Yatak odasında alçıpan tavan (+68 fotoğraf)

Yatak odasındaki tavanın tasarımı, bütünsel bir iç mekan yaratmada önemli bir rol oynamaktadır. Kaplamanın tamamen düz, güvenilir ve dayanıklı olmasını ama çok pahalı olmamasını istiyorum. Tüm bu kriterler, alçı tabakası ile doldurulmuş karton levhalar şeklinde popüler bir kaplama malzemesi olan alçıpan tarafından mükemmel bir şekilde karşılanmaktadır. İnanılmaz derecede pratik ve işlenmesi kolaydır, herhangi bir tasarım fikrini hızlı bir şekilde somutlaştırmanıza olanak tanır. Yatak odasındaki modern alçıpan tavan, uzun yıllar odanın gerçek bir dekorasyonu olacak..

Alçıpan tavanın avantajları ve dezavantajları

Normal sıva ara sıra çatlamaya ve parçalanmaya başlarken, alçıpan kusursuz görünümünü onlarca yıl koruyabilir. Bu malzemeye zarar verebilecek tek şey nemdir, ancak yatak odaları genellikle onun etkilerinden iyi korunur. Bununla birlikte, nemli bir köşe için sadece neme dayanıklı bir tabaka seçmek yeterlidir – ve sorun çözüldü..

İnsanların 1/3 oranında yatak odasında olduğu düşünülürse, alçıpan lehine önemli bir faktör, çevre dostu olmasıdır. Polistiren, plastik paneller ve rafine ürünler içeren streç pvc kumaşların aksine, tamamen doğal hammaddelerden oluşur – ezilmiş mineral kalsiyum sülfat ve selüloz. Organik maddeler, odadaki iklimin mümkün olduğunca rahat kalması nedeniyle nemin ve havanın geçmesine serbestçe izin verir..

Alçıpan levhaların bir diğer önemli avantajı estetik ve işlenme kolaylığıdır. Onlardan herhangi bir şekli kesmek ve bükmek, delikler açmak, en karmaşık yapıların kurulumunu yapmak kolaydır. Alçıpan, düşük ağırlığı nedeniyle profile kendinden kılavuzlu vidalarla sıkıca tutturulur ve zeminde büyük bir yük oluşturmaz..

Bu kaplamanın tek dezavantajı, tavan yüksekliğinde gerçek bir azalmadır – levhaların kalınlığına (standart 9,5 veya 12,5 mm) ve kalan boşluğa bağlı olarak 10 ila 25 cm. Aynı zamanda, alçıpanın arkasında teller, borular, bir yalıtım tabakası, bir ses yalıtım membranı gizleyebilirsiniz..

Yatak odasında alçıpan tavan - Avantaj ve dezavantajlar

Yatak odasına alçıpan tavan montajı

Yatak odasında kendi elleriyle onarım yapanlar için alçıpan en iyi seçenektir. Malzemenin kendisi ve bileşenleri, tek başına veya bir yardımcı ile işlenebilecek kadar hafiftir ve iş minimum zaman alır. Her ev ustası genellikle gerekli araçlara sahiptir: bir mezura, işaretlemek için bir boya kablosu veya kurşun kalem, bir su seviyesi, bir tornavida, delik açmak için nozullu bir matkap, bir inşaat demir testeresi, bir uçak. Son olarak, derzleri kapatmak için bir spatulaya ve pürüzleri zımparalamak için zımpara kağıdına ihtiyacınız olacak..

Başlamak için, tavanın çevresi boyunca duvarlar boyunca işaretler çizilir. Profil kılavuzları önceden delinmiş deliklerde bu hatlara takılır. Onlara dik olarak, asmalarla doğrudan tavana sabitlenen ana olanlar, daha sonra bir kafes şeklinde, ikincil olanlar, levhaların derzlerinin yerleştirileceği monte edilir. Kabartma figürleri için esnek bir profil kullanılır.

Hazırlanan (kenarlar boyunca kesilmiş ve cilalanmış) alçıpan, kendiliğinden kılavuzlanan vidalarla elde edilen metal çerçeveye vidalanır. Duvarlar ve levhalar arasında kalan küçük boşluklar bagetlerle kapatılır. Derzler ve bağlantı noktaları macunlanır, düzensizlikler zımpara kağıdı ile giderilir. Elektrik telleri özel konektörlerden geçirilir, yerleşik lambalar takılır. Sonunda, alçıpan tavan başka bir şekilde boyanabilir veya bitirilebilir..

Yatak odasına alçıpan tavan montajı Yatak odasına alçıpan tavan montajı

Alçıpan tavanlar için tasarım seçenekleri

Alçıpan, sadece tavanın yüzeyini düzleştirebileceğiniz değil, aynı zamanda ilginç bir hacimsel yapı oluşturabileceğiniz çok dövülebilir bir malzemedir. Tabii ki, özellikle geniş bir alanda figürleri doğru bir şekilde kesmek ve monte etmek çok fazla bilgi ve beceri gerektirir, ancak sonuç buna değer. Birkaç günlük çalışma – ve yatak odasında temiz, şık bir tavan, sahiplerini yıllarca üst üste memnun edecek.

Tek seviyeli tavan

Yüksekliği 2,5-3 metre olan küçük bir yatak odası için, tavanı süslemek için en basit seçenek genellikle seçilir – çevre çevresinde ince bagetler bulunan sıradan bir düz yüzey şeklinde. Değerli santimetreden tasarruf etmek için en ince alçıpan levhaların kullanılması ve mümkünse minimum sapma yapılması önerilir. Tavanı sedefli veya parlak bir parlaklığa sahip hafif boya ile boyayarak, sarkma efektini önleyebilirsiniz. Gökyüzünün görüntüsü, güneş ışınları ve ağaçların tepeleri ile yüksek kaliteli duvar kağıdı da yüksekliği görsel olarak artırmaya yardımcı olacaktır..

Yatak odasında tek seviyeli alçıpan tavan Yatak odasında tek seviyeli alçıpan tavan Yatak odasında tek seviyeli alçıpan tavan Yatak odasında tek seviyeli alçıpan tavan Yatak odasında tek seviyeli alçıpan tavan

Dubleks tavan

En popüler alçıpan tavan türlerinden biri iki aşamalı yapılardır. Küçük ve orta büyüklükteki odalar için uygundurlar, ancak alanı çok büyük öğelerle karıştırmamak için ılımlılık ve stil duygusu gerektirirler..

Bu kategoriye her türlü çerçeve atfedilebilir – kural olarak, odanın çevresine ve avizenin takıldığı noktada bulunurlar. Çerçeve, standart bir dikdörtgen şeklinde veya bir çiçek veya başka herhangi bir şekilde oval, dalgalı olabilir..

Genellikle, yatak odasındaki iki seviyeli alçıpan tavan, imar işlevini yerine getirir, yatağın başına odaklanır veya TV için bir niş vurgular. Sarkan parçalar genellikle yarım daire şeklindedir, ancak düz ve çokgen seçeneklerin yanı sıra duvardan yatak odasının merkezine düzgün bir şekilde akan kıvrımlar vardır (bunun için, sıcak buharla ısıtıldıktan sonra alçıpan levhalar bükülür).

Yatak odasında dubleks alçıpan tavan Yatak odasında dubleks alçıpan tavan Yatak odasında dubleks alçıpan tavan Yatak odasında dubleks alçıpan tavan Yatak odasında dubleks alçıpan tavan

katmanlı tavan

Tavandaki karmaşık bir geometrik kompozisyon, yüksek duvar yüksekliklerine sahip geniş odalar için bir seçenektir. Orijinal çok seviyeli tasarım sadece yatak odasını dekore etmekle kalmayacak, aynı zamanda boşluk hissini ortadan kaldırarak daha konforlu hale getirecek. Olağandışı aydınlatma, cesur renk ve doku kombinasyonları, zarif desenler ve tasarımlar gerçekten lüks bir iç mekanı tamamlayacak..

Yatak odasında katmanlı alçıpan tavan Yatak odasında katmanlı alçıpan tavan Yatak odasında katmanlı alçıpan tavan Yatak odasında katmanlı alçıpan tavan

Kombine tavan

Geniş bir malzeme seçimi, aynı anda bir değil, birkaç tip cila kullanmayı mümkün kılar. Belki de en modern tadilatların karakteristik özelliği olan en alakalı tandem, alçıpan çerçevenin streç kanvas ile birleşimidir. Sonuç dikkat çekicidir: gerekli hacim görünür, mat ve ayna yüzeyler parlak bir kontrast oluşturur, arka ışık uyumlu bir şekilde karışır. Film genellikle alçıpanın arkasında bulunur, ancak bazen çıkıntılı figürlerin etrafına sarılır..

Pvc veya kumaş kanvasın yanı sıra, küçük birleşik tavan alanları vitray ekler, aynalar, fotoğraf duvar kağıdı, dekoratif sıva ile doldurulabilir. Alçıpan yapıların ahşapla kombinasyonu, özellikle duvarların ve / veya mobilyaların dekorasyonunda aynı doku tekrarlanırsa oldukça ilginç görünüyor..

Yatak odasında kombine tavan Yatak odasında kombine tavan Yatak odasında kombine tavan Yatak odasında kombine tavan Yatak odasında kombine tavan Yatak odasında kombine tavan

Yatak odasında aydınlatma ve tavan aydınlatması

Alçıpan tavanın güzel ve modern tasarımı, iyi düşünülmüş bir aydınlatma sistemi olmadan hayal edilemez. Sonuçta, yatak odasının iç kısmının ne kadar rahat olacağına, tek bir kompozisyon olarak algılanıp algılanmayacağına bağlı..

Odanın özellikleri göz önüne alındığında, parlak ışık kaynaklarını açık bırakmak gerekli değildir – alanı yumuşak, dağınık ışınlarla doldurmak daha iyidir. Bu amaçla, çerçevelerin çevresindeki nişlere gizlenmiş LED şeritler ve vurgu çizgileri boyunca küçük spotlar idealdir..

Oval, dikdörtgen veya kare şekillerin ortasına, küçük bir odaya tavana monte edilmiş bir avize, asma – büyük bir odaya yerleştirebilirsiniz. Lambalardan gelen ışığın yukarı doğru yönlendirilmesi daha iyidir – bu, parlaklıklarını hafifçe azaltacak ve rahatlamaya elverişli bir atmosfer yaratacaktır..

Yatak odasında alçıpan tavanın aydınlatılması ve aydınlatılması Yatak odasında alçıpan tavanın aydınlatılması ve aydınlatılması Yatak odasında alçıpan tavanın aydınlatılması ve aydınlatılması Yatak odasında alçıpan tavanın aydınlatılması ve aydınlatılması

Yatak odasında alçıpan tavan – fotoğraf

Yatak odasındaki tavanın tasarımı büyük ölçüde sahiplerin kişisel tercihlerine ve seçilen stile bağlıdır, ancak proje ne olursa olsun, alçıpan büyük olasılıkla onu uygulamak için kullanılacaktır. Bu malzemenin olanakları neredeyse sınırsızdır ve sonuç, yatırımı tamamen haklı çıkarır. Bundan emin olmak çok kolay – sadece bitmiş işlerin fotoğraflarına bakın!

Herkesin gelecekteki yenileme için yaratıcı fikirler bulabilmesi için web sitemiz, iç mekan örnekleri ile kapsamlı bir fotoğraf galerisi içerir. Beğendiğiniz örnekleri kullanarak, bunlar değiştirilebilir ve geliştirilebilir, odanın parametrelerine uyarlanabilir, böylece tavan ve yatak odasının kendisi çekici görünür ve her zaman en iyi duyguları uyandırır..

Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf Yatak odasında alçıpan tavan - fotoğraf

Video: Yatak odasında alçıpan tavanlar