Ebegümeci (80 fotoğraf): çeşitleri ve bakımı

Güzel süs ebegümeci, hem bahçıvanlar hem de geleneksel tıp sevenler tarafından eşit derecede takdir edilmektedir. Avluda, stok güller çiçek tarhlarını mükemmel bir şekilde tamamlar, çitleri ve müştemilatları süslemek için kullanılır, geometrik kompozisyonları süslemek ve farklı çeşitlerden tam teşekküllü çiçek tarhları oluşturmak için uygundur. Günlük yaşamda, ebegümeci infüzyonu, belirgin anti-inflamatuar, yatıştırıcı, saran, yumuşatıcı, iyileştirici ve onarıcı özellikleri ile ünlüdür..

Genel özellikleri

Ebegümeci, aynı adı taşıyan aileden tipik bir örnek olan otsu bir bitkidir. Farklı çeşitler hem tek hem de çok yıllık olabilir. Avustralya ve Afrika dışında neredeyse tüm dünyada yetişirler..

Zarif bir stok gülü veya aynı zamanda ebegümeci olarak da adlandırılır, Eski Mısır’da bile yetiştirildi. Hipokrat, incelemelerinde inanılmaz iyileştirici özellikler tanımladı. Sihirli ebegümeci şairleri ve ressamları her zaman büyülemiştir..

Doğal bir ortamda, ortalama yükseklik 30-110 cm arasında değişir, alışılmadık bir kalp şeklinde yapraklar. Uzun dikdörtgen yaprakları olan bir çiçek 13 cm ye kadar büyür, rengi tamamen belirli çeşide bağlıdır. Standart spektrum karlı beyazdan koyu bordoya ve hatta neredeyse siyahtır. Bunun için çiçekçiler ve peyzaj tasarımcıları onu çok seviyor..

Kök uzun, fusiform, kuvvetli dallıdır. Meyveler polispermdir. Çiçeklenme dönemi yaz boyunca sürer. Çeşitlerin çoğu iddiasız, hem kuraklığa hem de dona dayanıklı.

Ebegümeci - Genel özellikler Ebegümeci - Genel özellikler

ebegümeci türleri

Dünyada onlarca ebegümeci çeşidi vardır. Yaklaşık 60 tanesi kültürde kullanılmaktadır. Çoğunlukla dekoratiftirler. Çoğunun ortak bir ataları vardır – yüksek veya yalancı bir gövdeye sahip düz ve uzun bir orman ebegümeci. Yapraklar kesik, saplı ve hafif tüylüdür. Çiçekler geniş bir çanı andırıyor. Ancak küme salkımına sahip çeşitler var.

Yıllık ebegümeci

Günlük yaşamda kalachik olarak adlandırılan orman ebegümecinin hemen torunu. Doğal yaşam alanında iki yıllık bir çeşittir, ancak kültürde yıllık olarak kullanılır. Saplar yüksek, bir metreden fazla. Çiçekler koyu ince damarlarla süslenmiştir. Birkaç çeşit bu kategoriye girer. Bunlardan en ilginci mor Siyah sedef ve pastel pembe Zebrina’dır..

Yıllık ebegümeci

Çok yıllık ebegümeci

Çoğu uzun ömürlü, bir metreye kadar kısadır, ancak kokulu çiçekleri vardır. En yaygın çeşidi misk veya hindistan cevizidir. Beş santimetrelik çiçekleri beyaz ve pembedir (sırasıyla Beyaz ve Pembe Kule alt türleri için). Önemli donlara kadar uzun çiçeklenmeden hoş bir şekilde zevk alırlar..

Çok yıllık ebegümeci

buruşuk ebegümeci

Bu çeşitlilik, şartlı olarak ebegümeci anlamına gelir. Bu bir stok gül, ancak o kadar benzerler ki, günlük yaşamda neredeyse ayırt edilemezler. Çok yıllık bir çiçek 2 m’ye ulaşır.Ama çiçeklerin kendisi küçük, güneşli sarı.

Bahçıvanlar dekoratif çeşitleri sever. Örneğin, büyük şakayık benzeri çift çiçeklerle pembe bir gül. Ebegümeci benzeri pürüzsüz zarif çiçekler de vardır. Yükseklik ayrıca belirli çeşitliliğe de bağlıdır. İki metrelik devlerin arka planına karşı, altmış santimetre cüce görünümleri ilginç görünüyor.

buruşuk ebegümeci

melez ebegümeci

Ayrı gövdeli olağandışı iki metrelik çok yıllık. Bu, türün ana özelliğidir. Beyaz veya pembe tonlarında çift büyük çiçekler Eylül ayına kadar çiçek açar.

melez ebegümeci

Sudan ebegümeci

O bir Sudan gülü veya ebegümeci. Buruşuk ebegümeci gibi, şartlı. Bienal bitkisi, esas olarak çay yerine kullanılan meyveleri ve bitkisel müstahzarlar için değerlidir. İki ana form vardır: çalı ve ağaç.

Sudan ebegümeci

ebegümeci bakımı

Narin ebegümecinin rahat hissetmesi için, yani dekoratif çiçeklenmeden memnun olduğu anlamına gelir, basit koşullara uymanız gerekir:

– İdeal konum güneşli bir alandır. Tropikal çeşitler güneşte solarken, ebegümeci gölgede soluyor. Fideleri mümkün olduğunca kuvvetli rüzgarlardan koruyun..

– Toprak önceden gevşetilmiş, hafif, tınlı, humus ve minerallerle önceden doyurulmuş. Durgun su ve kök çürüklüğünü önlemek için iyice tahliye ettiğinizden emin olun. Humus fakir toprağa verilir.

– Yüksek notlar desteğe engel olmaz. Bir çit veya özel bir yapı olabilir. O zaman ebegümeci kendi ağırlığı altında veya rüzgardan kırılmaz..

– Sulama için özel bir gereklilik yoktur. Ölçülülük ve düzenlilik yeterlidir. Frekans sadece kuru dönemlerde artar.

– Periyodik olarak toprağı ve otu gevşetin. Ancak, kırılgan köksaplara zarar vermemek için herhangi bir manipülasyon hassas olmalıdır..

– Solmuş ve zarar görmüş çiçekler hastalık ve parazit oluşturmamaları için derhal uzaklaştırılmalıdır..

– Çiçeklenme öncesi azotlu gübreler kullanın. Ebegümeci solduğunda, tohum sertleşene kadar sapları çıkarın. Bu, fidelerin dekoratifliğini korumak için gereklidir..

– 2-3 haftada bir mineral gübreler uygulayabilirsiniz. Yanık bırakmamak için bu zayıf bir çözüm olmalıdır..

– Kıştan önce, sapları neredeyse yere kadar kesin, humuslu kompostla malçlayın ve ebegümeci önceden hazırlanmış yapraklar, ladin dalları veya sıradan samanla örtün.

ebegümeci bakımı ebegümeci bakımı ebegümeci bakımı

Nakil ve üreme

Çeşitliliğe bakılmaksızın, ebegümeci klasik yöntemlerle yetiştirilir:

Açık toprağa iniş. İdeal mevsim geç ilkbahar veya sonbahardır. Üç santimetrelik sığ delikler kazın ve tohumları her birine 2-3 parça daldırın. Sonra üzerlerine toprak serpin ve hafifçe sıkıştırın. Bundan sonra, ilk sürgünlerin daha hızlı çıkması için alanı sulayın ve folyo ile örtün. Yaklaşık 3 hafta içinde ortaya çıkacaklar. Bandı hemen çıkarın. İlk tam teşekküllü yapraklar göründüğü anda seçime devam edebilirsiniz. Taze ekilmiş ebegümeci sadece ikinci yılda çiçek açar. İlk olarak, bir yaprak rozet oluşturulur..

Büyüyen fideler. Tohumlar toprağa değil, özel olarak belirlenmiş bir kutuya ekilir. Ama teknoloji aynı kalıyor. İdeal mevsim ilkbahar sonudur. Fideleri ılık bir yerde, kısmi gölgede, düzenli sulama ile tutmanız gerekir. Bir kutuda çok fazla fide varsa, onları inceltmek zorunda kalacaksınız. Daha fazla gelişme için en az üç santimetre aralığa ihtiyaç vardır. Fideler büyürken, onları yavaş yavaş sertleştirmenin ve sokağa çıkarmanın zamanı geldi. Hassas rizomlu ebegümeci naklinin zor olduğunu unutmayın, bu nedenle turba kapları kullanın. Fidelerle birlikte hemen açık toprağa aktarılabilirler. Ağustos ayına kadar ebegümeci kalıcı bir yere nakledilebilir..

Köklendirme kesimleri. Proses teknolojisi standarttır. Sadece farklı çeşitlerin tür özelliklerini korumak için iki tür kesim olduğunu unutmayın. İlkbaharda, kökünden kesim yapın ve yaz aylarında, gövde.

Koşullara uymanız durumunda inişi güncellemeniz gerekmeyecek. Bu, kendi gücüyle devam eden doğal bir biyolojik süreçtir. Çok yıllık ebegümeci yıllarca tek bir yerde büyüyebilir, bu nedenle hemen bir siteyi dikkatlice seçmek önemlidir..

Ebegümeci - Nakil ve üreme Ebegümeci - Nakil ve üreme

Zararlı ve hastalık kontrolü

Ebegümeci parazitlere ve hastalıklara karşı dayanıklıdır. Ana zararlılar sümüklü böceklerdir. Görünürlerse, onları manuel olarak toplamanız gerekecektir. Bunun için özel tuzaklar ve yemler kullanılır..

Başa çıkması en zor şey pas. Karakteristik semptomları ile tespit edilebilir: yapraklarda kahverengi-kırmızı lekeler. Geri çekmek mümkün olmayacak, bu nedenle tüm hasarlı alanların çıkarılması ve yakılması gerekecek..

Külleme ve diğer mantar enfeksiyonlarını önlemek için ebegümeci özel bir mantar ilacı ile tedavi edin..

Ebegümeci - Zararlı ve Hastalık Kontrolü Ebegümeci - Zararlı ve Hastalık Kontrolü

Ebegümeci – fotoğraf

Ebegümeci ekmenin nerede daha iyi olduğunu ve neyle birleştirildiğini anlamak için seçimimize göz atın! İlham ve yeni fikirler için en ilginç ve renkli fotoğrafları topladık!

Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf Ebegümeci - fotoğraf