağıttan bir bariyer yapabilirsiniz..

Bahçe arazilerinde güneye, batıya, doğuya ekilir ve kuzey kontrendikedir. Kışın, apartman temsilcileri yeterli doğal ışığa sahip değildir – floresan lambalar kullanarak 8-9 saat boyunca günlük ek aydınlatmaya ihtiyaç duyarlar. Bu durumda, aydınlatma cihazı en az yarım metre mesafeye yerleştirilmelidir..

Hibiskus Bakımı - Aydınlatma Hibiskus Bakımı - Aydınlatma

Sıcaklık

İlkbahar-yaz döneminde ebegümeci normal gelişimi için en uygun sıcaklık + 22 … + 25C’dir. Sonbaharın başlangıcında + 16C’ye ve kışın + 14C’ye düşürülmelidir, bu da dekoratif etkisi ve çiçek tomurcuklarının daha kaliteli olması üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır. Daha düşük bir sıcaklık ayarı, yaprakların dökülmesine yol açacaktır. Çiçeklenme döneminde, çiçeğe + 30C’ye ulaşan daha yüksek bir sıcaklık sağlayabilirsiniz..

Hibiskus Bakımı - Sıcaklık Hibiskus Bakımı - Sıcaklık

Nem

Hibiscus, yemyeşil ve uzun ömürlü çiçeklenmeyi destekleyen yüksek nem koşullarında en iyi şekilde gelişir. Yaz aylarında püskürtme, uygun bakımın önemli bir parçasıdır. Prosedür günde iki kez gerçekleştirilir – sabah ve akşam. İlkbahar ve sonbaharda iki günde bir ilaçlanır..

Apartman temsilcileriyle de ilgilenmek gerekiyor. Kışın, ısıtma mevsimi başladığında ve odadaki sıcaklık + 20C’ye ulaşabildiğinde, genellikle yapraklarını püskürtmek gerekir. Aşırı kuru koşullarda olan bitkinin yaprakları şeklini kaybeder, büzülür. Ebegümeci durgun suyu iyi tolere etmez, bu nedenle, bir tencereye ekerken, 1.5-2 cm’lik bir tabaka ile iyi bir drenaj düzenlemeniz gerekir Çiçeği suladıktan sonra tavada su kalırsa, dökülmelidir..

Hibiskus Bakımı - Nem Hibiskus Bakımı - Nem

sulama

Hibiscus nemli toprağı sever, bu nedenle yaz aylarında haftada 2-3 kez bol sulanır, çünkü aşırı kurumuş alanlar yaprakların solmasına ve dökülmesine neden olabilir. Su basması, köklerde mantar oluşumu şeklinde nahoş sonuçlar doğurabilir ve bu da ölüme yol açabilir. Kışın çok daha serin olduğunda ev yapımı ebegümeci daha az sulanır. Klor içeren musluk suyu ile sulama yaprakların sararmasına neden olabileceğinden, durgun su kullanmak daha iyidir..

Hibiskus Bakımı - Sulama Hibiskus Bakımı - Sulama

Gübreler ve besleme

Bu bitkinin tüm türleri, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında (kışın hiç beslenemezsiniz) karmaşık gübrelerle düzenli gübreleme yapan zengin besleyici toprağa ihtiyaç duyar. Her bir ila iki haftada bir ek öğünler verilir. Mineral gübreleri, örneğin suda 1:10 oranında seyreltilmiş bir sığırkuyruğu çözeltisi kullanarak organik olanlarla değiştirebilirsiniz..

Hibiskus Bakımı - Gübreler ve Yemleme Hibiskus Bakımı - Gübreler ve Yemleme

Zararlılar ve hastalıklar

Ebegümeciye büyük zarar veren başlıca hastalıklar şunlardır:

– Temel besinlerin (potasyum, demir, magnezyum vb.) eksikliğinden kaynaklanan bulaşıcı olmayan kloroz. Çiçeklenme, sararma ve yaprak dökümü eksikliği olarak kendini gösterebilir. Bu durumda, gübrelerle düzenli gübreleme yardımcı olur;

– Bulaşıcı kloroz – bitkinin genel zayıflığına yol açan mantar ve mikropların verdiği hasar. Duş altında yıkanmalı, toprağı bir torba ile örtmeli, karantina koşulları yaratmalıdır;

– Yapraklarda beyaz lekelere neden olan güneş yanığı;

– Ölüme yol açan vasküler solgunluk. Mantar enfeksiyonu, fusarium hastalığının gelişmesi nedeniyle oluşur. Hastalığı tedavi etmek oldukça zordur. Tüm kuru alanlar çıkarılmalı, ebegümeci mantar önleyici bir madde (“Dezavid”, “Epin”) ile tedavi edilmelidir..

Zararlılar arasında en tehlikelileri yaprak bitleri ve örümcek akarlarıdır. Yaprak bitleri, bitkinin özsuyunu emen, yaprakların sarı lekelerle kaplanmasına ve büzülmesine neden olan 5 mm’ye kadar boyuta sahip küçük, yerleşik böceklerdir..

Örümcek akarı daha da küçüktür – 0,3 mm’ye kadar – ve çıplak gözle görülmez. Ebegümeci üzerinde, kolonileri yeşilliklerin alt taraflarına yerleşir ve toz gibi görünür. Yapraklar ince örümcek ağlarıyla kaplanır ve düşer. Önleyici bir önlem olarak, odayı düzenli olarak havalandırmak, kültürü püskürtmek gerekir. Bitki hasta olduğunda Actellika çözeltisi (1 litre suya 15 damla konsantre) ile tedavi edilebilir. Tedavi iki hafta sonra tekrarlanmalıdır..

Hibiskus - Zararlıları ve Hastalıkları Hibiskus - Zararlıları ve Hastalıkları

ebegümeci nasıl nakledilir

Genç bitkiler yıllık olarak ekilir ve yetişkinler – gerektiği gibi. Prosedür yılın herhangi bir zamanında yapılabilir. Nakil için toprak ayrıca kum ve humus içermelidir. Drenaj, örneğin genişletilmiş kil gibi tabana döşenmelidir. Genç sürgünlerin büyümesini hızlandırmak için ebegümeci dalları uzunluklarının üçte biri kadar kesilmelidir. Gerekli dekoratif şekli vermek için de kesilir. Transplantasyondan sonra kültürün bol miktarda içeceğe ihtiyacı vardır..

ebegümeci nasıl nakledilir

Evde üreme

Evde ebegümeci sayısını artırmak için iki ana yöntem kullanılır – tohum ve kesimler. Yetiştiriciler tohumların yardımıyla kültürü çoğaltır – amatörler için bu yöntem oldukça zahmetlidir ve çiçeklenme sadece birkaç yıl içinde görülebilir. Hibrit ebegümeci ana çalıyı bölerek dikilebilir..

Hibiskusun tohumlarla çoğaltılması

Tohumdan bir bitki yetiştirmeye karar verirseniz, bu kış ortasından Mart ayına kadar yapılmalıdır. Dikimden hemen önce, malzeme yarım saat boyunca koyu pembe bir potasyum permanganat çözeltisine ve daha sonra bir gün daha bir epin çözeltisine batırılır..

Bunu, kum ve turba karışımı ile uygun toprakla önceden doldurulmuş bir kapta ekim takip eder. Bahçe yatağı cam veya folyo ile kaplanır, bir tür sera oluşturur ve ılık bir yere yerleştirilir (optimum sıcaklık + 25C’dir). Bir alt ısıtma donatmak da mümkündür. Sera düzenli olarak havalandırılmalı, yoğuşma çıkarılmalı ve toprak nemlendirilmelidir..

İlk tam teşekküllü yaprakların ortaya çıkmasıyla ebegümeci ayrı kaplara ekilebilir. Filizler çok gerginse, yeterli aydınlatmaya sahip olmadıkları anlamına gelir, ek aydınlatma düzenlemeniz gerekir..

Hibiskusun tohumlarla çoğaltılması Hibiskusun tohumlarla çoğaltılması

Hibiscus’un kesimlerle yayılması

Bu yöntem, çeliklerin birkaç internod ile bitkiden ayrılmasını içerir. İşlem yaz aylarında gerçekleşir. Toplanan materyal (alt kısımlar) ayrıca bir büyüme uyarıcısı ile işlenebilir. Çelikler, turba substratlı seralara ekilir. Bir ay içinde kök salıyorlar, bundan sonra ayrı saksılara ekmeye başlayabilirsiniz. Toprak, eşit oranlarda alınan yaprak ve çim toprağı, kum, turbadan oluşmalıdır. Bu aşamada düzenli sulama gereklidir. Sürgünler güçlenip büyüdüğünde, gerekirse açık toprağa ekilebilir. İlk çiçek ilk yılda gelecek.

Hibiscus'un kesimlerle yayılması Hibiscus'un kesimlerle yayılması

Ebegümeci – fotoğraf

Tüm güzelliğini ve karmaşıklığını gerçekten takdir etmek için sizi çeşitli tür ve çeşitlerdeki ebegümeci fotoğraflarına bakmaya davet ediyoruz. İşte hem bahçe bitkileri hem de en popüler ev örnekleri. Mutlu seyirler!

Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf