Küçük yatak odası (90 fotoğraf): tasarım fikirleri

Küçük bir yatak odası umutsuzluk için bir neden değildir, çünkü bu oda lüks ziyafetler ve toplantı misafirleri için tasarlanmamıştır. Mümkün olduğunca rahat ve konforlu olmalı, harika bir şekilde rahatlama ve günlük koşuşturmacadan kaçma fırsatı sağlamalıdır. Tasarıma doğru bir şekilde yaklaşırsanız, dekorasyonu doğru bir şekilde düzenlerseniz, mobilya ve dekor seçerseniz, yatak odasının küçük boyutları önemli bir artıya dönüştürülebilir. Nasıl yapılır? Bugünün makalesinde bundan bahsedeceğiz ve okuyucumuza birçok başarılı tasarım çözümü örneğini görme fırsatı sunacağız..

Bir yatak odasını yenilemeye nereden başlamalı?

Bir yenileme planlarken, yatak odasının düzenini değerlendirmeye değer. Odanın bir sundurması varsa, yatak odasının ortak alanına bağlanabilir, yalıtılmış, kemerli bir açıklıkla dekore edilebilir ve gelecekte bir gardırop, tuvalet masası, bir çift kurarak tam teşekküllü bir işlevsel alan olarak kullanılabilir. salonların.

Bir yatak odası, bir yatak kurmak için başarıyla kullanılabilen bir duvar nişine sahip olabilir – daha sonra odanın geri kalanı, örneğin bir oturma odası gibi diğer alanları donatmak için kullanılabilir. Başka bir seçenek de bir giyinme odasını bir niş içinde donatmaktır. Her durumda, odada ek boş alan elde edeceksiniz..

İlk aşamada, aydınlatmayı doğru bir şekilde organize etmek için mobilyaların yerleştirilmesi için bir plan hazırlamak önemlidir. Avizeye ek olarak, spot lambaları, yatağın yanına aplikler, tuvalet masasına aydınlatma vb. Elektrik kablolarını yaptıktan sonra, iç mekan öğelerini kurarak yüzey bitirme ile ilgilenebilirsiniz..

Küçük yatak odası tasarımı - Yenilemeye nereden başlamalı Küçük yatak odası tasarımı - Yenilemeye nereden başlamalı

Küçük bir yatak odası için renk çözümleri

Yatak odası için kişisel tercihlere ve seçilen stilin konseptine göre bir renk seçmeniz gerekir. Her insan şu veya bu paleti farklı algılar: biri için kar beyazı bir yatak odasında olmak daha hoştur ve biri zarif bordo veya koyu kahverengi bir tasarımı tercih eder. Beyazın lehine, alanı genişletme, odaya ek ışık verme yeteneğidir. Atmosferin bir hastane koğuşuna dönüşmemesi için yarı tonlar, parlak vurgu unsurları tasarıma dahil edilmiştir..

En kabul edilebilir ve çok yönlü, yatak odasının bej rengidir. İnsan ruhu üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir, sakinleşebilir ve sıcak bir ev ortamı verebilir. Kohler, diğer tüm renk tayflarıyla mükemmel bir uyum içindedir, bu nedenle onun için bir yol arkadaşı bulmak zor olmayacaktır. En iyi arkadaş, mobilya, tekstil veya dekorasyonda hakim olabilen kahverengidir..

Mavi, pembe, açık yeşil, limon gibi pastel renkler de küçük bir yatak odası için nadir değildir. Beyaz bir palet ve desenli tuvaller ile birlikte atmosfere hafiflik ve ferahlık katarlar ve bunları tayflarının koyu alt tonlarıyla birleştirirseniz romantik bir ortam yaratabilirsiniz..

Özellikle dikkatli bir şekilde kırmızı paleti tanıtmanız gerekir. Psikologlara göre, büyük bir kısmı rahatsızlığa ve tahrişe neden olabilir. Sadece beyaz, bej tonlarıyla birleştirilmesi veya dekorasyon için daha koyu renkler seçilmesi gerekiyor – bordo, pişmiş toprak, vb..

Gri, herhangi bir mobilya takımının ve tekstilin harika göründüğü nötr bir tondur. Ek olarak, renk iyi bir şekilde birleşiyor ve son zamanlarda modern iç mekanlarda en büyük popülerliği kazandı..

Küçük Yatak Odası Tasarımı - Renkler Küçük Yatak Odası Tasarımı - Renkler Küçük Yatak Odası Tasarımı - Renkler

Kaplamalar ve malzemeler

Yatak odası, mikro iklimin değişmediği odalardan biridir: yüksek nem yoktur, sıcaklık düşüşleri yoktur, çocuklar şaka yapmaz, bu nedenle yalnızca kendi sempatinize ve elbette finansal yeteneklerinize göre herhangi bir malzeme seçebilirsiniz..

Zemin

Küçük bir yatak odasında zemini bitirmek için en popüler malzemeler laminat, parke ve muşambadır. Bunlar ayakkabısız yürüyebileceğiniz ve yatağın yanına ekstra yumuşak bir halı ekleyebileceğiniz oldukça sıcak tutan örtülerdir..

Ayrıca piyasada bulunan halı çeşitleri de bu kategoride oldukça geniş bir yelpazeye atfedilebilir. Yüzeyi görsel olarak büyütmek için diyagonal desenli bir malzeme seçebilir veya bu şekilde bir tahta kaplama yerleştirebilirsiniz..

Küçük Yatak Odası Tasarımı - Zemin Kaplama Küçük Yatak Odası Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Yatak odasında duvarlar için çok çeşitli malzemeler kullanılabilir: yüzeyler boyanır, düz ve desenli duvar kağıdı ile yapıştırılır, dekoratif sıva ve PVC panellerle süslenir. Çoğu zaman, malzemeler vurgu bölgelerini vurgulayarak birleştirilir. Çoğu zaman, yatağın başındaki duvarı süslüyorlar: alçıpandan yapılmış dekoratif kemerler, manzara resimleri, çiçekler ve kumaşlar içeren fotoğraf duvar kağıtları, zarif çerçevelerle çerçevelenmiş deri tuvaller, pervazlar burada güzel görünüyor.

Küçük Yatak Odası Tasarımı - Duvar Dekorasyonu Küçük Yatak Odası Tasarımı - Duvar Dekorasyonu

Tavan

Küçük bir yatak odasında tavanı dekore etmenin en basit yolları badana ve boyamanın yanı sıra duvar kağıdıdır – bu tür işler uzmanların katılımı olmadan bağımsız olarak yapılabilir. Daha modern ve pratik seçenekler, parlak veya mat olabilen alçıpan yapılar ve streç tuvallerdir..

Birincisi, tavandaki parlaklığın yansıtıcı bir etkiye sahip olması ve alanı görsel olarak artırması ile desteklenmektedir. Ancak yatak odasında bu etki gereksiz titreme yaratabilir, bu nedenle herkes için uygun değildir. Uyku yerini belirleyen basamaklı alçıpan yapılar da güzel görünüyor – mahremiyet sevenler ayrıca onları bir gölgelik ile donatabilir.

Küçük Yatak Odası Tasarımı - Tavan Kaplaması Küçük Yatak Odası Tasarımı - Tavan Kaplaması

Küçük bir yatak odası için mobilya

Küçük bir oda minimum mobilya gerektirir, bu nedenle özellikle yatak odası aynı zamanda bir çalışma veya oturma odası ise çok işlevli eşyaları kullanmak daha iyidir. İyi bir seçim, gardırop haline gelen veya birçok niş, çekmece, çekmece sistemi olan bir dönüşebilen yatak olabilir. Büyük depolama sistemleri, kullanılmayan duvar düzleminin tamamı kullanılarak başlığın etrafına donatılabilir ve yerleşik çekmece düzlemleri, başucu masası olarak işlev görür..

Küçük Yatak Odası Tasarımı - Mobilya Küçük Yatak Odası Tasarımı - Mobilya

Aydınlatma ve dekor

Küçük bir yatak odası için yumuşak dağınık ışık en iyi seçenektir. Tavan yüzeyinin ortasına bir avize takabilir ve yatağın yanına bir aplik veya zemin lambası yerleştirebilirsiniz. Odada, örneğin tuvalet masası veya gardırop gibi başka önemli nesneler varsa, ek aydınlatmaya da ihtiyaçları olacaktır..

Kademeli tavan yapısı, yüzer bir yüzeyin etkisini yaratan bir LED şerit ile donatılmıştır. Bu teknik, asma yatak yapıları için de etkilidir. Her bir ışık kaynağını ayrı ayrı açmak, duruma göre en rahat ortamı yaratmaya yardımcı olacaktır..

Küçük bir yatak odasında dekoru aşırı kullanmaya gerek yoktur – fazladan öğeler dağınıklık etkisi yaratacak ve alan gerçekte olduğundan daha küçük görünecektir. Bu rolü tekstillere, dekorasyon özelliklerine verin, fotoğraf duvar kağıtları, hacimli PVC tuvaller, baskılı duvar kağıtları vb. Kullanın. İç mekanı canlandırmak için bir veya iki yeşil saksı kurabilir, duvara bir resim, paneller, aile fotoğrafları asabilir ve ayrıca tasarım stiline uygun olarak iç mekandaki nesneleri kullanın.

Küçük Yatak Odası Tasarımı - Aydınlatma ve Dekor Küçük Yatak Odası Tasarımı - Aydınlatma ve Dekor

İç stiller

Küçük bir yatak odası için stil seçimi, sahiplerinin kişisel tercihlerine dayanmaktadır. Her stil kendi yolunda güzeldir ve odaya rahatlık, güzellik ve detayların düzenini kazandırabilir. Bugün en popüler tasarım çözümlerini düşünmeyi öneriyoruz..

Minimalizm tarzında küçük yatak odası

Tarzın adı kendisi için konuşur. İç mekanda kelimenin tam anlamıyla her şeyde bir sınırlama var: minimum boya, iç eşya, dekor. Bir istisna, farklı seviyelerde çok sayıda aydınlatma armatürünü barındırması gereken aydınlatma sistemidir. Beyaz, gri veya bej palet, net geometrik konturlara sahip fonksiyonel mobilyalar, ayna yüzeyleri tercih edilir..

Minimalizm tarzında küçük yatak odası - İç tasarım Minimalizm tarzında küçük yatak odası - İç tasarım

Küçük İskandinav tarzı yatak odası

İskandinav tarzı, ciddiyet açısından daha düşük değildir, ancak kendi belirgin etnik özelliklerine sahiptir. Sert kuzey iklimi, insanları odaya ek ışık verebilen beyaz bir palette yaşam alanları tasarlamaya ikna etti. Yüzey kaplamasında kasıtlı bir pürüz var – önceden mükemmel hizalama yapılmadan hafif aşınmış zeminler, sıvalı duvarlar ve tavanlar. Mobilya ve zeminlerin ahşap yüzeyleri, kilimler, battaniyeler, iç mekanlarda canlı saksılar özel bir konfor yaratmaktadır..

Küçük İskandinav Yatak Odası - İç Tasarım Küçük İskandinav Yatak Odası - İç Tasarım

Küçük eko tarzı yatak odası

Son zamanlarda, eko tarzı en popüler olanlardan biri olarak adlandırılabilir ve bu tamamen haklı – betonarme şehir sokakları bizi en azından bir parça doğayı günlük hayatımıza getirmeye zorluyor. Yönün önerdiği doğal tonlar ve malzemeler, küçük bir yatak odası için en uygunudur. Dekorasyonda ve tekstilde kullanılan taze bitkisel boyalar ruhsal durumu dengeleyerek insanı doğa ana kucağında gibi hissettirir..

Eco Style Küçük Yatak Odası - İç Tasarım Eco Style Küçük Yatak Odası - İç Tasarım

Klasik tarzda küçük yatak odası

Yeni moda iç mekanlar hangi yeniliklerle dolu olursa olsun, klasiklerin her zaman hayranları olacaktır. Zamana bağlı değildir, bu nedenle saygın bir iç mekan her zaman en iyisi olacaktır..

Burada beyaz, krem, pembenin yumuşak tonları, altın-gümüş desenler, oymalar ve alçı pervazlarla uyumlu bir şekilde yankılanarak sarayın görkemli bir atmosferini yaratır. Yemyeşil avizeler, deri yatak başlıkları, zarif baskılar, duvarlardaki freskler – bu detaylar yönü vurgulayacak ve yatak odasının içini önemli ölçüde yüceltecektir..

Küçük Klasik Tarz Yatak Odası - İç Tasarım Küçük Klasik Tarz Yatak Odası - İç Tasarım

Küçük bir yatak odasının iç tasarımı – fotoğraf

Sonuç olarak, küçük bir yatak odası için çeşitli tasarım seçeneklerinin sunulduğu fotoğraf galerimizi ziyaret etmenizi öneririz. Bu projelerin yeni ve ilginç çözümlere ilham vermesini umuyoruz. Mutlu seyirler!

Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Küçük bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf

Video: Küçük Yatak Odası – İç Fikirler