Chubushnik (90 fotoğraf): çeşitleri ve bakımı

Birçoğu hayatlarında en az bir kez sahte portakal gördü, ancak herkes onun olduğunu bilmiyor. Beyaz çiçekli kokulu çalılar parklarda bulunur ve yaseminleri andırır. Bunun için ona bahçe yasemini lakabı takıldı. Adını, dallarından yapılan sigara boruları olan sözde saplardan almıştır. Gösterişsiz bir bitki bahçıvanlar ve peyzaj tasarımcıları tarafından sevilir. Büyümesi ve bakımı kolaydır ve dışarıdan lüks yeşil bir çeşmeye benziyor. Chubushnik’in anavatanı Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’nın doğu bölgeleridir..

Genel özellikleri

Chubushnik, Hortensiev ailesine ait çok yıllık bir bitkidir. Küçük yaprakları ve ince esnek sürgünleri olan küçük çalılardır. Yaz boyunca çiçek açarlar. Kahverengi-gri kabuk, biraz pul pul dökülmesiyle dikkat çekiyor. Sürgünler 3 m’ye ulaşır, ancak genellikle bir metreye kadar büyür. Sadece tabana kadar kalınlaşır ve sertleşirler..

Yapraklar oval, uzun veya oval, 7 cm’ye kadar, belirgin uzunlamasına damarlar ile pürüzsüz ve koyu yeşildir. Sivri yapraklı basit veya çift çiçekler, 9 tomurcuğa kadar kümeler halinde toplanır. Maksimum çap 6 cm’dir.Meyveler yaklaşık bir santimetrelik kesitli kapsüllerdir, küçük tozlu tohumlar içerirler..

Chubushnik güneşe ihtiyaç duyar, ancak gölgeyi iyi tolere eder. Nem ve sürekli nem gerektirir, ancak su durgunlaşırsa kurur. Kısa süreli bir kuraklığın çiçeğin durumu üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Kokulu çiçekler bahçeye çok sayıda böcek çeker.

Yoğun çalılıklar mükemmel çitlerdir. Çitler, bordürler, cepheler ve ev tesislerinin tasarımında kullanılırlar. Çiçek açarken, çalılar kokulu şelalelere dönüşür. Uzun çeşitler, çiçek tarhları ve fideler için ideal bir arka plandır ve düşük ve minyatür çeşitler, bir dağ slaytına veya taş döşemeye uyumlu bir şekilde sığacaktır..

Chubushnik - Genel özellikler Chubushnik - Genel özellikler

Chubushnik türleri

Yaklaşık 60 çeşit chubushnik vardır. Aroma ve görünüş olarak biraz farklıdırlar. Bazı çeşitler narenciye veya çilek gibi kokar..

Ortak chubushnik

Zarif üç metrelik sürgünlere sahip klasik bir dik dallı chubushnik. Yapraklar basit, oval, orta büyüklüktedir. Sürgünlerde narin kremsi çiçeklere sahip gevşek fırçalar belirir. Bütün çeşitlilik gibi, küçük ve zarifler..

Ortak chubushnik

taç taklidi

Bu dona dayanıklı yayılan üç metrelik bir çalıdır. Anavatanı güney bölgeleri ve Küçük Asya’dır. Sürgünler esnek, uzun ve dallıdır. Kabuğun alışılmadık kırmızımsı veya sarımsı bir tonu vardır. Oval yoğun yapraklar zıttır. Dışarıda pürüzsüzler ve arkada hafif tüylüler. Çiçekler – yaklaşık 5 cm çapında, narin krem ​​rengi, büyük ve gevşek kümeler halinde.

Çiçeklenme dönemi ilkbaharın sonuna doğru başlar ve 3 hafta kadar sürer. Sahte turuncu taç, kışları -25C’ye kadar tolere eder. İlginç alt türler, altın renkli Aureus, bordürlü yapraklı geniş ve koyu Variegata ve yaprak plakaları üzerinde nadir çiçekli ve dekoratif mermer desenlerle yayılan Innosens’tir. Böyle bir chubushnik 30 yıla kadar yaşıyor.

taç taklidi

Chubushnik melezi

Kapsamlı yetiştirme kategorisi, düzinelerce dekoratif çeşit ve bunların özel kombinasyonlarını içerir. Örneğin, kompakt renkli Ay Işığı, yayılan Majori, zarif Elbrus, ince Kar Tanesi, uzun ağlayan Shneesturm ve diğerleri.

Chubushnik melezi

Küçük yapraklı chubushnik

Çiçek açtığında minyatür bir kirazı andıran cüce, cılız bir çalıdır. Mevsiminde, çilek kokulu kokulu çiçekler tüm çalıyı tamamen kaplar..

Küçük yapraklı chubushnik

kabarık chubushnik

Bu çeşit, adını hafif, havadar alt tabakalarından alır. Büyük ve düzgün kaliks çiçeklerinin neredeyse hiç kokusu yoktur. Ancak 5-10 tomurcuklu büyük çiçek salkımları çok dekoratiftir. Uzun bir çalı 3 m’ye kadar büyür.Çiçeklenme yaz yüksekliğinde başlar.

kabarık chubushnik

kokusuz chubushnik

Büyük yeşil dört metrelik sürgünlere ve büyük yapraklara sahip çalı, çeşidin adından da anlaşılacağı gibi, çiçeklenme döneminde bile kokusuzdur. Ama güzel ve dekoratif, büyük beyaz çiçekler, fırça başına 5 tomurcuk. Üzerinde tomurcuk olmayan sürgünlerin üzerindeki yaprakların uzunluğu bazen 12 cm’ye ulaşır.Bu çeşit genişliği ile dikkat çekicidir. Çiçeklenme dönemi Haziran ayının sonlarına doğru başlar ve neredeyse Ağustos ayına kadar sürer..

kokusuz chubushnik

Shrenk’in chubushnik’i

Anavatanı Uzak Doğu, Çin ve Kore’dir. Ana özelliği erken çiçeklenmedir. Orta enlemlerde ilk açılanlardan biridir. Oval, konik yapraklar bir yumurtayı andırır. Narin kokulu çiçekler 4 cm’ye ulaşır, çiçeklenme ortalama 9 tomurcuğa sahiptir. Çiçeklenme dönemi Haziran’dan itibaren sürer ve 3-4 hafta sürer..

Shrenk'in chubushnik'i

Chubushnik Limonu

Bu, birkaç düzine alt türü içeren bir melezdir. Zengin tatlı bir koku ile birleşirler. Çalılar, üç metrelik yoğun çalılıklar halinde büyür. Küçük ve parlak yapraklar kokulu çiçeklerle seyreltilir. En ünlü türlerden – dona dayanıklı havlu turuncu, yoğun ve kompakt Mont Blanc, kabarık Snowbelle çan, esnek ve yayılan Bakire, kabarık dekoratif Bicolor ve lüks ermin manto.

Chubushnik Limonu

Chubushnik Gordon

Uygun koşullarda 5-6 m’ye kadar boylanabilen en uzun çeşitlerden biridir.Geniş parlak yaprakları ve iri kar beyazı çiçekleri ile en dekoratif çeşitlerden biridir. Koku neredeyse ayırt edilemez. Çiçeklenme dönemi Haziran ayının sonuna doğru başlar.

Chubushnik Gordon

üreme çeşitleri

Yapay olarak yetiştirilmiş süs sahte mantarlarının sayısı neredeyse sınırsızdır. Bunlar yüksek hava saldırı kuvvetleri, kar beyazı Arktik, minyatür Olağandışı, orijinal Güve Balesi, zarif İnciler ve diğerleri..

Chubushnik türleri - Seçim çeşitleri Chubushnik türleri - Seçim çeşitleri

Chubushnik bakımı

Doğası gereği, chubushnik çok iddiasız bir süs çalısıdır. Ancak doğru yeri seçmek önemlidir. Yoğun bir şekilde yeşil ve çiçek açması için mümkün olduğunca fazla güneşe ve büyümek ve germek için – bir gölgeye ihtiyacınız var..

İdeal toprak, humus ve kumla karıştırılmış yapraklıdır. Gevşek, hafif ve besleyici olmalı, her zaman nötr bir asit seviyesine sahip olmalıdır. Periyodik olarak, toprağın gevşetilmesi ve yabani otların temizlenmesi gerekir. Gübreler sistematik olarak uygulanır. İlkbaharda – organik ve doğrudan çiçeklenme – potasyum ve fosforlu mineral karışımları.

Durgun sudan kaçınmak için drenaj gereklidir. En basit seçenek on beş santimetrelik bir çakıl tabakasıdır. Bu, rahat bir bitki yaşamı için fazlasıyla yeterli. Sulamaya gelince, chubushnik için doğal yağış yeterlidir. Ek olarak, kuru mevsimde sulanması gerekir..

Chubushnik birkaç geçişte kesilir. İlkbaharda tüm hasarlı, kuru ve donmuş sürgünler çıkarılır. Aynı zamanda taç şekillendirilebilir. Eski çalılıklar, büyümeyi teşvik etmek için gövdeleri tamamen keserek gençleştirilmelidir. Bu, tomurcuk sayısını artıracak ve tacın görünümünü önemli ölçüde iyileştirecektir. Sonbaharda sıhhi temizlik yapılır, içe doğru büyüyen sürgünler ve aşırı zemin büyümesi giderilir..

Chubushnik bakımı Chubushnik bakımı Chubushnik bakımı Chubushnik bakımı

Nakil ve üreme

Sonbaharda ekilen Chubushnik, hepsinden daha iyi kök salıyor. İlkbaharda, bu ancak yapraklar çiçek açmadan önce yapılabilir. Aksi takdirde, çalı ölebilir. Dikim sırasında, ipliği başlatmaması için sadece kökü yere indirin, sapı değil. Ortalama dikim derinliği yaklaşık 0,5 m’dir, çalılar arasındaki aralık 1,5 m’ye kadardır, gür bir çit oluştururken azaltılabilir. Süs çalısı herhangi bir klasik şekilde yayılır.

Chubushnik’in tohumlarla çoğaltılması

Tohumlardan yetiştirmek için sadece henüz bir yaşında olmayan taze malzeme alın. Ekimden birkaç ay önce tohumları kumla karıştırın ve buzdolabında bırakın. İlkbaharın başlangıcında kaplara ekilebilirler. İlk sürgünler 10 gün içinde ortaya çıkar. 2 hafta sonra fideler daldırılabilir ve yaz başında açık toprağa ekilebilir. Ancak böyle bir çalının yakında çiçek açmayacağını unutmayın. Bazen – sadece 5-8 yıl sonra.

Chubushnik'in tohumlarla çoğaltılması

Chubushnik’in katmanlanarak çoğaltılması

Uygun bir doğal yol, kök büyümesi veya hava katmanlarıdır. Erken ilkbaharda, büyük, olgun ve sağlıklı çalılar kazılır ve ayrılır. Ancak bu yöntem minyatür çeşitler için pek uygun değildir..

Chubushnik'in katmanlanarak çoğaltılması Chubushnik'in katmanlanarak çoğaltılması

Bir chubushnik’in kesimlerle çoğaltılması

Kesme, etkili ve neredeyse kazan-kazan seçeneğidir. Özel deneyim ve becerilere bile ihtiyaç duymaz. Yaz aylarında, sürgünleri 10 cm’ye kadar kesin ve kesime odun kömürü veya özel bir köklendirme bileşiği uygulayın. Bundan sonra, kesimleri bir kutu bahçe toprağı içine koyun ve sistematik olarak püskürterek folyo ile örtün. Kökler iki hafta içinde görünür.

Bir chubushnik'in kesimlerle çoğaltılması Bir chubushnik'in kesimlerle çoğaltılması

Zararlı ve hastalık kontrolü

En yaygın chubushnik hastalıkları gri çürüklük, septoria lekesi ve diğer mantar enfeksiyonlarıdır. Kontrol mekanizması standarttır: tüm hasarlı yaprakları toplayın ve yok edin ve çalıları Bordeaux sıvısı ve analogları ile profilaktik olarak tedavi edin.

Başlıca zararlılar ve parazitler baklagil yaprak bitleri, alıç ve tıklama böcekleridir. Bir istiladan kaçınmak için, yabani otları ve hasarlı alanları zamanında çıkarmanız ve ayrıca fideleri düzenli olarak profil böcek ilacı ile tedavi etmeniz gerekir..

Chubushnik - Zararlı ve Hastalık Kontrolü Chubushnik - Zararlı ve Hastalık Kontrolü

Chubushnik – fotoğraf

Ev fidelerini dekore etmek için nereden ilham alacağınızı ve yeni fikirleri arıyorsanız, size fotoğraf seçimlerimizi sunuyoruz! Zevkinize bir çözüm bulabilmeniz için bir chubushnik ile parlak ve orijinal resimler topladık.!

Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf Chubushnik - fotoğraf