Tavan arası yatak odası tasarımı: 85 fotoğraf fikri

Tavan arası yatak odası tasarımı: 85 fotoğraf fikri

Ah bu çatı katları! Ne sıklıkla, insanlar kendi evlerini inşa ederken, çatı altı alanının düzenlenmesi ile ilgili birçok plan yaparlar. Sonuç olarak, çoğu zaman çatı katı, ihtiyaç duyulmayan dağlar için sıradan bir çöplüğe dönüşüyor, ancak onları atmak üzücü. Burada tam teşekküllü bir oturma odası, örneğin bir yatak odası donatma meselesi olup olmadığı. Nasıl yapılır? Bugünün makalesinde bunun hakkında konuşacağız ve ayrıca en iyi fotoğraflardaki birçok örneği ele alacağız..

Tavan arası yatak odasının özellikleri

Tavan arasında bir yatak odası düzenlemek, boş bir çatı katının rasyonel kullanımı için en iyi seçeneklerden biridir. Avantajı, eğimli kemerlerin altına kolayca bir yatak (ve birden fazla) monte edebilmeniz ve daha büyük mobilyaların buraya sığmayacağı gerçeğinde yatmaktadır. Aslında, evde sadece aile üyeleri için bir yatak odası değil, aynı zamanda bir misafir odası düzenleyebileceğiniz ek bir yaşam alanı ortaya çıkıyor. Alan izin veriyorsa, buraya birkaç yatak kurulur, gerekli depolama sistemleri ve giyinme odası bulunur. Yatak odası diğer odalardan uzak bir yerde bulunduğundan, burada gerçekten tamamen rahatlayabilir, emekli olabilir ve günlük endişelerden kaçabilirsiniz..

Tavan arası alanı tam teşekküllü bir çocuk köşesine dönüştürülebilir. Çocuk için mobilyalar küçük olduğundan, standart olmayan bir düzene başarıyla uyacaktır. Çocuklar olağandışı her şeyi severler – tenha köşeler, çatı katları, en sevdikleri oyuncaklarla dolu rahat odalar. Eğimli bir tavanın cennetin tonozunun yerini alacağı bir çatı katı çocuk yatak odası böyle görünecek..

Tavan arası yatak odasının ekipmanının başka bir ek avantajı daha var – mimari özellikler, tavan malzemelerinin doğallığı, eğimli pencere açıklıkları kullanarak çeşitli sıra dışı tasarım çözümlerini somutlaştırma yeteneği.

Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Özellikler Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Özellikler

Ne düşünülmeli??

Tavan arası odasını bir yatak odasına tahsis ederken, şimdi bir yaşam alanı haline geldiğini anlamalısınız, bu nedenle yüksek kaliteli mobilyalar gerektirecektir. Özellikle, bu, bir odanın ısıtılması için geçerlidir – duvarların ek ısı yalıtımının düzenlenmesi, ısıtma radyatörlerinin kurulması. Genellikle bir evin inşası sırasında, mal sahipleri tavan arasına elektrik sağlamaya özel bir dikkat göstermezler – buraya en fazla bir veya iki ampul monte edilir, bu da burada gereksiz şeylerin bir deposunun düzenlenmesi veya onarımların yapılması durumunda tasarruf sağlayacaktır. gereklidir. Bir yatak odası düzenlerken, iyi bir aydınlatma yaratacak yüksek kaliteli elektrik kabloları gerekecektir..

Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Dikkat Edilmesi Gerekenler Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tavan arasındaki yatak odası için renk çözümleri

Çoğu zaman, tavan arası yatak odası, ışık eksikliğini telafi eden hafif bir paletle giydirilir. Koyu renkli mobilyalar ve tekstiller arka planına karşı güzel görünecek ve dekor ve aksesuarların parlak renkleri tasarımı canlandırmaya yardımcı olacaktır. Ancak, bu tek çözüm değil – mal sahipleri odayı kendi takdirine bağlı olarak herhangi bir renkte dekore edebilir..

Odanın geometrisi oldukça yoğun olduğundan, burada atmosferi daha da kötüleştirecek koyu gölgelerle aşırıya kaçmamak önemlidir. Yatak odası açık gri, krem, mavi tonlarında orijinal ve rahat görünecek. Yatağın başının üzerindeki duvar ve tavan alanı genellikle parlak vurgu renkleri ile dekore edilmiştir, böylece uyku bölgesini vurgular..

Renk seçimi dekorasyon tarzına göre belirlenebilir, örneğin, İskandinav yatak odası kar beyazı tasarımda harika görünecek, rustik tarzda bir oda (Provence, ülke) yeşil, mavi, pembe olmadan yapmayacak doğal renkler ve klasik bir tasarımda kahverengi olanlar temel alınabilir, odaya özel bir incelik kazandıran bej, bordo tonları.

Tavan arasında bir çocuk yatak odası düzenlemek için, çocuğun yaşına ve cinsiyetine (pembe, mavi) veya nötr tonlara uygun bir palet seçin ve bunları parlak dekoratif unsurlarla tamamlayın..

Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Renkler Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Renkler Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Renkler

Kaplamalar ve malzemeler

Bugün çok çeşitli kaplama malzemeleri var. Bir yatak odasını dekore etmek için onları seçerken, güzellik, çevre dostu olma ve pratiklik gibi göstergelere dikkat etmeniz gerekir – sonuçta, herhangi bir mal sahibi, yenilemenin yeniliği ile uzun süre memnun olmasını ister..

Zemin

Yatak odası zemininin yüzeyini bitirmek için, malzemenin sıcak olması, dokunuşa hoş gelmesi (genellikle bu odada ayakkabısız hareket ederler), ek ses yalıtımı oluşturması ve elbette çevredeki tasarımla uyumlu olması önemlidir. Bu tür birçok malzeme var. Yumuşak, sıcak bir halı olabilir. Herhangi bir stil yönü için tuval seçmenize izin veren birçok renge sahiptir. Daha sağlam bir tabana sahip olan modüler karo halılar özellikle güzel görünüyor. Parke ve laminat parke, temizleme işlemini büyük ölçüde kolaylaştıracak ve mantar zemin, odaya doğal malzemenin sıcaklığını ve konforunu vererek onlarca yıl dayanacaktır..

Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Zemin Kaplama Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Duvarlar için kaplama malzemelerinin seçimi de oldukça geniştir – boyanır, badanalanır, duvar kağıdı ile yapıştırılır ve sıvanır. PVC paneller artık yaygın – performansta birçok varyasyona sahipler, renklendirilebilir veya doğal malzemeleri taklit edebilirler, kurulumu kolaydır ve oldukça uzun süre hizmet verirler. Onların yardımıyla, sakin klasiklerden cesur çatı katına kadar kesinlikle herhangi bir tasarım yaratabilirsiniz. Genellikle, duvarların kusurlarını ve genel olarak yerleşimi düzeltebileceğiniz alçıpa önemli bir rol verilir. Kaplama malzemeleri genellikle açık ve koyu renkler seçerek birleştirilir. Desenli kanvaslar, fotoduvar kağıdı, özel dinamikler veren avantajlı görünüm.

Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Duvar Süslemeleri Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Duvar Süslemeleri Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Duvar Süslemeleri

Tavan

Tavan arası yatak odasında, standart dışı, eğimli yüzeyleri, kirişli tavanların varlığı ve diğer nüansları ile açıklanan tavan dekorasyonu konusu özel bir yere sahiptir. Alçıpan paneller genellikle çok keskin köşeleri hizalamaya, çıkıntılı yapıları, elektrik kablolarını gizlemeye ve odaya daha rahat bir görünüm kazandırmaya yardımcı olan kurtarmaya gelir. Bitirme boyama, streç tuvaller, astar, duvar kağıdı ile yapılabilir. Odanın tarzına bağlı olarak, kirişler maskelenmeyebilir – sonuçta, iç mekan ne kadar karmaşıksa, o kadar ilginç olur..

Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Tavan Kaplaması Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Tavan Kaplaması

Mobilya ve aydınlatma

Yatak odasında çok fazla mobilyaya ihtiyaç olmadığı için bir yatak, bir çift komodin, koltuk ve bir depolama sistemi yerleştirmek oldukça yeterlidir. Yatak çoğunlukla çatının en düşük eğiminin altına, akşamları bazen yıldızlı gökyüzünü izleyebileceğiniz pencerenin yanına kurulur. Bölgeden en iyi şekilde yararlanmak için, genellikle eğimli kemerlerin altına başarıyla yerleştirilmiş standart olmayan şekillerde gömme dolaplar yapılır. Çekmeceler, baza altındaki komodinler de en iyi saklama sistemleri olabilir..

Yatak odasında parlak aydınlatma kabul edilemez, ancak ihtiyaç duyulan her alanı aydınlatacak kadar yaygın olmalıdır. Burada büyük avizeler hoş karşılanmaz – bunları duvarlarda ve komodinlerde kompakt lambalarla değiştirmek daha iyidir. Elektrik kablolarını, lambalar gruplar halinde yanacak ve çeşitli bölgeleri aydınlatacak şekilde düzenleyebilirsiniz..

Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Mobilya ve Aydınlatma Tavan Arası Yatak Odası Tasarımı - Mobilya ve Aydınlatma

İç stiller

Belirli bir stile uygun olarak dekore edilmişse, herhangi bir oda lüks görünecektir. Tavan arası yatak odası bir istisna değildir! Stil yönü, sahiplerin tercihlerine ve evin genel tasarım konseptine uygun olacak şekilde seçilmelidir..

Klasik tarz çatı katı yatak odası

Saygın zarafeti aşırı gösteriş ve özgünlüğe tercih edenler için yatak odasını klasik tarzda dekore etmek daha iyidir. Burada bordo, krem, zeytin, kükürt gibi asil tonların renk şeması, saray lüksünün kusursuz detaylarıyla mükemmel bir şekilde birleşiyor. Zemin yüzeyi pahalı doğal malzemelerle dekore edilmiştir, tavan mat bir yüzeydir ve ahşaptan yapılmış mobilyalar oymalar ve değerli aksesuarlar şeklinde zengin süslemelere sahiptir. Klasik tasarımda önemli bir rol tekstil – dökümlü perdeler, yatak gölgeliği tarafından oynanır..

Klasik Tavan Arası Yatak Odası - İç Tasarım Klasik Tavan Arası Yatak Odası - İç Tasarım

Provence tarzı çatı katı yatak odası

Bir taşralı Fransız köyünün tarzı, konfor ve sükuneti birleştiren bir çatı katı yatak odasını dekore etmek için en uygunudur. Parlak renkler yoktur – tasarım, küçük çiçek baskıları, duvar dekorasyonu ve tekstillerdeki peyzaj kompozisyonları ile birlikte pastel renklere dayanmaktadır. Yapay eskitme etkisi veya dekupaj tekniği kullanılarak yapılan mobilyalar, atmosfere el yapımı aksesuarlarla yeterince tamamlanacak özel bir atmosfer verir..

Provence Tavan Arası Yatak Odası - İç Tasarım Provence Tavan Arası Yatak Odası - İç Tasarım

Çatı katı tarzı çatı katı yatak odası

“Çatı katı” olarak da adlandırılan bu tarz, tavan arası yatak odasında uygulanmaya her hakka sahiptir. Burada neredeyse hiçbir şey bulmaya gerek yok: tuğla, beton duvarlar, açık iletişim ve havalandırma boruları, kaba kirişli tavanlar, dikkatsizce uygulanan sıva – tüm bunlar yönün genel resmini oluşturacaktır. Modernlik, çok işlevli mobilyalar, ev aletleri, yüksek kaliteli aydınlatma gibi detaylarla verilecektir..

Loft Tavan Arası Yatak Odası - İç Tasarım Loft Tavan Arası Yatak Odası - İç Tasarım

Minimalist çatı katı yatak odası

Minimalist tasarım oldukça özlü ve ölçülü görünüyor. Açık renklerde yapılmış iç mekan sadece gerekli mobilyaları içerir. Finiş, kural olarak, resimler, posterler, fotoğraf kolajları, vurgu oluşturan zıt mobilya veya tekstil unsurları şeklinde parlak lekelerle seyreltilebilen düz beyaz, gri, bej bir renge sahiptir..

Minimalist Tavan Arası Yatak Odası - İç Tasarım Minimalist Tavan Arası Yatak Odası - İç Tasarım

Dağ evi tarzı çatı katı yatak odası

Bu, şaşırtıcı derecede rahat bir atmosfere sahip çarpıcı bir tasarım yaratmanıza izin veren ayırt edici bir stildir. Bu, duvarların, tavanların, zeminlerin, mobilyaların ve hatta pencere çerçevelerinin dekorasyonunda bulunabilen doğal ahşabın her yerde bulunmasıyla yardımcı olur. Çoğu zaman, yerleşim, zarifçe çıkıntı yapan bir çatı kemerinin altında bulunan geniş bir terasa erişimi öngörür. Taştan yapılmış sıcak bir şömine, loş yumuşak ışık ve geniş bir yatakta kürklü bir battaniye – iyi bir dinlenme için daha iyi ne olabilir??

Chalet Tavan Arası Yatak Odası - İç Tasarım Chalet Tavan Arası Yatak Odası - İç Tasarım

Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı – fotoğraf

Sonuç olarak, galerimizi ziyaret etmenizi öneririz. Burada sizin için çatı katında bir yatak odası düzenlemek için çeşitli seçenekleri gösterecek en iyi fotoğrafları topladık. Onlara bakarak kendi tasarım projenizi oluşturarak evinizi daha işlevsel ve çekici hale getirebilirsiniz. Mutlu seyirler!

Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Tavan arasında bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf

Video: Tavan Arası Yatak Odası – İç Fikirler