Ağaç şakayıkları (60 fotoğraf): türleri ve bakımı

Ağaç şakayıklarının yemyeşil çalıları inanılmaz derecede güzel ve kokulu. Ayrıca, bakım talep etmezler, sık görülen hastalıklara duyarlı değildirler ve uzun yaşam yıllarıyla ayırt edilirler. Bu nedenle, birçok bahçıvan bu güzel çiçeğe kendi sitelerinde sahip olmayı hayal ediyor..

Açıklama ve türleri

Ağaç şakayık, Şakayık ailesindeki bitki türlerinden biridir. Birçok botanikçi, onun bütün bir çalı grubu anlamına geldiği konusunda hemfikirdir. Olabileceği gibi, floranın bu güzel temsilcisinin genel özellikleri tartışmalı değildir..

Yani ağaç şakayıkları, açık kahverengi sapları ve kırmızı, beyaz, sarı veya pembe renkte büyük çiçekleri olan 150-200 cm yüksekliğe ulaşan bir çalıdır. Yapraklar büyük ve olukludur ve büyük organlarındaki arka planlarında öne çıkar. Çiçek salkımları dokuda çift veya yarı çift olabilir. Çiçeklenme iki hafta sürer, ancak hava çok sıcak değilse, dönem daha uzun olabilir. Çiçeklenme sona erdikten sonra, çalı güzel kalır ve yaprakların güzel şekli nedeniyle dekoratif özelliklerini korur..

Ağaç şakayık karmaşık bakım gerektirmez ve çeşitli hastalıklara karşı oldukça dirençlidir..

Bugün, resmi olarak bu şakayıkların beş yüzden fazla çeşidi var. Çoğu Çin’de yetiştirildi. Kural olarak çok sayıda tür birkaç ana gruba ayrılır:

– Delaway ve sarı şakayıkların çaprazlanmasıyla elde edilen melezler;

– Çin-Avrupa grubu, havlu dokulu büyük çiçek salkımına sahiptir;

– Japon tipi hem çift hem de yarı çift küçük, hafif çiçeklere sahip olabilir;

– Ito-melez – ilk ebeveynden otsu ve ağaç benzeri bir şakayıktan kaynaklanan bir çeşit, benzer bir bitki örtüsü ve ikincisinden – kışa doğru sarkan bir gövde.

Ağaç şakayıkları - Tanım ve türleri Ağaç şakayıkları - Tanım ve türleri Ağaç şakayıkları - Tanım ve türleri Ağaç şakayıkları - Tanım ve türleri Ağaç şakayıkları - Tanım ve türleri

Bir ağaç şakayık dikmek

Şakayık dikmek sonbaharda en iyisidir. Ağustos ayının ikinci yarısından itibaren başlar ve Eylül ayının son günlerine kadar sürer. Doğrudan ekime başlamadan önce güzel çiçeklerin yetişeceği bir yer bulmanız gerekir. Ağaç şakayıkları güneşe çok düşkündür ve bu nedenle, çiçeklerin ışınlara erişimini sınırlayabilecek yüksek ve büyük bina ve bitkilerin bulunduğu mahallelere tolerans göstermezler..

En iyi toprak seçeneği tındır. Sitenizde kumlu toprak varsa, onu çim toprağı, turba, kil ve doğal gübre ile zenginleştirin. Killi toprağa humus ve kum ekleyin. Bu koşulları ihmal etmeyin, çünkü şakayıklarınızın uzun ömürlü olmasını sağlayabilirler. Böylece tesis, sahiplerini 100 yıl boyunca her yıl memnun edebilir.!

Yeraltı suyu çok derinse, 60-80 cm çapında konik bir çöküntü kazmak ve 25-35 cm toprak tabakası ile tabana kum veya çakıl yerleştirmek ve içine bir şakayık ağacı dikmek gerekir. . Köksapın iyi bir şekilde sabitlenmesi ve çimlenmesi için toprağı bol sulayın. Sıvı tamamen emildiğinde, boynu yüzeyin üzerinde bırakarak girintiyi doldurun. Bu bitkinin birkaç birimini dikerken, bunları 1 veya tercihen 2 m mesafeye bırakın..

Ağaç şakayık - Dikim

Üst pansuman ve sulama

Varlığının ilk iki yılında ağaç şakayık sürekli ve özel bir bakıma ihtiyaç duymaz. Ayrıca, üst pansumanı 300 gr kemik unu şeklinde girebilirsiniz. Erken ilkbaharda, bitki ilk sürgünleri filizlemeye başladığında ve ayrıca tomurcukların şişmesi sırasında 100-150 g nitrofosfat ekleyin..

Mümkünse, bitkiyi suda seyreltilmiş külle sulayın. Bunu haftada bir veya iki kez yapmak en iyisidir. Şakayık çiçeklenme dönemini tamamladıktan sonra toprağa süperfosfat ekleyin. Ekim ayı civarında, yapraklar zaten düştüğünde, çalının etrafındaki toprağı turba ile örtün..

Sulamadan sonra her tür gübreyi ekleyin, aksi takdirde kökler yanabilir. Ayrıca, azot takviyeleri ile çok dikkatli olun. Aşırıya kaçarsanız, çalı için çok tehlikeli olan gri çürüme oluşabilir, bu nedenle çoğu durumda onlardan tamamen kaçınmaya değer..

Şakayık ağacını cömertçe sulayın, ancak sık sık değil. Her iki haftada bir yeterlidir. Hacim – bir seferde 6 ila 9 litre su. Hava sıcak ve kuru ise, sıvı ihtiyacı artar, ayrıca işlemden sonra her şey, çalının etrafındaki yüzeyi malçlamak yararlıdır..

Ağaç şakayıkları - En iyi giyinme ve sulama Ağaç şakayıkları - En iyi giyinme ve sulama

Şakayık budama

Bu tür şakayık her baharda budanmalıdır. Eskimiş, kurumuş, kırılmış dallar bitkiden ayrılır. Çalıların çiçeklenme döneminden sonra budanması da tavsiye edilir. Tohumlarla başlardan kurtulmak ve dalları biraz budamak gerekir..

Çinli uzmanlar, her 2 yılda bir şakayıkların “genel saç kesimi” konusunda ısrar ediyor. İşlem, her sürgünün zemin yüzeyine ulaşana kadar kesilmesinden oluşur. Bu yaklaşım, yüksek kaliteli gençleşmeyi ve yeni böbreklerin gelişimini sağlar..

Saç kesimi prosedürünün yetkin bir şekilde yürütülmesi, kaliteli ve çok sayıda gelecekteki çiçek sağlar.

Ağaç Şakayık - Budama Ağaç Şakayık - Budama

Ağaç şakayık nakli

Bu şakayık, yeni bir ikamet yerine kolayca ve çoğu zaman acı çekerek taşınır. Kural olarak, ekimden sonra, çalı birkaç yıl boyunca aynı güçle hayata geçemez. Bu nedenle sadece acil durumlarda ve son derece dikkatli bir şekilde üretilmelidir..

Çalı köksapına zarar vermemeye çalışın. Bitkiyi kazarken, kökü sağlam ve hatta iyi bir toprak tabakasıyla bırakın, daha sonra bir su akışı ile yıkanması gerekir. Kök sistemini dikkatlice inceleyin, sağlıksız alanları çıkarın, çok uzun kırpın ve kesimleri% 1 potasyum permanganat çözeltisi ile serpin, sonunda bitkinin yeraltı kısmını ezilmiş kömürle serpin.

Çalıyı çoğaltmak için kök boynu bölgesinde bölümlere ayırın. Bunu kesici aletler kullanarak yaptıysanız, kesilmiş düzlemleri işlediğinizden emin olun. Şakayıkların her birinin gelişmiş bir kökü ve birkaç tomurcuğu olmalıdır ve ekimden önce bitkiyi 30 dakika kil çözeltisine yerleştirin..

Ağaç şakayık nakli

üreme

Daha önce de belirtildiği gibi, tohumlardan üreme karmaşık ve etkisiz bir süreçtir ve onlar sadece bölünmeden bahsettiler. Bu yöntemin 5 yaş ve üzeri yetişkin bitkiler için geçerli olduğunu ekliyoruz. İki yıl içinde bölünmek için bir çalı hazırlamak gerekir. İlk yıl, şakayık birkaç kez 8-10 cm toplanmalıdır, ikinci yılda prosedürü tekrarlayın, ancak zemini 20 cm yükseltin Sonuç olarak, çalı aktif olarak gelişmeye başlayan genç sürgünler alır. kök zaten sonbaharın başlangıcı ile. İlkbaharda, karlar eridiğinde ve zemin biraz ısındığında, zaten bölünmeye başlayabilirsiniz..

Ağaç şakayık da kesimler tarafından yayılır. İkincisi odunsu bir yapıya sahip olmalıdır. Onları sürgünün odunsu kısmı ile birlikte tomurcukları ayırarak Haziran sonunda kesin. Yaprağın yarısını kesin ve 1-2 cm derinliğinde turba ve kumla dolu kaplara sabitleyin. Kapları bir torba veya bardakla örtün ve düzenli püskürtme ve sulama için ayarlayın. Zaten sonbaharın başında ayrı saksılara ekin ve ilkbahar gelene kadar ılık bir yerde saklayın. Genç çalılar büyümeye başladığında, zaten açık toprağa ekilebilirler..

Katmanlama ile üreme 2 yıl sürer. Bunu yapmak için, baharın sonunda, güçlü sürgünler alın, alt kısımda küçük bir kesi yapın, bir dübel yerleştirin, hafifçe zemin seviyesine bastırın ve ardından sürgünü 10 cm toprakla gömün. ana çalı ile aynı şekilde. Sonbaharın başında kökler gelişmeye başlayacak, o zaman sürgün nihayet ana çalıdan ayrılabilecek ve kendi yerine dikilebilecek..

Son olarak, en güvenilir yöntem aşılama ile çoğaltmadır. Aşılama, otsu bir şakayık çeşidinin köksapında yapılmalıdır. Ağustos ayının ilk haftasında, bir çift şakayık gözü ile kesimler hazırlayın ve alt bölgelerini keskinleştirin. Sapı, otsu şakayık kökündeki kama şeklindeki oyuğa sokun. Eklemi folyo ile sıkıca sarın. Aşılı bitkileri nemli talaş içeren bir kaba koyun ve gölgede bırakın..

30 gün sonra, genç şakayık ayrı bir kaba ekilebilirken, alt tomurcuk 6-8 cm derinleştirilmelidir, çiçeği ılık bir yere koyun ve bir buçuk ila iki yıl arasında büyütün..

Ağaç şakayıkları - Üreme Ağaç şakayıkları - Üreme

Zararlılar ve hastalıklar

Ağaç şakayıkları ağrılı değildir ancak diğer bitkiler gibi bazı zorluklara maruz kalırlar. Kural olarak, eski ve nakledilen şakayıklarda rahatsızlıklar olur..

En büyük sıkıntı gri çürük oluşumudur, çünkü bir çiçeğin ölümüne bile yol açabilir. Lezyon, bir manganez veya bakır sülfat çözeltisi ile tedavi edilir. Lütfen çürümüş parçaların atılması gerektiğini unutmayın..

Başka bir sorun, yapraklar üzerinde kahverengi lekelerdir. Hastalığın diğer bitkilere yayılmaması için bu tür yaprakları kesin ve yakın. Kullanım talimatlarına göre çalının kendisine Bordo sıvısı serpin.

Ağaç şakayıkları - Zararlılar ve hastalıklar Ağaç şakayıkları - Zararlılar ve hastalıklar

Kışa hazırlık

Ağaç benzeri şakayık dona karşı oldukça dayanıklıdır. Sonbaharda sürgünler yalnızca kuşların onlara erişmesini engellemek için örtülmelidir. Aynı zamanda, şiddetli kışlarla karakterize edilen enlemler için, yaprakların üçte bir oranında kesilmesi ve bitkilerin örtülmesi tavsiye edilir..

Lütfen donların çalılar için çözülme dönemleri kadar tehlikeli olmadığını unutmayın, çünkü bu zamanda şakayık uyanmaya başlayabilir, ancak sonraki soğuk çıtçıtlar tüm çalıyı yok edecektir..

Bu tür sıkıntılardan kaçınmak için, sürgünleri sonbaharın ortasında birbirine sabitleyin, ardından toprağı turba ile örtün ve ilk gerçekten soğuk rüzgarda, ağaç benzeri şakayık doğaçlama bir yaprak kulübesi, yoğun bir ince ağaç kabuğu veya torba tabakası ile örtün. , özel çantalar.

Ağaç Şakayıkları - Kışa Hazırlık

Ağaç şakayık – fotoğraf

Ağaç benzeri şakayık çiçekleri çok çeşitli renklerde gelir. Kendi bahçeniz için bir çeşit seçmenin eşiğindeyseniz, kesinlikle bu güzel bitkilerin çok çeşitli tonlarda ve şekillerde olduğu bir dizi fotoğraftan ilham alacaksınız..

Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf Ağaç şakayık - fotoğraf