İç mekandaki podyum yatağı: 80 fotoğraf fikri

İç mekandaki podyum yatağı: 80 fotoğraf fikri

Bir uyku yerinin düzenlenmesi, yaşam alanlarının organizasyonundaki en önemli konulardan biridir, çünkü rahat bir dinlenme, ertesi gün boyunca mükemmel bir ruh hali ve büyük refahın garantisi haline gelir. Modern pazar, birçok konforlu yatak modeliyle doludur, ancak hepsi yüksek estetik ve işlevsel özellikleriyle övünemez. Buradaki lider konum, küçük bir odanın atmosferini yetkin bir şekilde planlayabileceğiniz veya geniş bir odada tamamen olağanüstü bir görüntü oluşturabileceğiniz bir podyum yatağı tarafından işgal edilir. Ek olarak, onu yeri doldurulamaz bir mobilya parçası yapan bir dizi ek işlevle desteklenebilir. Sizi bir podyum yatağı düzenlemek için en iyi fikirleri tanımaya ve çeşitli modellerin sunulduğu fotoğraf galerisini ziyaret etmeye davet ediyoruz..

Avantajlar ve dezavantajlar

Odaların iç mekanını düzenlerken hem evin estetik çekiciliğine hem de rahatlığına ve işlevselliğine dikkat etmek gerekir. Yatak odaları, oturma odaları ve çocuk odaları ile stüdyo dairelerin odalarında, bir podyum yatağının montajı, aşağıdaki özelliklerden oluşan birçok avantaja sahiptir:

– Podyum tabanlı bir yatak, ek mobilya satın alma ihtiyacını ortadan kaldırarak giysiler, nevresimler ve diğer ev eşyaları için geniş bir depolama alanı haline gelebilir. Bu konu, her ek metrekare kullanılabilir alan için bir mücadelenin olduğu küçük dairelerde oldukça önemlidir;

– Bir podyum yatağının yardımıyla, özellikle stüdyo daireler için önemli olan alanı etkili bir şekilde bölgeleyebilirsiniz. Bir kürsü üzerinde bir yatakla coğrafi olarak bölünmüş oda, burada ek bölmeler kurmaya gerek olmadığından ferahlık hissini koruyacaktır;

– Podyumların çok işlevli olması ve üzerlerinde mobil yatak düzenleme imkanı, ek alan elde etmenizi sağlar. Gündüz podyum alanı çocuk oyunları, toplantı misafirleri, yaratıcı aktiviteler vb. için oyun alanı olarak kullanılabilir;

– Estetik çekicilik, günümüz iç mekanlarının tasarımında ana rollerden birini oynayan önemli bir faktördür. Tasarımın kendisi oldukça çekici ve orijinal görünüyor. Yerleşik aydınlatma veya şık bir kanopi ile tamamlanarak bir konfor atmosferi yaratılabilir..

Kendi elinizle bir yataklı bir çerçeve podyum yapmanın, gerekli tüm işlevsel unsurlarla doldurmayı mümkün kılarken, dolap, kaide ve diğer mobilyaların satın alınması için parayı azaltır. Dezavantajlara gelince, burada gerektiğinde kolayca hareket ettirmeyi mümkün kılmayacak olan yapının durağanlığını ayırt edebiliriz. Uygulamada görüldüğü gibi, yaşlılar ve eklem sorunları olan insanlar için podyum tasarımını, özellikle podyumda oturmak ve ondan kalkmak zordur. Ayrıca, satın almadan önce, yatağın tüm boş alanı kaplamaması için tavanın yüksekliğini ve odanın alanını dikkate almaya değer..

İç kısımdaki podyum yatağı - Avantaj ve dezavantajlar İç kısımdaki podyum yatağı - Avantaj ve dezavantajlar

Podyum yatak çeşitleri

Bugün tasarımcılar, iç mekanda çeşitli işlevleri yerine getirebilen birçok yeni podyum yatağı modeli icat ediyorlar. İşlevsel aksesuarlar açısından, tüm ürün yelpazesi şartlı olarak üç türe ayrılabilir:

1. Teknik işlevlerin gerçekleştirilmesi – istenmeyen iletişimleri veya oda kusurlarını gizlemeye yardımcı olan bir tabana sahip yataklar, tasarımda ek depolama sistemlerine sahip olabilir;

2. Dekoratif – gerçek bir iç dekorasyon olabilir, vurgu unsuru olabilir, alanı bölgelere ayırmaya ve ayarlamaya katılabilir;

3. Kombine – önceki iki türün özelliklerini, genellikle geniş bir depolama sistemi, ek aydınlatma, çekme mekanizmaları ile birleştirir.

Türlerin her birinin, aşağıda ayrıntılı olarak ele alacağımız birçok yorumu vardır. Belirli bir aile için uygun seçeneği seçmenize izin veren bireysel tasarım özelliklerine sahiptirler..

Monolitik bir podyumda yatak

Bu versiyonda yatak podyumu tek parça bir yapı şeklinde oluşturulmuştur. Bu tür podyumların montajı, çoğunlukla dekoratif bir işlev görüyor – görkemli kalelere monolitik podyum yatakları kuruldu ve yüksek mukavemetleri nedeniyle uzun süre hizmet ettiler. Modern dairelerde, böyle bir kurulumun yüksek ağırlığı olan belirli bir dezavantajı vardır, çünkü kurulum sırasında beton kullanılır, bu nedenle yapılar özel evler için uygundur..

Podyum yatak çeşitleri - Monolitik bir podyumda yatak Podyum yatak çeşitleri - Monolitik bir podyumda yatak

Çerçeve bazında geleneksel yatak

Yatak çerçeve bazında yerleştirildiğinde, bir podyum yatağı düzenlemek için en basit seçenek. Tasarım, iç mekanın asimetrisini düzelterek iç dekorasyon işlevlerini yerine getirmek için tasarlanmıştır. Burada ek depolama sistemi yoktur, bu nedenle bu tür modellerin maliyeti daha düşüktür, ancak yine de daha az etkileyici görünmüyorlar. Başlıklar ve başucu rafları ile desteklenebilirler..

Podyum Yatak Çeşitleri - Geleneksel Çerçeveli Yatak Podyum Yatak Çeşitleri - Geleneksel Çerçeveli Yatak

Çok fonksiyonlu podyum yatağı

Bir çerçeve podyumda bir yatağın inşası, geniş bir depolama sistemi düzenlemek için mükemmel bir fırsat sunar. Kural olarak, bu tür tasarımlar, hacmi ek bir dolap satın almayı reddetmeyi mümkün kılan oldukça geniş çekmeceler, nişler ve raflar içerir..

İyi bir tasarım tekniği, hemen tespit edilemedikleri ve oda boş alan ve hava ile dolduğunda saklama bölmelerini maskelemektir. Çoğu zaman, podyumlar sadece alt çekmecelerle değil, aynı zamanda giysi, çarşaf ve diğer gerekli şeyleri yerleştirmenize izin veren yan sistemlerle de donatılmıştır: kitaplar, ekipman vb. Podyumun içine bir giyinme odası yerleştirebilir veya Bulması zor olacak yatağın yanındaki bir kapaktan erişilecek bir kasa. Çerçeve podyumdaki yataklar, kural olarak, iç dolgu için sahiplerinin tüm istekleri dikkate alınarak sipariş edilir..

Podyum Yatak Çeşitleri - Podyum Çok Fonksiyonlu Yatak Podyum Yatak Çeşitleri - Podyum Çok Fonksiyonlu Yatak

Açılır yataklı podyum

Bu tasarım, küçük alanlar için en işlevsel ve uygun olarak adlandırılabilir. Sonuç olarak, uyku yerinin podyumun bağırsaklarında “gizlenmesi” ve gerekirse silindirlerin yardımıyla dışarı çekilmesidir. Bu, geniş ailelere veya sıkışık yaşam koşullarında yaşayanlara dikkat etmeye değer harika bir seçenektir. Bir çekyat sistemi, podyum alanını gerekli amaçlar için neredeyse tamamen kullanmanıza izin verir – üzerine bir oyun alanı, çalışma alanı yerleştirebilir veya alanı oturma odasına dönüştürerek yumuşak bir kanepe kurabilirsiniz..

İlginç bir gerçek, bu ilave yatağı “saklama” fikrinin, zengin soyluların temsilcilerinin yataklarının altında, geceyi onlarla birlikte geçiren asistanlar için ek uyku yerleri olduğu Orta Çağ’dan gelmesidir. Tabii ki, eski tasarımlar, mevcut olanlardan farklı olarak yüksek hareketlilik ve estetik göstergelerde farklılık göstermedi, ancak yine de organizasyonlarının konsepti modern podyum yataklarına yansıdı..

Podyum Yatak Çeşitleri - Açılır Podyum Yatak Podyum Yatak Çeşitleri - Açılır Podyum Yatak

Podyumda mobil yatak

Bu durumda, podyum ve yatak, yatağın ayrı unsurlarıdır. Akşamları büyük adımın topraklarında, yataklı ince bir şilte serilir. Gündüz, tüm bunlar kaldırım taşına kolayca çıkarılabilir ve podyumun kendisi başka amaçlar için kullanılır..

Podyum Yatak Çeşitleri - Podyum Hareketli Yatak Podyum Yatak Çeşitleri - Podyum Mobil Yatak

balkon podyum

İlk önce ek yalıtımla ilgilenirseniz, balkon veya sundurma bölgesinde rahat bir uyku yeri düzenlemek oldukça mümkündür. Balkon için, duvarları ve zemini yalıtmanın yanı sıra üçlü çift camlı pencereler kurmak daha iyidir (bazen burada bir ısıtma sistemi gerçekleştirilir). Ön doğru ölçümler yaptıktan sonra kendi başınıza bir balkon podyumu monte etmek zor değildir. Çerçeve metal köşeler, mobilya tahtası ve kontrplaktan oluşur. Bu durumda, podyumun iç boşluğuna erişmek için ek bir kapak yapabilirsiniz. Yapının üstüne yumuşak bir şilte yerleştirilir. Böyle bir podyum, iyi bir dinlenme için harika bir yer olacaktır..

Podyum Yatak Çeşitleri - Balkon Podyum Podyum Yatak Çeşitleri - Balkon Podyum

Yuvarlak podyum yatağı

Modern yuvarlak podyum tasarımları oldukça etkileyici görünüyor. Bu durumda, rıhtım dikdörtgen olabilir veya yuvarlak bir şekle sahip olabilir. Çoğu zaman, bu yataklar standart olmayan bir düzen ile geniş odalara veya yatak odalarına kurulur. Yatak, çevresinde daha fazla durumun oluştuğu bir tür merkez haline gelir. Bu mobilya parçası o kadar sıra dışı ki kesinlikle kendine odaklanacak..

Yatak, ya odanın ortasına ya da duvarların en uzununun merkezine daha yakın bir yere kurulur. Uzun dar yatak odalarında bu seçenek kârsız görünüyor, çünkü yuvarlak bir yatak bölme görevi görecek. Çözüm, yatağı bir köşeye, bir duvar boyunca veya bir niş içine yerleştirmenize izin veren ek bir başlık ile yuvarlak bir podyum satın almak olabilir..

Podyum Yatak Çeşitleri - Yuvarlak Podyum Yatağı

Dahili aydınlatmalı podyum yatağı

Özellikle özgün bir çözüm, atmosfere belirli bir gizem ve özgünlük kazandıracak ve uzayda “yüzen” bir yatağın etkisini yaratan aydınlatmalı bir yatağın düzenlenmesidir. Arka ışığı yapmak için spot veya LED şerit kullanılır. Böyle bir podyum yatağının akşamları oldukça güzel görünmesine ek olarak, ek ışık da güvenlik için hizmet eder ve basamakların kenarlarını aydınlatır. Podyumda bir depolama sistemi varsa, ek aydınlatma ile akşamları ana aydınlatmayı açmadan gerekli olanı bulmak zor olmayacaktır..

Podyum yatak tipleri - Dahili aydınlatmalı podyum yatağı Podyum yatak tipleri - Dahili aydınlatmalı podyum yatağı

Podyum yatak tasarımı

Podyum yatağının işlevsellik derecesini ve estetik algısını seçmenin yanı sıra, iç mekanın tarzına da dikkat etmek önemlidir. Örneğin, klasik bir tarzda, yatak, çerçevenin ve başlığın lüks döşemesinin yardımıyla elde edilen oldukça zengin bir görünüme sahip olabilir ve olmalıdır. Çoğu durumda, klasik tasarımlar iç dekorasyon görevi görür, bu nedenle varsa depolama sistemleri maskelenir..

Çatı katı tarzı yataklar, podyumları kaba, işlenmemiş ahşaptan yapılmış özellikle ilginç görünüyor. Ahşabın rengi farklı olabilir, ancak doğal olmalıdır. Antika mobilyalar özellikle bu yönde beğenildiğinden, eskitme, soyulması boya unsurlarına sahip olabilir. Ahşap bir podyumda konforlu bir konaklama sağlamak için konforlu ve modern bir yatak seçmek önemlidir..

Doğu yönlerinde, örneğin Japon tarzında, hareketli yatak düzenlemesine sahip alçak podyum yatakları tercih edilir. Rahat yastıklarla tamamlanan ulusal tatami şilteler kullanır. Mobilya pahalı olmak zorunda değildir, aksine dekoratif unsurların yokluğu ile titizlik ve sadelik ile karakterize edilir..

Yüksek teknoloji ürünü bir podyum yatağı en cesur ve beklenmedik şekillere sahip olabilir. Bu teknolojik yön, standart olmayan tasarımla birlikte geometrik katı veya akıcı formlar alır..

Podyum yatak tasarımı Podyum yatak tasarımı Podyum yatak tasarımı Podyum yatak tasarımı

Podyum yatağı – fotoğraf

Modern podyum yatakları için birçok seçenek, gelecekte odanız için doğru yatak seçimini yapabilmek için belirli bir modelin rahatlığını kişisel olarak görebileceğiniz fotoğraf galerimizde sunulmaktadır. Aynı zamanda, iç mekanda doğru mobilya düzenleme olasılığına, bölgeyi bölgelere ayırma kabiliyetine ve ayrıca mükemmel bir dekorasyon haline gelme olasılığına dikkat etmek önemlidir. Mutlu seyirler!

Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf Podyum yatağı - fotoğraf