Başucu masaları (90 fotoğraf): çeşitleri ve modelleri

Başucu masaları, bir parça konfor, incelik ve mobilyaların eksiksizliğini getirebilen yatak odası iç mekanına mükemmel bir ektir. Sahiplerine günlük koşuşturma ve sorunlardan uzaklaşmak için ihtiyaç duydukları rahatlığı sağlarlar. Gerekli tüm gizemleri buraya yerleştirmek kolaydır. Kitaplar, dergiler, cep telefonu, hijyen malzemeleri, bardaklar veya sadece bir fincan kahve – tüm bunlar hem açık hem de meraklı gözlerden kapalı raflarda kendine iyi bir yer bulacaktır. Ne tür komodinler olduğunu ve bu harika ve gerekli mobilya parçasını nasıl doğru seçeceğinizi bir sonraki yazıda anlatacağız..

Başucu masa çeşitleri

Günümüzün komodin çeşitliliği o kadar fazladır ki, belirli bir ürün doğrultusunda doğru seçimi yapmak bazen zordur. Özel ilgiyi hak eden ana faktörler arasında şunlar sayılabilir: boyutlar, şekiller, kurulum yöntemleri.

boyutuna bağlı olarak

Yatak odasının iç tasarımında, alanı karıştırmamak ve yeterli boş alan bırakmamak önemlidir. Komodin, duvar ve yatak arasında sıkışık bir konumda olmamalıdır, bu nedenle odanın alanını ve yatağın boyutunu dikkate alarak seçmeniz gerekir. Üç ana tip geleneksel olarak ayırt edilir:

Küçük – küçük yatak odalarında harika görünün. Mütevazı boyutlarına rağmen, küçük bir komodin, en gerekli şeyleri yerleştirmek için yeterli rafa sahip olabilir;

Ortamlar, çeşitli şekillerde en yaygın seçenektir. Başucu masaları genellikle açık ve kapalı raflara sahiptir. Lambalar, dekoratif öğeler göze çarpan yerlere yerleştirilmiştir ve gizli nişler, kişisel şeyleri meraklı gözlerden gizlemenize, düzeni korumanıza izin verir;

Büyük – geniş yatak odaları için tasarlanmıştır. Geniş saklama sistemleri, yalnızca en gerekli aksesuarları değil, nevresim, pijama, havlu vb..

Komodin çeşitleri - Büyüklüğüne bağlı olarak Komodin çeşitleri - Büyüklüğüne bağlı olarak Komodin çeşitleri - Büyüklüğüne bağlı olarak

şekle bağlı olarak

Mobilyaların şekli de önemlidir. Bu kategoride en yaygın olanı her mekana uygun kare ve dikdörtgen komodinlerdir. Odanın herhangi bir yerine yerleştirilebilirler..

Yuvarlak ve oval ürünler daha orijinal ve standart dışı görünüyor. Ancak, bu tür komodinler her oda için uygun değildir – oldukça fazla yer kaplarlar ve onları duvara yakın monte etmek işe yaramaz..

Başucu masasının köşe tasarımı, küçük yatak odaları için mükemmel bir seçenektir. Boş bir köşeyi işgal edebilir, iç mekana eksiksiz bir görünüm verebilir ve diğer şeylerin yanı sıra yeterince geniş olabilir..

Başucu masalarının üretiminde ayrı bir niş, formların özgünlüğü ile şaşırtabilecek tasarım gelişmeleri tarafından işgal edilmiştir. Burada en beklenmedik ama oldukça etkili çözümleri bulabilirsiniz..

Komodin çeşitleri - Şekline bağlı olarak Komodin çeşitleri - Şekline bağlı olarak Komodin çeşitleri - Şekline bağlı olarak

konuma bağlı olarak

Tüm mobilyaların oldukça hantal olduğu ve kalıcı olarak yerleştirildiği eski zamanların aksine, mevcut tasarımlar istenen tasarım çözümlerini somutlaştırmada daha yeteneklidir. Kurulum yöntemine göre, komodinler iki tiptir, yani:

1. Zemin – doğrudan zemine monte edilmiştir veya destek ayakları, tekerlekleri vardır;

2. Asma – ürün duvara monte edildiğinde, yapının hafifliği ve ağırlıksızlığı hissi yaratan daha modern bir seçenek. Asılı komodinler, odanın temizlenmesini büyük ölçüde kolaylaştırır, zemini serbestçe yıkamayı veya vakumlamayı mümkün kılar ve tasarımların yeniliği, herhangi bir modern tasarımı etkili bir şekilde tamamlayacaktır..

Komodin çeşitleri - Yerleşime bağlı olarak Komodin çeşitleri - Yerleşime bağlı olarak

Dönüşüm kaideleri

Konfigürasyonlarını kolayca değiştirebilen ve aynı anda birkaç önemli işlevi yerine getiren başucu masalarına özel dikkat gösterilmelidir. Örneğin, çekmeceli bir yan sehpa, akşam atıştırmasına veya yatakta erken kahvaltıya alışkın olanlar için idealdir. Masa üstü, oyuncular için bir dizüstü bilgisayar veya tableti kolayca barındırabilir. Yan duvara ek bir yüzey eklendiğinde seçenekler de vardır. Bugün, altında bir saklama bölmesi bulunan döner tablalı başucu masaları veya birkaç kompakt birleştirilmiş elemandan oluşan “yuvalama bebekleri” gibi modelleri de bulabilirsiniz..

Başucu masaları - Büfeler-transformatörler Başucu masaları - Büfeler-transformatörler Başucu masaları - Büfeler-transformatörler

Yapmak için malzemeler

Özellikle tasarım geliştirmeleri söz konusu olduğunda, komodin üretimi için çok çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Bu tür mobilya parçaları bazen ev ustaları tarafından, örneğin sebze kapları, biçilmiş kütükler vb. gibi basit doğaçlama hammaddelerden bile yapılır. En popüler malzemelere gelince, bunlar arasında ahşap ve ikameleri (sunta, MDF), plastik, cam ve metal. Kombine seçenekler sıklıkla bulunur..

Ahşap başucu masaları

Bu tür mobilyalar kesinlikle en çevre dostudur. Asil görünüyor, özellikle pahalı doğal masif ahşaptan yapılmış. Başucu masası katı şekillere sahip olabilir veya oymalı desenlerle dekore edilebilir. Ekonomik seçenekler çam kaplamadan yapılır, ancak çamın yumuşak ahşap türlerine ait olduğu göz önüne alındığında, bu tür komodinlerin hizmet ömrü uzun değildir – kapılar veya çekmecelerdeki sabitleme noktaları genellikle ilk deforme olanlardır. Ayrıca ahşap, sunta ve MDF levhaların yerini alabilir, ancak bu malzemelerden mobilya satın alırken, zararlı maddelerin varlığının sağlığa zarar vermemesi için kaliteye dikkat etmek önemlidir..

Ahşap Komodinler - Üretim Malzemeleri

Plastik komodinler

Plastik mobilyalar zamanımızda oldukça popüler hale geldi. Hem parlak vurgular hem de hafif mobilya kompozisyonları oluşturmanıza izin veren zengin renk paletinde özel bir avantaj yatmaktadır. Plastik, işlemede oldukça esnek olan malzemelere aittir, bu da ondan orijinal mobilyalar yapmayı mümkün kılar ve düşük ağırlığı, yatak odasına asma bir yapı kurmanıza izin verir..

Plastik komodinler - Yapımı için malzemeler

Cam başucu masaları

Son yıllarda çok çeşitli cam mobilyalar ortaya çıkmıştır. Üreticiler bu malzemenin inanılmaz gücünü elde etmeyi başardılar ve tasarımcılar mobilya takımları yapmak için cam elemanları başarıyla kullandılar. Cam bir komodin, alanı karıştırmadan hafif ve zarif görünecek. Metal, plastik veya ahşap parçalarla desteklenebilir..

Cam Komidin - Üretim Malzemeleri

Metal komodinler

Bu durumda seri üretimden bahsetmiyoruz. Metal komodinler, bireysel ustaların eseridir. Çoğu zaman, sağlam metal levhalardan yapılmış ürünler olmasına rağmen, eski iç mekanları başarıyla tamamlayan dövme yapılarla temsil edilirler..

Metal komodinler - Yapımı için malzemeler

Bir komodin nasıl seçilir: stiller

Bu veya bu komodinin seçimi, sahiplerin ona hangi işlevleri atamayı planladığına bağlı olacaktır. Dergiler, kitaplar, kozmetik aksesuarlar ve diğer gerekli önemsiz şeyler için çeşitli çekmeceler ve raflar içeren hem küçük bir masa standı hem de çok işlevli mobilyalar olarak işlev görebilir..

Başucu masasının boyutu odanın toplam alanına göre belirlenir – yatak odasındaki mobilyalar çok fazla yer kaplamamalıdır. Oda küçükse, özellikle yatağın her iki tarafına iki eleman yerleştirirken, kompakt seçenekleri tercih etmek daha iyidir. Bu seçenekte, komodinlerin aynı tasarıma sahip olması gerektiği de dikkate değerdir (bazen yatakla birlikte tüm setler satın alınır). Bir komodin almayı düşünüyorsanız, yatağın sağ tarafına yerleştirmek daha iyidir – uygulamada görüldüğü gibi, böyle bir düzenlemeye sahip bir oda çok daha rahat görünüyor.

Seçimde önemli bir rol, mobilya tasarımının belirleyici öneme sahip olduğu iç mekan stili tarafından oynanır. Bir komodinin belirli bir tasarım çözümünde nasıl görünebileceğine dair bazı örnekler..

Klasik

Klasiklerden bahsettiğimizde, elbette, mobilyaların şıklığını ve yüksek maliyetini tam olarak vurgulaması gereken doğal ahşaptan yapılmış mobilyalardan bahsediyoruz. Başucu masaları zengin bir şekilde dekore edilebilir, oyma, yaldız unsurları içerir..

Bir komodin nasıl seçilir - Klasik tarz

Provence

Romantik rustik tarz, yatak odasının iç kısmına büyüleyici bir Akdeniz dokunuşu katabilir. Burada, karakteristik sürtünme ve çatlaklara sahip yarı antika ahşap mobilyaların varlığı tercih edilir. En popüler açık pastel renkler olacaktır..

Bir komodin nasıl seçilir - Provence stili

çatı katı

Oldukça popüler bir modern trend, endüstriyel aksanlı formların sadeliğini içerir. Bir komodin seçerken, masif ahşap ve metal bir çerçeve kombinasyonu ile bitirmenin maksimum özlülüğü tercih edilir..

Bir komodin nasıl seçilir - Loft tarzı

minimalizm

Gösterişliliğe tahammül etmeyen sade minimalizm, en iyi şekilde net şekillere sahip mobilya elemanlarının varlığı ile vurgulanır. Beyaz, gri, siyah, parlak bir yüzeye ve tam bir dekor eksikliğine sahip dikdörtgen bir başucu masası olabilir. Aynı zamanda, mobilya, genellikle birkaç işlevi birleştiren geniş kapasitesi ile ayırt edilir..

Bir komodin nasıl seçilir - Minimalizm tarzı

Yüksek teknoloji

En beklenmedik yaratıcı fikirler burada yansıtılacaktır. Mobilyaların mekan formları ile uygulanmasının özgünlüğü ve plastik, cam gibi malzemelerin kullanımı, ileri teknoloji yatak odalarındaki ana belirleyici komodinler haline gelecektir. Renk paletine genellikle siyah, koyu mavi, metalik renkler hakimdir..

Bir komodin nasıl seçilir - Yüksek teknoloji tarzı

Doğu tarzı

Düşük mobilyalar, oryantal tarzın çeşitli yönlerinin karakteristiğidir, bu nedenle böyle bir iç mekanda bir komodin, küçük ayaklı, yuvarlak veya dikdörtgen bir bodur seçilmelidir. Çiçek süslemelerinin ve diğer dekoratif unsurların varlığı burada oldukça uygundur..

Bir komodin nasıl seçilir - Doğu tarzı

Başucu masaları – fotoğraf

Böyle büyük bir çeşitliliğin tüm zenginliği, ancak aynı zamanda, bir komodin gibi oldukça önemli bir iç eşya, fotoğraf galerisinin resimlerinde topladık. Burada çeşitli modeller ve farklı tarzlardaki yatak odalarındaki başarılı konumlarıyla tanışabilirsiniz. Mutlu seyirler!

Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf Başucu masaları - fotoğraf