Dicentra (75 fotoğraf): çeşitleri ve bakımı

Olağandışı merkez, birçok kişi tarafından dışarıdan bilinir, ancak hiçbir şekilde herkes tarafından adıyla bilinmez. Alışılmadık bir çiçek, çiçek tarhlarını, buketleri, peyzaj kompozisyonlarını ve iç dekoru mükemmel bir şekilde tamamlar. Bahçe için harika bir bahçıvandır. Kurak köşelerde, kaya bahçelerinde ve taş döşemelerde, kayalık yamaçlarda kullanılır. Gösterişsizliği nedeniyle, bu tür koşullara mükemmel uyum sağlar. Ama hepsi bu değil. Süs otsu bir bitki, teraslarda veya balkonlarda büyük saksılarda başarıyla yetiştirilir..

Genel özellikleri

Dicentra, Kuzey Amerika kıtasından bir bitkidir. Uzak Doğu’da ve Çin’in bazı bölgelerinde bulunur. Tek ve çok yıllık çeşitleri vardır. Çiçekçiler, gösterişsizlikle birleşen özel benzersiz dekoratiflikleri için onları takdir ediyor..

İlginç ismin kökeni hakkında birkaç teori var. Bunların en ünlüsü Latin kökenlidir. Kelimenin tam anlamıyla “dicentra”, “iki sözcü” olarak çevrilir. Uygulamada, bu doğrudan çiçeğin görünümünü ve yapısını gösterir. Farklı ülkelerde buna kalp, kalp çiçeği, anahtarlı kilit veya lir çiçeği denir. Söylentilerin ve efsanelerin çoğu, çiçeğin belirgin kalp şeklindeki şekli ile tam olarak ilişkilidir..

Dicenter’ın kök sistemi güçlü, etlidir ve nispeten derindir. Düz gövdesi de aynı derecede güçlü ve etlidir. Köksap toksik maddeler içerir, bu nedenle eldivenlerle transplantasyon ve üreme yapmak daha iyidir. Ayrıca hayvanların dicenter köklerini yemesini önleyin..

Süs yaprakları kesilir. Çiçekler ince bükülmüş dallarda büyür. Çiçeklenme salkım sarkmasıdır. Nektar, yaprakların dışında küçük oyuk oluşumlarda depolanır. Çiçeklenmeden sonra bir tohum kapsülü belirir. Çiçeklenme dönemi, ilkbahar veya yaz sonunda yaklaşık bir ay sürer..

Dicenter’ın “özelliği”, olağanüstü üç santimetrelik çiçekleridir. Şekil olarak bir kalbe benziyorlar, ancak düzleştirilmiş ve ortasından ayrılmışlar. Dıştaki yapraklar daha koyu, içteki iki yaprak ise daha narin ve daha hafiftir. Ana renkler pembe, beyaz, kırmızı ve bazen sarı tonlarıdır..

Dicenter - Genel özellikler Dicenter - Genel özellikler Dicenter - Genel özellikler

Merkez türleri

Pek çok dicentra türü vardır, ancak bunlardan sadece birkaçı süs çiçekçiliğinde kullanılır. Çoğu zaman bunlar parlak çiçekli uzun ömürlüdür. Bunlar arasında, bazen mavimsi bir renk tonu ile, dallı gövdeleri ve zengin yeşil renkte tüylü yaprakları olan minyatür on beş santimetre ve yüksek metre çeşitleri vardır. Bu renkten dolayı dicenter, çiçeklenme dönemi sona erdikten sonra bile dikkat çekiyor..

Merkez muhteşem

Bu, uzun yaprak saplarında büyük yeşil-gri yaprakları olan klasik bir metre uzunluğunda çok yıllık bir bitkidir. Etli gövde iyi dallanır ve yoğun bir şekilde yeşilliklerle büyümüştür. Pembe çiçekler yirmi santimetre uzunluğundaki fırçalarda toplanır. Beyaz alt türler var, ancak minyatür ve cılız. Onlar söndükten sonra, merkez üssünün zemin kısmı ölür ve bir sonraki bahara kadar uyku moduna geçer. Tekrarlanan çiçeklenme nadiren meydana gelir. Bu en eski çeşitlerden biridir..

Merkez muhteşem

merkez çok güzel

Bu minyatür cılız kırk santimetre çeşididir. Yapraklar hafif, çiçekler pembe, krem ​​veya beyazdır. Haziran ayına kadar canlanırlar ve Eylül ayına kadar keyif vermeye devam ederler. Dahası, yavaş yavaş çiçek açarlar, böylece bir çiçeklenme döneminde bile hem açık çiçekler hem de genç tomurcuklar olabilir..

merkez çok güzel

Dicenter olağanüstü

Ayrıca süper denir. Nadiren 20-25 cm’ye kadar büyüyen bir cüce çeşididir.Ayrıca sıra dışı grimsi-mavimsi yaprak tonu ile dikkat çekicidir. Arka planlarına karşı beyaz, pembe ve mor çiçekler daha da parlak görünüyor. Çiçeklenme yoğun olmasa da çok uzun ömürlüdür – 2 aya kadar..

Dicenter olağanüstü

Dicenter serseri

Binlerce yıllık geçmişi olan bir kalıntı bitki. 15-20 cm’ye kadar ve kısa bir köksap ile küçük ve zariftir. İnce pedinküllerde parlak, koyu mor veya kırmızı çiçekler açar. Mavimsi yapraklarla özellikle ilginç bir tezat oluşturuyorlar. Kayalık bahçeler ve alpin kaydıraklar için mükemmel bir seçimdir..

Dicenter serseri

Dicenter tırmanışı

Bu, 2 m’ye ulaşan dekoratif bir lianadır.Anavatanı sıcak Himalayalar’dır, bu nedenle orta şeritte sadece bir yıl yaşar. Böyle bir merkez, yaz ortasında çözülür.

Dicenter tırmanışı

Dicenter nodüler

Daha uzun boylu arkadaşların arka planına karşı, bu on beş santimetrelik çiçek küçücük görünüyor. Özelliği, kulüp benzeri bir köktür, bu yüzden adını almıştır. Böyle bir dicentranın yapraklarının zehirli olduğunu unutmayın. Aynı zamanda ilaç ve tıpta kullanılırlar. Bu çeşitler arasında sarı çiçekler en sık bulunur..

Dicenter nodüler

Hibrit merkez

Farklı türleri geçme sürecinde yetiştiriciler tarafından yetiştirilen farklı çeşitler bu kategoriye girer. Bunlar esas olarak büyük ve parlak çiçeklere ve olağandışı yaprak rengine sahip süs bitkileridir..

Hibrit merkez

Dicenter bakımı

Dicenter’ın güzel bir dekoratif çiçek açması için uygun şekilde bakılması gerekir. Özellikle deneyimli çiçekçiler için burada özel bir numara yok. Olağan koşullara uymak yeterlidir.

Toprağı hafif ve gevşek tutun. Gevşetme en iyi yağmur veya sulamadan sonra yapılır, ancak bunu hassas köksaplara zarar vermemek için mümkün olduğunca dikkatli yapın..

Çiçeğin hem kuruluğu hem de aşırı nemi tolere etmediğini unutmayın. Kökün ve gövdenin çürümesini önlemek için fazla sulamayın. Yağmurlu zamanlarda gereğinden fazla doğal yağış olur. Kuru mevsimde sulama sıklığını artırın..

Sonbaharda çok yıllık bitkiler için, kısa kütüklere kadar tüm toprak parçasını çıkarın. Bundan sonra, turba ile iyice malçlayın. Yaprakları ve ladin dalları kullanılabilir. Dicenter’ın gelecek yıl için zamanında büyümeyeceğinden endişelenmeyin. Köksapında her zaman ısının gelmesiyle yeni sürgünler verecek birçok tomurcuk vardır..

Çok yıllık dicentra kışı iyi tolere eder, ancak beklenmedik bahar donları onu “yıkabilir”. İlk başta, bitkinin geceleri ladin dalları ile kaplanması tavsiye edilir. Genç çiçekler özellikle savunmasızdır.

Yumrulu türleri tutarken daima eldiven giyin. Rizomları özellikle zehirlidir. Erken ilkbaharda, yapraklar henüz çiçek açmamışken, toprağa süperfosfatlı karmaşık gübreler uygulayın. Daha sonra bitkiyi ayda bir kez beslemek yeterlidir. Yeni tomurcuklar geliştirmeye başlamak için sonbaharda fosfat ekleyin. Kar erir erimez üre eklemenin zamanı geldi..

Çiçeklenmeyi uzatmak için solmuş çiçek salkımlarını hemen çıkarmanız gerekir. Aynı zamanda bu, zararlıların ortaya çıkmasını ve enfeksiyon gelişimini engeller. Bazı çeşitler için örneğin muhteşem kanama merkezi için yeniden çiçeklenme aynı şekilde uyarılabilir..

Dicenter bakımı Dicenter bakımı

Nakil ve üreme

Dicentra, ev fideleri oluşturmak için tüm klasik yöntemlerle çoğalır.

Evde tohumlardan çiçek yetiştirmek uzun ve zordur, bu yüzden çok az insan bunu yapar. Sonbaharda veya erken ilkbaharda açık toprağa ekilirler. Ancak bazı çeşitlerin orta şeritte hiç tohum üretmediğini unutmayın. Tohumların tırmanmak için sıcaklığa ihtiyacı vardır. Minimum – + 18C.

Aşılama için genç ve sağlıklı sürgünler seçin. Süreci hızlandırmak için bir kök büyüme uyarıcısı kullanın. Kesimler bir gün boyunca içine yerleştirilir. Bundan sonra toprağa ekilebilir ve sera koşulları yaratabilirler. Bir ay içinde bir yerde dicenter kök salacak ve önümüzdeki baharda onu yeni bir yere nakledebilirsiniz..

Kökü bölmek için önce kurutun. Her parçaya dikim için, daha sonra genç sürgünlerin ortaya çıkacağı en az 2-3 tomurcuk olmalıdır. Kökler nemli toprağa, ideal olarak sera koşullarında ekilir. Fideler bir ay içinde görünür.

Bir çalıyı bölmek en kolay yöntemdir. Sonbaharın başlarında veya ilkbaharın sonlarında, köksapı sürgünlerle birkaç parçaya bölün ve hemen yeni kalıcı yerlere ekin. Dicentra’nın güçlü ve etli bir kökü olmasına rağmen oldukça hassastır, bu yüzden ona zarar vermemeye dikkat edin..

Bir alanda, çok yıllık bir merkez 8 yıla kadar büyür. Ancak zamanla, çalının gençleştirilmesi gerekir, aksi takdirde kaçınılmaz olarak yaşlanır ve zayıflar. En kolay yol, çiçeği periyodik olarak tekrarlamaktır. Uygun koşullarda 6-7 yıl ara yeterlidir..

Merkez -

Zararlı ve hastalık kontrolü

Dicenter, zararlılara ve parazitlere karşı iyi direnç ile ayırt edilir. Çoğu zaman, bir ayı tarafından saldırıya uğrar. Ana sorun, tespit edilmesinin kolay olmamasıdır. Bu süre zarfında kökleri kemirir ve bitki ölür. Zamanında böcek ilacı tedavisi, bela ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Dicenter’ı da rahatsız eden sümüklü böcek ve salyangoz istilasını da önleyecektir..

En tehlikeli hastalıklar mantardır. Halka şeklindeki lekelenme ve diğer göze çarpan kusurlar ve lezyonlar ortaya çıkar. Bazen merkez, mikroplazma hastalığından muzdariptir. Önleme için, toprağı özel antiseptiklerle zamanında tedavi etmeniz, hasarlı parçaları hemen çıkarmanız ve ayıklamayı unutmamanız gerekir..

Dicentra - Zararlı ve Hastalık Kontrolü Dicentra - Zararlı ve Hastalık Kontrolü

Dicentra – fotoğraf

Dicenter’ın ne olduğunu ve nereye başarıyla yerleştirileceğini daha iyi anlamak için fotoğraf seçimimize bakın! İlhamınız için sadece en ilginç resimleri ve yaratıcı fikirleri topladık.!

Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf Dicentra - fotoğraf