Provence tarzı yatak odası tasarımı: 65 fotoğraf fikri

Fransa’ya seyahat etmiş olanlar, çarpıcı manzaraları, ölçülü yaşam tarzları ve büyüleyici evleriyle taşra kasabalarının güzelliğini asla unutamayacaklar. Ancak Provence tarzı bir yatak odası oluşturarak bu estetikten bir parça da yanınıza alabilirsiniz. Rustik güzelliği, antika lüksü bünyesinde barındıran ve aynı zamanda kişisel alanların dekorasyonu için de ideal olan bir iç tasarım trendidir. Bu nasıl yapılabilir? Hadi daha yakından bakalım!

Provence stilinin özellikleri

Provence’ın kırsal kökeninin bu tarzı taşralı yaptığını düşünmeyin. Görünür sadeliğine rağmen, klasiklerden bazı unsurlar ödünç alarak lüks bir inceliği bünyesinde barındırıyor..

Tarz, gölgeleri güneşte solmuş gibi görünen, antika veya özel olarak eskitilmiş mobilyaların yanı sıra çok sayıda dekor ve süs eşyası olan yumuşak bir pastel palet ile karakterizedir. İç mekan, dağınıklık hissi yaratmadan mümkün olduğunca doğal görünmelidir..

Tabii ki, tüm evin içinin Provence’ta dekore edilmesi daha iyidir, ancak tam tersi durumda bile, bir istisna yapılabilecek yatak odasıdır. Bu, misafirlere bir gösteri gerektirmeyen kişisel alanınızdır. Ayrıca stil, rahatlama, rahatlama ve ilham için gerekli atmosferi yaratmak isteyenler için idealdir..

Provence tarzı yatak odası tasarımı - stil özellikleri Provence tarzı yatak odası tasarımı - stil özellikleri

renk tayfı

Provence tarzında yatak odası için renk seçimini dikkatlice düşünmelisiniz. Palet mümkün olduğunca doğal ve sakin olmalıdır. Pastel tonları tercih etmek daha iyidir, ancak parlak detaylar eklemek gerekli olsa bile, daha soluk, soluk seçenekler seçmeye çalışın..

Provence tarzı beyaz yatak odası

Büyük pencereli yatak odalarında harika görünen klasik ve çok yönlü bir çözüm. Bu durumda, ahşap mobilyalar bile beyaza boyanır, dokusu boya katmanlarından hafifçe görünür ve güzel bir etki yaratır. Renk, tüm pastel tonlarla birleştirilir ve onlar için uygun bir arka plan görevi görür. Daha romantik ve kadınsı bir atmosfer getirmek için mor, açık pembe vurgular ekleyebilir ve daha gizli gri veya mavi için..

Provence tarzı beyaz yatak odası tasarımı Provence tarzı beyaz yatak odası tasarımı

Bej Provence tarzı yatak odası

Bu renk, vurguların parlaklık ve doygunluk açısından farklılık gösterdiği, ancak spektrumda değişmediği monokrom tasarımlar için uygundur. Yani, bej yatak odası, iç kısımda hacim hissi yaratan krem, pudra, ceviz, açık kahverengi ve diğer tonların bir kombinasyonunu içerir. Böyle bir çözüm, odaya yumuşak ve sakin bir atmosfer getirecek, ancak dikkatli bir dekor seçimi gerektiriyor..

Provence tarzı bej yatak odası tasarımı Provence tarzı bej yatak odası tasarımı

Provence tarzı mavi yatak odası

Serin bir deniz meltemi ve parlak yaz gökyüzü ile ilişkili bir gölge, Provence tarzı bir yatak odası tasarımına çok yakışacaktır. Mümkün olduğunca doğal ve sakin, daha erkeksi bir iç dekorasyon için mükemmel. Beyazla iyi kombinlenir.

Provence tarzı mavi yatak odası tasarımı

Provence tarzı açık yeşil yatak odası

Yatak odası alanında insan ruhu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan daha doğal bir renk yoktur. Ek olarak, bir bitiş olarak açık yeşil, bitkiler ve çiçekler için iyi bir arka plan görevi görür ve onlarsız Provence stilini hayal etmek zordur..

Provence tarzı açık yeşil yatak odası tasarımı Provence tarzı açık yeşil yatak odası tasarımı

Provence tarzı pembe yatak odası

Özellikle bir çocuk odasının içini veya romantik bir kız odasını dekore ederken pembenin hem soğuk hem de sıcak tonlarını kullanabilirsiniz. Hassasiyetle aşırıya kaçmamak için pembeyi beyazla birleştirin..

Provence tarzı pembe yatak odası tasarımı Provence tarzı pembe yatak odası tasarımı

yatak odası dekorasyonu

Kaplama malzemeleri Provence’ta önemli bir rol oynamaktadır. Gölgeler için en uygun çözüm, zeminin duvarlardan birkaç ton daha koyu olduğu ve duvarların tavandan daha koyu olduğu zamandır. Ancak bu katı bir kanun değil, bir tavsiyedir. Her şeyden önce, iç mekanın boyutuna ve düzenine odaklanmanız gerekir..

Zemin

Ahşap döşeme, hafif parke veya daha ekonomik bir seçenek – ahşabı taklit eden bir laminat – Provence tarzı bir yatak odasına uyumlu bir şekilde uyacaktır. Herkes doğal malzemeler satın alamaz, bu nedenle yapay, ancak yüksek kaliteli temeller üzerinde durmakta utanç verici bir şey yoktur. Çuval halı veya hatta tam alan halı ile kaplanabilirler..

Provence Style Yatak Odası Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Provence tarzı bir yatak odasında duvarları süslemek için genellikle dekoratif sıva, sıva veya kalıplama kullanılır. Tuğla iyi durumdaysa, onu bırakabilir ve üzerini beyaza boyayabilirsiniz. Boyalı duvarlar harika görünüyor. Daha rahat bir atmosfer için çiçek desenli duvar kağıtları uygundur..

Provence tarzı yatak odası tasarımı - Duvar dekorasyonu Provence tarzı yatak odası tasarımı - Duvar dekorasyonu

Tavan

Koyu veya açık ahşaptan yapılmış kirişler otantik görünüyor. Sadece bu çözüm tüm iç mekanlar için uygun değildir. Alçak tavanlı küçük Provence tarzı yatak odaları için düz, tercihen beyaz bir zeminde kalınması tavsiye edilir..

Provence tarzı yatak odası tasarımı - Tavan dekorasyonu Provence tarzı yatak odası tasarımı - Tavan dekorasyonu

Provence tarzı yatak odası mobilyaları

Yatak odasını bir dinlenme ve rahatlama yeri olarak, en az sayıda en gerekli mobilya seti ile donatmak daha iyidir, böylece hiçbir şey uykuyu rahatsız etmeyecektir. Öncelikle odanın boyutlarına odaklanın – her durumda boş alan olmalıdır.

Yatak

Ana bileşen, yatak odasının kompozisyon merkezi, bu etkiyi elde etmek istiyorsanız, Provence tarzına uygun olmalıdır. Çerçeve ahşaptan yapılabilir, yumuşak şekillerdeki dövme bir başlığın varlığına izin verilir. Büyük olasılıkla, neredeyse tüm yatak, ana dekor görevi gören hacimli yatak örtüleri ve yastıkların arkasına gizlenecektir. Kanopiler ayrıca istenen görüntünün oluşturulmasına yardımcı olacaktır..

Provence tarzı yatak odası mobilyaları - Yatak Provence tarzı yatak odası mobilyaları - Yatak

Büfe

Tabii ki, mümkün olduğu kadar geniş olmalı, ancak Provence durumunda – mobilyaların dekoratif özelliklerine de dikkat edin. Kavisli ayaklı veya oymalı cepheli vintage gardıroplar, yatak odası için en uygunudur. Daha pratik amaçlar için stilize bir gardırop satın alabilirsiniz – bunlar kompakt, ancak çok işlevseldir..

Provence tarzı yatak odası mobilyaları - Gardırop Provence tarzı yatak odası mobilyaları - Gardırop

teknik

Ekipmana dikkat etmelisiniz: genel kompozisyonu bozmamak için bir TV ekranı, bilgisayar veya stereo sistemi Provence’a sığdırmak zordur. Modern teknoloji yabancı görünüyor, bu yüzden onu örneğin bir dolaba gizlemek daha iyidir.

Provence tarzı yatak odası mobilyaları - Teknik

Ek unsurlar

Alan izin veriyorsa, yatak odasının iç kısmına başka öğeler de yerleştirebilirsiniz: yatağın yanında stilize komodinler, sırtsız küçük bir kanepe, zarif bir koltuk.

Bir çalışma alanı içeren Provence tarzı bir yatak odası için uygun mobilyaları bir bölmenin arkasına yerleştirebilir veya dinlenme alanından mümkün olduğunca uzağa yerleştirebilirsiniz. Ekipman önerileri standarttır – gizli klasik, beyaza boyanmış.

Provence tarzı yatak odası mobilyaları - Ek öğeler Provence tarzı yatak odası mobilyaları - Ek öğeler

Dekor

Provençal bir iç mekandaki dekorasyonlar eşit derecede önemli bir rol oynar. Ve stil, dekor çeşitliliğine çok düşkün olsa da, dekorasyon yaparken asıl şey, ayrıntılarla aşırıya kaçmamaktır..

Tekstillere özellikle dikkat edin. Pamuk veya keten gibi doğal kumaşlardan, tercihen çiçek desenli olmalıdır. Bu çözüm, dekorasyon ve mobilyaların daha kısıtlı göründüğü bir tasarım için uygundur..

Hem klasik perdeler hem de daha karmaşık perdelere sahip perdeler harika görünüyor: Avusturya veya Fransız. Ana şey, doğal ışığa engel olmamasıdır. Alttan alınan şeffaf tül, hafiflik hissi katacaktır. Her durumda, genel tasarıma odaklanın..

Yatak ilgi odağı olduğu için yatak ve yatak örtüsü ana odak noktası olmalıdır. Bu görevle mükemmel bir şekilde başa çıkın – süs eşyaları, dantel ekler veya fırfırlar ile süslenmiş doğal malzeme.

Provence tarzı bir yatak odası için küçük bir dekor olarak çeşitli porselen figürinler, ahşap çerçeveler, masa örtüleri, vazolar ve çiçeklerdeki izlenimci tablolar ve aynalar uygundur..

Provence tarzı yatak odası dekorasyonu Provence tarzı yatak odası dekorasyonu Provence tarzı yatak odası dekorasyonu

Doğru aydınlatma

Provence’ta yalnızca geleneksel aydınlatma kullanılır ve daha modern ve karmaşık tipler iç mekana sığmaz. Tavandaki yatak odasının ortasında, tercihen ferforje olan hacimli bir avize vardır. Bugün kimse ana ışık olarak mum kullanmadığı için şeklini taklit eden ampuller çok şık görünecek..

Ancak bu, mumların başka bir yere, örneğin bir komodin veya rafa yerleştirilemeyeceği anlamına gelmez. Bu, akşamları romantik bir atmosfer yaratacaktır..

Ayrıca çiçekli abajurlu zemin lambaları veya masa lambaları da seçebilirsiniz. Provence tarzı bir yatak odası için bu kadar basit bir aydınlatma oldukça yeterli olacaktır..

Provence tarzı yatak odası tasarımı - Uygun aydınlatma Provence tarzı yatak odası tasarımı - Uygun aydınlatma

Provence tarzında küçük bir yatak odası tasarımı

Tabii ki Provence alanı ve özgürlüğü sever ama eğer küçük bir bedende yaşıyorsanız tarzdan vazgeçmemelisiniz. Birkaç kurala uyarak, yalnızca dağınıklığı önlemekle kalmaz, aynı zamanda alanı görsel olarak da artırabilirsiniz..

Yeni başlayanlar için, hacim hissini geliştirmek için farklı parlaklık tonlarını seçerken açık renk şemasına sadık kalın. Yatak odasının dekorasyonunun tek renkli olması daha iyidir – parlak desenler yerine malzemenin dokusunun güzelliğini seçin.

Ardından, yalnızca en gerekli mobilyaları yerleştirin – bir yatak, bir gardırop ve birkaç küçük eşya yeterli olacaktır. Bu işe yaramazsa, yalnızca kompakt veya geniş modelleri seçin.

Dekor açısından daha ölçülü olun: ayrıntıların bolluğu yalnızca alanı ezer. Örneğin, daha fazla oyma, ancak daha az süsleme alanı genişletecektir..

Uzun aynaları unutma. Provence tarzında küçük bir yatak odası için, aynı anda birkaç işlevi yerine getiren aynalı bir cepheye sahip sürgülü bir gardırop uygundur..

Provence tarzında küçük bir yatak odası tasarımı Provence tarzında küçük bir yatak odası tasarımı

Provence tarzı yatak odası tasarımı – fotoğraf

Gördüğünüz gibi, Provence tarzı bir yatak odası içini dekore etmek o kadar da zor değil, çünkü bir dizi özel kural ve özelliğe sahip. Ancak bu, hayal gücünü kullanmanız gerekmediği anlamına gelmez. Topladığımız seçimden fotoğraflar, çözüm çeşitliliğini tamamen aydınlatıyor. Mutlu seyirler!

Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Provence tarzı yatak odası iç tasarımı - fotoğraf

Video: Provence tarzı yatak odası – tasarım fikirleri