Japon tarzında yatak odası: 90 tasarım fotoğrafı

Japon tarzında yatak odası: 90 tasarım fotoğrafı

Batı ülkelerindeki iç mekan tasarımında oryantal motifler giderek daha fazla yer almaktadır. Ve bu oldukça anlaşılabilir bir durumdur – sonuçta, çok yönlülük, hafiflik, doğaya yakınlık ve özgünlük kombinasyonları içerirler. Oryantal Japon tarzındaki bir yatak odası hava, ışık ile doldurulur ve maksimum boş alan, pozitif enerjinin engelsiz hareketine yer açar. Günlük endişelere yer yok – tüm bunlar kapının dışında kalıyor.

Japon tarzının özellikleri

Oryantal temalara sahip iç dekorasyon, biraz benzer, ancak daha büyük ölçüde birbirinden önemli ölçüde farklı olan birkaç yöne sahiptir. Japon tarzı, özgünlüğü nedeniyle çarpıcı biçimde öne çıkıyor. Aşağıdaki göstergeler yönün özellikleri olarak adlandırılabilir:

1. Minimalizm – dağınıklığa, yemyeşil dekorasyonlara ve lükse yer yoktur. Hayati öğelerin bulunduğu maksimum boş alan. Bu kısmen adalarda sık sık meydana gelen ve konut binalarının tahrip olmasına yol açan doğal afetlerden kaynaklanmaktadır. Japonlar hayatlarını aşırı gösterişle donatmaya çalışmıyorlar..

2. Doğallık – bazı durumlarda taklitleri hariç tutulmasa da, düzenleme ve dekorasyonda doğal malzemeler hakimdir. Aynısı, doğal tonlara yakın renk paleti için de geçerlidir..

3. Durumun hafifliği ve havadarlığı – iç elemanlar, kural olarak, küçük boyutlu ve hareketlidir ve hareketli bölme ekranlarının varlığı, odanın konfigürasyonunu kolayca değiştirmenize olanak sağlar..

Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Özellikler Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Özellikler

Renk çözümleri

Çoğu zaman, Japon tarzı yatak odaları açık renklerle dekore edilmiştir – böylece bu oda için gerekli olan huzur ve sükunet atmosferini elde eder. Bej, krem, sütlü, gri, bitkisel tonlardaki paletler kullanılmaktadır. Kahverengi, kiraz, siyah boyalar homojenliği seyreltmeye izin verir. İç mekanda, biri arka plan olan üçten fazla renk kullanılmaz..

Siyah beyaz Japon tarzı yatak odası

Beyaz ve siyah palet genellikle doğu yönlerinin iç kısımlarında bulunur. Filozofların eril ve dişil, toprak ve hava arasında bir denge bulma konusundaki ebedi arzusunu yansıtan gelenekseldir..

Siyah hiyeroglifli beyaz duvarlar ve “zebra benzeri” halı burada harika görünüyor. Odanın duvarlarından birini siyah tonlarda, örneğin beyaz alçak komodinlerin zıt görüneceği yatağın başında dekore edebilirsiniz..

Daha cesur kararlar, beyaz duvarlara ve gri bir zemine dönüşen siyah tavan yüzeyinin tasarımına indirgenmiştir. Bu kombinasyon, zemin kaplamalarında, bölme yapılarında ve dekorda bulunan bej tonlarla tamamlanabilir..

Siyah Beyaz Japon Tarzı Yatak Odası - İç Tasarım Siyah Beyaz Japon Tarzı Yatak Odası - İç Tasarım

Bej Japon tarzı yatak odası

Bej tonlarındaki yatak odasının içi hafif ve zariftir. Doğal bir ton paleti sunarak sakin bir uyku ve tam bir sakinlik verebilir – tam da bu yönde ihtiyaç duyulan şey. Açık bejden koyu gölgeye yumuşak geçişli boyalı duvar yüzeyleri orijinal görünüyor. Duvarlar, tavan ve zeminden daha koyu bir paletle dekore edilebilir – bu, özel bir geometrik çeşitlilik getirir..

Doğal olarak bu bej rengi tek başına mevcut olamaz, aksi takdirde oda kapalı bir kutuya dönüşecektir. Eşlik eden tonlar kahverengi, krem, beyaz, fildişi olacaktır. Duvarlardaki bambu kanvaslar ve benzeri perdeler, kumaşlar ve kahverengi tonlardaki mobilyalar, sütlü mat bir tavan tasarımı burada faydalı görünecek..

Bej Japon Tarzı Yatak Odası - İç Tasarım Bej Japon Tarzı Yatak Odası - İç Tasarım

Japon tarzı kırmızı yatak odası

Doğu Japon iç mekanlarında olgun kiraz çiçekleri de yer alır. Ana görev, miktarını belirlemektir. Titizliğe ve özlülüğe bağlı olanlar için, duvarların ve tavanın ana arka planını beyaz, zemini açık bej veya gri tonlarda yapabilirsiniz ve duvar panellerinden, tekstillerden, abajurlardan birinde kırmızı palet bulunacaktır. Huzurlu uyku ve dinlenme, ana tonlar olarak bej tonlarının önceliği ile desteklenecek ve kiraz tonları küçük vurgu ilaveleri haline gelecektir..

Tutkulu doğa için yatak odası tasarımı, onu tamamen kırmızı ile doldurmanıza izin verir. Duvarların tek renkli olmaması arzu edilir – Japon süslemeli duvar kağıdını, daha koyu veya daha açık kiraz paletinin grafik görüntülerini kullanabilirsiniz. Tavan hafif bırakılabilir – yapay aydınlatma, istenen pembemsi tonu verecektir. Siyah mobilyalar burada harika görünecek..

Japon Tarzı Kırmızı Yatak Odası - İç Tasarım Japon Tarzı Kırmızı Yatak Odası - İç Tasarım

Kaplamalar ve malzemeler

Doğu felsefesi yaşam alanını hareketli bir nesne olarak gördüğü için dekorasyon malzemelerinin doğal kökenli olması gerekir. Ancak, bazılarının yüksek maliyeti, erişilemezliği ve pratik olmaması göz önüne alındığında, yapay ikamelerin varlığı oldukça kabul edilebilir..

Zemin

Japonların evde çıplak ayakla yürümesi gelenekseldir, bu nedenle bir zemin kaplaması seçerken ahşap tercih edilecektir. Parke veya bambu laminat ile değiştirilebilir. Büyük tek renkli seramik karolar da mevcut olabilir, ancak bu malzeme oldukça soğuk olduğu için “sıcak bir zemin” donatmak veya düz bir halı kullanmak gerekli olacaktır..

Orijinal tasarımlar arasında rattan veya bambudan yapılmış tatami paspaslar bulunur, ancak oldukça çabuk aşındıkları için genellikle Japon temalı veya nötr renkli kilimlerle değiştirilirler..

Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Zemin Kaplama Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Kumaşla dekore edilmiş duvarlar, bir Japon yatak odasında şık ve rahat görünecek. Kayar bölmeleri taklit eden ahşap paneller de harika görünüyor. Daha basit seçenekler sıva yapmak, duvarları geleneksel desenlerle boyamak, duvar kağıdı yapmaktır. Etnik çizimler, örneğin kiraz çiçekleri veya hiyeroglifler gibi kağıt duvar kağıdına uygundur. Bambu tuvaller, stili korumanın en iyi yoludur. Tasarımcılar, dekorasyon için kendinizi bir veya iki renkle sınırlayarak, renk isyanı olmadan pastel renkleri seçmenizi önerir. Karanlık seçenekler hariç tutulmamasına ve kırmızı ışıklı duvarların oldukça yaygın olmasına rağmen.

Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Duvar Süslemeleri Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Duvar Süslemeleri Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Duvar Süslemeleri

Tavan

Tavan yüzeyinin tasarımında dikkat edilmesi gereken ilk şey, açık renklerde doğal malzemeler, dikdörtgen şekil ve kaplama kullanılmasıdır. Yüzey tasarımı için birkaç seçenek vardır. Genellikle kullanılan, düzlemi karelere veya dikdörtgenlere bölen kiriş yapılarını donatma tekniğidir. Aralarındaki boşluk beyaz bez, pirinç kağıdı ile boyanmış veya kaplanmıştır..

Kirişli ve dekoratif plakalı Armstrong sistemi biraz benzer ve daha az etkileyici görünmüyor. Ve bir numara var – hücreler ne kadar büyükse, tavan o kadar geniş görünecektir. Diğer bir seçenek de tavanı streç film veya kumaşla süslemektir..

Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Tavan Kaplaması Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Tavan Kaplaması

Japon tarzı yatak odası mobilyaları

Dinlenme odası mobilyaları minimaldir. Ancak, bu sadece yatak odaları için değil, aynı zamanda Doğu Japon dairelerinin geri kalanı için de geçerlidir. Bu, her metrekarenin önemli olduğu ve ciddi bir yaşam alanı sıkıntısının olduğu ülkenin yoğun nüfusundan kaynaklanmaktadır..

Yatak en önemli unsurdur. Neredeyse bir Japon futon şiltesi gibi yerde, bodur dikdörtgen bir şekle sahip olmalıdır. Adımları olan bir podyuma yerleştirmek, orijinal notlar eklemeye yardımcı olacaktır. Hantal depolama sistemlerinin yerini, Japon tarzı sürgülü kapılı gardıroplar gibi duvar nişleri donatıyor. İç mekan komodinler, çay masası, biblolar için küçük raflar ile tamamlanacak..

Oda oldukça büyükse, favori ulusal sürgülü bölmelerinizi kullanarak bölgelere ayırabilirsiniz. Beyaz buzlu camlı ahşap çerçeveler ve tuvali karelere veya dikdörtgenlere bölen dikey şeritlerdir. Odanın kapıları aynı olmalıdır..

Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Mobilya Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Mobilya Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Mobilya

Dekor ve aydınlatma

Bir rekreasyon alanında, parlak aydınlatma gerekli değildir. Bastırılmış ışık, rahatlamayı tamamlamaya elverişli, gerekli gizem atmosferini yaratacaktır. Lambalar, cam, pirinç kağıdı, bambu veya kumaştan yapılmış basit geometrik şekillere sahiptir. Yatak odası küçükse, tavan için spot ışıkları kullanabilirsiniz. Zemin lambaları ve duvar lambaları daha az kullanılır, ancak ulusal geleneklerde yapılır, odayı dekore ederler..

Japon tarzında bir yatak odasını, alanı aşırı yüklemeden dikkatlice dekore etmeniz gerekir. Bambu veya ikebana dallarını barındıracak, raflara geleneksel figürinler, kokulu mumlar, bonsai ağacı yerleştirecek ulusal süslemeli bir zemin vazosu kurabilirsiniz..

Duvarlar ulusal hayranlarla (genellikle yatağın başıyla taçlandırılırlar), samuray kılıçlarıyla, hiyeroglifli parşömenlerle süslenecek. İkinci durumda, son derece dikkatli olmanız gerekir – iç mekana bir hiyeroglif görüntüsü yerleştirmeden önce anlamını bulmanız gerekir..

Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Dekor ve Aydınlatma Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Dekor ve Aydınlatma Japon Tarzı Yatak Odası Tasarımı - Dekor ve Aydınlatma

Küçük Japon tarzı yatak odası

Yükselen güneşin ülkesindeki günlük yaşamın tasarımı katı bir özlülük gerektirdiğinden, bu küçük alanlar için idealdir. Düşük mobilya ve minimum miktarı çok fazla boş alan bırakacaktır. Yatak, çeşitli şeyleri saklamak için çekmecelerin yerleştirileceği podyuma yerleştirilebilir. Duvarlardan birinin nişinde, Japonlar tarafından sevilen “shoji” bölümü olarak gizleyerek giysiler için küçük bir dolap donatabilirsiniz. Odayı açık bej, sütlü renklerde dekore etmek daha iyidir. Vurgular küçük siyah, kiraz dekor öğeleri olacak.

Japon Tarzı Küçük Yatak Odası - İç Tasarım Japon Tarzı Küçük Yatak Odası - İç Tasarım Japon Tarzı Küçük Yatak Odası - İç Tasarım Japon Tarzı Küçük Yatak Odası - İç Tasarım

Japon tarzı yatak odası tasarımı – fotoğraf

Bir dizi fotoğraf, fantezinizi Uzak Doğu özgünlüğü ruhuyla doldurmanıza ve yatak odasının içini gerçekten şık bir şekilde dekore etmenize yardımcı olacaktır. Burada gerçek bir Japon tarzında veya daha fazla Avrupalılaştırılmış çeşitli tasarım seçenekleri toplanmıştır. Algınıza, güzeli anlamanıza daha yakın olanı seçin ve denemekten çekinmeyin. Mutlu seyirler!

Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı Japon tarzında yatak odası - iç tasarım fotoğrafı