Art Deco yatak odası (55+ fotoğraf): lüks ve konfor

Kontrast renklerin kullanımı art deco'nun tipik bir örneğidir.

Kontrast renklerin kullanımı art deco’nun tipik bir örneğidir.

Art deco yatak odası. Rafine ve lüks art deco tarzı, neredeyse yüz yıl önce, toplumun seçkinlerinin zengin yaşamının bir özelliği olarak Avrupa’da ortaya çıktı. Günümüzde modernliğin klasiklerle birleştiği, sıra dışı tasarım fikirlerinin hayata geçirildiği, ucuz dekora tahammülü olmayan pahalı bir seçkindir..

Bu tarzda renkleri, desenleri ve dokuları birleştirmek gelenekseldir.

Bu tarzda renkleri, desenleri ve dokuları birleştirmek gelenekseldir.

Aynaları kullanarak odayı görsel olarak büyütebilirsiniz.

Aynaları kullanarak odayı görsel olarak büyütebilirsiniz.

Art deco yatak odasının özellikleri

İç mekandaki art deco tarzı, açıkçası pahalı malzemeler, değerli metaller, taşlar ve koleksiyonluk sanat objelerinin bolluğu ile karakterizedir. Bu doğrultuda stilize edilmiş yatak odasında lüks bir atmosfer hakimdir. Ancak ortamın kendisi alışılmadık derecede rahat ve rahat kalır..

Art deco yatak odası, duvarlardan dekor öğelerine kadar her şeyde mükemmellik ve zarafetle ilgilidir. Bu yönün ayırt edici özelliği, yalnızca doğal ahşap veya metalden yapılmış mobilyalar, bol ışık, çok sayıda aynanın varlığı, pahalı tekstiller, tablolar, değerli aksesuarlardır..

duvar dekorasyonu

Yüzeyleri bitirirken, art deco tarzında duvarların da dekoratif bir unsur olduğu unutulmamalıdır. Minimalizm ruhundaki pürüzsüz dokular burada uygunsuz olacaktır. Kombine duvar halıları, kolajlar, duvar halıları, resim dekorasyon için en uygunudur. Bu tarzdaki yatak odasının duvarları, çizimler ve desenlerle süslenmiş asimetrik veya düz çizgilerle doludur..

Yatağın özgün tasarımı ve parlak tablolar Art Deco için tipiktir.

Yatağın özgün tasarımı ve parlak tablolar Art Deco için tipiktir.

Bu tarzda bronz ve altın kombinasyonu klasik olarak kabul edilir.

Bu tarzda bronz ve altın kombinasyonu klasik olarak kabul edilir.

Süsleme, Art Deco tarzının karakteristik bir özelliğidir. İç mekanın oluşturulmasında yumuşak ve yuvarlak şekiller (dalgalar, ovaller, daireler, kemerler) kullanılır. Bir niş ise, eliptik olmalıdır. Aynı figür tavanda, podyumda veya kapıda bulunabilir..

Bu durumda, renk şeması nedeniyle değil, farklı dokuları birleştirerek – pürüzsüz ve pürüzlü – kontrast elde edilir. Ancak dekor kötüye kullanılamaz. Duvarlar, iç mekandaki ana vurgu değil, yalnızca art deco yatak odasının çerçevesi ve dekorasyonudur..

Aydınlatma

Aydınlatma için temel gereksinim, doymuş olması gerektiğidir. Bu, doğal ışık ve çok sayıda lambanın varlığı ile elde edilir – çok kademeli, yamuk, küresel, kule şeklinde vb..

Art deco tarzında aydınlatma, odanın bohem ve güzelliğini vurguladığı için ana işlevi yerine getirmez. Bu en iyi şekilde lüks bir avize ile sağlanır – kristal, yarı değerli taşlar, kristaller, kristal veya dövme elemanlar, yaldızlı veya gümüş kaplama.

Ek olarak, LED aydınlatma bireysel bölgeleri veya dekoratif unsurları aydınlatmak için kullanılır: nişler, raflar, aynalar, tablolar, vb. Fantezi şekilli masa lambaları ve zemin lambaları da mükemmeldir..

Zeminler ve tavanlar

Çok fazla zemin tasarım seçeneği var, ancak ana kriter doğallığı. Bir art deco yatak odasının lüksü, koyu renkli ahşap parke, cilalı mermer taklidi veya kendiliğinden yayılan zemini mükemmel bir şekilde vurgulayacaktır. Ayrıca halı veya yoğun muşamba seçebilirsiniz, ancak her zaman zengin bir özel kaplama ile.

Tavanlar stilin dekorasyonudur. İyi aydınlatılmış basamaklı, yaldızlı veya gümüş yapraklarla süslenmiş yapı, yatak odasına krallara yakışır bir ihtişam kazandıracak. Alçı kalıplama ve aydınlatma ile alışılmadık bir şekle sahip herhangi bir tavan, art deco iç mekana mükemmel uyum sağlar..

Tekstil

Art deco yatak odası iç mekanı, çok yetkin bir tekstil elemanı seçimi gerektirir. Derin kıvrımlara düşen, yaldızlı püskül şeklinde kancalı perdeler, saten veya ipek yatak örtüleri ve perdelik, işlemeli, aplikeli yastıklar uygundur..

Siyah yatak, art deco yatak odasında bir vurgu olabilir

Siyah yatak, art deco yatak odasında bir vurgu olabilir

Art deco yatak odasının tekstil tasarımında koyu, derin renkler kullanılmıştır.

Art deco yatak odasının tekstil tasarımında koyu, derin renkler kullanılmıştır.

Hayvan derileri, kabarık İran halıları, lüks mobilya örtüleri mükemmeldir. Yatağın yanında kalın uzun tüylü bir kilim olmalıdır. Tekstil için temel gereksinim, yumuşaklık, çizgilerin zarafeti, akıcı şekiller, yatak odasının genel tasarımına uyan bir süslemenin varlığıdır. Güzel kumaştan yapılmış perdeler, odanın önemli bir dekorasyonudur. Bu dekorasyon odayı rahat, sıcak ve romantik kılar..

Aksesuarlar ve dekor elemanları

Art deco özelliği pahalı zarif aksesuarlardır. Bir yatak odası tasarımı oluştururken, stil gereksinimlerine uygun ve birbiriyle birleşecek, uyumlu ve bütünsel bir alan yaratacak muhteşem dekor unsurlarına azami özen gösterilmelidir..

Yatak odası için pahalı el boyaması tablolar, doğal taş kutular, sürüngen derisi ve fildişi ile süslenmiş çeşitli hediyelik eşyalar uygundur. Geometrik desenler ve antik süslemelerle boyanmış büyük masa ve zemin vazoları iç mekana çok yakışacak..

Mobilya ve aynalar

Art Deco iç mekanın şüphesiz favorisi, işlemeli ve oymalı unsurlara sahip iddialı mobilyalardır. Yatak odasının ana unsuru, deri, ipek, kadife veya kadife ile kaplanmış oval veya kıvırcık başlıklı bir yataktır. Bacaklar mutlaka masiftir – Art Deco tarzı yatak, yüzyıllar boyunca geçen anıtsallığın somutlaşmış hali olmalıdır. Altın, gümüş veya bronzdan yapılmış takılara sahip dövme bir çerçeve de bu tarz için uygundur. Başucu masalarının ve tuvalet masasının varlığı bir zorunluluktur.

Önemli! Art deco’da, farklı kulaklıklardan ve farklı stillerden mobilya parçalarının birleştirilmesine izin verilir, ancak renk ve dokuları birleştirilmelidir..

Aynalar Art Deco stilinin ayrılmaz bir parçasıdır. Çok fazla ışık getirirler ve alanı görsel olarak arttırırlar. Ancak böyle bir iç mekana sahip bir yatak odasındaki aynaların ana işlevi, yansıdığında sayısı artan ve odayı daha da zenginleştiren çok sayıda süs ve elemanın etkisini yaratmaktır..

Güneş ışınları şeklinde çerçevelenmiş bir ayna özellikle etkileyici görünecek. Sunburst yüzeyler Art Deco iç mekanlar için mükemmeldir. Bu süs, aksesuar, dekoratif unsurlar şeklinde olabilir. Çizgiler ve çizgiler (sadece farklı değil, aynı zamanda paralel, asimetrik vb.) Duvar kağıdı, yatak başlığı, bir kanepenin veya sandalyelerin yüksek sırtlarında gösterilebilir. Güneşe benzer büyük bir ayna ile iyi gidecekler..

Art deco yatak odası için renk şeması seçimi

Art Deco’da renk çözümleri için özel bir gereklilik yoktur. Yatak odası herhangi bir varyasyonda dekore edilebilir, ancak renkler zıt olmalıdır. Hiçbir şeyin kaybolmaması için tüm iç unsurlar vurgulanmalıdır..

Çok fazla mobilyayla bile, art deco yatak odaları bunalmış görünmüyor.

Çok fazla mobilyayla bile, art deco yatak odaları bunalmış görünmüyor.

Art deco mobilyaların temeli - yansıtıcı bir yüzeye sahip pahalı, yüksek kaliteli malzemeler

Art deco mobilyaların temeli – yansıtıcı bir yüzeye sahip pahalı, yüksek kaliteli malzemeler

Ana tonu nötr hale getirmek ve ardından arka plana uyan, ancak odaya kendi lezzetini getiren parlak renklerle canlandırmak daha iyidir. Siyah beyaz, gri-mavi, çikolata-bej, beyaz-bordo kombinasyonları harika görünüyor. Uzmanlar, ikisinin arka plan olacağı ve birinin şık bir unsur olacağı (altın, gümüş, bronz) üç ton kullanılmasını tavsiye ediyor..

Art deco yatak odası, klasik tasarım ve modern trendlerin zarif bir şekilde iç içe geçtiği zarif bir lüksün evidir. Böyle bir iç mekan ve tasarım süreci, sanata yönelen ve evlerini kendi başlarına dekore etmeye çalışan ince yaratıcı insanlara uyacaktır. Ancak her şeyin gerçekten özel ve lüks görünmesi için, bir tasarımcının hizmetlerini veya danışmanlığını kullanmanız önerilir. Gerçekten de, bu tarzda, aşırı doygunluğu en pahalı tasarımı bile kolayca mahvedebilecek birçok zorunlu unsur vardır..