Art Deco yatak odası: 80 güzel fikir

Art Deco yatak odası: 80 güzel fikir

Art Deco iç mekanlar her zaman en sıra dışı ve orijinal olanlardan biridir. Modernite ve neoklasizmin eğilimlerini ve özelliklerini birleştirirler. Fütürizm, kübizm ve konstrüktivizm gibi yönlerden de etkilendiler. Etnik motiflerle lüks ve zarafetin tuhaf bir karışımı, yatak odası dekoruna mükemmel uyum sağlar. Basitlik, yüksek teknoloji ve minimalizm için genel özlemin ardından, bu tamamen egzotik. Odanın dikkatli bir şekilde işlenmesi gerekmesine rağmen, bir ev veya apartman dairesinin gerçek bir mücevheri olacaktır..

Art deco tarzının özellikleri

Art Deco bir stil olarak gösteriş ve şıklığın somutlaşmış halidir. 20. yüzyılın başlarında Fransa’da şekillenmeye başladı ve 30’lu yıllarda en parlak günlerine ulaştı. Tanım olarak, 1925’te Fransa’da gerçekleşen, aynı adı taşıyan uluslararası dekoratif sanatlar ve el sanatları sergisinin adını aldılar. Terim nihayet ünlü Paris sergisinin yeniden canlandığı 1966’da kök saldı..

Ana eğilimlerin oluşumu, bir yandan Art Nouveau ve Bauhaus’tan, diğer yandan Doğu, Afrika, Mısır ve hatta Amerika’nın eski geleneklerinden etkilenmiştir. Zarafet, çapkınlık ve karmaşık formlarla – düzene sokma ile birleştirilir. Art Deco aynı zamanda zarif ve anıtsaldır.

Art deco tarzındaki yatak odasının iç kısmında aşağıdaki ana özellikler ayırt edilebilir:

1) Katı geometri ve simetri. Net çizgiler ve zikzaklar, kademeli şekiller, kavisli eğriler aktif olarak kullanılmaktadır. Zarif romantik ve doğal süslemeler yoktur, ancak yamuk, altıgen ve sekizgen şeklinde birçok nesne vardır..

2) Parlak yüzeyler. Doğal malzemeler yüksek parlaklıkta parlatılır. Ahşap – vernikli, taş – özenle cilalanmış. Metal, cam, ayna ve diğer yansıtıcı yüzeyler aktif olarak kullanılmaktadır. Bu, tuhaf bir alan ve ışık oyunu yaratır..

3) Lüks malzemeler. Art deco yatak odası doğal ve pahalıdır. Ahşap, taş, deri aktif olarak kullanılır ve neredeyse hiçbir zaman taklitleri yoktur. Seramik ve cam kullanılmıştır. Basma veya keten gibi basit kaba tekstiller de kullanılmaz. Ancak kadife, ipek, hatta doğal kürk gibi lüks kumaşlar kabul edilir. Renkler – derin ve pahalı, renkler – orijinal ve özel.

4) Etnik motifler. Art Deco, egzotik malzemeler ve dokularla karakterize edilir: sürüngen derisi, sedef, oryantal mücevherler. Özellikle yüksek itibarlı Mısır motiflerinde.

Bu stil, yalnızca tuhaf eğriliği vurgulayan şekillendirme ve çerçevelemeyi sever. Geometrik şekillerin hem bozulması hem de netliğidir. Çizgiler, piyano tuşlarının ruhunda değişen renkler, aynalı yüzeylerden yansıyan güneşin kırık ışınları – tüm bunlar art deco..

Art Deco Yatak Odası Tasarımı - Özellikler Art Deco Yatak Odası Tasarımı - Özellikler

Renk çözümleri

Art deco tarzındaki ana renk şeması siyah ve beyazdır. Yatak odası için en iyi seçenek budur: çok parlak değil, çok gösterişli değil, çok müdahaleci değil. Çevresinde rahatlayabilir ve gevşeyebilirsiniz. Vurgular için pahalı zengin tonlar kullanılır: altın, zümrüt, şarap, malakit, safir, çikolata ve krem ​​​​tonları. Daha az yaygın olarak kullanılanlar gümüş ve metaliktir. Genel olarak, katı renk kısıtlamaları yoktur. Ana şey, karmaşık ve derin olmaları, pahalı görünmeleridir..

Art deco beyaz yatak odası

Saf beyaz renk ve tonları, aktif dekor için iyi bir temel oluşturur. Duvarlar ve tavanlar için en sık kullanılan nötr bir arka plandır. Bol miktarda dekorasyon, karmaşık mobilyalar, kavisli çizgilerle oynamanıza izin verir. Aynı zamanda beyaz, alanı görsel olarak genişletir ve ışıkla doldurur. Bu, özellikle ayrıntılı art deco yatak odası iç mekanları için önemlidir. En popüler tonlar zarif kremsi, pudralı, pişmiş süt, vanilyalı krema ve fildişidir..

Art Deco Beyaz Yatak Odası - İç Tasarım Art Deco Beyaz Yatak Odası - İç Tasarım

Art Deco kahverengi yatak odası

Art deco tarzında her türlü kahverengi varyasyonunun bolluğunu fark etmemek mümkün değil. Hafif huş ağacından sade kestane veya egzotik maun ağacına kadar çeşitlilik gösterirler. Bu, art deco’nun doğal malzemelere yönelmesi gerçeğiyle doğrudan ilgilidir. Parke zeminler, ahşap mobilyalar, çerçeveler ve dekorasyonlar yatak odasına kusursuz bir şekilde uyum sağlar..

Art Deco Kahverengi Yatak Odası - İç Tasarım Art Deco Kahverengi Yatak Odası - İç Tasarım

Art Deco altın yatak odası

Asil altın, Art Deco’nun bir başka ana rengidir. Bunun yerine bazen pirinç, bakır, gümüş ve bronz kullanılır, ancak altın hala onurlu bir ilk role sahiptir. Ana renk olarak kullanılmaz ancak dekorun hemen hemen her yerinde bulunur..

Art Deco Gold Yatak Odası - İç Tasarım

Art Deco iki tonlu yatak odası

Zıt ikililer, yatak odası tasarımları oluşturmak için güvenli bir bahistir. Siyah beyaz, kremalı şarap, çikolatalı süt, mavi-gri gibi kombinasyonlar lüks görünüyor. Bazen ayrıntılar için üçüncü bir vurgu rengi kullanılır. Örneğin, altın. Art deco tarzındaki iç mekanın çok sakar çıkmaması için üçten fazla renk kullanılması önerilmez..

Art Deco İki Tonlu Yatak Odası - İç Tasarım Art Deco İki Tonlu Yatak Odası - İç Tasarım

Parlak art deco yatak odası

Art deco’da parlak, sade renkler kullanılmaz. Fazla ucuza alıyorlar. Ancak bu, renkle deney yapamayacağınız anlamına gelmez. Sadece karmaşık ve çok bileşenli tonlar olmalılar. Ateş kırmızısı değil, şarap ya da marsala, çimen yeşili ya da gök mavisi değil, zümrüt ve safir. Art Deco’da saf renklerden beyaz ve siyah kullanılmıştır..

Aksi takdirde, deney için yer sınırsızdır. Çoğu zaman bunlar koyu gölgelerdir: patlıcan veya üzüm, gece gökyüzünün rengi, koyu turkuaz, koyu zeytin veya hardal ve diğerleri..

Parlak Art Deco Yatak Odası - İç Tasarım

Kaplamalar ve malzemeler

Başlangıçta, art deco tarzında pahalı, nadir malzemeler kullanıldı: fildişi, bronz, gerçek mineraller ve kristaller, egzotik ağaçlar, yılan derisi. Temel şekiller karmaşık çokgen geometrik tasarımlar, daireler ve ovallerdir. Bitki motifleri, klasisizmden alıntılar ve etnik süslemeler aktif olarak kullanılmıştır. Birkaç yön yavaş yavaş ortaya çıktı: dışavurumcu egzotik, ölçülü klasik ve modernist.

Zemin

Art Deco odalarda zeminler doğal malzemelerle döşenmiştir. Rahat bir yatak odası için zikzaklar veya diğer geometrik desenlerle kaplı sıcak ahşap parke daha iyidir. Yatağın yanına kalın tüylü, derili veya kürklü lüks bir halı koyabilirsiniz. Veya zıtlıklar üzerinde oynayabilir ve mobilyalar için nötr, kusursuz bir şekilde pürüzsüz bir arka plan olarak kendiliğinden yayılan zeminler yapabilirsiniz..

Art Deco Yatak Odası Tasarımı - Zemin Kaplama Art Deco Yatak Odası Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Art Deco’daki duvarlar gerçek bir sanat eseridir. Fantezi süslemeli veya elle boyanmış duvar kağıdı olabilir. Ancak genellikle aksanlıdırlar, bu nedenle katı bir dizide kullanılmazlar. Ama bu mobilya için iyi bir çerçeve. Her türlü poligonal oval nişler de popülerdir. İçlerine vazo, saksı veya diğer dekoratif eşyaları koyabilirsiniz. Resimler bazen kullanılır, ancak burada süslemelerle aşırıya kaçmamak önemlidir..

Art Deco Yatak Odası Tasarımı - Duvar Süslemeleri Art Deco Yatak Odası Tasarımı - Duvar Süslemeleri

Tavan

Art Deco tavanlar, stilin kendisi kadar sofistike. Yükseklik izin veriyorsa, karmaşık aydınlatma ve sıva dekorasyonuna sahip çok seviyeli yapılar iyi görünür..

Art Deco Yatak Odası Tasarımı - Tavan Kaplaması Art Deco Yatak Odası Tasarımı - Tavan Kaplaması

Art Deco Yatak Odası Mobilyaları

Yatak odasının ana özelliği yataktır. Bu, yüksek, yumuşak sırtlı, dikdörtgen veya oval şekilli geniş, büyük bir yataktır. Başlık kadife veya deri ile kaplanmıştır. Yatak yüksek ayaklar üzerinde duruyor. Yaldızlı veya bronz elemanlı dövme çerçeveler sıklıkla kullanılır..

Uzun masif dolaplar daha az kullanılır. Genellikle bunlar şık şifonyerler ve komodinlerdir. Yüzeyler – pürüzsüz ve parlak, vernikli. Dekorasyon olarak – boyama ve zarif aksesuarlar. Mobilya komple bir set olmak zorunda değildir. Farklı öğeleri aynı dokuyla birleştirebilirsiniz. Bir art deco klasiği – büyük bir ayna ve sıra dışı şekilli bir koltuk içeren zarif bir tuvalet masası. Önemli bir nüans: duvarlar karanlıksa, mobilyalar hafiftir ve bunun tersi de geçerlidir..

Art Deco Yatak Odası Tasarımı - Mobilya Art Deco Yatak Odası Tasarımı - Mobilya Art Deco Yatak Odası Tasarımı - Mobilya

Aydınlatma

Art Deco aydınlatma özel bir rol oynar. İdeal olarak, bunlar büyük, tam yükseklikte pencerelerdir. Ancak modern dairelerde nadirdirler, bu yüzden bir alternatif aramanız gerekir..

Böyle bir yatak odası, farklı şekillerde çok sayıda süslü lambaya sahip olacaktır. Bunlar yuvarlak toplar, katı yamuklar ve karmaşık kademeli yapılardır. Aplikler ve zemin lambaları aktif olarak kullanılmaktadır. Dövme veya işlemeli elemanlara sahip klasik bir büyük kristal avizeye bile izin verilir. Çelik, bakır ve cam kullanılmaktadır. Nişler, aynalar, tablolar ve rekreasyon alanı ayrı ayrı vurgulanır. Böylece bölgeli ve çok seviyeli bir aydınlatma sistemi oluşturulur..

Art Deco Yatak Odası Tasarımı - Aydınlatma

Dekor ve tekstil

Art deco dekor minimalist değildir. Bunlar kristal, metaller, birçok aksesuar. Devasa duvar süslemeleri aktif olarak kullanılıyor: lüks fanlar, altın takılar, amforalar, püsküllü süslü antika abajurlar. Ancak bu tür detayların bolluğu sadece geniş yatak odaları için uygundur..

Yatak odası için ana tekstiller ipek, kadife, satendir. Ağır yatak örtüleri ve perdeler, dekoratif yastıklar, çok katmanlı perdeler, lüks ipek çarşaflar iddialı sofistike vurgular. Masif perdeler, yaldızlı bir korniş ve altın püsküllerle iyi bir şekilde tamamlanmaktadır. Koltuklar, puflar ve sandalyeler için ağır örtüler kullanılır..

Art Deco dekorun önemli bir parçası aynalardır. Aynı anda alanı arttırırlar ve çokluk etkisi yaratırlar. Tasarım zevklerinin süsleri, detayları ve incelikleri onlara yansır ve daha da lüks görünür. Yatak odası için masif çerçevelerdeki yüksek boydan boya aynalara, aynalı dolap kapaklarına ve tuvalet masalarına dikkat edin..

Art Deco Yatak Odası Tasarımı - Dekor ve Tekstil

Küçük Art Deco Yatak Odası

Art Deco dekoratif bir tarzdır. Bu tür yönler her zaman boşluk gerektirir. Ancak yüksek düzeyde beceri ile küçük bir yatak odasına bile sığdırabilirsiniz..

Küçük bir odanın içinin aşırı yüklenmemesi için, ana bahis hafif ve yansıtıcı yüzeylerde yapılmalıdır. Yetkili aydınlatma, cam, ayna ve parlaklık organizasyonu, alanı görsel olarak büyütmenize, ışık ve hava ile doldurmanıza izin veren ana araçlardır..

Küçük bir yatak odası için, koyu renklerin bolluğundan kaçınmak en iyisidir. Tabanda – beyaz, bej ve krem. Siyah sadece küçük kontrast öğeler için kullanılır ve vurgu noktaları ve dekor için parlak doygun tonlar kullanılır. Geometri ile yapılan deneyler, uzayın her santimetresini geçmenize izin verir. Büyük hacimli mücevherlerden en iyi şekilde kaçınılır. Dokular da basit ama pahalı seçilmelidir. Örneğin, kadife değil, ipek. Masif ağır granit değil, hafif ahşap. Ardından küçük bir art deco yatak odası yeni renklerle ışıldayacak..

Art Deco Küçük Yatak Odası - İç Tasarım Art Deco Küçük Yatak Odası - İç Tasarım

Art deco yatak odası tasarımı – fotoğraf

Yeni fikirler ve ilham için size Art Deco yatak odalarının fotoğraflarını sunuyoruz. Keşfedin, karşılaştırın ve beğendiğiniz seçeneği seçin. Mutlu seyirler!

Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf Art deco yatak odası iç tasarımı - fotoğraf

Video: Art Deco Yatak Odası – İç Fikirler