Yatak odası tasarım fikirleri 12 m2. (60+ fotoğraf)

Birçok insan, önümüzdeki gün için güç kazanabilecekleri ve her zaman “sağ ayakları üzerinde kalkabilecekleri” rahat bir yatak odası hayal eder. Ancak küçük boyutlu koşullarda, gerekli tüm eşyaları son anda estetiği hatırlayarak oldukça mütevazı bir alana yerleştirmeniz gerekir. 12 metrekarelik bir yatak odası tasarımının çeşitli seçeneklerini ve sırlarını anlatan küçük odaların işe yaramazlığı hakkındaki efsaneyi ortadan kaldırmaya çalışacağız..

Bir iç stil seçme

Modern tasarım, temel ayırt edici özellikleri, form oluşturma ilkelerini ve imajı korurken, alanın ihtiyaçlarına uyacak şekilde katı kanonik stillerin değiştirilmesini içerir. Ana şey, hayal gücünün yanı sıra, özellikle sizin durumunuzda bir oda için neyin uygun olduğunu anlamaktır..

Yatak odası 12 m2 modern bir tarzda

Zamanın ihtiyaçlarını karşılayan en popüler seçenek: daha az ayrıntı ve “güzellik adına güzellik”, daha fazla işlevsellik, rahatlık. Yatak odası 12 m2 Modern bir tarzda minimal bir nesne seti ile doldurulabilir, estetiği çizgiler, ışık, boşluk veya malzemelerle şekillendirebilir..

Böyle bir iç mekanda, tasarıma uyum sağlayan kendi özgün tasarımlarınızı oluşturmanıza olanak tanıyan modüler mobilyalar sıklıkla kullanılır. Dinlenme ve huzur yeri olması gereken bir yatak odası için bu çözüm, bunun için uygun koşulların yaratılmasına yardımcı olması açısından iyidir..

Yatak odası tasarımı 12 m2. modern bir tarzda Yatak odası tasarımı 12 m2. modern bir tarzda

Yatak odası 12 m2 klasik tarzda

Klasikleri tercih ederseniz, 12 m2’lik bir alana da sığabilir. Ancak bunun için kalite uğruna niceliği feda etmek daha iyidir: oymalı sırtlı ve desenli tekstillere sahip büyük bir çift kişilik yatak, küçük bir ahşap şifonyer, komodin ve ayrıca iç mekanı resimler, sofistike lambalar ve ışıkla dekore edin. perdeler.

Geleneksel yorumlarında rahatlık ve rahatlık duygusu getirebilen bütünsel bir kompozisyon oluşturan detayların uyumlu birleşimidir..

Yatak odası tasarımı 12 m2. klasik tarzda Yatak odası tasarımı 12 m2. klasik tarzda

Yatak odası 12 m2 Provence tarzında

Provence bize Fransız köylerinden geldi ve basit çekiciliği sayesinde hemen aşkı kazandı. Bu tarz, taşra hayatının telaşsız ritmini çağrıştıran nazik bir atmosfer yaratabiliyor – 12 m2’lik bir yatak odası için ideal değil mi? Çok fazla tasarım kuralı yoktur: pastel renkler, çiçek motifleri, antika mobilyalar, çoğunlukla doğal malzemeler ve çeşitli dekorlar.

Ancak, görünen sadeliğine rağmen, bu oldukça zahmetli bir seçenektir. Antikalara çok para harcamak istemiyorsanız, bit pazarlarında yürüyüşe çıkmanız ve ayrıca biraz işçilik, ayrıca dekorasyon veya eskitme mobilyalar eklemeniz gerekecek. Ama sonuç tüm çabaya değer!

Yatak odası tasarımı 12 m2. Provence tarzında

Yatak odası 12 m2 çatı katı tarzı

İç mekana biraz vahşet ve cüret getirecek modaya uygun bir çözüm. Ama bu tek taraflı bir tarz değil! Doğru tasarımla, yatak odasına daha rahat ve sıcak bir görünüm kazandırmak mümkündür ve bunun tersi de mümkündür..

Çatı katı, klasik parçaları modern teknolojiyle birleştirmek, peluş yataklı çerçeveli gardıroplar ve ön taraftaki sanat eseri kabloları gibi kontrastları sever. Rastgele nesneler burada anlam kazanıyor ve boşluğu çıplak tuğla duvarlardan doldurmanın değişkenliği, hayal gücünün 12 metrekarelik bir alanda bile dolaşmasına izin veriyor..

Yatak odası tasarımı 12 m2. çatı katı tarzı Yatak odası tasarımı 12 m2. çatı katı tarzı

Yatak odası 12 m2 İskandinav tarzında

BDT ülkelerinde giderek daha fazla popülerlik kazanan İskandinav tarzı da zemin kaybediyor. “Sert” kökenine ve ifade için mütevazı bir araç setine rağmen, çok rahat, hafif ve ferah görünüyor, bu nitelikleri küçük bir alana bile taşıyor..

En iyi seçenek: ağırlıklı olarak beyaz kaplama, kompozisyonun merkezinde doğal tekstillerden yapılmış bir yatak örtüsü, minimum ahşap mobilya seti, bitkiler ve zıt detaylar içeren küçük bir yatak var..

Yatak odası tasarımı 12 m2. İskandinav tarzında Yatak odası tasarımı 12 m2. İskandinav tarzında

12 m2 yatak odası için renk paleti.

Odanın renk şemasını seçerken, birkaç yönden başlamalısınız. İlk olarak, hangi stili seçtiniz? Örneğin, bir çatı katı beyaz veya tuğla duvarları dikte edecek ve Provence bir pastel paleti dikte edecek..

İkincisi, nasıl bir etki elde etmek istiyorsunuz? 12 m2 alana sahip bir yatak odası tasarımı için. açık tonlar, görsel olarak birkaç “kare” ekleyen veya en azından onları koruyan en uygunudur. Pratik nedenlerle bile sakin çiçekleri tercih etmek daha iyidir – sağlıklı uykuya katkıda bulunacak rahatlatıcı bir atmosfer yaratacaklar..

Ancak bu, kişinin daha derin bir ölçekten korkması gerektiği anlamına gelmez. Koyu renk palet, aynı zamanda rahat görünen mekana bir samimiyet duygusu getirecek. Bu durumda, doğal tonlara odaklanmak daha iyidir..

Üçüncüsü, odadaki pencereler nereye gidiyor? Güneş buraya nadiren girerse, sıcak gölgeler eksikliğini telafi etmeye yardımcı olur ve tam tersi – soğuk gölgeler odadaki “sıcaklığı” dengeler..

12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Renk paleti 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Renk paleti 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Renk paleti 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Renk paleti

12 metrelik bir yatak odası dekorasyonu

Bir bitiş seçerken, bunun iç mekanın önemli bir unsuru değil, belirli bir kompozisyonun girileceği bir tür çerçeve olduğu anlaşılmalıdır. Sıkıcı ve alacalı tasarım arasında bu aşırı uçlara gitmeden bir denge sağlamak için basit bir ilkeyi takip etmek gerekir: yalnızca birkaç öğe parlak vurgular yaratabilir, ancak hepsi değil. Örneğin, yoğun bir şekilde dekore edilmiş mobilyalar, hafif yüzeylerle dengelenir ve bunun tersi de geçerlidir..

Zemin

Yatak odası, bir kişinin mümkün olduğunca rahat hissetmesi gereken bir yerdir. Ve laminat parke bu işleviyle harika bir iş çıkarıyor. Kaplama ne kadar doğal olursa, o kadar iyidir, çünkü üzerinde en sık çıplak ayakla yürümek zorunda kalırsınız. Yatak odasındaki zemin 12 m2’dir. mümkün olduğunca hafif olmalı, ancak duvarlardan daha hafif olmamalıdır.

Yatak odası tasarımı 12 m2. - zemin bitirme

duvarlar

Yatak odasında duvar dekorasyonu için 12 metrekare. nefes alabilen ve çevre dostu geleneksel kağıt, dokuma olmayan veya tekstil duvar kağıtları uygundur.

Fotoğraf duvar kağıdı, genellikle yatağın bağlı olduğu duvarlardan birinde uyumlu görünecektir. Bu durumda, diğer taraflar tarafsız bir şekilde dekore edilmeli ve tüm dikkatleri ana resme “vermelidir”..

Açık renklerde boyanmış duvarlar da iç mekana çok yakışacaktır. Ancak burada yüzeyin ön hazırlığına sorumlu bir yaklaşım göstermelisiniz – tamamen düz olmalıdır.

Yatak odası tasarımı 12 m2. - duvar dekorasyonu Yatak odası tasarımı 12 m2. - duvar dekorasyonu

Tavan

Küçük alanlar için sıradan bir hafif tavan uygundur. Modern tarz için asma ve diğer tiplerin kullanıldığını unutmayın; Provence, loft ve İskandinavya sadeliği ve doğallığı severken.

Yatak odası tasarımı 12 m2. - tavan dekorasyonu Yatak odası tasarımı 12 m2. - tavan dekorasyonu

12 m2 yatak odası için dekor ve tekstil.

İç mekanı detaylarla doldurmak, seçilen stile bağlıdır. Modern bir tarzda, modern sanatı, fotoğrafları ve güzel, pratik nesneleri tercih ederek minimal dekorla yapmak daha iyidir. Provence, renkli boyalı figürinler, desenli tekstiller ve vintage ürünlere bürünüyor. Modern sanat nesneleri bir çatı katı için uygundur.

Stil kurallarından soyutlarsak, yatak odası 12 m2’dir. Kendinizi yalnızca gerekli öğelerle sınırlamak daha iyidir – bu, yerden tasarruf edecek ve uyumak için rahat bir ortam yaratacaktır. Odada bir çalışma alanı olması gerekiyorsa, onu dinlenme alanından görsel olarak ayırmak daha iyidir..

Perdeler sizi sadece meraklı gözlerden gizlemekle ve alanı dekore etmekle kalmaz, aynı zamanda duvarların yüksekliğini görsel olarak arttırır: sadece tavan kornişini monte edin ve kumaşı zemine uzatın. Yatak odası için karartma perdeleri veya panjurlu hafif tül kombinasyonu gereklidir..

Yatak odası tasarımı 12 m2. - dekor ve tekstil

Mobilya nasıl düzenlenir?

Yatak odasında mobilya düzenlemesi için 12 m2. yerleşim düzeni, içinde yaşayan insan sayısı ve gerçekleştirmesi gereken işlevler etkilenir. Oda sadece dinlenmek için bir yer mi yoksa çalışma alanı, depolama alanı ve TV alanı içeriyor mu? Tabii ki en iyi seçenek büyük bir yatak, komodin ve küçük bir gardırop. Ancak, küçük boyutlarda yatak odasının genellikle birkaç rol oynadığını unutmayın..

Dikdörtgen geometrili bir odada, aşağıdaki kompozisyon mükemmel görünecek: yatak pencereye daha yakın ve kapının yanında bir gardırop var. İç mekan simetrik ve dengeli görünüyor.

Kare bir geometri ile – yatak ortada ve duvara karşı yerleştirilmelidir. Karşısında: bir gardırop, dar bir çalışma alanı veya bir TV rafı dahil olmak üzere mobilya takımının geri kalanı.

Aynı zamanda, her iki versiyonda da bir koltuk, küçük bir masa ve bir sandalye pencereye daha yakın yerleştirilebilirken, odanın başlangıcında yer korunur..

Yatak odası tasarımı 12 m2. - mobilya nasıl düzenlenir Yatak odası tasarımı 12 m2. - mobilya nasıl düzenlenir Yatak odası tasarımı 12 m2. - mobilya nasıl düzenlenir

Yatak odası tasarımı 12 m2. balkonlu

12 metrelik yatak odasında bir sundurma varsa – kendinizi çok şanslı sayın! Bir oda ile birleştirerek, bölgelere bölünmeyi korurken kullanılabilir alanı artırabilirsiniz..

Bölmeyi söküp ortaya çıkan alanı tek bir tarzda dekore ettikten sonra, onu bir çalışma alanı, depolama veya rekreasyon olarak kullanabilirsiniz. Bir duvarın olmaması, iç mekandaki doğal ışık miktarını artıracaktır..

Aynı zamanda, balkonu yalıtmak ve gerekirse pencereleri değiştirmek için tüm hazırlık önlemlerine uymak önemlidir..

Yatak odası tasarımı 12 m2. balkonlu Yatak odası tasarımı 12 m2. balkonlu Yatak odası tasarımı 12 m2. balkonlu

Yatak odası tasarımı 12 m2. Kruşçev’de

Küçük yatak odanız 12 m2 ise. Kruşçev’de bulunuyorsa, koşulların daha da kötü olması beklenebilir: alçak tavanlar, küçük pencereler ve uygunsuz bir düzen. Böyle bir alan, tasarıma özel bir yaklaşım gerektirir..

Pencere pervazı, daha önce arttırılmış bir işyeri olarak kullanılabilir. Pencere alanı, oraya bir yatak yerleştirmek için uygundur, böylece diğer eşyalar için yer açar. Bu durumda, biraz sıradan mobilyalara tercih vermek daha iyidir – bu, tavanı görsel olarak yükseltecektir..

Giderek daha fazla tasarımcı, eşyalar veya giysiler için bir depolama alanı görevi gören küçük bir podyumda yataklar kullanıyor. Mobilyaları dönüştürmek tamamen radikal bir seçenek. Yatak odasını geleneksel konfordan mahrum bırakır, ancak ona ek işlevler verir. Her durumda, Kruşçev bir cümle değil.

Yatak odası tasarımı 12 m2. Kruşçev'de Yatak odası tasarımı 12 m2. Kruşçev'de

Aydınlatma

Yatak odası 12 m2’dir. birkaç aydınlatma seviyesi kullanabilirsiniz: avize, zemin lambaları ve komodinlerdeki lambalar. Odada bir çalışma alanı varsa, masaya ek bir ışık kaynağı yerleştirilmelidir..

Alanı spot ışıklarla “bölmek” önerilmez. Uyumak için tasarlanmış bir odada ışık o kadar önemli değildir, aksine konfor ve rahatlığın bir bileşeni olarak hizmet eder..

Yatak odası tasarımı 12 m2. - aydınlatma ve aydınlatma Yatak odası tasarımı 12 m2. - aydınlatma ve aydınlatma

12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. – Fotoğraf

Yatak odası bile 12 metrekare. şık ve rahat görünebilir. Sonunda sizi buna ikna etmek için yeni fikirlere ilham vermek için güzel iç fikirlere sahip bir fotoğraf seçimi yaptık. Mutlu seyirler!

12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf 12 metrekarelik bir yatak odasının iç tasarımı. - Fotoğraf

Video: Yatak odası 12 metrekare – iç fikirler