Yatak odası için duvar kağıdı: 65 güzel fikir

Duvar kağıdı, yatak odasında duvarları süslemek için ekonomik ve kullanışlı bir seçenektir. Çok çeşitli desenler ve dokular, bunları herhangi bir iç mekan tarzında kullanmanıza, ilginç kombinasyonlar ve sıra dışı görsel efektler oluşturmanıza olanak tanır. Yatak odası için doğru duvar kağıdının nasıl seçileceği bu makalede tartışılacaktır..

Yatak odası için duvar kağıdı çeşitleri, avantajları ve dezavantajları

Kağıt duvar kağıdı

Sıradan parlak veya mat kağıttan yapılmış duvar kağıdı, tek katmanlı – tek yönlü ve iki katmanlı – çift yönlü olarak bölünmüştür. Birincisi daha ucuzdur, ikincisi daha dayanıklıdır ve mekanik stresten daha az yırtılır.

Kağıt duvar kağıdının ana dezavantajı kırılganlıktır. Nem, toz ve güneşte solmanın etkisiyle estetik görünümlerini hızla kaybederler. Bununla birlikte, bu tür bir bitirme işleminin düşük maliyeti göz önüne alındığında, her 2-3 yılda bir iç mekanı tamamen yenileyebilirsiniz..

Bu, geçici konutları, pansiyonları, kiralık daireleri ve bazen duvarlarda çizim yapmayı seven küçük çocukların varlığında yeniden dekore etmek için basit ve ucuz bir seçenektir. Photowall kağıdı da bu türe aittir..

Yatak odası için kağıt duvar kağıdı

Vinil duvar kağıtları

PVC duvar kağıdı, kağıt veya tekstil tabandan ve pürüzsüz, kabartmalı (serigrafi), köpüklü, parlak, mat veya kombine olabilen plastik içeren bir yüz katmanından oluşur..

Polivinil kullanmanın dezavantajı, bu malzemenin sentetik reçinelerden oluşması ve duvarların nefes almasına izin vermemesidir (su buharı ve havanın geçmesine izin vermez). Yapıştırdıktan sonra ilk kez – böyle bir duvar kağıdı plastik bir koku yayabilir. Yatak odasında bu önemli bir sorundur, çünkü yatak odası iyi havalandırılmalıdır..

PVC duvar kağıdının olumlu yönleri, yüksek estetiği, dayanıklılığı, uzun hizmet ömrü (10-15 yıl), yeniden boyama imkanı, tozdan ıslak temizleme ve iyi ses geçirmezlik özellikleridir..

Yatak Odası için Vinil Duvar Kağıdı

Dokunmamış duvar kağıdı

İç içe dokunmuş selüloz liflerinden oluşan iki katmanlı esnek bir ağdır. Mikro gözenekli dokusu sayesinde bu duvar kağıtları çevre dostudur ve her yüzeye iyi yapışır. Yapıştırıcı doğrudan duvara uygulanarak onarım işlemi daha kolay yapılır. Vinil püskürtme olmadan dokulu dokunmamış duvar kağıdı boyama için uygundur.

Yatak odası için dokunmamış duvar kağıdı

Tekstil duvar kağıdı

Kumaş döşeme, bir yatak odası için ilginç bir çözümdür, ancak duvarların ayda bir veya iki kez süpürülmesi gerektiği unutulmamalıdır. Toz, özellikle kabarık sentetiklerde (kadife, keçe, kadife) hızla birikir. Modern tekstil duvar kağıtları, kural olarak, yapıştırmayı kolaylaştıran yoğun bir tabana sahiptir, ancak onlarla çalışmak hala oldukça zordur. Kumaşa emilen aşırı miktarda tutkal, üzerinde kalıcı olarak hoş olmayan lekeler bırakabilir. Bu bitirme seçeneğinin avantajı, lüks bir görünüm ve iyi bir ses yalıtımı olarak kabul edilebilir (köpük astarlı duvar kağıdı kullanılması durumunda).

Yatak odası için tekstil duvar kağıdı

cam elyaf

Yarı saydam, çok ince ama sağlam, fiberglas duvar kağıdı duvarlara kolayca yapışır ve 30 yıla kadar dayanabilir. Onları 10 kata kadar boyayabilirsiniz, bu da can sıkıcı tasarımı hızlı bir şekilde güncellemenizi sağlar. Böyle bir cilanın büyük bir avantajı, cam bezinin çevre dostu olmasıdır, çünkü üretimi için sadece doğal hammaddeler kullanılır – kuvars kumu, kil, soda ve silikatlar.

Yatak odası için cam duvar kağıdı

Tarza bağlı olarak yatak odası için duvar kağıdı

Uyumlu bir iç mekan yaratmak için duvarların tasarımı, tasarımda seçilen yöne uygun olmalıdır. Mobilya, tekstil, pencere, kapı ile doku ve renk olarak eşleşen duvar kağıdını seçmek en iyisidir..

Modern tarz

Art Nouveau yatak odası için düz düz duvar kağıdı uygundur. Hafif ve parlak olanlar odayı görsel olarak daha geniş gösterecek, mat olanlar ise rahatlık katacaktır. Modern tarz aynı zamanda düzgün monokrom çizimlere, grafiklere, soyutlamalara izin verir – ancak sürekli bir kaplama olarak değil, yalnızca vurgu şeklinde.

Modern bir tarzda yatak odası için duvar kağıdı Modern bir tarzda yatak odası için duvar kağıdı

Klasik stil

Bu tarz, eski zamanların anıtsallığını Rönesans’ın enfes lüksüyle birleştirir. Gerçek bir kraliyet yatak odası, altın veya gümüş çiçek süslemeli, alçı sıva veya yumuşak deri kabartmalı sıcak beyaz tonlarında (kremsi, kremsi, fildişi, açık bej) duvar kağıdı ile çerçevelenebilir..

Klasik tarzda yatak odası için duvar kağıdı

Provence

Fransa’nın güneyindeki romantik atmosfer, pastel renkler (açık gri, pembe, nane, leylak, sütlü) ve arka planlarına karşı küçük çiçek baskılarıyla temsil edilir. Odanın monoton görünmemesi için, desenli duvar kağıdı bölümleri tek renkli olanlarla değiştirilmeli ve tekstil seçerken dengeyi korumalıdır..

Provence tarzında yatak odası için duvar kağıdı Provence tarzında yatak odası için duvar kağıdı

İskandinav tarzı

Doğal kış tonları – kar beyazı, parıldayan gümüş, şeffaf mavi, açık gri, açık yeşil – kuzey Avrupa’nın buz gibi tazeliğini yeniden yaratmaya yardımcı olacaktır. Yatak odasını daha konforlu hale getirmek için, dokusu güneşte ağartılmış ketenleri veya soğuk gölgeli hafif ham tahtaları andıran duvar kağıdını kullanabilirsiniz..

İskandinav tarzında yatak odası için duvar kağıdı İskandinav tarzında yatak odası için duvar kağıdı

Japon stili

Yükselen güneşin ülkesini andıran yatak odasının içi, bambu duvar kağıtları, hiyeroglif çizimli duvar kağıtları, kiraz çiçekleri, bambu yaprakları, fanlar ve duvar kağıtları kullanılarak dekore edilebilir. Japon tarzı için renk paleti oldukça geniştir – siyah beyaz, gri, odunsu, saman tonlarından altın, sıcak pembe ve kırmızıya.

Japon tarzında yatak odası için duvar kağıdı

Art deco

Bu tarz için, oldukça doygun, ancak sakin renklerde soyut ve çiçek desenli duvar kağıtları mükemmeldir. Genellikle gri, siyah, beyaz, bordo, bej ve mavi gibi diğer tonların karışımıyla kullanılır. Art Deco’daki alanı görsel olarak artırmak için holografik görüntüler ve optik illüzyonlar kullanabilirsiniz..

Art Deco yatak odası duvar kağıdı

Yatak odası için duvar kağıdı rengi – hangisini seçmeli?

Bir yatak odası için duvar kağıdı seçerken, belirli renklerin insan ruhu üzerindeki etkisini dikkate almak çok önemlidir. Turuncu ve kırmızı gibi aktif renkler en iyi mutfak veya yemek odası için bırakılır. Sarı, açık yeşil, şeftali – kuzey tarafını daha sıcak hale getirebilir. Ve güney yatak odasını biraz “soğutmak” için – duvarları yeşil ve mavi tonlarda dekore etmeye değer. Tek renkli (beyaz, gri, bej) kısıtlama olmaksızın kullanılabilir, ancak siyah, koyu mor ve çikolata dikkatli kullanılmalıdır – ışığı emer, alanı azaltır ve bazen bir odayı bir tür zindana dönüştürebilir..

Beyaz duvar kağıdı

Yatak odasındaki beyaz duvar kağıdı kanıtlanmış bir klasik. Herhangi bir mobilya, parlak veya pastel desenler her zaman açık renkli bir arka plana karşı uygun görünecek, resimlerin, fotoğrafların ve diğer dekorların güzelliğini vurgulayacaktır..

Yatak odasında beyaz duvar kağıdı Yatak odasında beyaz duvar kağıdı

Pastel duvar kağıdı

Pembe, mavi, yeşil, sarı, bej ve lavanta tonlarından oluşan yumuşak bir palete sahip duvar kağıdı, romantik bir yatak odası için mükemmel bir çözümdür. Bu tasarım, hafif ve havadar iç mekanların tüm hayranlarına gerçekten hitap edecek..

Yatak odasında pastel duvar kağıdı Yatak odasında pastel duvar kağıdı

gri duvar kağıdı

Nötr gri duvar kağıdı, yüksek teknoloji ürünü, modern, minimalist, çatı katı yatak odası için en iyi çözümdür. Siyah veya lacivert mobilyalar ve katı çizgilerle birlikte işlevsel bir erkek iç mekanı elde edersiniz; beyaz parlak ve gümüş bukleler – zarif bir bayan için bir seçenek; gri bir arka plan üzerinde parlak sarı, pembe, yeşil vurgular – evli bir çift için.

Yatak odasında gri duvar kağıdı Yatak odasında gri duvar kağıdı

mavi duvar kağıdı

Gökyüzü ve su tonları bir kişi üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir, bu nedenle bir yatak odası için mükemmeldirler. Mavi duvar kağıtları beyaz, gri, bej, mor, koyu kahverengi ile birleştirilebilir ve fotoğraf duvar kağıdı ile desteklenebilir.

Yatak odasında mavi duvar kağıdı Yatak odasında mavi duvar kağıdı Yatak odasında mavi duvar kağıdı

Yatak odasında duvar kağıdını birleştirmek

Renge yakın desenli ve tek renkli duvar kağıtlarının kombinasyonu, iç mekanınızı çeşitlendirecek ve belirli görsel efektler elde edecektir. Doğru seçilmiş duvar dekorasyonu, yatak odasını ilginç ve rahat hale getirecektir. Birleştirmenin birkaç yolu vardır – dikey, yatay, geometrik, ayrıca ekler ve nişler.

Dikey

Zeminden tavana bir şerit değişimi olabilir – açık ve koyu, mat ve parlak, baskılı ve tek renkli. Bazen ayrı duvarların veya kısmi bölmelerin farklı bir tasarımı vardır. Dikey vurgular odanın daha uzun görünmesini sağlar.

Yatak odasında duvar kağıdının dikey kombinasyonu

Yatay

Bu duvar kağıdı kombinasyonu ile güzel sınırlar oluşturabilir ve duvarları görsel olarak genişletebilirsiniz. Kontrast ve yatay çizgiler en iyi dar alanları büyütmek için kullanılır.

Yatak odasında duvar kağıdının yatay kombinasyonu Yatak odasında duvar kağıdının yatay kombinasyonu

Geometrik

Yatak odasına duvar kağıdını kırık köşelere yapıştırmak, özel bir iç mekan yaratmanın alışılmadık bir yoludur. En sevdiğiniz kağıt parçalarını ana dekorasyona ekleyerek aplike tekniğini de kullanabilirsiniz..

Yatak odasında duvar kağıdının geometrik kombinasyonu

Sokmak

Bir ek, kural olarak, doğaçlama bir çerçeve ile ayrılmış, herhangi bir şeklin zıt bir parçasıdır – alçı, poliüretan, metal, ahşap veya basitçe boyanmış.

Ekle - yatak odasında duvar kağıdı kombinasyonu

niş

Bir duvar ve içindeki bir girinti arasındaki fark, renklerinin ve dokularının birbirinden farklı olup olmadığını vurgulamak kolaydır. Bir niş içinde, fotoğraf duvar kağıdını, tuğla işi taklidi, desenli parlak veya tek renkli mat eki yapıştırabilirsiniz..

Niş - yatak odasında duvar kağıdını birleştirmek Niş - yatak odasında duvar kağıdını birleştirmek

Kruşçev’de küçük bir yatak odası / yatak odası için duvar kağıdı

Çoğu Sovyet dairesi için tipik bir sorun, küçük boyutlarıdır. Bununla birlikte, yatak odasının küçük boyutu, eksiden çok bir artıdır: kaplama malzemelerinden tasarruf sağlar, onarımları kolaylaştırır ve atmosfer daha romantik olur. Ana kural, iç mekanı büyük elemanlar ve doygun renklerle aşırı yüklememektir..

Kruşçev’deki yatak odası için duvar kağıdı, küçük donuk bir desen ve yansıtıcı detaylarla hafif, pastel seçmek daha iyidir. Tamamen parlak bir tuval, duvarların tüm düzensizliklerini ortaya çıkaracak, ancak mat bir arka plan ve ayna desenlerinin kombinasyonu, aksine, onları gizleyecektir..

Küçük bir yatak odası için duvar kağıdı Küçük bir yatak odası için duvar kağıdı Küçük bir yatak odası için duvar kağıdı

Yatak odası için duvar kağıdı – fotoğraf

Fotoğraf galerimiz, bir yatak odasının içinde farklı duvar kağıdı türlerinin nasıl görünebileceğini gösteren açıklayıcı örnekler içerir. İşte tek renkli, çizgili, geometrik desenli, çiçek süslemeli, duvar kağıdı ve diğer her türlü kombinasyonlu seçenekler. İlham almak!

Modern tarzda yatak odası için hafif duvar kağıdı Yatak odasında yeşil duvar kağıdı Yatak odası için çiçek süslemeli duvar kağıdı Eko tarzı yatak odası duvar kağıdı Yatak odası için yatay çizgili duvar kağıdı Provence tarzında yatak odası için çiçekli duvar kağıdı Klasik tarz yatak odası - duvar kağıdı kombinasyonu İngiliz tarzında yatak odası için duvar kağıdı Yatak odası için çiçekli duvar kağıdı Yatak odası için duvar kağıdı Klasik tarzda yatak odası için duvar kağıdı Kızın yatak odası için pembe duvar kağıdı Klasik bir yatak odasında duvar kağıdını birleştirmek Yatak odası için modern tarzda fotomurallar Art Deco yatak odası duvar kağıdı Küçük bir yatak odası için hafif duvar kağıdı Yatak odası için duvar kağıdı Minimalizm tarzında yatak odası için duvar kağıdı Yatak odası için gri duvar kağıdı Amerikan tarzı yatak odası duvar kağıdı Yatak odasında açık bej duvar kağıdı Modern tarzda yatak odası için orijinal duvar kağıdı Yatak odası için kahverengi duvar kağıdı Yatak odasında kahverengi duvar kağıdı Yatak odasında mavi ve beyaz duvar kağıdı Yatak odası için eklektik beyaz duvar kağıdı Modern tarzda bir yatak odası için çizgili duvar kağıdı Yatak odasında kahverengi ve beyaz duvar kağıdı Yatak odasında dağların görüntüsü ile fotoğraf kağıdı Yatak odası için klasik çizgili duvar kağıdı

Video: Yatak odasının iç kısmındaki duvar kağıdı – güncel fikirler