Ageratum (95 fotoğraf): çeşitleri ve bakımı

Ageratum, toplu olarak ekildiğinde çarpıcı, çok renkli, kabarık bir halı oluşturabilen mükemmel bir süs bitkisidir. Latince’den tercüme edilen adı, Haziran’dan dona kadar uzun çiçeklenme ile oldukça açıklanabilen “yaşlanmayan” anlamına gelir. Ageratum’un ana avantajları mükemmel estetik nitelikler ve basit bir büyüme ve bakım sürecidir. Bu özellikler sayesinde, bitişik bölgelerin dekorasyonunda, peyzaj lezzetleri yaratmada yaygın olarak kullanılmaktadır. Düşük büyüyen çeşitlere sahip vazolar, sundurmaları, balkonları ve terasları mükemmel bir şekilde dekore eder..

Ageratum’un ana türleri

Doğal ortamda bu kültürün kırk kadar türü vardır. Bununla birlikte, ekimin temeli en yaygın türdür – Meksikalı veya aynı zamanda Houston ageratum olarak da adlandırılır. Bir dizi yeni dekoratif çeşidin atası oldu. Büküm gövdeleri, büyüklüğü 15 ila 60 cm arasında değişen küresel bir çalı oluşturur Dalların üst kısımlarında bulunan salkımların geniş bir renk paleti vardır. Ev ekimi için, çiçek yetiştiricileri arasında en popüler olan çeşitler kullanılır, bunun yardımıyla kişisel bir arsa veya ev içi yemyeşil renklerle doldurulur..

Alba

Bu tür ageratum, 20 cm yüksekliğe kadar küresel bir çalıdır, ponponlara benzeyen kabarık kar beyazı tomurcukları ile ayırt edilir. Çeşitlilik genellikle canlı sınırları süslemek için kullanılır, kadife çiçeği, nergis, kleoma vb. Çevredeki çiçek tarhlarının kenarlarına ekilir..

Ageratum - Alba

mavi vizon

Yüksekliği 25 cm’den fazla olmayan küçük bir çalı oldukça yoğun görünüyor. Kapaklara benzeyen mavi çiçek salkımına sahip dalların yoğun yeşil yaprakları ile kaplıdır. Bu, en eski ekili ageratum çeşitlerinden biridir, ancak popülaritesini ve talebini kaybetmez. Çalılar genellikle ana arka planı oluşturmak ve onlarla yolları süslemek için çiçek tarhlarına ekilir..

Ageratum - Mavi vizon

Mavi buket

Bitki, yüksekliği 45 cm’ye ulaşan dik veya lojman gövdelerine sahiptir.Tomurcuklar parlak mavi çiçek açar..

Ageratum - Mavi buket

beyaz top

Çeşitliliğin uzun, sürünen dalları vardır. Temmuz ayının sonunda, 1.5 cm çapında kar beyazı salkımları çiçek açar.Çalıların kendileri 25 cm’yi geçmez.Kırmızı, mavi veya mor renk tonlarındaki çiçeklerin yakınında harika görünürler..

Ageratum - Beyaz top

pembe ateş

Yetişkinlikte 30 cm yüksekliğe ulaşan düzgün kompakt çalılar oldukça küçük yapraklara sahiptir, ancak büyük parlak pembe salkımları arka planına karşı güzel bir şekilde alacalıdır. Bu çeşitlilik, toplu dikimler için harikadır ve ayrıca kelebekleri çekmek için kullanılır. Çalılar genellikle saksılarda yetiştirilir, terasları ve terasları onlarla süsler..

Ageratum - Pembe ateş

Kuzey Denizi

En küçük çeşitlerden biri – çalıların yüksekliği 15 cm’ye ulaşır Çiçeklenme sırasında, bu “bebekler” inanılmaz derecede güzel görünürler, koyu mor tomurcuklarını çözerler..

Ageratum - Kuzey Denizi

Ageratum’un uygun bakımı

Ageratum zorlu bir bitki değildir. Özellikle humus içeriği yüksek olan “yağ” hariç, herhangi bir toprakta harika hissediyor – bu, dalların aşırı büyümesine ve tomurcukların yokluğuna yol açar. Bitki hastalığına ve ölümüne neden olmamak için uyulması gereken bazı öneriler de vardır..

Aydınlatma

Etkili mahsul ekimi için yüksek kaliteli aydınlatma ana faktör olarak adlandırılabilir. Sadece tamamen açık güneşli yerlerde, çalıların uzun ve yemyeşil çiçeklenmesini gözlemleyebilirsiniz. Gölgede, bitki düzgün şeklini kaybeder ve sıradan çiçek salkımına sahip şekilsiz bir çalıya dönüşür. Yaz sıcağına mükemmel şekilde dayanma kabiliyeti nedeniyle, ageratum genellikle peyzaj tasarımcıları tarafından açık çiçek tarhlarını süslemek için kullanılır..

Dairelerin balkonlarını ve sundurmalarını süsleyen düşük büyüyen çeşitler en iyi güney taraflarına yerleştirilir ve kışın fitolamplar kullanılarak ek aydınlatma ile donatılmalıdır..

Ageratum - Aydınlatma Ageratum - Aydınlatma

Sıcaklık

Bitki aşırı ısıya dayanabilir ve hava +1C’ye kadar soğuduğunda ölebilir. Sonbaharda sürekli soğuk algınlığının başlamasıyla birlikte, en iyi çözüm, bir çalıyı kazmak ve ilkbahara kadar bir oda saksısına nakletmek ve iyi aydınlatılmış bir yere yerleştirmek olacaktır..

Ageratum - Sıcaklık Ageratum - Sıcaklık

Nem

Ageratum nemli toprağı sever, ancak suyun durgun olmamasına, sulamayı kötüye kullanmamasına dikkat edilmelidir. Sıcak dönemlerde bile püskürtmeye izin verilmez. Şiddetli yağan yağmurda çalıların örtülmesi tavsiye edilir. Kültür, su dolu bir ortamda büyümesini yavaşlatabilir veya hiç çiçek açmayabilir. Evcil hayvanlar için bir saksı drenajı yapmak gereklidir..

Ageratum - Nem oranı Ageratum - Nem oranı

sulama

Bazı ageratum çeşitleri artan kuraklık toleransı ile ayırt edilse de, yemyeşil ve uzun çiçeklenmeye hayran olmak istiyorsanız, bitkiyi dayanıklılık açısından kontrol etmeye değmez. Su bol olmalı, ancak aşırı olmamalıdır. Bu durumda, nem yapraklara değil, yalnızca kökün altına düşmelidir. Sulamadan sonra, kök sistemine serbest hava girişi için çalının etrafındaki toprağı gevşetmek ve ayrıca gübrelemek daha iyidir..

Ageratum - Sulama Ageratum - Sulama

Gübreler ve besleme

Kültürün doygun renklerle muhteşem bir şekilde çiçeklenebilmesi için mineral ve organik katkı maddeleri ile beslenmesi gerekir. Bu her iki ila üç haftada bir yapılır. Organik madde olarak sığırkuyruğu infüzyonu kullanabilirsiniz, ancak hiçbir durumda bitkiye zarar verebilecek taze gübre kullanmayın. Gübreler ölçülü olarak uygulanır – aşırı besleme, çiçeklenme yeteneğinin kaybıyla birlikte yeşilliklerin büyümesine ve parlaklığına neden olabilir..

Ageratum - Gübreler ve gübreleme Ageratum - Gübreler ve gübreleme

Zararlılar ve hastalıklar

Ageratum’un açık alanda bakımı özel çaba gerektirmese de, bazı kurallara uyulmaması ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu, her şeyden önce, kök çürüklüğünün geliştiği toprağın su basması için geçerlidir. Bitki tedaviye cevap vermiyor – kaldırılması gerekiyor.

Ageratum ayrıca “salatalık mozaiği”nden de muzdarip olabilir. Hastalık, yapraklarda sarımsı bölümlerin oluşması, açılmamış tomurcukların solması ile kendini gösterir. Tesis hala ilk aşamalarda kaydedilebilir. Hasarlı alanları derhal ortadan kaldırmak ve kalan sürgünleri böcek ilacı ile tedavi etmek gerekir..

Hastalıklara ek olarak, bitki (hem tarlada hem de evde) zararlılar tarafından saldırıya uğrayabilir. En tehlikeli beyaz sinek ve örümcek akarlarıdır. Tamamen yok olana kadar özel hazırlıklarla işleyerek onlardan kurtulabilirsiniz..

Ageratum - Zararlılar ve Hastalıklar Ageratum - Zararlılar ve Hastalıklar

ageratum nakli nasıl

Bitkiyi, gece don tehlikesi geçtiğinde, ilkbahar sonunda tekrar dikmek gerekir. Güneş ışınlarının iyi aydınlattığı bir alan seçmek gerekir. Bir bitkiyi gölgeye dikerseniz, dalları düzensizce uzamaya başlar. Sonuç, “darmadağınık”, zayıf çiçekli çalılardır. Ayrıca ageratumun taslaklardan korktuğunu ve toprak bileşimi için özel bir gereksinimi olmadığını da dikkate almanız gerekir..

Bir çalı dikmeden önce, toprağı iyice gevşetmek, ekimden önce çalıların bulunduğu saksılarla aynı derinlikte delikler kazmak gerekir. Aralarındaki mesafe en az 10 cm olmalıdır (bu durumda, belirli bir çeşidin yetişkin bir çalısının büyümesinin nasıl olacağı dikkate alınır). Çalı, toprakla kaplı bir deliğe yerleştirilmiştir. Dikim sulanmalıdır ve toprak ayrıca nemin iyi korunması için malçla süslenebilir. İlk çiçeklenme birkaç ay içinde görülebilir..

ageratum nakli nasıl ageratum nakli nasıl

Evde üreme

Ageratum yetiştirmenin en yaygın ve etkili yolu fideler için tohum ekmektir. İlginç gerçek: Bitkinin her olgun meyvesi, benzerliğini dört yıl boyunca koruyabilen yaklaşık altı bin tohum içerir..

Ayrıca, çiçek yetiştiricileri tarafından da sıklıkla kullanılan kesimleri kullanarak kültürü çoğaltabilirsiniz..

Ageratum’un tohumlarla çoğaltılması

Ekim tohumları Mart ayında, Nisan ayına yakın başlamalıdır. Bunu yapmak için turba, humus ve kum dahil (eşit oranlarda) toprakla dolu bir kap hazırlamanız gerekir. Tohumlar çok küçük olduğu için az miktarda dikkatlice dökülür ve üstüne serpilmez. Dikim nemlendirilmeli, bir film (selofan torba) veya camla kaplanmalı, ılık bir yere konulmalıdır. Sera düzenli olarak havalandırılır ve toprak nemli tutulur.

10-14 gün sonra ilk sürgünler görünecek ve üç hafta sonra ilk gerçek yapraklar görünecektir. Kapak bu zamana kadar çıkarılmalıdır. Ayrı kaplara dalabilirsiniz. Genç filizlerin kuru havaya ihtiyacı vardır ve artan nemden ölmemeleri için toprak sadece hafifçe nemlendirilmelidir..

Ageratum'un tohumlarla çoğaltılması Ageratum'un tohumlarla çoğaltılması

Ageratum’un kesimlerle yayılması

Yetiştirme materyali (ana bitkiler) sonbaharın sonlarında toplanır ve kış boyunca bir bahçede veya serada saklanır. Çelikler ilkbaharda da kesilebilir. İlkbaharın ilk yarısında (Mart-Nisan), çelikleri ayrı kutularda veya sera yataklarının toprağında dikmeye başlama zamanı. 1,5 cm derinliğe kadar otururlar ve şeffaf bir kapakla kapatılırlar (genellikle şeffaf plastik bir şişe rolünü oynar). İki veya üç hafta sonra “çatı” kaldırılmalıdır. Genç bitkilerin köklenmesi sırasında, en az + 20C olan sabit bir sıcaklığın korunması gerekir. Sürgünlerin güçlendiğini ve oldukça hızlı bir şekilde kök saldığını belirtmekte fayda var. Açık toprağa nakli baharın sonunda gerçekleştirilir..

Ageratum'un kesimlerle yayılması Ageratum'un kesimlerle yayılması

Ageratum – fotoğraf

Makalemizi sonlandıran fotoğraf seçimi, yemyeşil ageratum’un zengin tür çeşitliliğini gösterecektir. Burada bitkinin peyzaj tasarımındaki uygulamasını nasıl bulduğunu öğrenebilir ve kendi kişisel arsanız için fikir edinebilirsiniz. Mutlu seyirler!

Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf Ageratum - fotoğraf