Dar yatak odası tasarımı: 50 güzel fikir

Yaşam ve tasarım için kare bir düzen en uygun olarak kabul edilir. Ancak gerçekte, her bir nesnenin konumu üzerinde düşünmeniz gereken dikdörtgen odalar da dahil olmak üzere çok farklı bir geometri ile uğraşmak zorundasınız. Dinlenmek için rahat koşulların oluşmasını gerektiren kişisel alan söz konusu olduğunda bu görev daha da zorlaşır. Ancak dar bir yatak odasının yetkin tasarımının kendi püf noktaları ve ilk bakışta göründüğünden çok daha fazla seçeneği vardır.!

Ana Özellikler

Konut standartları, yüksek binalarda yatak odasının genişliğinin en az 2,5 m olması gerektiğini belirtir, ancak bu maksimum minimumdur, yaşam için son derece elverişsizdir. Sovyet sonrası alandaki birçok kişi, odaların hala daha dar olduğu ve sınırlarının “normunun” en az 2,25 m olması gerektiği efsanevi “Kruşçevlerin” sahibi olacak kadar şanslıydı..

Sadece bu kadar rahatsız edici bir kareye sahip bir oda dar olamaz. Örneğin, bazı duvarların uzunluğunun diğerlerinden birkaç kat daha uzun olduğu uzun bir düzen de “düzleştirilmiş” ve rahatsız edici görünebilir. Bir tasarım projesi oluşturmak veya daha fazla yaşam için sorunlu, hareket için çok az yer bırakan çok sayıda nesneye sahip dikdörtgen yatak odaları.

Bir yandan, yatak odasının dar geometrisini kabul etmek, örneğin koridor veya mutfaktan daha kolaydır. Gerçekten de, amacına uygun olarak kullanılması için bir yatak yerleştirmek yeterlidir – ve dinlenme yeri hazırdır. Ancak çoğu insan burada sadece geceleri değil, toparlanır, çalışır, çalışır, günlük aktivitelerine gider. Bu amaçlar için, tüm detayları dikkate alarak mekanın tasarımına dikkat etmeniz gerekecektir: görsel, önemli ve işlevsel içerik. Her anı daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Dar Yatak Odası Tasarımı - Özellikler

Stil İpuçları

Dar bir yatak odası, özel çözümler gerektiren özel bir durumdur. Düzgün bir yerleşim düzenine sahip geniş odalarda, yönlerde pratik olarak herhangi bir kısıtlama yoksa, alanımız dış görüntü için belirli gereksinimler ortaya koymaktadır. Tabii ki, stil birliğine bağlı kalmak önemlidir, ancak yatak odası benzer boyutlarda olduğunda, evin geri kalanı büyük olasılıkla aynı durumdadır, bu nedenle seçim ilkesi farklı olmayacaktır..

En iyi seçenek İskandinav tarzı olacaktır. Sakinlerle ilgilenir ve özellikle dar bir konutta önemli olan işlevselliğe güvenir. Diğer gizli lekelerin eklenmesiyle beyaz da dahil olmak üzere karakteristik renk şeması kurtarmaya gelecektir..

İskandinav iç mekanları genellikle, varlığı en rahatsız edici odada bile uygun koşullar yaratan doğal malzemelerle doldurulur. Nesneler basit bir şekle sahiptir ve alanın özelliklerine göre kolayca ayarlanabilir. İlginç bir dokuya, tablolara veya lambalara sahip yüzeyler şeklindeki parlak vurgular, tek renkli kompozisyonu seyreltmeye yardımcı olacaktır..

Minimalizm veya yüksek teknoloji gibi diğer modern trendler de dar bir yatak odasına mükemmel uyum sağlayacaktır. Herhangi bir planlama özelliğine sahip odalarda uygunsuz olduğu düşünülen sınırlı sayıda dekoratif öğenin kullanımını içerirler..

Ancak klasik yönler böyle bir iç mekanda nadiren bulunur. Lüks detaylarla sadece stilin zenginliği değil. Dar bir yatak odasında yapılması zor olan tüm nesneler yerleşik bir merkez etrafında sıralandığında, tek başına, ferahlığa, doğru geometriye ve kompozisyon titizliğine yönelir..

Yatak odasını modern yorumuna dönerek klasik tarzda dekore edebilirsiniz. Odanın koşullarına daha sadık, daha az dekoratif ve aynı zamanda sakin bir renk düzenine sahip..

Dar Yatak Odası Tasarımı - Stil İpuçları Dar Yatak Odası Tasarımı - Stil İpuçları Dar Yatak Odası Tasarımı - Stil İpuçları Dar Yatak Odası Tasarımı - Stil İpuçları

Dar bir yatak odası için renk çözümleri

Stilistikten sonra, alanın görsel olarak düzeltilmesi için ana araç olduğu için hemen uygun rengin seçimine geçebilirsiniz. Tasarımcılar hafif bir palete başvurmayı önerir, çünkü koyu renkler yatak odasının geometrisini ana hatlarıyla belirtir ve böylece onu vurgular..

Beyaz, diğer varyasyonların yanı sıra görünür sınırların silinmesine yardımcı olacaktır: sütlü, cevizli veya gri. Dinlenmek ve rahatlamak için kullanılan alanın amacını unutmayınız. Bu nedenle, menzili mümkün olduğunca sakin olmalı, algı için hoş olmalıdır..

Pastel renkler uyumlu görünüyor: mavi bir huzur hissi yaratacak, açık yeşil – doğa ile birlik, pembe – hassasiyet ve kadınlık ve şeftali güçlü bir uyanışa katkıda bulunacak.

Doğal renklerle doğal bir atmosfer yaratılabilir – çam, kahverengi, kum vb. Şehir merkezindeki evler için uygun olan doğa ile çağrışımlar uyandırırlar..

Birkaç rengin bir kombinasyonu, yatak odasının geometrisini düzeltmeye yardımcı olacaktır. Tasarımcılar genellikle aşağıdaki tekniğe başvururlar: dar bir duvar daha doygun bir gölgede ve ona bitişik – hafif bir şekilde boyanır. Veya yüzeyleri sıcak ve soğuk tonlarla birleştirebilirsiniz, çünkü birincisi optik olarak daha yakın, ikincisi izleyiciden uzaklaşıyor gibi görünüyor..

Dar Yatak Odası Tasarımı - Renkler Dar Yatak Odası Tasarımı - Renkler Dar Yatak Odası Tasarımı - Renkler

yatak odası dekorasyonu

Dar bir yatak odasını bitirmek için malzemelerin çevre dostu ve “nefes alabilen” seçilmesi gerektiğine ek olarak, uygun bir dokuya sahip olmaları gerekir. Bu odada genellikle rahat bir mikro iklim hüküm sürdüğünden, istikrar için özel gereksinimler ortaya koymazlar, ancak dayanıklılık önemli bir rol oynar..

Zemin

Parke ve laminat geleneksel olarak döşeme için kullanılır. Dökülen sıvının girebileceği derzlerin varlığını saymadan onlara bakmak uygundur. Panellerin yönü daha küçük bölmeye paralel ise dar yerleşimi düzeltmek mümkündür..

Odanın ortasında yumuşak, dokunsal bir halı veya kare düz renkli bir halı idealdir. Zeminin tonunun duvarlardan birkaç ton daha koyu olması gerektiği unutulmamalıdır..

Dar Yatak Odası Tasarımı - Zemin Kaplama Dar Yatak Odası Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Açık tonlarda boyanmış duvarlar, minimalist bir iç mekanda harika görünecek. Ancak en yaygın duvar kağıdı türü kalır – düz, desenler, geometrik desenler veya fotogerçekçi görüntüler..

Aynı zamanda, özellikle bir yatak takılıysa, odanın ortasındaki dar tarafı parlak bir kaplama ile dekore etmeye değer. Yatay çizgili doku alanı genişletmeye yardımcı olacaktır..

Dar Yatak Odası Tasarımı - Duvar Dekorasyonu Dar Yatak Odası Tasarımı - Duvar Dekorasyonu

Tavan

Sınırlı metrekareler, günümüzde popüler olan alçıpan ürünlerinin dar bir yatak odasında kullanılmasına izin vermeyecektir. Göze çarpan tasarım detayları olmayan pürüzsüz, düz yüzeyleri tercih etmek daha iyidir..

Kaplama seçimi, tavanın ilk durumuna bağlıdır. Kusursuz bölmeler boya veya duvar kağıdı ile kaplanabilir. Streç yapılar, herhangi bir düzensizliği, iletişimi gizlemeye yardımcı olacak ve ayrıca yerleşik lambaların montajı için temel oluşturacaktır..

Dar Yatak Odası Tasarımı - Tavan Kaplaması

Mobilya ve düzenler

Tüm görsel ve bitirme anlarından sonra, en önemli aşamaya geçmeye değer – mobilya düzenlemesi. Dar yatak odaları çok fazla seçenek sunmaz, ancak aşağıdaki yönergeleri izlemek odayı rahat bir şekilde dekore etmenize yardımcı olacaktır:

– Bazen kare evlerde olduğu gibi, mevcut tüm mobilyaları tek bir duvar boyunca hizalamayın, aksi takdirde oda bir koridor gibi görünecektir;

– Alan izin veriyorsa U şeklinde bir düzenleme iyi görünecektir. Aksi takdirde, kendinizi L şeklinde sınırlayabilirsiniz;

– Dikdörtgen alanlar imar için mükemmeldir. Örneğin, arkada hareketi engellemeyecek bir yatak ve başlangıçta bir çalışma alanı.

Aynı zamanda, çoğu yatak odasının büyüklüğüne, sakinlerin sayısına ve işlevsel alanlara bağlıdır. Bir tasarım projesi oluştururken bu noktaların da dikkate alınması gerekir..

Yatak

Kuşkusuz, yatak odanın ana kompozisyon merkezidir, doğru yerleştirmek savaşın yarısıdır. Uzun bir duvarın karşısına veya boyunca yerleştirilebilir. İlk seçenek, daha geniş tesisler için tercih edilir, çünkü o zaman hareket için yer olmayabilir. Ancak benzer bir düzen, alanı diğer öğeler için koruyacaktır..

İkinci seçenek, küçük yatak odaları için pratik olarak tek çözümdür. Ancak, yatak ile her iki taraftaki bölme arasında en az 70 cm kalması gerektiği unutulmamalıdır.Durum, bir sakinin varlığı ile basitleştirilecektir, çünkü o zamandan beri geçidi sadece bir tarafta bırakıp yatağı koyabilirsiniz. duvara yakın.

Tasarımcılar, dövme ayaklı modellere dikkat etmelerini tavsiye ediyor – görsel olarak alan ekliyorlar. Aynı zamanda yatağın altındaki alan ek depolama için kullanılabilir..

Açılır kanepeler dar alanlar için gerçek bir kurtuluş. Monte edildiklerinde, bir rekreasyon alanı olarak hizmet veren değerli metrekareleri almazlar ve geceleri odanın etrafındaki hareket minimum olduğunda rahat bir yatağa dönüşürler..

Dar Yatak Odası Tasarımı - Yatak Dar Yatak Odası Tasarımı - Yatak Dar Yatak Odası Tasarımı - Yatak

Diğer mobilya parçaları

Nadiren bir yatak odası gardırop olmadan yapabilir. Dar bir duvar boyunca yerleştirilmelidir, aksi takdirde uzun bir nesne yalnızca iç kısmı daraltacaktır. Menteşeli raflara dikkat edilmesi önerilir..

İş veya tuvalet masalarıyla ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Bir pencere pervazını kullanarak onları pencerenin yanında düzenleyebilirsiniz. Diğer durumlarda, duvarlardan birinin yanına veya üzerine bir masa yerleştirerek imar ilkesini kullanın..

Mobilya tasarımında kompakt, ergonomik ve minimalist olmalıdır. Odanın her metresini düzenlemeye yardımcı olacak modern trafo modelleri satın almak uygundur..

Dar Yatak Odası Tasarımı - Diğer Mobilyalar Dar Yatak Odası Tasarımı - Diğer Mobilyalar Dar Yatak Odası Tasarımı - Diğer Mobilyalar

Dekor ve aydınlatma

Yeni başlayanlar için, yatak odanızı biraz daha geniş hale getirecek büyük bir uzun duvar aynası satın almayı düşünün. Dar bir parçaya koyarsanız, yalnızca alanı uzatır..

Diğer ayrıntılarda, alanı çok sayıda nesne böldüğü için kendimizi birkaç dekoratif vurguyla sınırlamak tercih edilir. Küçük bir duvar için büyük perdeler kullanışlı olacaktır ve bu nedenle panjur veya şeffaf perdelerde kalınması önerilir..

İyi bir ipucu, geometriyi düzeltecek kare şeklindeki nesnelere yazmaktır. Örneğin yerdeki birkaç tablo, bir panel, bir halı istediğiniz efekti elde etmenize yardımcı olacaktır..

İlginç bir aydınlatma yaratmak istediğiniz kadar, armatürleri çevresine monte etmekten kaçının. Orta kısma odaklanmak daha iyidir – asimetrik olarak yerleştirilmiş birkaç lambanın yardımıyla yerel ışığı güçlendiren büyük bir avize.

Dar Yatak Odası Tasarımı - Dekor & Aydınlatma Dar Yatak Odası Tasarımı - Dekor & Aydınlatma Dar Yatak Odası Tasarımı - Dekor & Aydınlatma

Dar yatak odası tasarımı – fotoğraf

Dar geometriye sahip yatak odalarının güzel tasarımlarını içeren fotoğraf seçimimiz teorik kısmı pekiştirmeye yardımcı olacaktır. Bazı odaların boyutu küçüktür, bazılarında ise çok sayıda işlevsel öğe bulunur. Ancak her biri dar bir yatak odasının bir cümle değil, ilginç bir özellik olduğunu kanıtlıyor. İzlemenin ve ilhamın tadını çıkarın!

Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf Dar bir yatak odasının iç tasarımı - fotoğraf

Video: Dar Yatak Odası – İç Mekan Fikirleri