Bir odada yatak odası ve çocuk odası: 90 fotoğraf fikri

Bir odada yatak odası ve çocuk odası: 90 fotoğraf fikri

Bir çocuğun doğumu her aile için büyük bir mutluluktur. Aynı zamanda ebeveynler, çocuklarına en konforlu yaşam koşullarını nasıl sağlayacaklarının endişesine kapılırlar. Ne yazık ki, küçük apartmanlar ve yaşam alanı eksikliği koşullarında, birçok ebeveyn çocuğuyla aynı odada toplanmak zorunda kalıyor. Ancak umutsuzluğa kapılmayın – bugün tasarımcılar, bir odada çocuk odası bulunan bir yatak odasının tasarımını konforlu, şık ve pratik hale getirmeye yardımcı olacak birçok yol geliştirdiler. Bugün sizlerle bu sırları paylaşacağız.!

Nereden başlamalı?

Yenilemeye başlamadan önce, binayı genişletme olasılıklarını düşünmeye değer. Bu, bir balkon veya sundurma pahasına yapılabilir. Açıklığın tamamen sökülmesinin ilgili makamlardan izin gerektireceğini düşünmeye değer, bu nedenle kendinizi çift camlı pencerenin yıkılmasıyla sınırlamak daha kolaydır. Ekli bölge ayrıca yalıtılmalıdır – bu, hem duvarların ısı yalıtımının montajı hem de pilin montajı için geçerlidir. Şimdi küçük bir odada önemli olan birkaç ekstra kare alacaksınız..

Planlama aşamasında, kreşin nerede bulunacağının net bir şekilde belirlenmesi önemlidir. Yeni doğmuş bir beşikten bahsediyorsak, aşırı ışığın gündüz çocukların uykusunu etkilememesi ve kazara bir taslak soğuğa yol açmaması için pencereden uzağa yerleştirmek daha iyidir. Beşiğin yanına dağınık raflar, raflar, bir televizyon paneli yerleştirmemeye çalışın – tüm bunlar bebeğe ciddi zarar verebilir. Beşiği bir gölgelikle donatın – bu şekilde çocuğunuza sessiz ve rahat bir dinlenme sağlarsınız.

Bebek biraz büyüdüğünde, çoğu zaman pencerenin yanında kendi “küçük dünyası” için bir yer verilir. Bu tamamen haklı bir harekettir: birincisi, burada yeterince ışık var ve ikincisi, çocuk bölgesi bir geçiş alanı değil ve hiç kimse çocuğun işini yapmasına müdahale etmeyecek..

Eski binaların evlerinde (örneğin, Kruşçevler), odalarda nişler ve depo odaları sıklıkla bulunur. Kapıyı kaldırarak, depolama alanını bir kreşe dönüştürebilirsiniz. Parlak aydınlatma armatürleri, doğal ışığın yerini almaya yardımcı olacaktır. Burada çocuk her zaman sıcak ve rahat olacak.

Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Nereden başlamalı Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Nereden başlamalı

Yatak odası ve çocuk odası imar

İki veya daha fazla işlevsel alana sahip bir oda imar gerektirir. Sürgülü ekranlar, alçıpan bölmeler, perdeler, mobilyalar veya çeşitli kaplama malzemelerinin kullanımıyla ebeveyn ve çocuk bölgelerini ayırmak mümkündür. Bu veya bu yöntemin seçimi büyük ölçüde odanın ilk boyutlarına ve çocuğun yaşına bağlıdır..

Bebek hala çok küçük olduğunda ve tüm bölgesi bir bebek karyolası ile sınırlı olduğunda, odayı dekorasyon ve aydınlatma yardımıyla bölebilirsiniz. Beşiğin yanındaki duvarı renkli duvar kağıdıyla kaplayın, küçük bir gece lambası takın. Son çare olarak, çalışan bir TV’nin parıltısının çocuğu etkilememesi için beşiği ışık perdesi ile ayırabilirsiniz..

Küçük bir odada, çocuk köşesini, aynı zamanda kitaplar, dergiler ve diğer aksesuarlar için bir depolama sistemi rolü oynayacak olan dar bir rafla ayırabilirsiniz..

Geniş yatak odası, dekoratif bir alçıpan bölme kurma özelliğine sahiptir. Tasarıma nişler ve raflar ekleyerek daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Cam sürgülü kapılar, özellikle çocuk bir genç ise, iyi bir seçenektir. Bu ona yalnız kalma, bir arkadaşını ziyarete getirme fırsatı verecektir..

Oda uzunsa, mekanı düzenlemenin en iyi yolu yüksek bir podyum düzenlemek olabilir. İç alanı, bir dolabın kurulmasını önlemeye yardımcı olacak çekmecelerle ve bir çocuğun uyku yerini, bir rekreasyon alanını, bir çalışmayı donatmak için üst katta doldurulabilir. Başka bir seçenek daha var – podyumun bağırsaklarına bir çekyat yerleştirildi, çekmeceler basamaklara yerleştirildi ve üst katta bir masa. Podyumun düzenlenmesi bebek için rahat koşullar yaratacak ve odanın geri kalanı ebeveynlerin emrinde kalacaktır..

Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - İmar Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - İmar Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - İmar

Renk çözümleri

Çok işlevli bir oda için, odayı görsel olarak daha geniş ve hafif hale getirecek bir ışık paletinden bir renk seçmek daha iyidir. Pencerenin yanında bulunan bölge, sıcak renklerle ve daha soğuk renklerle daha fazla dekore edilebilir. Bu teknik, odanın genel rengini dengelemenize izin verecektir..

Ton seçimi, hane halkının kişisel tercihlerine bağlıdır. Bej ve krem ​​paletler rahat görünüyor, yeşil renk ise sakin, huzurlu bir atmosfer yaratılmasına katkı sağlıyor. Biraz sarı veya turuncu renk ekleyerek, iç mekanı önemli ölçüde canlandıracak, daha neşeli hale getireceksiniz..

Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Renk çözümleri Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Renk çözümleri

Bir odada yatak odası ve çocuk odası için stil

Belirli bir iç tarzda dekore edilmişse oda çok daha temiz görünecektir. Birkaç bölgenin aynı anda bulunduğu bir oda için minimalist yönde durmak daha iyidir. Açık gri tonları, bej, beyaz palet, odaya hafiflik ve rahatlık kazandıracak.

Parlak cephelere sahip mobilyalar kurun, tasarıma daha fazla ayna ve cam nesne ekleyin ve “gösterişli” dekor terk edilmelidir – minimalizm için kabul edilemez. Duvar dekorasyonu tek renkli bir tasarıma sahip olduğundan, bir değişiklik için özlü bir çerçeveye bir resim veya birkaç fotoğraf asabilirsiniz..

Japon veya eko tarzında dekore edilmiş bir odadaki yatak odası ve çocuk odası ilginç ve çekici görünecek. Bu trendler aynı zamanda iç tasarımda minimalizm fikrini de desteklemektedir. Özel mobilyalar burada ana “özellik” haline gelir: Japon tarzı için – sürgülü ekranlar, shoji bölmeleri, bodur mobilyalar ve eko-iç mekan için – bir orman evi şeklinde ahşap bir çocuk yatağı, hoş yeşil-bej dekorasyon tonları , bitki motifleri.

Son yıllarda büyük popülerlik kazanan İskandinav tarzında çocuğu olan ebeveynler için yatak odası, taze ve rahat görünüyor. Burada hafif soğuk tonlarda doğal kaplama malzemeleri, ahşap mobilyalar ve mükemmel aydınlatma inanılmaz rahat bir atmosfer yaratır..

Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Stiller Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Stiller Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Stiller

Dekorasyon Malzemeleri

Çocuklu ebeveynlerin odasını dekore etmek için birçok malzeme var. Seçim, rahat bir iç mekan donatmak için ne kadar zaman, çaba ve finansal kaynak harcamak istediğinize bağlı olacaktır..

Zemin

Yatak odasında zemini dekore etmek için en iyi malzemeler laminat veya parkedir – böyle bir kaplama sıcak ve dayanıklı olacaktır. Daha ekonomik bir seçenek kullanabilirsiniz – muşamba örtün ve oldukça fazla toz toplayacağından halıyı reddetmelisiniz. Ek olarak, kışın ek bir ısıtma sistemi olarak hizmet edecek bir yerden ısıtma sistemi de donatabilirsiniz..

Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Zemin kaplama Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Zemin kaplama

duvarlar

Çocuk odası olan bir yatak odası için en dekoratif malzeme, çok çeşitli malzeme ve renklere sahip duvar kağıdı olacaktır. Düz tuvalleri tercih edin ve desenlerin yardımıyla vurgulu alanlar tasarlayabilirsiniz. Bir çocuk köşesi için, duvar kağıdının yıkanabilir veya boyanabilir olması istenirken daha renkli bir versiyon seçebilirsiniz..

Güzel duvarlar dekoratif sıva ile dekore edilmiştir. Kısmen, foto duvar kağıdı veya yapay taş tanıtabilirsiniz. İç mekanın neşeli bir kaleydoskopa dönüşmemesi için odayı çeşitli doku ve renklerle aşırı doldurmayın..

Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Duvar dekorasyonu Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Duvar dekorasyonu

Tavan

Alçıpan, hızlı bir şekilde mükemmel düz bir yüzey elde edebileceğiniz tavanın bitirme işini basitleştirmeye yardımcı olacaktır. Malzeme, kademeli yapıların inşasına izin verir – bölgeleri gösteren gizli aydınlatma veya kıvrımlı çıkıntılara sahip güzel bir çevre. Mat ve parlak streç kumaşlar da önemlidir. Bu malzemelerin avantajlarından biri, bir nokta aydınlatma sistemi düzenlemenin yanı sıra iletişimi maskeleme olasılığıdır..

Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Tavan dekorasyonu Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Tavan dekorasyonu

Mobilya nasıl seçilir

Oda için sadece en gerekli mobilyaları seçmeye çalışın. Tabii ki burada yataksız yapamazsınız, ancak mobilya dönüştürme seçeneklerini düşünebilirsiniz. Bunların en basiti gün içerisinde katlanabilen bir çekyattır. Ayrıca ilginç bir seçenek, bağırsaklarında bir yatağı gizleyecek ve geniş bir depolama sistemi haline gelecek bir gardırop yatağıdır..

Bir çocuk köşesi için, yatağın üst katta olduğu ve altında bir dolap veya çalışma masası olduğu bir çatı katı yatağı iyi bir seçim olacaktır. İkizler için bir ranza kurabilir veya yüksek bir podyumu iki açılır yatakla donatabilirsiniz..

Duvarları raflarla karıştırmamak için, alanlar arasına açık bir raf ünitesi yerleştirin. Sürgülü gardırop, çocuk odası ve yatak odasının sınırına da yerleştirilebilir, böylece bölgeyi bölgelere ayırır. Oda yeterince genişse, gardıropu yatağın karşısına kurabilir ve TV panelini kapılarının arkasına gizleyebilirsiniz..

Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Mobilya nasıl seçilir Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Mobilya nasıl seçilir Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Mobilya nasıl seçilir

Aydınlatma ve dekor

Aynı odadaki yatak odası ve çocuk odası aydınlatmasının dekorasyonu özel dikkat gerektirir. Burada aydınlatma armatürlerinden tasarruf etmemelisiniz – hiçbir köşe başıboş bırakılmamalıdır. Fidanlık pencerenin yanındaysa – daha yumuşak bir tepe lambası ayarlayabilir ve oyun ve çalışma alanlarına ek lambalar takabilirsiniz..

Ebeveynlerin bölgesi, baskın bir rol oynadığı ve pencere açıklığından uzak olduğu için daha fazla ışığa ihtiyaç duyacaktır. Burada tavan avizesini kullanabilir, spot lambaları, başucu aplikleri veya masa lambaları takabilirsiniz. Ayrı olarak, burada bir yer varsa, depolama sistemini vurgulamanız gerekir..

Odaya rahatlık katmak, şık tasarımını vurgulamak için bazı dekoratif unsurlar kullanabilirsiniz. Boş bir köşede, bitkili bir saksı kurabilir, yatağın yanına zıt renkte yumuşak bir halı serebilir ve duvarlara aile fotoğrafları veya orijinal paneller ekleyebilirsiniz. Süslemelerle aşırıya kaçmayın – bunların çoğu, zaten küçük bir alanın dağınıklığına yol açacaktır..

Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Aydınlatma ve dekor Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı - Aydınlatma ve dekor

Bir odada yatak odası ve çocuk odası tasarımı – fotoğraf

Sonuç olarak, sizi yatak odası ve kreş tasarımının en güzel örneklerini bir odada toplamaya çalıştığımız fotoğraf galerisini ziyaret etmeye davet ediyoruz. Mutlu seyirler!

Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf Bir odada bir yatak odası ve bir çocuk odasının iç tasarımı - fotoğraf