Küçük yatak odası tasarımı: 90 fotoğraf ve iç fikir

İnsanlar hayatlarının neredeyse üçte birini bir rüyada geçirirler, bu nedenle dinlenmek için tasarlanan yerin mümkün olduğunca rahat olması çok önemlidir. Hoş bir iç mekan, rahatlamanıza ve yatağın dışındaki tüm işleri unutmanıza yardımcı olacaktır. Küçük bir yatak odasından nasıl bir cennet parçası yaratılacağına dair fikirler ve ipuçları için bu makaleye bakın..

Bir iç stil seçme

Bir oturma odasının, mutfağın veya ofisin içini planlarken, her şeyden önce işlevsellikleri hakkında düşünmeniz gerekiyorsa, o zaman dinlenme alanında hayal gücünü serbest bırakmaya ve ruhun arzularını dinlemeye izin verilir. İskandinav, modern, klasik, minimalizm, loft veya Provence gibi stiller, küçük bir yatak odasında tasarım deneylerinin temeli olabilir..

Modern tarzda küçük yatak odası

21. yüzyılın küçük yatak odası – net grafik çizgiler, sakin tonlar ve gereksiz eşyalar yok.

Modern tarz, ek dekor olmadan temiz ama güvenilir mobilyalara sahiptir. Duvarlar ve tavan tek renkli, gri, beyaz veya bej. Siyah, çikolata ve lacivert yüzeyler en iyi şekilde daha büyük odalar için ayrılmıştır. Zemin parke, laminat veya ölçülü halı ile kaplanabilir. Metalik parlaklık, krom kulplar, cilalı ahşap, aynalar – tüm bunlar ışığı yansıtır ve alanı görsel olarak genişletir.

Resimler, zarif zemin lambaları, seramik figürler, iç mekan bitkileri şeklinde aksanlara izin verilir. Yatak çarşafları, göze çarpan baskılar olmadan ipek veya pamuklu olmalıdır. Çevredeki LED spotlar ve mat süt beyazı gölgeli başucu aplikleri, sakin bir atmosfer yaratmaya ve huzurlu bir uykuya uyum sağlamaya yardımcı olur..

Modern tarzda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Modern tarzda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Modern tarzda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Modern tarzda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf

Klasik tarzda küçük yatak odası

Bu tarz lüks sevenler tarafından takdir edilecektir. Beyaz, pembe, şeftali, açık leylak hatmi tonları, aristokrat altın-gümüş desenler, alçı pervazlar, sütunlar ve kristal avizelerle ideal bir şekilde birleştirilir..

Fildişi emaye ile boyanmış oyma mobilyalar, sarayın görkemli bir ambiyansını yaratır. Başlık, yumuşak deri ile kaplanabilir. Pencereler genel tasarıma uygun olarak brokar, kadife, saten perdelerle kapatılmalıdır. Aynı kumaşlar kanopi için de uygundur. Yatak örtüsü, parıltılı desenlerle jakarlı olabilir. “Değerli” bir çerçevede bol miktarda ışık, sıradan bir küçük odayı gerçek bir kraliyet yatak odasına dönüştürecektir..

Klasik tarzda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Klasik tarzda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf

Küçük Provence tarzı yatak odası

Fransa’nın güneyindeki atmosferi seven romantik doğa için Provence stili en uygunudur. Tüm iç detaylar pastel renklerde olmalıdır – beyaz ve mavi, pembe, açık mor, soluk yeşil ve bej. Tekstillerden, küçük çiçek desenleri, küçük lekeli, kafes, eşkenar dörtgenler ile görünüşte yanmış, soluk bir basma seçmek tercih edilir..

Provence tarzında basit ve iddiasız küçük bir yatak odası için mobilya seçmeniz önerilir. Verniksiz veya beyaza boyanmış (hafif gölgeli) hafif ahşaptan yapılabilir..

Provence tarzında küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Provence tarzında küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Provence tarzında küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Provence tarzında küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf

Küçük çatı katı tarzı yatak odası

Başlangıçta, “loft” terimi, konut haline dönüştürülmüş eski fabrikaları, endüstriyel depoları ve ofisleri ifade etmek için kullanıldı. Duvarlarda dekorasyon eksikliği, çok fazla boş alan, yüksek tavanlar ve büyük pencereler ile karakterize edilirler. Bununla birlikte, bu tarzdaki bazı fikirler, küçük bir yatak odasının içini yenilemek için faydalı olabilir..

Örneğin, sıkıcı duvar kağıdı veya sıva yerine, yalnızca çıplak tuğla, beton paneller veya taklitleri bırakılır. Bacaksız basit bir yatak, doğrudan tahta zemine sığar. Her şey özgür bir sanatçı için geçici bir sığınak gibi görünmelidir: birkaç siyah beyaz baskı, ince bir çerçevede bir ayna ve aydınlatma için teknolojik lambalar dışında dekoratif zevkler yok..

Odayı görsel olarak büyütmek için pencereyi genişletebilir, panoramik hale getirebilir ve parlak metal kapılı bir gardırop sipariş edebilirsiniz. Perdelerin çatı katındaki rolü, panjurlar veya dikey kıvrımlı basit perdeler tarafından oynanmalıdır..

Çatı katı tarzında küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Çatı katı tarzında küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf

Minimalizm tarzında küçük yatak odası

Bu, küçük bir yatak odası için en iyi seçenektir. İçinde kesinlikle aşırılık yok – bukleler, desenler, dekor veya süslemeler yok. Tasarımda bir veya iki yakın spektrum veya zıt renkler, mükemmel düz, pürüzsüz yüzeyler, net mobilyalar, basit geometrik şekillerdeki lambalar – tüm bunlar yerden çok tasarruf sağlar. Böyle basit ve modern bir çözüm, hayata rasyonel bir yaklaşımla iş adamlarına hitap edecek..

Minimalizm tarzında küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Minimalizm tarzında küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf

Küçük İskandinav tarzı yatak odası

İskandinavya ile ilk ilişki şeffaflık ve serinliktir. Açık kahverengi veya gri-mavi vurgulu havadar beyaz tonlarda tasarım, güneye bakan ve sıcak iklimlerde bulunan odalar için seçilmelidir. Böyle bir bitiş, ısıya daha kolay dayanmaya, tazelik ve hafiflik hissi yaratmaya yardımcı olacaktır. İskandinav tarzı bir yatak odası size karla kaplı dağ zirvelerini ve buzlu nehirleri hatırlatmalıdır..

İskandinav tarzı küçük yatak odası tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı küçük yatak odası tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı küçük yatak odası tasarımı - fotoğraf

Renk çözümleri

Küçük bir alana sahip yatak odalarından bahsettiğimiz için ana odak ışık paletinde olmalıdır. Beyaza yakın renkler daha fazla ışık yansıtır ve odayı görsel olarak genişletir.

Beyaz küçük yatak odası

Doğanın kışın uykuya dalmış toprağı barındırmak için bu rengi seçmesi boşuna değildir: sakinleştirir, rahatlatır, saflık ve huzur atmosferi yaratır. Tamamen bembeyaz bir odada, uyku birkaç dakika içinde gelir ve romantizm eklemek istiyorsanız renkli aydınlatma kullanmanız yeterlidir..

Beyaz küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Beyaz küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Beyaz küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf

Mavi tonlarda küçük yatak odası

Göksel tonlarda dekorasyon, sinir gerginliğini giderir ve vücudu soğutur. Dairenin genellikle sıcak olması uygun olacaktır. Aktif, aktif insanlar için bu renk, enerjiyi biraz dağıtmaya ve hayallerin tadını çıkarmaya yardımcı olacaktır..

Mavi tonlarda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Mavi tonlarda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Mavi tonlarda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf

Küçük yeşil yatak odası

Bitkisel, açık yeşil, zümrüt, deniz – hepsi tazelik hissi yaratır, gözler ve sinir sistemi için istenen dinlenmeyi sağlar. Gökkuşağı tayfının tam ortasında yer aldığı için algılanması en kolay renktir..

Yeşil, yaşamın rengidir ve onu yatak odasında sakin doğal tonlarla birleştirmeye değer: gri, kahverengi, kumlu sarı, turkuaz veya lavanta..

Yeşil renklerde küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Yeşil renklerde küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf

Küçük mor yatak odası

Akşam güneş battıktan sonra gökyüzünde yumuşak bir mor tonu belirir. Ufku hafif bir pusla kaplıyor ve sizi masalsı bir rüyalar krallığına davet ediyormuş gibi. Yatak odasında yeşil, sarı veya pembe unsurlara harika bir katkı olabilir. Ayrıca mor, beyaz, bej ve krem ​​renkleriyle uyumlu görünüyor..

Mor tonlarda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Mor tonlarda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf

Küçük sarı yatak odası

Bu güneşli renk, sıcaklıktan yoksun bir yatak odası için mükemmeldir (örneğin, pencere yoktur veya kuzeye bakar). Kum, limon, safran, altın, odayı hafif ve sıcak yapacaktır. Sarının tonları neşelenir ve hayatı neşeyle doldurur ve beyaz, yeşil, mavi, mor veya kahverengi ile en iyi şekilde birleştirilirler..

Sarı tonlarda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Sarı tonlarda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf

Küçük gri yatak odası

Gri en sakin ve en nötr renktir. Siyahtan çok daha yumuşaktır, bu yüzden hacimli görünmez. Bu, herhangi bir parlak aksan için harika bir zemindir ve kendi içinde özlülük ve kısıtlamaya sahiptir. Açık veya gümüş gri seçenekleri tüm iç mekanlara uygundur.

Gri tonlarda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf Gri tonlarda küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf

Kaplamalar ve malzemeler

Bir yatak odasını dekore etmek için malzeme seçimi hemen hemen her şeyle sınırlı değildir. Bu odadaki nem normaldir, ultraviyole radyasyonun ve diğer faktörlerin etkisi minimumdur. İhmal edilmemesi gereken tek önemli koşul, malzemelerin güvenliğidir: zararlı kirlilikler içermemeli ve toksik dumanlar yaymamalıdırlar..

Zemin

Yatak odasındaki zemini sıcak malzemeden yapmak daha iyidir. Ahşap parke, laminat, halı olabilir. Alanın daha hacimli görünmesini sağlamak için, koyu ve heterojen renkleri ve pencereye dik olan panoları veya diğer dikey desenleri bırakmaya değer. Halı, ana gölge ile karışmalı veya odayı tamamen örtmelidir, aksi takdirde “keser” ve azaltır..

Küçük bir yatak odasında zemin tasarımı - fotoğraf

duvarlar

Küçük bir yatak odası için en uygun seçim, tek renkli veya küçük, neredeyse görünmez bir desene sahip hafif duvarlardır. Bu badana, boya, dekoratif sıva (yansıtıcı parıltılı), duvar kağıdı, ahşap paneller ve mantar olabilir..

Çatı katı stili için beyaz veya grimsi duvar seçmek daha iyidir (silikat tuğla veya kumtaşı için).

Küçük bir yatak odasında duvar dekorasyonu - fotoğraf Küçük bir yatak odasında duvar dekorasyonu - fotoğraf

Tavan

Yatak odasını görsel olarak daha uzun yapmak için tavanın parlak olması gerekir. Yan apliklerden gelen ışığın içine yansıması iyidir. Hacimsel etki, bir alçıpan “çerçevesine” bir ayna streç film yerleştirerek elde edilebilir..

Romantik bir tasarım için, kozmik bir 3D desene ve karanlıkta titreyen unsurlara sahip mavi veya yıldızlı bir gökyüzü şeklinde bir tavan uygundur. Küçük bir yatak odası tasarımında gezegenlerin, büyük figürlerin, doygun renklerin görüntülerinden kaçınılmalıdır..

Küçük bir yatak odasında tavan tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasında tavan tasarımı - fotoğraf

Tekstil

Kumaş seçimi genel stille uyumlu olmalıdır. Ancak her durumda, karanlık olmamalı ve büyük baskılar içermemelidir. Sentetik kumaşlardan yapılmış hafif, havadar perdeler satın almak daha iyidir.

Küçük bir yatak odasındaki yatak çarşafları, tek renk, seyreltilmiş beyaz tonlar veya gri daha iyi görünecektir. Rahat uyumak için pamuklu, ipek veya ketenden yapılmış yüksek kaliteli doğal kumaşları tercih etmek daha iyidir..

Küçük bir yatak odası için tekstil - fotoğraf

Mobilya, ev aletleri ve aksesuarların yerleştirilmesi

Dekorasyonda her şey yoluna girdiğinde ve yatak odası daha geniş göründüğünde, gerçek alanını maksimum fayda ile nasıl kullanabileceğinizi düşünmenin zamanı geldi. Her oda tipinin kendi önerileri ve özellikleri vardır..

Küçük kare yatak odası

Tüm kenar uzunlukları eşit ise, özel bir sorun yoktur. Böylece, yatak merkeze, başlık boş veya mobilya duvarına, yanlara – yüksek çekmeceli sandıklar veya kalem kutuları ve diğer duvara – bir gardırop ile monte edilebilir. İçinde kıyafetleri, yatakları ve ev için gerekli olan çeşitli şeyleri kolayca saklayabileceğiniz, çekmeceli raflı bir podyum platformu yerden tasarruf etmenize yardımcı olacaktır..

Küçük bir kare yatak odasında mobilyaların düzenlenmesi - fotoğraf Küçük bir kare yatak odasında mobilyaların düzenlenmesi - fotoğraf

Dar (dikdörtgen) küçük yatak odası

Odayı görsel olarak dengelemek için, uzun bir duvara duvar resimlerini hacimsel bir perspektifle yapıştırmaya ve tam tersine, örneğin parlak bir yüzeye sahip bir dolap takmaya değer. Dar duvarlar, sadece boyanmakla kalmayıp aynı zamanda geniş raflar şeklinde işlevsel olabilen yatay çizgilerle genişletilebilir..

Küçük, dar (dikdörtgen) bir yatak odasında mobilyaların düzenlenmesi - fotoğraf Küçük, dar (dikdörtgen) bir yatak odasında mobilyaların düzenlenmesi - fotoğraf Küçük, dar (dikdörtgen) bir yatak odasında mobilyaların düzenlenmesi - fotoğraf

Standart olmayan bir yerleşim düzenine sahip küçük yatak odası

Tavan arası odalar, imar veya yeniden geliştirmeden sonra kalan köşeler ve konut dışı binalardan dönüştürülmüş çatı katları alışılmadık bir düzene sahiptir. İçlerinde ilginç mobilyalar kullanabilirsiniz – yuvarlak, oval, üçgen yataklar, eğimli kenarlı çekmeceli dolaplar, standart olmayan konfigürasyon gardıropları, hamaklar, asma raflar. Bu yaklaşım sadece konfor ve rahatlık sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda yatak odasının iç kısmına benzersiz bir benzersizlik kazandıracaktır..

Standart olmayan bir düzende küçük bir yatak odasında mobilyaların düzenlenmesi - fotoğraf Standart olmayan bir düzende küçük bir yatak odasında mobilyaların düzenlenmesi - fotoğraf

Aydınlatma

Uyku alanında, parlak bir tepe lambası ve sarkan büyük avizeler olmadan yapmak daha iyidir. Yumuşak bir atmosfer yaratmak için tavanda birkaç spot, duvar aplikleri ve komodinlerde bir veya iki konforlu zemin lambası yeterli olacaktır..

Duvar dekorundaki yansıtıcı parçacıklar veya altın desenler ekstra ışıltı katabilir..

Aydınlatma - küçük yatak odası tasarımı Aydınlatma - küçük yatak odası tasarımı

Kruşçev’de küçük bir yatak odası tasarımı

Sovyet dairelerinde, normal yatak odası alanı 8-9 metrekaredir. Tabii ki çok fazla alan yok ama uyumak için gerekli mobilya ve aksesuarları yerleştirmek oldukça mümkün..

Bunu başarmak kolaydır: bir podyum kurmanız, dolapların yüksekliğini tavana yükseltmeniz, yatağın altına bir depolama alanı yerleştirmeniz ve ayrıca pencere pervazını ek bir çalışma alanına veya bayanlar köşesine dönüştürerek genişletmeniz gerekir..

Çocuk yatak odalarında ranza ve katlanır yapıların kullanılması mantıklıdır..

Kruşçev'de küçük bir yatak odası tasarımı - fotoğraf

Diğer tesislerle entegrasyon

Sıkışık daire koşullarında, bitişik bina nedeniyle küçük bir yatak odasını genişletmek iyi bir çözüm olabilir..

Küçük bir yatak odasını oturma odası ile birleştirmek

Bu seçenek genellikle bir stüdyoyu oturma odası ve yatak odası olarak bölmek için kullanılır. Aynı zamanda, yatak alanı bir gölgelik, bir ekran, yüksek bir dolap ile meraklı gözlerden kolayca kapatılabilir ve ayrıca bir alçıpan veya kontrplak bölmenin arkasına yerleştirilebilir..

Küçük bir yatak odasını oturma odası ile birleştirmek - fotoğraf tasarımı Küçük bir yatak odasını oturma odası ile birleştirmek - fotoğraf tasarımı Küçük bir yatak odasını oturma odası ile birleştirmek - fotoğraf tasarımı

Küçük bir yatak odasını balkon veya sundurma ile birleştirmek

Yatak odasından sundurmaya veya balkona çıkışın varlığı, kullanım alanını arttırmayı mümkün kılar. Modern çift camlı pencereler kurarak pencere ve kapıyı kaldırabilir ve avluya bakan alanı mümkün olduğunca yalıtabilirsiniz..

Küçük bir yatak odasını balkon veya sundurma ile birleştirmek - fotoğraf tasarımı Küçük bir yatak odasını balkon veya sundurma ile birleştirmek - fotoğraf tasarımı

Küçük yatak odaları – fotoğraf

Fotoğraf galerimiz, küçük bir yatak odası tasarımı için ilginç çözümler bulmanıza yardımcı olacaktır. Fotoğraf, mobilya ve dekoru bitirmek, yerleştirmek için en başarılı seçenekleri göstermektedir. İlham almak!

5-6 metrekarelik küçük bir yatak odası tasarımı.

5-6 metrekarelik küçük bir yatak odası tasarımı. - Fotoğraf 5-6 metrekarelik küçük bir yatak odası tasarımı. - Fotoğraf 5-6 metrekarelik küçük bir yatak odası tasarımı. - Fotoğraf 5-6 metrekarelik küçük bir yatak odası tasarımı. - Fotoğraf 5-6 metrekarelik küçük bir yatak odası tasarımı. - Fotoğraf 5-6 metrekarelik küçük bir yatak odası tasarımı. - Fotoğraf

7-8 metrekarelik küçük bir yatak odası tasarımı.

7-8 metrekarelik küçük bir yatak odası tasarımı. - Fotoğraf 7-8 metrekarelik küçük bir yatak odası tasarımı. - Fotoğraf 7-8 metrekarelik küçük bir yatak odası tasarımı. - Fotoğraf 7-8 metrekarelik küçük bir yatak odası tasarımı. - Fotoğraf

Küçük bir yatak odası tasarımı 9 metrekare..

Küçük yatak odası tasarımı 9 m2. - Fotoğraf Küçük yatak odası tasarımı 9 m2. - Fotoğraf Küçük yatak odası tasarımı 9 m2. - Fotoğraf Küçük yatak odası tasarımı 9 m2. - Fotoğraf Küçük yatak odası tasarımı 9 m2. - Fotoğraf

10-11 metrekarelik küçük bir yatak odası tasarımı.

Küçük yatak odası tasarımı 10-11 m2. - Fotoğraf Küçük yatak odası tasarımı 10-11 m2. - Fotoğraf Küçük yatak odası tasarımı 10-11 m2. - Fotoğraf Küçük yatak odası tasarımı 10-11 m2. - Fotoğraf Küçük yatak odası tasarımı 10-11 m2. - Fotoğraf

12 metrekarelik küçük bir yatak odası tasarımı..

Küçük yatak odası tasarımı 12 m2. - Fotoğraf Küçük yatak odası tasarımı 12 m2. - Fotoğraf Küçük yatak odası tasarımı 12 m2. - Fotoğraf Küçük yatak odası tasarımı 12 m2. - Fotoğraf Küçük yatak odası tasarımı 12 m2. - Fotoğraf Küçük yatak odası tasarımı 12 m2. - Fotoğraf Küçük yatak odası tasarımı 12 m2. - Fotoğraf

Video: Küçük yatak odası – iç fikirler