Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu: 70 fikir

Yatak odası, dinlenme ve mahremiyet için tasarlanmış en samimi oda olarak özel bir anlam ve statüye sahiptir. Bir oda tasarımı oluştururken bu dikkate alınmalıdır. Mevcut aşamada, yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu kesinlikle düzenlenmemiştir ve bugün bu odanın tasarımında farklı tonlar birleştirilebilir. Ancak renklerin seçilen stile göre düşünüldüğü unutulmamalıdır. Tasarımcıların ve psikologların bu konuda neler önerebileceğini bulmaya çalışalım.!

Renk psikolojisinin özellikleri

Birçok insan için, odadaki renklerin kombinasyonunun ruh hallerini ve refahlarını nasıl etkilediği gerçekten fark edilir. Bu özellikle yatak odası için geçerlidir, çünkü aile ilişkileri bu odadaki renk paletine bağlı olabilir..

Örneğin, psikologlar zihinsel çalışma yapan bir karı koca için bir odayı beyaz ve mavi olarak dekore etmenin daha iyi olduğuna inanıyor. Sürekli düşünce akışından yorulmamanız için rahatlamanıza ve kendi duygularınıza odaklanmanıza yardımcı olur..

Hayatında çok yoğun aktivite ve fiziksel aktivite olan eşler için, sakin yeşil tonlarda dekorasyon ve mobilya seçilmesi önerilir..

Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - Özellikler Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - Özellikler

Yatak odası için renkler nasıl seçilir?

Uyumlu bir iç mekan oluşturmak için, onarım çalışmalarına başlamadan önce bile bitmiş sonucun ön görselleştirilmesi gereklidir. Duvarların, zeminin ve tavanın dekorasyonu ile birleştirilmesi gereken yatağın rengi önemli bir rol oynayacaktır. Bunlara ek olarak tekstil seçin: perdeler, battaniyeler ve battaniyeler, yastıklar, kilimler.

Renk tekerleği yöntemi – 12 bölüme ayrılmış renk tekerleği, tonları seçmenin klasik bir yoludur. Üç ana renk – kırmızı, sarı ve mavi – bir ikizkenar üçgen oluşturan zıt parçalar üzerindedir. Aralarında temel renklerin farklı oranlarda birleşiminden ortaya çıkan gölgeler vardır..

12 rengin tümü birbiriyle iyi bir şekilde birleştirilmiştir. Zıt renklerin seçilmesi zıt bir kombinasyon oluşturur. Bitişik alanlara analog denir, genellikle doğal ortamda bulunabilirler..

Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - Nasıl seçilir Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - Nasıl seçilir Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - Nasıl seçilir

Yatak odası için uyumlu kombinasyon çeşitleri

Yatak odasının tasarımındaki uyumlu renk kombinasyonu üç seçeneğe ayrılabilir:

Zıtlık

Bu, bir odanın tasarımında iki zıt rengin kullanılmasıdır. Böyle bir yatak odası oldukça zarif olacak, ancak iç mekanı aşırı yüklememeye ve algı için çok ağırlaştırmamaya dikkat etmeniz gerekiyor..

Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - Kontrast Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - Kontrast

tek renkli tasarım

Aynı rengin farklı tonlarını birleştirmesi gerekiyor. Bu tasarım türü, odadaki rahatlatıcı atmosfer nedeniyle bir yatak odası için harikadır..

Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - Düz renk tasarımı

Karışık kombinasyon

Böyle bir iç mekandaki ana renk, saf bir tona yaklaştırılır – kırmızı, sarı veya mavi ve vurgular ve çeşitli detaylar için gölgeler kullanılır. Çok renkli bir tasarımın tüm dairenin veya evin tasarımını olumsuz etkileyebileceği unutulmamalıdır..

Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - Karışık kombinasyon

Rahat bir oda için renk çözümleri

Yatak odasının tasarımı, içinde kalırken konfor ve psikolojik durum için artan gereksinimlerle ilişkilidir. İç mekandaki moda trendlerine rağmen, çoğu yatak odasının tasarımı sakin, sessiz tonlarda yaratılmıştır..

Gerçekten “rahat” olarak adlandırılabilecek bu tür kombinasyonları seçmek önemlidir. Kahverengi, bej ve turuncu kullanıldığında rahatlık hissi ortaya çıkıyor. Renkler çok parlak değil, beyaz olanlardan seçilmelidir. Sonra gölge yumuşak, ama donuk değil, tam tersine – sanki parlak ve çekici gibi..

Duyguların dışavurumuna ve hareketli aktiviteye ara vermek istiyorsanız, yatak odasını soğuk renklerle dekore edin. Gri, mavi ve turkuaz seçenekleri harika görünüyor. Böyle bir iç mekan odayı yatıştırır, içinde rahatlamanıza ve iç uyumu hissetmenize yardımcı olur..

Yatak odasının iç kısmında rahat renk kombinasyonları Yatak odasının iç kısmında rahat renk kombinasyonları Yatak odasının iç kısmında rahat renk kombinasyonları

Orijinal bir iç mekan için bir palet

Yatak odasını özgün bir şekilde dekore etmek için kendinize bir hedef belirlerseniz, kendi yaratıcılığınızı tam olarak gösterebilir ve stilistik tercihlerinizi ifade edebilirsiniz. Ancak bu, böyle bir iç mekanın kötü tasarlanmış bir gölge kullanımı ve aynı anda tüm renklerin bir kombinasyonunu ima ettiği anlamına gelmez..

Bir odayı dekore ederken turkuaz ve mercan kombinasyonu olağandışı görünecek. Bu kompozisyon taze görünüyor, bu nedenle nispeten popüler. Örneğin, onu vanilya tonlarıyla zenginleştirirseniz, renk paleti antika bir ortamla ilişkilendirilecektir. Ancak iç mekana doğal ahşap tonları eklerseniz daha çok rustik bir tarz gibi görünecektir. Altın tonlu detaylar tasarıma incelik ve incelik katar.

Bir yatak odasını dekore ederken bej, leylak ve zeytin çekici görünüyor. Alan derin, tutku ve duygu dolu görünecek, ancak aynı zamanda kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Burada renkli detayları kullanabilirsiniz, örneğin kırmızı-turuncu vurgular veya üvez unsurları uygundur..

Derin mavi, odada gerçekten asil bir ambiyans yaratmak için vanilya ve altın ile eşleştirilebilir. Ancak, bol miktarda yapay malzeme bulunan küçük bir yatak odasında, böyle bir tasarımın görünüşünü kaybedebileceğini ve odadaki her şey fazla yapılmış gibi özensiz görünebileceğini unutmayın. Bu paletteki geniş bir oda, gerçekten lüks bir şekilde dinlenmenize yardımcı olacaktır..

Sarı, erik, akuamarin ve koyu kırmızı zıt renkler ile birlikte yaratıcı bir sıradışı yatak odası için uygundur. Bu kombinasyon, atmosferi yaratıcı kılar, kendinize güvenmenizi sağlar, kalıpların dışında ve cesurca düşünmenizi sağlar. Kızıl vurguların varlığını aşırı derecede sert bulanlar için, yerini odunsu bir ton veya yumuşak kahverengi alacaktır. Böylece, bir bükülme ile bir iç mekan yaratabilirsiniz, ancak odada kararlı ve hoş hissedeceksiniz..

Uyumlu kompozisyonlar hazırlamak için ana kuralları kullanırsanız, yatak odasını şık ve özgün bir şekilde dekore edebilirsiniz. Ayrıca, oda ne kadar küçükse, o kadar az gölgeye sahip olması gerektiği de unutulmamalıdır. Yatak odasında, sadece sıra dışı tasarımdan değil, aynı zamanda iyi bir dinlenme ve sakinleştirici rahat bir atmosferden de memnun kalmalısınız..

Yatak odasının iç kısmındaki orijinal renk kombinasyonları Yatak odasının iç kısmındaki orijinal renk kombinasyonları Yatak odasının iç kısmındaki orijinal renk kombinasyonları Yatak odasının iç kısmındaki orijinal renk kombinasyonları Yatak odasının iç kısmındaki orijinal renk kombinasyonları

Farklı tarzlarda renkler

En uygun ton kombinasyonlarını oluşturmak için yatak odasını dekore etmeyi planladığınız stile dikkat edin. İç mekandaki popüler stiller için birkaç renk seçeneği:

Klasik tarz yatak odası

Klasik tarz, sıcak kırmızı ve kahverengi tonların kullanılmasını içerir. Vanilya ve süt, bej ve kahve ekleyebilir ve ayrıca mor ile seyreltebilirsiniz..

Klasik tarz yatak odası - Yatak odasının iç kısmında renk kombinasyonu Klasik tarz yatak odası - Yatak odasının iç kısmında renk kombinasyonu

Modern tarzda yatak odası

Çağdaş iç tasarım, zıt vurguların kullanılmasını içerir. Arka plan genellikle beyaz, sütlü veya gridir..

Modern tarzda yatak odası - Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu Modern tarzda yatak odası - Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu

Retro tarzı yatak odası

Yumuşak pastel renkler ve sessiz tonlar gerektirir. Gül, pudramsı, yeşil, mavi, kremsi eskitilmiş bir ton kullanın.

Retro tarzı yatak odası - Yatak odasının iç kısmındaki renk kombinasyonu

Modern tarz yatak odası

Art Nouveau, kahverengi ve gri, odunsu ve kehribar tonlarına kucak açar. Kırmızıların, derin mavilerin ve yeşillerin koyu tonları vurgu işlevi görebilir..

Modern tarz yatak odası - Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu

Country tarzı yatak odası

Hafif rustik tarz, pembe, lavanta, soğuk mavi, karmin, saman sarısı, tuğla, pişmiş toprak tonları, çam iğnelerinin kullanımını içerir..

Country tarzı yatak odası - Yatak odasının iç kısmında renk kombinasyonu Country tarzı yatak odası - Yatak odasının iç kısmında renk kombinasyonu

Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu – fotoğraf

Bir yatak odasını dekore etmek için renklerin kombinasyonu ile ilgili konuların dikkate alınması sadece teori ile sınırlandırılmamalıdır. Fikrin somutlaşması, tasarımcının ve dairenin sahibinin orijinal fikrinden farklı olabilir. Farklı renk kombinasyonlarının gerçekte nasıl göründüğünden emin olmak için gerçek fotoğraflara bakmanız gerekir. Yatak odanızı dekore etmek için uygun bir çözüm bulabileceğiniz fotoğraf galerisinde size çeşitli tasarım seçenekleri sunuyoruz. İlham alın ve deneyin!

Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf Yatak odasının iç kısmındaki renklerin kombinasyonu - fotoğraf

Video: Yatak odası için güzel renk kombinasyonları