Old school tattoos, nebo americká tradiční tetování, jsou základem tetovacího umění v západním světě.

Už téměř sto let patří tento styl mezi nejoblíbenější a fascinující pohyby.

Dokonce ani vývoj nových trendů a technik neukončil vládu klasického tetování amerického námořníka.

námořník Jerryho tetování

V tomto článku prozkoumáme historii a význam tetování staré školy.

Sdílíme také některé z našich oblíbených návrhů – originální tetování ze staré školy i modernější návrhy, které inspirovaly.

Historie starého školního amerického tetování

Ačkoli existuje důkaz že různé kultury po celém světě praktikovaly tetování po tisíce let, tato forma body art trvala relativně dlouho, než se dostala do Evropy a Severní Ameriky.

Teprve v 17. století začali evropští námořníci tetovat. Nejstarší důkazy se týkají posádky britského kapitána Jamese Cooka.

Během svých cest v Pacifiku si námořníci nechali tetovat místní komunity.

námořník Jerryho tetování

Tímto způsobem se pro Evropany a později Američany tetování stalo doménou námořníků: pouze námořníci se dostali do oblastí, jako je Polynésie, kde bylo snadné se nechat tetovat. The první tetování v USA. neotevře se až do roku 1870.

Ale tetování, která námořníci obdrželi v Polynésii a dalších odlehlých oblastech světa, byla jiná, než jaké nyní popisujeme jako tetování ze staré školy.

Například většina polynéských tetování byla kmenovými vzory podobnými těm, které nosili domorodci.

Jaká jsou tedy americká tradiční tetování?

To, čemu dnes říkáme „tetování ze staré školy“, nebo klasické tetování, se začaly objevovat na počátku 20. století a dosáhly svého rozkvětu ve 30. a 40. letech 20. století.

Byly to relativně jednoduché designy s použitím barev a výrazného černého obrysu. Důležité je, že stínování bylo málo až žádné – výplň byla většinou pevná.

Kromě černé původně paleta obsahovala pouze tři další barvy: červenou, žlutou a zelenou. Později začali umělci používat také purpurový inkoust.

Mnoho lidí věří, že aby se dnes tradiční americké tetování jevilo jako pravé, měli byste se držet pouze těchto barev.

námořník Jerryho tetování

Pokud jde o americké tradiční tetování, některé byly populárnější než jiné – částečně proto, že měly pro námořníky konkrétní význam.

Mezi příklady tradičního tetovacího umění patří mimo jiné vlaštovky, hvězdy, připínáčky, dýky, kotvy, žraloci a havajské motivy. Na tyto sponky tetování ze staré školy se podíváme podrobněji v další části.

Málokdo si uvědomuje, že tyto zjednodušující návrhy mají fascinující příběh. A ten příběh začíná tetovací legendou Normanem Collinsem – známějším jako Sailor Jerry.

Sailor Jerry – otec old school tetování

Norman Collins – brzy známý jako Sailor Jerry – se narodil v roce 1911 v Renu v Nevadě. V době, kdy byl teenager, Collins začal cestovat po zemi nákladními vlaky.

Tehdy začala jeho vášeň pro tetování. Zpočátku vytvářel tetování pouze černým inkoustem a kreslil je od ruky pomocí jehly. V té době nebylo tetování v Americe zdaleka tak populární jako dnes.

V roce 1927 se Collins setkal s Gibem ‚Tatts‘ Thomasem, dalším legendárním tetovacím umělcem, který ho naučil používat tetovací stroj. Brzy poté se připojil k námořnictvu.

tumblr_njxfrkcmEG1qasqa8o1_1280

Zatímco ve službě, Sailor Jerry cestoval do Číny a Japonska, kde vyvinul vášeň pro tradiční asijské umění. Byl prvním člověkem ze Západu, který se učil od čínských a japonských tetovacích umělců, což mu pomohlo vyvinout jeho vlastní podpisový styl.

Tento styl je to, co bychom poznali jako tetování ze staré školy. Ve třicátých letech 20. století námořník Jerry opustil námořnictvo a začal pracovat jako tetovací umělec na Havaji.

Poté, ve čtyřicátých letech, druhá světová válka přivedla do oblasti tisíce amerických vojáků. Jak se to stalo, tetovací studio Sailor Jerry bylo v blízkosti Pearl Harboru.

To byl zlom pro americké tetovací umění: tisíce vojáků na břehu v Honolulu začaly navštěvovat studio Sailor Jerry. Netrvalo dlouho a tetování Sailora Jerryho bylo známé po celém světě.

námořník Jerryho tetování

Tímto způsobem Norman Collins propagoval americký klasický design tetování.

To byl však jen jeden z jeho úspěchů. Skvěle vždy pracoval na zdokonalení své techniky, což odpovídá japonským mistrům tetování i v době otevřeného nepřátelství mezi Japonskem a USA..

Studoval také elektroniku a zlepšil způsob práce tetovacích strojů a také zavedení používání fialového inkoustu v klasických amerických tetováních.

námořník Jerryho tetování

Další pozoruhodné postavy

Bylo by nepřesné tvrdit, že Norman Collins byl sám zodpovědný za popularizaci klasických amerických návrhů.

Před a po Sailor Jerry existovala řada dalších tetovacích umělců, kteří přispěli k vytvoření stylu. Gus Wagner, Amund Dietzel, Herbert Hoffman, Bert Grimm a jeho žák Bob Shaw jsou jen některé z nejvýznamnějších postav tohoto hnutí.

Za zmínku stojí také Ed Hardy a Mike Malone, učni a legendy Sailora Jerryho. Právě pro ně Collins před svou smrtí v roce 1973 opustil své tetovací studio v Honolulu.

námořník Jerryho tetování

Významy tetování ze staré školy

Vyzbrojeni porozuměním kontextu a historii za klasickým tetováním můžeme plně ocenit americký tradiční význam tetování.

Zjistili jsme, že těsně před a po druhé světové válce byla tato tetování známkami námořníků v námořnictvu i mimo něj. Později – od 50. do 80. let – byly tetování v Americe známkami kontrakultury, často kriminálního druhu.

Stejně jako u každého jiného druhu tetování mají návrhy staré školy často osobní význam a pouze jejich nositel zná jejich plný význam. Klasické designy Sailor Jerry však mají univerzální význam přesahující osobní úroveň významu.

námořník Jerryho tetování

Protože je například námořnická kultura bohatá na pověry, tetování často sloužilo jako ochrana před konkrétními nebezpečími, se kterými se námořník může setkat.

Mnoho návrhů také označilo úspěchy, jako například dosažení orientačního bodu nebo plavba stanoveného počtu mil.

Návrhy také mohly naznačovat pozici námořníka v hierarchii posádky, jeho stav nebo hodnost.

Mnoho návrhů obsahuje stuhu. Lze tam umístit psaní, například jméno, datum nebo jednoslovné prohlášení. Běžnými doplňky byly také fráze jako „Smrt před zneuctěním“ nebo „Homeward bound“.

V té době byla většina tetování ze staré školy blesková. Blesk je design zobrazený v katalogu nebo na zdi tetovacího studia, znovu použitý pro mnoho zákazníků. V zásadě je to opak vlastního designu.

námořník Jerryho tetování

Podívejme se na konkrétní tradiční významy tetování a nastíníme detaily nejdůležitějších návrhů.

Lodní tetování

Loď, jak můžete očekávat, představuje všechny aspekty života námořníka. Koneckonců, celá existence námořníka je svázána s plavidlem, na kterém pracují.

námořník Jerryho tetování

Loď je pro námořníka víc než jen pracoviště. Představuje také svobodu a dobrodružství, které při plavbě zažívají.

V té době tetování s plně zmanipulovanou lodí znamenalo, že námořník cestoval po mysu Horn v Chile.

námořník Jerryho tetování (1)

Hlavní milník na trase Clipper – tradiční plavební trase mezi Evropou a Dálným východem, Austrálií a Novým Zélandem – Cape Horn byl nechvalně známý extrémně nebezpečnými podmínkami plavby.

námořník Jerryho tetování

Kotevní tetování

Kotvy patří mezi staré školní návrhy tetování, které přežily transformace v tetování během desetiletí. V dnešní době jsou v tetování tak populární – ve všech stylech, od geometrických po akvarelové – jako byli v hejdey Sailor Jerry.

Kotva představuje ochranu, stabilitu a bezpečnost. Na aktivní lodi je to nejsilnější symbol bezpečí v životě námořníka.

námořník Jerryho tetování

Dnes mají kotvy v tetování stále stejný význam. Představují myšlenku bezpečí a také symbolizují uzemnění a vyváženost.

Tradiční tetování s kotvou často také obsahovalo jméno námořníkovy přítelkyně nebo manželky nebo slovo „máma“.

Svědčí to o tom, jak si osoba „uzemňuje“ námořníka. Mohlo by to být také připomínkou někoho, kdo na ně čeká zpět na souši.

námořník Jerryho tetování

Kromě toho symbol kotvy v námořnickém tetování odkazuje na dosažení hodnosti Boatswain nebo Chief. Může to také znamenat milník plavby přes Atlantik.

Polykat tetování

Skvělým příkladem malých tradičních tetování jsou vlaštovky – jako kotvy – stále velmi populární.

námořník Jerryho tetování

Tito malí ptáci jsou známí tím, že v rámci migrace cestují na dlouhé vzdálenosti a vždy se nakonec vracejí domů. Jako takové představují bezpečný návrat domů pro námořníka.

Polykání tetování ze staré školy je také známkou úspěchů pro námořníka. V době, kdy se tetování stalo poprvé populárním, dostali noví námořníci, kteří se chystali vyrazit na moře, návrh vlaštovky.

námořník Jerryho tetování

Později každá vlaštovka představovala 5 000 ujetých mil. V některých kruzích naznačovali, že námořník během svých cest překročil rovník.

Některá umístění pro tetování vlaštovky mají svůj zvláštní význam.

Dvojice vlaštovek vytetovaná na hrudi má nést duši námořníka do nebe, pokud se utopí. Mezitím vlaštovka na hřbetu ruky naznačuje dobrého pěstního bojovníka.

Jako všichni ptáci, vlaštovky mohou být také symboly svobody v tetování jakéhokoli stylu. Protože se páří na celý život, představují také jednu pravou lásku.

Tetování srdce

Život námořníka zahrnuje dlouhou dobu strávenou mimo domov. Tetování srdce je připomínkou blízkých.

námořník Jerryho tetování

Získání tetování srdce – často se jménem – je způsob, jak vzít milovaného na cestu.

námořník Jerryho tetování

Hvězdné tetování

Výrazná námořní hvězda je důležitým prvkem starého stylu tetování.

hvězdné tetování

Tento symbol představuje polární hvězdu, která se používá jako hlavní referenční bod pro námořní plavbu. Je to také odkaz na růži kompasu – čáry označující hlavní směry severu, jihu, východu a západu.

Proto je to doslova vůdčí hvězda. Tetování je pro námořníka kouzlem štěstí, které odráží naděje na bezpečný návrat domů a připomíná jim, co je důležité.

Pro některé námořníky představují námořní hvězdné tetování určité úspěchy a zkušenosti. Například plavba určitého počtu kilometrů může vyžadovat hvězdné tetování nebo přežít obzvláště nebezpečnou plavbu.

Dvě námořní hvězdy na hrudi jsou známkou dobrého bojovníka a jsou prostředkem, jak varovat ostatní, aby se s námořníkem nemazali. Je zajímavé, že to pravděpodobně pochází ze světelného signálu, který loď zobrazuje ostatním jako rozkaz ustoupit a dát přednost v jízdě – rozsvícení pravoboku a přístavu.

Podobně některé účty uvádějí, že červené a zelené námořní hvězdy na hrudi námořníka znamenají, že vyhrál barový boj v cizím přístavu.

Žraločí tetování

V tradičním tetování jsou žraloci symbolem toho, co námořník překonal a co je ochoten udělat.

Představují sílu charakteru a těla, stejně jako vlastnosti divokosti a nezastavitelnosti.

námořník Jerryho tetování

Žraločí tetování byla také ochranná kouzla. V případě, že by námořník spadl do vody, údajně by ho tetování žraloka ochránilo před požitím skutečného žraloka.

Orel tetování

Orli v tetování staré školy obvykle představují Ameriku.

Sailor Jerry ve svých návrzích často používal orly, často ve společnosti americké vlajky. Říká se, že pro něj orel představoval idealizovanou verzi Ameriky.

námořník Jerryho tetování

Orli obecně také symbolizují svobodu a odvahu. Protože létají ze země tak vysoko na obloze, představují spojení člověka s božstvím.

An orel zabil hada je také běžným motivem ve starém školním tetování. Není překvapením, že tento design obvykle představuje válku.

námořník Jerryho tetování

Může to být skutečný konflikt mezi dvěma národy nebo fyzickými entitami, nebo to může znamenat metaforický střet. Někdy to znamená vnitřní konflikt mezi dvěma stranami charakteru jedné osoby.

Orli obvykle představují pozitivní, obdivuhodné vlastnosti a hadi často dostanou hrubý konec dohody – mimo jiné symbolizují zradu a lež. Z tohoto důvodu může tento design představovat triumf dobra nad zlem.

Zajímavé je, že Mexický erb líčí orla hltajícího chřestýše. Byla inspirována legendou, podle které by Aztékové postavili nové město v místě, kde viděli orla, jak jedí hada.

Hadí tetování

Hadi, jak jsme právě viděli, jsou často negativním symbolem. Z velké části kvůli nezáviděníhodné roli, kterou had hraje v Bibli, jsou hadi spojováni se lží a zradou.

námořník Jerryho tetování

V různých kulturách však v průběhu staletí existovala spousta pozitivních asociací s hady.

Ve starém školním tetování hadi obvykle znamenají nebezpečí. Konkrétně nebezpečí, které může námořník představovat při přechodu. Slouží tedy jako ochranné symboly proti zlu a zradě.

Sailor Jerry ve svých hadích tetováních nejčastěji zobrazoval kobry, obvykle uprostřed stávky.

Faraonovi koně

Tento klasický design většinu lidí zcela mystifikuje, protože jeho význam není hned jasný.

Tradiční tetování tří koňských hlav – vždy uspořádané podle stejného vzoru – je ve skutečnosti odkazem na Bibli.

Konkrétně k Faraonovým koním, které vypadají, že Mojžíš zavírá Rudé moře. Bez ohledu na bouři a těkavé vody se koně pokoušejí pronásledovat.

Ačkoli je to technicky odkaz na Bibli, tento design tetování nemusí nutně odrážet silnou náboženskou víru.

Obecně se uznává, že design faraónových koní znamená sílu, odhodlání a sílu tváří v tvář nepříznivým okolnostem. Symbolizuje také touhu po svobodě a vítězství ducha.

Všimnete si, že koně jsou v těchto tetováních vždy zobrazeni stejným způsobem. Konkrétní kompozice návrhu pochází z malby 19. století od Johna Fredricka Herringa Sr.

tetování žaludku

tumblr_n0w1pxe1yB1qbwi2go1_1280

Tetování prasete a kuřete

Toto je zvláštní párování, které si zaslouží rozšířené vysvětlení.

Příběhy tvrdí, že při vrakech lodí, pokud na palubě byla zvířata – například hospodářská zvířata – byla největší pravděpodobnost, že přežijí.

Může se to zdát neintuitivní-koneckonců prasata většinu lidí neberou jako nejlepší plavce. (Stejně tak ne kuřata.)

námořník Jerryho tetování

Jde však o to, že zvířata, jako jsou prasata a kuřata, byla držena v dřevěných přepravních bednách. Pokud by byla loď zničena, tyto bedny by zůstaly na hladině – zachránily by tak zvířata, zatímco námořníci možná zahynuli.

Odtud pochází tento pár tetování. Tradičně by tetování prasete mělo být umístěno na levou nohu a kuře (nebo kohout) vpravo. Společně by chránili námořníka před utonutím, kdyby byla loď zničena.

Tradiční tetování na téma Havaj

Pokud jste si přečetli historii amerického starého tetování ze staré školy, přítomnost havajských témat vás pravděpodobně nepřekvapí.

Sailor Jerry se po opuštění námořnictva usadil na Havaji a strávil tam většinu svého života jako tatér. Havajské motivy byly součástí jeho podpisového stylu a zůstaly populární v širší tradici staré školy.

Pro námořníky a vojáky by havajské klasické tetování – často zobrazující dívku hula – mohlo jednoduše znamenat, že byly umístěny na Havaji.

Pin up girl tetování

Pin upy byly během druhé světové války neuvěřitelně populární a často se používaly v oficiální válečné propagandě. Jejich přítomnost v klasických tetováních je většinou jen odrazem doby.

tumblr_mpin1b2pQI1rc7f1ko1_1280

Pro námořníky by pin -up tetování mohlo být připomínkou konkrétní ženy doma, nebo by prostě mohlo být trvalou alternativou (nebo doplňkem!) K pin up plakátu.

Závěrečná slova

Old school tetování je víc, než se na první pohled zdá. Rozsáhlá škála významů a významu je jistě přitažlivá, stejně jako atmosféra dobrodružství, kterou představuje život námořníka – značený vintage tetováním -.

Naštěstí jste nyní dobře vybaveni, abyste se rozhodli pro vlastní tetování ze staré školy. Podívejte se do níže uvedené galerie na tradiční nápady tetování a nějakou vizuální inspiraci!

námořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetování

námořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetování (2)námořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetovánínámořník Jerryho tetování (3)

tumblr_mul7onDcL51r9ow28o1_500tumblr_nbuxnivGIz1sek7x9o2_400tumblr_ngnv54fuLU1sy77edo1_1280tumblr_nhm4l9e5AX1qzabkfo1_1280tumblr_ni8au7iP6Q1r7s2kso1_1280tumblr_ni8az6FTeq1r7s2kso1_1280tumblr_ni8otxzBWz1qdeo1ko1_1280tumblr_nj2qki9Jx21scmex7o1_1280tumblr_nj5opwNBy51r7s2kso1_1280 tumblr_ltinklGtft1qhri6lo1_1280 tumblr_mmjjv064Te1qcmz1jo1_1280 tumblr_mnkwruK5Kx1qcmz1jo1_1280 tumblr_mo17as641E1rmcd1ao1_1280  tumblr_mote4zF6291qbwi2go1_1280  tumblr_mpjdkwWkzX1qbwi2go1_1280 tumblr_mpje4lEO1P1qcmz1jo1_1280 tumblr_mq4bdjEV9K1qcmz1jo1_1280 tumblr_mzvebmqoez1qe7wgwo1_1280 tumblr_n0w1ecTODj1qbwi2go1_1280  tumblr_n1yl7cPvjG1qcmz1jo1_1280 tumblr_n2yibs6ZH71qcmz1jo1_1280 tumblr_n5z4znNpXB1qbwi2go1_1280 tumblr_n06wwnEr4S1s5tiuoo1_1280  tumblr_n30s7zRQ1n1qbwi2go1_1280  tumblr_njxtzj1IXy1qhjrkjo1_1280  tumblr_nk6go0nLyD1s7zsjoo1_1280 tumblr_nk6go2Pf1y1s7zsjoo1_1280 tumblr_nk6q8am2B01tjhf0go1_1280 tumblr_nk6r8rffDp1rn3yyfo1_1280  tumblr_nk753cCvkw1u43vwbo1_1280  tumblr_nkc133ABkE1rmt2dho1_1280 tumblr_nkfawvBvU21r7s2kso1_1280 tumblr_nkfujnB6fm1s7zsjoo1_1280 tumblr_nkfv9fg1qZ1s7zsjoo1_1280  tumblr_nki4u8Hf8n1s7zsjoo1_1280  tumblr_nkop2qqE4b1qasqa8o1_1280 tumblr_nhciw49u8S1rhc8xfo1_1280