Yatak odası için perdeler: 80 fotoğraf fikri

Yatak odası için perdeler: 80 fotoğraf fikri

Kendini güvende ve yalnız hissetmek, özellikle kişisel alan söz konusu olduğunda, bir daire veya evin her sahibinin belki de ana isteklerinden biridir. Bu duygunun oluşmasında ve içeridekileri dış dünyadan izole etmede kilit rol oynayan unsur, yatak odasında tercihi son ana kadar ertelenmemesi gereken perdelerdir. Tüm çeşitler arasında nasıl kaybolmayacağınızı ve tasarımınız için ideal olan tekstilleri nasıl satın alacağınızı anlatacağız..

Yatak odası için perde çeşitleri

Perdeler, pencerede sadece meraklı gözlerden koruyan düz bir tabaka değildir. İç mekanda parlak vurgular yaratarak veya minimalist görünümünü tamamlayarak şekil, hacim, boyut bakımından farklılık gösterebilirler. Fransızca, Japonca, klasik … Hangi seçeneği seçmeli? En popüler türleri gözden geçirelim ve yatak odasında nasıl göründüklerini anlamaya çalışalım..

Fransız perdeler

Kumaşları birbiriyle uyumlu olan ve tüm uzunluk boyunca birçok yuvarlak kıvrım oluşturan bir perde türü. Efekt, ilmeklerden geçen kumaşın içinden ipler kullanılarak elde edilir. Yatak odasındaki bu tür perdeler, özellikle desenli malzeme ile birlikte çok ciddi görünüyor. Hafif yarı saydam bir kumaş seçerek, havadarlık etkisini elde edebilir veya daha büyük bir kumaşla birleştirebilirsiniz..

Yatak odası için Fransız perdeler

Avusturya perdeleri

Bu perde türü daha ölçülü bir dekora sahip olmakla birlikte Fransızlarla benzerlikler taşır. Alçaltılmış formda, yatay kıvrımlar yalnızca alt kenar boyunca yer alır ve üst kısmı düz bırakır. Zarif ama özlü.

Yatak odası için Avusturya perdeleri Yatak odası için Avusturya perdeleri

Roma perdeleri

Antik kökenine rağmen, yatak odasındaki Roma perdeleri oldukça modern ve pratik görünüyor. Bu, pencere tarafından kurulan bir yapının üzerine gerilmiş bir kumaş şerididir..

Roma panjurları sabittir, dikey olarak ayarlanabilir. Onlar için, odayı güneş ışığından güvenilir bir şekilde koruyan yoğun, geçilmez tekstiller kullanılır..

Yatak odası için Roma perdeleri Yatak odası için Roma perdeleri

Japon perdeleri

Alttan sert uçlarla sabitlenen ve kıvrım oluşumunu önleyen birkaç dikdörtgen hatta tuvaldir. Tek taraflı veya merkezi sürgülü olabilirler. Japon perdeleri, yatak odasının minimalist iç kısmına mükemmel şekilde uyan büyük bir ekrana benziyor..

Yatak odası için Japon perdeleri Yatak odası için Japon perdeleri

Stor perdeler

Kumaşı özel bir ruloya sarılmış yatak odası için uygun perde tipi. Bu mekanizma sayesinde, odadaki aydınlatma seviyesini istediğiniz gibi ayarlayarak, madde herhangi bir pozisyonda sabitlenebilir. Hem sade kumaşlar hem de şık desenli kumaşlar güzel duracaktır..

Yatak odası için stor perdeler

Klasik perdeler

Merkez ayrımı olan iki düz kumaş olan en yaygın seçenek. Görünüşte basit görünüme rağmen, bu tür perdeler herhangi bir desen veya aksesuarla dekore edilebilir ve yatak odasının iç kısmında benzersiz bir tasarım yaratır..

Yatak odası için klasik perdeler Yatak odası için klasik perdeler

Montaj yöntemine göre perde çeşitleri

Özelliklerinin anlaşılması ideal perde seçimini büyük ölçüde basitleştirecek olan daha göze çarpmayan, ancak daha az önemli olmayan bir nokta – kornişe tutturma yöntemi. Bu kritere göre, birkaç tip ayırt edilebilir..

Yatak odasında bağları olan perdeler

Kornişe, yapının etrafına şeritler veya bir kordon bağlayarak bağlanır. Daha ince kumaşlar için daha iyidir, ancak daha kalın kumaşlar için daha geniş şeritler önerilir. Büyük boy fiyonklar, çocuk yatak odaları için uygun havadar bir tasarım oluşturmaya yardımcı olur. Görünümün avantajı, genellikle korniş boyunca sürerken ortaya çıkan yabancı seslerin olmamasıdır..

Yatak odasında bağları olan perdeler Yatak odasında bağları olan perdeler

Kuşgözü ile yatak odasında perdeler

Perdelerin üst kısmı, perde çubuğunun üzerine takılan kuşgözü halkaları içerir. Görünümün avantajı, bazı durumlarda akışları görsel olarak artırabilen veya tuvalin sanatsal kompozisyonunun birliği duygusu yaratabilen sabitleme yönteminin görünmezliğidir. Ayrıca, kuşgözü yardımıyla bile kıvrımlar elde edilir. Parçaların yoğunluğu kumaş üzerindeki aşınmayı azaltır.

Kuşgözü ile yatak odasında perdeler Kuşgözü ile yatak odasında perdeler

İpli yatak odasında perdeler

Büzme ipi, kumaşın üst kısmında korniş tüpünün yerleştirildiği bir cep tünelidir. Sessizlikleri ve düzgün görünümleri ile ayırt edilirler. Hafif kıvrımlar oluşturan bir tür düz perde olarak kabul edilirler..

İpli yatak odasında perdeler

Örgü ile yatak odasında perdeler

Önceki versiyondan farklı olarak, bu, ürüne dinamizm ve ihtişam veren sık dikey kıvrımlarla karakterize edilir. Etki, birlikte çekilen dikilmiş kordonlarla elde edilir. Bu durumda, kullanılan pencere alanından daha geniş bir kumaş seçilmesi önerilir, çünkü monte edildiğinde perdeler bir buçuk ila iki kat daha küçük olabilir..

Örgü ile yatak odasında perdeler

Mandallı halkalarda yatak odasında perdeler

Bu tip birçok dairenin iç mekanlarında bulunabilir. Perdeler, kumaşın ötesine uzanan mandallı özel halkalar sayesinde perde çubuğuna bağlanır. Ek kurulum çabası gerektirmeyen yatak odası perdeleri için en pratik seçenek. Çeşitli stillere uygun klasik bir tasarım yaratır.

Mandallı halkalarda yatak odasında perdeler Mandallı halkalarda yatak odasında perdeler

Hangi kumaş üzerinde durmalı?

Tabii ki, özellikle yatak odasında doğal malzemeleri tercih etmek daha iyidir. Pamuk ve keten hoş bir dokuya ve nefes alabilirliğe sahiptir. Ancak böyle bir seçim, kuzey tarafında bulunan daireler için daha uygundur, çünkü tuval güneşin etkisi altında daha hızlı yanar. Ayrıca panjur veya stor perde kullanabilirsiniz..

Ancak yapay malzemelerden yapılmış perdeleri indirim yapmamalısınız – bunlar sadece pratik değil, aynı zamanda çok çeşitlidir. Örneğin, polyester çok çeşitli dokulara sahiptir. Hafif bir his yaratan tafta, hacimli perdeler için uygundur. Viskon lüks ve yıkanabilir görünüyor. Organza, havadar, aydınlık bir yatak odası iç mekanı için mükemmel bir çözümdür..

Dekor açısından, modern pazarda çok çeşitli seçenekler bulabilirsiniz – basit desenlerden karmaşık baskılara sahip tekstillere kadar. Yatak odasında sakin bir atmosfer yaratmaya yardımcı olacak sade ışık perdeleri kullanmaya çalışın..

Yatak odasında perdeler için kumaş Yatak odasında perdeler için kumaş Yatak odasında perdeler için kumaş

Yatak odası için perde stili nasıl seçilir?

Yatak odasının tarzı, perdeler için doğru seçeneği seçmede önemli bir rol oynar. Sonuçta, odanın tasarımında belirli bir yön izlediyseniz, o zaman her ayrıntıya uymanız gerekecektir..

Yatak odası için klasik tarz perdeler

Geleneğine rağmen klasik tarz günümüzde popülaritesini kaybetmiyor. Bu çözümde, perdeler hem lüks hem de rahat bir tasarım yaratmada önemli bir rol oynamaktadır..

Kurallara göre, iki madde seviyesi kullanılır: altında şeffaf bir örtü bulunan çiçek desenli yoğun bir tuval. Bu özel iç mekan için en uygun – Fransız veya Avusturya.

Perdelerin renk düzeninin, iç mekanın kendisi gibi hafif, pastel olması arzu edilir. Yatak odasında her öğe rahatlamayı ve sağlıklı uykuyu teşvik etmelidir. Odada birden fazla renk kullanılıyorsa, yatak örtüsünün rengine göre hareket edin..

Yatak odası için klasik tarz perdeler Yatak odası için klasik tarz perdeler

Yatak odası için modern perdeler

Bu tarzın net sınırları ve kuralları yoktur. Bunu takiben, genel tasarım ilkelerine odaklanmanız, deneylerden veya sıra dışı kombinasyonlardan korkmamanız gerekir..

Klasik perdeler, parlak bir vurgu renginin yanı sıra ilginç bir desen olan çok uygundur. Roma, Japon türleri, farklı bir gölgede uzun bir perde ile birlikte sığacak.

Yatak odası için modern perdeler Yatak odası için modern perdeler

Yatak odası için Provence tarzı perdeler

Yatak odasındaki Provence stili, rahatlığı ve rustik çekiciliği sever, bu nedenle perdeler vazgeçilmez unsurudur. Hafif, havadar kumaşlar veya çiçek desenli tekstiller arayın. Eski güzel hücre de iyi görünüyor, özellikle de bu tür bir malzeme iç mekanda, örneğin bir yatakta yatak örtüsü, masa örtüsü olarak kullanılmışsa..

Renk paleti, hassas doku ve zarif kıvrımlar nedeniyle öne çıkan genel tasarıma ideal bir şekilde uymalıdır..

Yatak odası için Provence tarzı perdeler Yatak odası için Provence tarzı perdeler

Minimalizm tarzında yatak odası için perdeler

Minimalist bir tarzdan bahsederken akla şu soru gelebilir: perdeler neden burada? Sonuçta tasarım, yalnızca pratik amaçlara hizmet eden sınırlı sayıda öğe içerir. Ancak yatak odası gibi özel bir alanda perdeler bir dekorasyondan çok bir zorunluluktur..

Perdeler doku içermemeli, beyaz, gri veya siyah renkte yapılmalıdır. İstenilen efekti yaratmak için basit bir klasik perde, stor perdeler ve Roma perdeleri yeterli olacaktır..

Minimalizm tarzında yatak odası için perdeler Minimalizm tarzında yatak odası için perdeler

Perde seçerken ek kriterler

Yatak odası perdeleri sadece dekoratif bir bileşen değildir. Gizliliği korurken pratik amaçlara hizmet ederler. Zemin katta oturanlar veya pencereleri komşu eve yakın olanlar için uygundur. Bu nedenle, akşamları yoğun kumaşlar ve gündüzleri – hafif yarı saydam tüller kullanılır..

Meraklı gözlerden korkmuyorsanız, pencerenin nerede açıldığına dikkat edin. Güneşli taraf kiracılara biraz rahatsızlık verebilir. Bu durumda harika bir seçenek, yatak odasını aşırı ışıktan güvenilir bir şekilde koruyacak Roma veya Japon perdeleridir..

Tüm pratik sorunlar çözüldüğünde, dekoratif olanlara odaklanabilirsiniz. Bunu yapmak için desenli tekstiller kullanın veya ek aksesuarlar satın alın, örneğin perdeleri püsküllü veya lambrequin ile alın.

Mekanın ve tavanların boyutlarına dikkat edin. Geniş bir alana sahip bir iç mekanda, herhangi bir çözüm uyumlu görünecek, ancak küçük yatak odaları özel bir yaklaşım gerektiriyor. Aynısı duvarların yüksekliği için de geçerlidir – birkaç metreden daha uzun olanlar, tekstillerde güzel desenleri sergilemek için kullanılabilir..

Yatak odası için perde seçerken ek kriterler Yatak odası için perde seçerken ek kriterler

Küçük bir yatak odası için perdeler

Etkileyici bir metrekareye sahip olmayan ve çoğu evlerimizde bulunan yatak odaları, pencere tasarımı konusunda oldukça talepkardır. Bu durumda perdeler, doğal ışığın nüfuzunu engellememeli, iç ve dış dünya arasında bir bölme görevini sorumlu bir şekilde yerine getirmelidir..

Seçim yaparken, tasarımınız iki seviye perde içerse bile açık tonlara odaklanın. Parlak detaylar alanın sınırlarının hissini artırabileceğinden, renk şeması duvarların dekorasyonuna yakın olacaksa idealdir..

Özellikle ciddi durumlarda, düz tekstillerle yapmak daha iyidir. Aynı zamanda, çok sayıda kıvrım oluşturmayan Roma, rulo ve diğer perde türleri küçük bir yatak odasında iyi görünecektir..

Tavan kornişleri, alçak tavanları görsel olarak artırmaya yardımcı olacaktır. Ve bu durumda kumaşın kendisi zemine ulaşmalıdır, ancak bu çözüm bazıları için pratik görünmeyebilir. Dikey çizgiler istenen efekti artıracak ve özlü bir görünüm şık bir atmosfer yaratacaktır..

Küçük bir yatak odası için perdeler Küçük bir yatak odası için perdeler Küçük bir yatak odası için perdeler

Yatak odası perdeleri – fotoğraf

Hepsinden iyisi, pencereler için çözümlerin çeşitliliği kelimelerle değil, fotoğraflarla gösterilecektir. Yatak odası için mutlaka doğru olanı bulacağınız, her çeşit perde ile aydınlık bir seçim hazırladık. İlham almak!

Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf Yatak odası için perdeler - fotoğraf

Video: Yatak odası için perdeler – fikirler 2017