Yatak ölçüleri: tek kişilik, bir buçuk, çift kişilik

Uyku söz konusu olduğunda, sadece kaliteli bir ahşap yatak seçmek, elastik bir şilte koymak, bu güzelliği dokunması hoş nevresimlerle örtmek yeterli değildir. Tatilcilerin bacaklarının sarkmaması veya devasa alanın korkmaması için yüzeyinde rahatça oturması önemlidir. Bugün yatak boyutlarının ne olduğu ve aralarından mükemmel seçeneğin nasıl seçileceği hakkında konuşacağız..

Ön ölçümler

Boyutuna göre bir yatak seçerken, aynı anda birkaç yönü dikkate almanız gerekecektir. Her birini sırayla ele alalım..

Oda alanı

Mobilyaların odaya sığması gerektiği gerçeğiyle ilgili zor bir şey yok. İlk olarak, yatak odasında gelecekteki yatak için bir yer tahsis etmek ve böyle bir düzenlemenin uygun olup olmadığını anlamak gerekir. Bu, özellikle her metrekareyi rasyonel olarak kullanmanız gereken küçük odalar için geçerlidir. Seçime karar verdikten sonra, tahsis edilen alanın ölçümlerini yapın – bu bilgilere mağazada ihtiyaç duyulacaktır..

Yatak Ölçüleri - Oda Ölçüsü

Sahiplerin boyutları

Ve yine de, odada değil, yatakta rahatlık daha önemlidir, bu nedenle belirlenmesi gereken bir sonraki değer, sahiplerin boyutlarıdır. Bir kişinin büyümesi ve hacmi dikkate alınır, bunlara 20-30 cm daha eklenir.Bunlar, ellerin kenarlarında asılı kalmak gibi hoş olmayan “sürprizler” hakkında endişelenmeyeceğiniz minimum parametrelerdir..

Doğru bedeni bulmak için doğrudan mağazaya gidin – bu, herhangi bir hesaplamadan daha verimlidir. Yatağa uzanmanız ve parmak uçlarınız birbirine değecek ve dirsekleriniz ayrı olacak şekilde kollarınızı katlamanız gerekir. Sarkarlarsa, viraj alırken yatakta yetersiz alan olacaktır..

Yatak Ölçüleri - Sahip Ölçüleri

Uyku sırasında aktivite

Mükemmel büyüklükte bir yatak bile uykularında aktif olan insanlar için uygun olmayacaktır. Örneğin, bazıları genellikle vücut pozisyonlarını değiştirir, diğerleri ise uzuvları genişçe yatar. Her durumda, bu tür sahiplerin, özellikle bir çiftte kontrolsüz harekete yer sağlayacak daha geniş mobilyalar seçmeleri gerekir..

Yatak Ölçüleri - Uyku Aktivitesi

Yatağın boyutu nasıl belirlenir?

Ancak sayılarla çalışma burada bitmiyor. Geleceğin mobilyaları için gerekli parametrelerle ancak ideal seçeneği tasarlayacak bir mobilya üreticisine gelebilirsiniz. Mağaza, çeşitli göstergelere dikkat ederek sunulan çeşitler arasından seçim yapmak zorunda kalacak..

Farklı önlem sistemleri

Yataklar ve yatak çarşafları, bir yatak satın aldıktan sonra, parametrelere tam olarak uymaları için seçilir. Üreticiye dikkat edin – elemanların uyumluluğu buna bağlıdır..

Gerçek şu ki, önlem sistemleri dünyanın farklı yerlerinde farklılık gösteriyor. Sadece iki tane var: Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan İngilizce ve Avrupa ülkeleri için tipik olan metrik. Amerikan şirketleri boyutları inç cinsinden belirtirken, İtalyan şirketleri boyutları santimetre cinsinden belirtir..

Sorun, dönüşümün garip sayılarla sonuçlanmasıdır. Örneğin, 80 inç uzunluğunda ve 60 inç genişliğinde sırasıyla 203.2 ve 152,2 cm olacaktır. Bu tür parametrelere sahip şilteler bulmanız pek olası değildir..

Yatak Ölçüleri - Ölçüm Sistemleri

Yatak yüksekliği

Bu gösterge, zemine yakın veya uzak biri utanmış olsa da, rahatlığı büyük ölçüde etkilemez – her şey bireyseldir. Normal durumlarda, estetik açıdan yükseklik daha fazla sorumludur ve mobilyaların iç mekana sığmasına yardımcı olur..

Bu nedenle, çoğu zaman aşağıdaki göstergelere sahip yataklar vardır: düşük (20-30 cm), orta (40-60 cm), yüksek (70-90 cm).

Alçak tavanlı bir odada yalnızca alçak veya aşırı durumlarda ortalama bir yatağın “alabileceği” açıktır. Ve geniş gayrimenkulün mutlu sahipleri herhangi bir seçeneği karşılayabilir..

Minimalist iç mekan, sade mobilyalarla karakterizedir. Ancak klasik alçakgönüllülüğü tolere etmeyecek – bu durumda yatak kraliyet yatağı gibi görünmeli ve buradaki yükseklik önemli bir rol oynuyor..

Yatak boyutları - Yükseklik

Optimum yatak uzunluğu

Başlangıç ​​​​olarak, genişlik gibi bu göstergenin ürünün çerçevesine değil, şilteye atıfta bulunduğunu not ediyoruz. Buna göre yatağın kendi boyutu bu birimlerden daha fazla olacaktır..

Uygun mobilya uzunluğunu belirlemek için kendi boyunuza 30 cm ekleyin.Ortalama boyutları olan bir kişi için, 190 ve 200 cm olmak üzere yeterli ortak modeller olacaktır.Daha nadiren, üreticiler 195 cm uzunluğunda ürünler yaparlar..

Ancak uzun boylu bir alıcı, sağlıklı bir uyku için daha fazla alana ihtiyaç duyacaktır. Bu gibi durumlarda yatakları iki metreden aramanız gerekir. Ancak, her zaman ekstra ödeme yaparak bireysel parametrelere sahip bir ürün sipariş edebilirsiniz..

Yatak Ölçüleri - Uzunluk

Tek kişilik yatak boyutları

Bizi ilgilendiren ana rakam yapının genişliğidir. Buna göre üç tip yatak vardır: tek kişilik, bir buçuk ve çift kişilik..

Rahat bir uyku için bir kişi için 60 cm’nin yeterli olduğuna inanılıyor Üreticiler bu göstergeye 10 cm ekliyor – tek kişilik yatağın minimum boyutu hazır. Bir yetişkin bile uyku sırasında rahatsızlık veya boşluk hissetmeden böyle bir yatakta uyuyabilir. Ancak en rahat seçenek 90 cm modelidir. Aynı zamanda Avrupa’da tek kişilik yatağın standart ölçüleri biraz daha büyüktür ve 90-100 cm’dir..

Orta ve büyük yükseklikteki kompakt yataklar, genellikle yatak çarşaflarını saklamak için çerçeveye yerleştirilmiş çekmecelerle birlikte gelir. Bu tür modeller genellikle küçük odalarda yerden tasarruf sağlayan katlanır bir sandalye veya bir coupe yatak şeklinde yapılır..

Tek kişilik yatak boyutları Tek kişilik yatak boyutları Tek kişilik yatak boyutları

Bir buçuk yatak boyutları

Bu tür yataklar, tek kişilik ve çift kişilik yatak arasında bir ara seçenek gibidir. İki kişinin özgürce uyuması için yeterli değil, bir kişi için çok fazla.

Bir buçuk yatağın genişliği 120 ila 160 cm arasında değişir, ancak yalnızca bir üst göstergeyle, alanı küçük bir yatak odasında tutmak isteyen yetişkin bir çift buna sığacaktır..

“Kamyon”, aktif uyku veya büyük boyutları olan insanlar için mükemmel bir çözümdür. Ancak aynı sorunları olan evli bir çift için çift görüşe dikkat etmek daha iyidir..

Yine, yerel standardın yurtdışında kabul edilenden farklı olduğuna dikkat edin. Orada, 140 cm’den büyük olanlar bir buçuk yatak olarak kabul edilir..

Bir buçuk yatak boyutları Bir buçuk yatak boyutları Bir buçuk yatak boyutları

Çift kişilik yatak boyutları

Önceki ve bu tip arasındaki sınır oldukça keyfidir: bir buçuk yatağın maksimum genişliği, minimum çift ile çakışmaktadır. 160 cm’den başlayan birkaç kişi için yapıların net bir üst sınırı yoktur, ancak iki metreden fazla gidenler nadiren satışta bulunur..

Ancak Avrupalılar görünüşe göre lüksü ve alanı seviyorlar, bu nedenle “kraliyet” olarak adlandırılan 180 cm ila 200 cm genişliğinde çift kişilik yataklar üretiyorlar..

Merakla, şekil olarak farklılık gösterebilen çift kişilik yataklardır. Standart dikdörtgen olanlara ek olarak kare, oval ve hatta yuvarlaktırlar. İkinci görünüm, mümkün olduğunca geniş olmakla birlikte, geniş bir yatak odasında özellikle lüks görünüyor..

Mobilyanın her iki yanında en az 70 cm’lik koridorlar olması gerektiğinden, yalnızca yatağın arkasındaki duvar 3,5 m’den fazla ise odaya 200 cm genişliğinde bir yatak yerleştirmenin mümkün olduğu unutulmamalıdır..

Çift kişilik yatak boyutları Çift kişilik yatak boyutları Çift kişilik yatak boyutları

Bebek modelleri

Bakıcı ebeveynler, çocukları için bir yatak seçerken bazı zorluklarla karşılaşabilirler. Çocuklar çok çabuk büyürler ve bu nedenle dinlenme alanları boyları ile orantılı olarak artmalıdır. Tabii ki, ileriyi düşünebilir ve standart boyutlarda bir model satın alabilirsiniz – hepsi aynı, çocuk bir gün büyüyecek. Ancak bu seçenek herkes için uygun değildir. Seçkin üreticiler, farklı oranlarda çeşitli kategorilerde ürünler sunar:

1. Yeni doğanlar ve okul öncesi çocuklar için yataklar – 120 cm x 60 cm boyutları.

2. Okul çocukları için modeller – 160 cm x 80 cm boyutları.

3. Genç yatakları – boyutlar 180 cm x 90 cm.

Sunulan tüm modeller, çocukların düzensiz büyümesi nedeniyle oldukça keyfidir. Aynı zamanda büyüyen çocuk için hareket ederken düşmemesi için yeterli alan olması önemlidir..

Bebek Yatakları - Boyutlar Bebek Yatakları - Boyutlar