Cineraria (65 fotoğraf): çeşitleri ve bakımı

Cineraria, Aster ailesinin parlak ve güzel bir bitkisidir. Anavatanı Güney Afrika’dır, ancak şimdi düzenli olarak tüm enlemlerde bulunur. Popüler bahçe kültürü, rengarenk çiçekler ve dekoratif gümüşi yapraklarla lezizdir. Kelimenin tam anlamıyla “küllü” olarak tercüme edilen bitkinin adını borçlu olduğu yaprakların rengidir. Cineraria, çevre düzenlemesi ve karmaşık kompozisyonlar oluşturmak için çiçek tarhlarına ve çiçek tarhlarına ekilir. Popülerliğinin nedenlerinden biri bakım kolaylığıdır. Bu, deneyimsiz bahçıvanlar için bile harika ve uygun fiyatlı bir seçenektir..

Genel özellikleri

Cineraria, dallı düz sürgünleri olan çok yıllık bir bitki veya çalılardır. Ortalama yükseklik, 90 cm’ye kadar, yaklaşık 30 cm boyunda küçük çeşitler vardır. Toprağa gömülü çubuk tipi köksap.

Büyük yapraklar, yaprak saplarında uzun saplarda büyür. Şekil farklıdır: oval, lir şeklinde, tüylü ve disseke. Yüzey, cineraria’nın adını aldığı gri-gümüş kıllarla eşit şekilde noktalanmıştır..

Çiçek salkımları basit veya havlu sepetler şeklindedir. Çekirdek, boru şeklindeki çok renkli kamış yaprakları ile yemyeşil ve hacimlidir. Farklı çeşitlerin rengi farklıdır.

Cineraria ilk dona kadar çiçek açar. Çiçek salkımları döngüsel olarak birbirinin yerini alır. Tozlaştığında tohum kozaları ortaya çıkar. Tohumlar dikdörtgen, küçük ve neredeyse siyahtır..

Cineraria - Genel özellikler

cineraria nerelerde kullanılır?

Çoğu zaman, bitişik bölgeleri dekore ederken veya peyzaj kompozisyonları hazırlarken güzel bir cineraria ekilir. Dekoratif kenarlıklar oluşturmak ve kenarlıkları süslemek için çiçek tarhlarının ön planı olarak harika görünüyor. Taşlı duvar veya kompozisyon unsurları arasında küçük parlak çiçekler ekilir. Simli çeşitler parlak çiçeklerin yanında iyi görünüyor..

Süs çeşitleri balkona veya verandaya ekilebilir. Çiçek salkımlarının şekli ve gölgesinde farklılık gösteren farklı türlerden bütün karışık kompozisyonlar oluşturulabilir. Diğer bitkilerden cineraria, phlox, petunyalar, kadife çiçeği, adaçayı, lobelia ile en uyumlu şekilde birleştirilir. Dalları buketlerin ve iç kompozisyonların hazırlanmasında kullanılır..

Cineraria evleri serin, hafif pencere pervazlarına dikilir. Kışın onun için ekstra ışık sağlamaya hazır olun. Saksılardaki üst toprak her zaman nemli tutulmalıdır. Altta, fazla suyun dışarı çıkması için mutlaka drenaj delikleri yapılır..

Ev cineraria’nın sulanması, çiçek salkımına ve yapraklara dokunmadan çok fazla değil, dikkatlice yapılmalıdır. Tesisin temiz havaya sürekli erişmesi gerekiyor, ancak taslakları iğrenç bir şekilde tolere ediyor. Bir ev veya apartman dairesinde cineraria arasındaki temel fark, çiçeklenme süresini uzatma yeteneğidir..

cineraria nerelerde kullanılır cineraria nerelerde kullanılır

Cineraria türleri

Birkaç düzine cineraria türü vardır. Boyut, yeşillik ve çiçek şekli, gölgeler ve yaşam koşulları bakımından farklılık gösterirler. Çoğu zaman, çiçek tarhlarında, bahçelerde ve ev fidelerinde belirli dekoratif çeşitler kullanılır. Hepsi yaprak döken veya çiçekli olarak ayrılır. Birincisi diğer renkli bitkiler için arka plan olarak kullanılır, ikincisi tamamen bağımsızdır..

cineraria kanlı

İç mekan yetiştiriciliği için en uygun iç mekan çeşididir. Parlak, bol çiçeklenme ile bilinir. Yapraklar – ajur veya oval, 70 cm boyunda yüksek gövdelerde büyür. Çiçekler herhangi bir renk olabilir.

En popüler alt türler, zıt iki tonlu renkte büyük çiçeklerle 70 cm’ye kadar “çift” çalılardır. Bu bir yazlık konut için idealdir. Alternatifi, büyük basit çiçek salkımına sahip “grandiflora” adlı anlamlı bir çalıdır. 8 cm çapa ulaşırlar. Küçük ve sıradışı çiçek sepetleri ile 90 cm uzunluğa kadar “stelpat” ın uzun boylu büyümesi de harika görünüyor. Daraltılmış yaprakları diğer çeşitlerden farklıdır..

cineraria kanlı

Cineraria sahili

Zarif ve güzel yaprakları ile bilinen gümüşi çok yıllık bir bitkidir. Parlak yeşil yaprak plakaları kalınlaştırılmış ve bölümlere ayrılmıştır, tamamen kül lifleri ile kaplanmıştır. Saplardaki yapraklar elastik rozetlerde toplanır. Bu cineraria çeşidinin çiçeklenmesi göze çarpmaz ve sarı sepetler, yaprakların gümüş rengi tonuyla zayıf bir şekilde uyum sağlar. Çoğu bahçıvan, bu çeşidi yalnızca çevre düzenlemesi için kullanarak tomurcukları tamamen keser..

En popüler iki alt türdür: cılız yarı el işi ajur “gümüş tozu” ve yuvarlak fakat uzun dişli yaprakları olan yüksek, yoğun cineraria “cirrus”.

Cineraria sahili

cineraria zarif

Dallı küresel bir çalıdır. Uygun koşullar altında yüksekliği 60 cm’ye ulaşır, yumuşacık yaprak plakaları dokunuşa hafifçe yapışır. Çiçek salkımları – büyüyen ve katı bir corymbose salkımına dönüşen basit veya çift sepet şeklinde.

En popüler türler: merkezi kan kırmızısı olan bir yıldızı andıran büyük pembe çiçekleri olan 25 santimetrelik küçük bir “nana” ve “özelliği” parlak, yoğun bir çift renkli olan orta gür “ligulosus”.

cineraria zarif

Cineraria bakımı

Cineraria’nın bakımı çok kolaydır. Yeni başlayanlar bile halledebilir.

Nakilden önce toprağa turba, kum ve biraz kompost verilir. Fideler yaklaşık 25 cm mesafeye ekilir.Aşırı sıcaklıklara karşı korumak ve nemi korumak için zemin turba ile malçlanmalıdır..

İç mekan çeşitleri orta saksılara ekilir. Yaprak toprağı, turba ve kompostun eklendiği dolgu maddesi olarak ve faydalı katkı maddeleri olarak kullanılır – çam kabuğu ve kül.

Optimum sıcaklık yaklaşık + 15C’dir. +20C’ye çıkarsa yapraklar solar. + 5C’ye kadar kısa süreli soğuk bir çırpıda çiçek sorunsuz bir şekilde dayanabilir, bu nedenle geceleri herhangi bir yere taşınması gerekmez.

Cineraria nemi sever, ancak yumuşacık yüzey nedeniyle yaprakları ve gövdeleri ıslatmak istenmez. Evde ıslak dolgulu paletler kullanabilirsiniz. Genişletilmiş kil veya çakıllar çok uygundur. Sokaktaki açık zemini köklerden uzakta sulamak daha iyidir..

Kök çürümesine yol açtığı için suyun durgunlaşmaması önemlidir. Çekirdek köksapı yeniden canlandırmak o kadar kolay değil. Bunun için drenaj donatılmıştır. Ayrıca, zaman zaman toprağı hafifçe gevşetmeniz ve sulama sırasında oluşan kabuğu kırmanız gerekecektir..

Yapraklar büyümeye başlamadan önce solmuş çiçek salkımları kesilir. Aynı şekilde, çok uzun olan çalıları kademeli olarak kısaltmanız gerekir..

Soğuk kışları olan bölgelerde, cineraria bahçelerde ve çiçek tarhlarında yıllık bir bitki olarak yetişir. Soğuk bir çırpıda kazmanız gerekir, aksi takdirde düşük sıcaklıklarda hayatta kalamaz.

Cineraria bakımı Cineraria bakımı Cineraria bakımı

Nakil ve üreme

Cineraria üç klasik yolla çoğalır:

Bölüm. Çiçeklenmeden önce, zaten büyümüş olan bir çalı yerden dikkatlice çıkarılır ve birkaç parçaya bölünür. Köksapın bir kısmını ve her biri için hava çekimini korumak önemlidir. Ekimden sonra ilk kez, bitkiyi tamamen adapte olana kadar gölgeli bir yerde tutmak daha iyidir..

Kırıntı. Yaz aylarında sürgünler yaklaşık 10 cm uzunluğunda kesilir. Seviyesi kesimin yarısından daha yüksek olmayan suya yerleştirilirler. İlk kökler ortaya çıkar çıkmaz bitki ekilebilir. Ayrıca, cineraria hemen toprağa iyi kök salmaktadır. Sürgünler önce biraz kurutulmalı ve nemli bir alt tabakaya ekilmelidir. Drenaj altta döşenir. Toprak, özel bir antiseptik veya potasyum permanganat çözeltisi ile işlenir. Daha sonra kutu folyo ile kaplanır ve dağınık loş ışıklı bir yere konur. Periyodik olarak, fidelerin havalandırılması gerekir. Sürgünler genellikle ilk üç hafta içinde kök salmaktadır..

tohumlar. Tohumlardan çiçek yetiştirmek için fidelere ihtiyaç vardır. Ekime kışın ortasında başlanır, daha sonra ilk sonuçlar yaz ve sonbaharda görülür. Deniz cineraria gibi dekoratif yapraklı çeşitler ilkbaharda ekilebilir ve görünümü ile yaz başında memnun edecektir..

Tohumlar, kumlu turba alt tabakasının yüzeyine kutular içinde dağıtılır ve hafifçe toprağa bastırılır. Fideleri sulayın ve şeffaf sargı ile örtün. İlk sürgünler bir hafta içinde görünür. Genellikle masiftirler. Görünümleri ile kutu sıcak ve aydınlık bir yerde yeniden düzenlenebilir..

Çiçek, en az iki tam teşekküllü yaprağın ortaya çıkmasından sonra ayrı saksılara ekilir. İlkbaharın sonlarında fideleri toprağa aktarabilirsiniz. Daha iyi kök salması ve köksapına zarar vermemesi için turba saksıları ile birlikte yaparlar..

Tohumlardan her türlü çiçek yetiştirilir ve sadece yaprak döken süs bitkileri başka şekillerde çoğalır..

Cineraria - Nakil ve üreme Cineraria - Nakil ve üreme

Zararlı ve hastalık kontrolü

Cineraria, hastalıklara ve zararlılara karşı direnci de dahil olmak üzere bahçıvanlar tarafından sevilir. En yaygın sorunlar keneler, yaprak bitleri, beyaz sineklerdir. İstila önlenebilir. Bunu yapmak için, bitkilere böcek ilacı uygulamak ve periyodik olarak hasar olup olmadığını kontrol etmek yeterlidir..

Fakir topraklarda, beslenmeye dikkat etmeniz gerekir. Çalıları ayda birkaç kez mineral bir çözelti ile sulamak en uygunudur. İlkbaharın başlangıcında, yeşillik oluşturmak için yüksek oranda azot içeren karışımlara ve yaz aylarında yoğun çiçeklenmeyi teşvik etmek için fosforlu karışımlara ihtiyaç vardır. Zaman zaman, mağaza takviyeleri organik gübrelerle değiştirilebilir ve ardından cineraria güzel ve sağlıklı büyür..

Cineraria - Zararlı ve Hastalık Kontrolü Cineraria - Zararlı ve Hastalık Kontrolü

Cineraria – fotoğraf

Cineraria’nın neye benzediğini ve nereye ekileceğini öğrenmek için fotoğraf seçimimize göz atın. Akıllıca kendi ev fidelerinizi yaratın!

Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf Cineraria - fotoğraf