Tavan arası ev tasarımı

Tavan kirişlerinin, eğimli tonozların ve tavandan tabana pencerelerin bolluğu, çatı odalarına görsel alan kazandırıyor. Küçük kır evlerinde tavan arası alanları ek depolama alanı olarak kullanılır: giyinme odaları, depo odaları, mevsimlik spor malzemeleri için tesisler.

çatı katı tarzı

Tavan arasında bir odanın tasarımı, sahiplerinin zevklerine, toplam alana ve malzemelere bağlıdır. evde, kullanılabilir bütçe.

Tavan arasına çamaşır makineleri, kurutucular, büyük buhar jeneratörleri montajı, zemin katta yerden tasarruf sağlar, daha büyük ve işlevsel ekipman seçmenize olanak tanır.

Geniş evlerin sahipleri çatı katında bir kütüphane düzenler., çocuk odaları, bilardo salonları, ikinci oturma odaları. Bu tür tesisler, birkaç kattaki ortak odaları tek bir alanda birleştiren “ikinci ışık” mimari çözümü ile birleştirilmiştir..

Tavan arası odanın tasarımı, sahiplerinin zevklerine bağlıdır.

Tavan arası odanın tasarımı, sahiplerinin zevklerine bağlıdır.

Tavan arasının tasarımı, binanın yapısal unsurlarına vurgu yapar:

 • kirişler;
 • pencere açıklıkları;
 • levhalar.

Örneğin, kombinasyon merdivenler, klasik badanalı ve nötr duvar kağıdına sahip koyu renkli ahşap kirişler ve parke zemin, stillerde “havadar” bir iç mekan yaratır ülke, çatı katı, kaynak. Art deco, Hint, retro’nun parlak stilleri, zıt renklerde duvar dekorasyonu önerir. Aynı zamanda, örtüşmeler maskelenir veya nötr bir renk şemasında dekore edilir..

Tavan arası dekorasyon

Bir kır evinin son katının bitirilmesi, çatının malzemesi ve şeklinden, bacanın konumundan, bir Fransız’ın varlığından oluşur. balkon veya geniş teraslar, pencere açıklıklarının bitirilmesi. Geleneksel olarak, Rus mimari çözümleri için çatı katı tüm yapının stilini tamamlar, malzemeler bitişin geri kalanıyla “eşleşecek” şekilde seçilir..

Tavan kirişleri genellikle bu odada kullanılır.

Tavan kirişleri bu odada sıklıkla kullanılmaktadır.

 • Çatı. Metal kiremitler, yumuşak arduvaz veya çatı kaplama keçesi ile bitirme, binanın görünümünü içeride yaratır. klasik doğal veya yapay kaplama ile birleştirilmiş stil taş, ön paneller. Konstrüktivist ve minimalist ev sahipleri daireyi tercih ediyor çatılar, metal kiremitlerle kaplı.
 • Baca, evin görüntüsünü tamamlayarak, sahiplerinin çalışan bir bina kurmasına izin verir. şömine veya yemek pişirmek için bir fırın. Genellikle borular çatı eğimlerinden birinin arkasında maskelenir, ev sahipleri tarzında dağ evi çatının ortasına yerleştirin.
 • Pencere açıklıkları. Pencerelerin şekli ve boyutu, iklim bölgesine, mimari tasarıma ve çatı katının işlevlerine bağlıdır. Örneğin, küçük çatı katı depolama odaları, yuvarlak çatı pencereleri ile donatılmıştır. ferah sahipleri banyolar ve çatı katındaki çocuk odaları, yüksek dikdörtgen veya Venedik pencerelerini tercih eder. Çatı katı, ev sahiplerinin ve misafirlerinin rekreasyon ve ortak zaman geçirmesi için kullanılıyorsa, panoramik cam kullanılır..
 • Balkonlar ve teraslar. Yukarıda bulunan küçük mansartlardaki pencereler garajlar ve ev blokları, ızgaralarla dekore edilmiştir, küçük bir çıkıntı, tencere ve paletlerdeki bitkiler için bir “Fransız balkonu” tasarlamanıza olanak tanır. Geniş çatı katları teraslar, balkonlar ve camlı balkonlar ile donatılmıştır..

Çok işlevli tesisler

Çok işlevli tesisler

İçeride: odanın üst yarısı

Tavan arasının yeri, binanın düzenine, işlevlerine ve toplam alana bağlıdır. Örneğin, yan depolama çatı katı, oturma odaları, mutfaklar ve kazanların üzerinde bulunur. Böyle bir çatı katı, küçük pencereler, tam teşekküllü kapılar, yalıtımlı duvarlar olduğunu varsayar.. İç mekanın tarzı tasarımdan oluşur:

Güzel çocuk odası

Güzel çocuk odası

Pencere açıklıkları. Tavan aralarının çoğu, çatı katları ile dekore edilmiştir – duvarın yüksekliğinde, düzgün bir şekilde sıvanmış, Roma ile tamamlanan eğimli açıklıklar perdeler. Gable tavanlar, perde çubuklarının ve perdelerin kurulumunu hariç tutar, bu nedenle pencere ana ışık kaynağı olarak hizmet eder. Yüksek eğimli asimetrik çatılar, pencerelerin eğimsiz olarak kurulmasını sağlar. Bu durumda, kornişlerin, perdelerin, cumbalı pencerelerin pencereli dekorasyonuna izin verilir..

Tavan dekorasyonu. Yapı malzemelerine bağlı olarak çatı kirişleri ahşap, beton, metal olabilir. Doğal ahşaptan yapılmış estetik unsurlar, iç mekanın vurgusunu oluşturur, bu tür zeminler zıt tonlarda lekeler ve verniklerle boyanır, iç mekanın geri kalanı bunların etrafında oluşturulur. Monolitik teknolojiyi kullanarak beton ve kül bloklarından inşa edilen evlerin sahipleri, zemin elemanlarının maskelenmesini üstlenirler..

Klasik çatı katı – dekoratif ahşap kirişlere sahip beşik çatının altında bir oda, pencere açıklıkları tavana birleştirilir ve dokulu ile bitirilir Alçı. Tavan arası dekorunun gölgesi ve stili bu unsurların etrafında inşa edilmiştir..

Aydınlık ve rahat yatak odası

Aydınlık ve rahat yatak odası

İç kısım: alt yarı

Tavan arasındaki duvarlar ve zemin, odanın aydınlatma seviyesine, seçilen iç stile ve pencere açıklıklarını bitirme yöntemine bağlı olarak bitirilir. Örneğin, geniş ahşap çerçevelerdeki yuvarlak Venedik pencereleri, açık renkli sıva, parke ve laminat daha koyu renkler.

Duvar dekorasyonu. Tavan arası odaları yüksek düzeyde doğal aydınlatmaya sahiptir, bu nedenle duvarları süslemek için kontrast tonlarda dokulu duvar kağıtları, MDF ve doğal ahşap paneller kullanılır. Şam duvar kağıdı, freskler, taklit tuğla işi, alçı pervazlar ve oymalı ahşap elemanlar geniş bir odayı dekore etmek için uygundur. Pürüzsüz sıvalı duvarlar, çamaşırhaneler, banyolar, depo odaları için minimalist bir iç mekan yaratır., giyinme odaları.

Zemin bitirme. Doğal malzemelerin yardımıyla ses yalıtımını artırabilir ve odayı yalıtabilirsiniz: parke, laminat, mühendislik tahtası. Açık tonlarda böyle bir bitiş, odayı görsel olarak genişletir. Mantar zeminler, muşamba, seramik karoların kullanımı kaplamanın gücünü arttırır, yardımcı odalar için kullanılır.

Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri

Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri

Birkaç odanın tek bir mekanda birleştirilmesiyle “ikinci ışık” teknolojisi kullanılarak inşa edilen çok katlı kır evleri, tüm odalar için tek bir dekorasyon tarzı gerektirir. Örneğin, bir mutfak-oturma odası İskandinav Zemin katta ve çatı katında yer alan stil, “boyanabilir” düz duvar kağıdı ve hafif parke ile dekore edilmiştir. Çatı katının mobilyaları ve işlevselliği, kat sayısına ve çatı katı odasının toplam alanına bağlıdır..

Tavan arası tek katlı evler

Küçük banliyö konutlarının sahipleri, tüm binaları işlevsel olarak kullanmaya çalışıyorlar, bu nedenle çatı katını depolama, misafir konaklama, ek banyolar düzenleme için donatıyorlar.. Bu tür tavan aralarının içi özlüdür, duvarlar ve zeminler yoğun kullanım için tasarlanmıştır.. Örneğin, tavan arası alanı ev çamaşırları, yaratıcı atölye çalışmaları, gıda malzemelerinin depolanması için kullanılabilir. Bu durumda, zeminler muşamba veya fayanslarla kaplanır ve duvarlar panellerle kaplanır..

Küçük banliyö konutları için

Küçük banliyö konutları için

Tavan arası oda tüm yıl boyunca kullanılabilir, ancak bir ısıtma sistemi kurmaya özen gösterilmelidir. Sert iklim bölgelerindeki banliyö konut sahipleri, zemini ısıtmadan bırakmayı tercih ediyor.

Mütevazı evlerin sahipleri mevsimlik yaşam için çatı katlarını kullanır ve ısıtma sistemi kurulmaz. Donmaya karşı dayanıklı kaplama malzemeleri (fayans, panel, sıva) uygulayın.

Hizmet binaları

Tavan arasındaki çamaşırhaneler, tütsühaneler, kiler, marangozluk atölyeleri küçük pencerelerle ayırt edilir, bol miktarda yerleşik dolaplar ve depolama tabloları. Böyle bir odanın dekorasyonu, ek prizlerin kurulumunu, küçük bir işyerinin düzenlenmesini içerir..

Çatı katı odası tüm yıl boyunca kullanılabilir

Çatı katı odası tüm yıl boyunca kullanılabilir

Hizmet odaları için mobilya tasarımı çoğunlukla yerleşiktir, tavan yüksekliğinde dolaplar ve raflar kullanılır, açık alanlara aletli sepetler ve kaplar yerleştirilir. Bu tür çatı katları ayrı bir şekilde yapılır. kapının yanında, giriş bir kat merdivenin arkasında maskelenmiştir.

Mevsimlik ürünler için giyinme odası ve depolama alanı

Minyatür çatı katları ve küçük çatı eğimli odalar, giysiler, spor malzemeleri ve Noel ağacı süsleri için yerleşik depolama sistemleri oluşturmak için kullanılır. Tesisin dekorasyonu, LED’in kurulumunu içerir. lambalar, modüler çekmeceler ve dönüştürme rafları.

Tavan arası soyunma odaları ikinci katın ortasına yerleştirilmiştir, bazen mal sahipleri bir çocuk odası veya yatak odası misafirler için. Böyle bir odanın içi nötr yapılır, doğru şeyleri bulma kolaylığı, kompaktlık ve dayanıklılık önemlidir..

Modern tarz

Modern tarz

Girişin iki yanında çekmeceli ve çekmeceli modüler depolama sistemleri yer almaktadır. Orta duvar, gömme gardırobun önüne yerleştirilmiş büyük bir ayna tarafından işgal edilmiştir. Bu çözüm, birkaç nesildir bir kır evinde kalıcı olarak ikamet eden büyük aileler için uygundur..

Banyo veya sauna

Daimi ikamet için yalıtımlı evler geniş banyolara, saunalara, hidromasaj tesisatlarına sahiptir.. En üst kattaki oda, misafir banyosu için uygundur ve küçük bir dinlenme alanı yaratır..

Oda seramik ile tamamlandı fayans, neme dayanıklı paneller veya toksik olmayan verniklerle işlenmiş ahşap. Pencerelere, doğrudan güneş ışığından koruma işlevine sahip malzemelerden yapılmış çift camlı pencereler, kornişler ve karartma perdeleri monte edilmiştir..

Misafir banyosu için uygun

Misafir banyosu için uygun

Zeminler, sıcaklık değişimlerine dayanıklı, mühendislik ürünü kalaslar, laminat veya muşamba ile kaplanmıştır.. Çatı katı saunaya verilirse, zemin kaplaması refrakter tuğla, seramik karo, epoksi muşambadan yapılabilir..

İç tasarım stilinin seçimi, seçilen malzemelere bağlıdır. Örneğin, yumuşak ahşap (huş, kızılağaç) bal rengine sahiptir ve çiçek süslemelerine ek olarak retro, Provence stillerinde bir iç mekan yaratır. Daha hafif malzemeler ve daha yoğun ahşap (meşe, akçaağaç, akasya) İngiliz tarzı bir oda yaratır, nokta ışık kaynakları kurulmalıdır.

Bu banyo herkese hitap edecek

Bu banyo herkese hitap edecek

Misafir veya Ebeveyn Yatak Odası

Tavan arasına günlük dinlenme için bir alan yerleştirmek, zemin katta yerden tasarruf etmenizi sağlar.. Bu çözüm, birleşik mutfak-oturma odası olan minyatür ev sahipleri tarafından kullanılır:

Uyuyan yer. Yatak geleneksel olarak pencerenin karşısına, odanın ortasına yerleştirilmiştir. Sakinlerin her biri yerlerine rahatça ulaşmalıdır. Her iki tarafa komodin veya şifonyer yerleştirilir, başucu lambaları başucun üzerine sabitlenir.

Depolama alanı. Tavan arasındaki yüksek tavanlar, gardıroplar inşa etmenize, giysi depolamak için raylar takmanıza, duvarlar boyunca çekmeceli sandıklar düzenlemenize izin verir..

Aksesuarlar. Yatak odasında dekorun az ve eşit bir şekilde kullanılması tavsiye edilir. Örneğin, açık renklerde tablolar ve perdeler, birkaç figürin odanın tarzını aşırı yüklemeden tamamlayacaktır..

Kütüphane için kullanılabilir

Kütüphane için kullanılabilir

İç mekan açık renklerle dekore edilmiştir, aydınlatmayı nokta gibi yapmaya çalışırlar, bölmeye çalışırlar. bölgeler. Örneğin, birkaç gece lambası, LED lamba ve zemin lambası, aydınlatma seviyesini mevsime, güne ve sahiplerinin zevklerine göre ayarlamanıza olanak tanır..

Çocuk odası

Tavan arasındaki kreş, bir ısıtma sisteminin kurulmasını gerektirir. Odanın daha iyi aydınlatılması için büyük pencereler seçin. Çocuklar için iç mekan stili açık renklerde seçilmiş, malzemeler doğal, kire dayanıklı olarak kullanılmıştır. Örneğin, alçı sıva ile duvar dekorasyonu düzenli onarımlar için uygundur, bebekler için hipoalerjeniktir.. Odanın tefrişi çalışma alanı, oturma alanı ve depolama alanlarından oluşmaktadır..

Bir ısıtma sisteminin kurulumunu gerektirir

Bir ısıtma sisteminin kurulumunu gerektirir

 • Çalışma bölgesi. Bebeğin yaşına bağlı olarak, alan bir oyun parkı veya yazı ile sınırlı olabilir. tablo bir bilgisayar ile. Bu alanın pencerenin yanına yerleştirilmesi tavsiye edilir, ışık sol taraftan düşmelidir. Bir okul çocuğu kreşte yaşıyorsa, çocuğun hızlı büyümesine uyum sağlayacak modüler bir dönüştürme masasının kurulması tavsiye edilir..
 • Dinlenmek için bir yer. Tavan arasının boyutuna bağlı olarak, yatak katlanabilir olabilir. Divan, sandalye veya tam yatak. Boyutlar büyüme için seçilir, böylece bebek büyüdükçe odada rahat hisseder. Bu tür mobilyalar odanın girişinin karşısına yerleştirilir, etrafına ek aydınlatma kurulur..
 • Depolama alanı. Yerleşik dolapların, rafların ve sepetlerin bolluğu bebeği eşyaların düzenli bir şekilde saklanmasına, dinlenme, oyunlar ve misafir kabulü için boş alan yaratmaya alıştıracaktır. Odaya kurulan modüler sistemler, büyümekte olan bir yürümeye başlayan çocuğun oyuncaklarının, kıyafetlerinin, kitaplarının ve ekipmanlarının kompakt bir şekilde yerleştirilmesine izin verir..

Çocuklar için iç mekan stili açık renklerde seçilmiştir.

Çocuklar için iç mekan stili açık renklerde seçilmiştir.

Çok katlı binaların sahipleri, çatı katındaki odada birkaç oda düzenleyebilir.:

 • kütüphane;
 • Bilardo salonu;
 • kabine.

Tavan arası çok katlı evler

Bu tür evlerin yerleşimi daha az kompakttır, bir ailenin birkaç neslinin ikametgahı, sık sık misafir kabulü, birkaç fonksiyonel odanın yeri için tasarlanmıştır. Böyle bir evde çatı katı, birkaç tam teşekküllü oda olarak kullanılır..

Tavan arası iç mekanın özelliği, koyu renkli mobilyalar, doğal ahşap panellerle duvar dekorasyonu, bol miktarda metal aksesuar kullanımına izin veren doğal ışığın bolluğudur..

İç mekan, Art Deco, klasik Fransız, İngiliz ve kolonyal tarzların zıt tarzlarında tamamlandı. Çatı eğimleri yüksek tavanlar oluşturuyorsa, imparatorluk tarzı, saray içi, eklektizm uygun görünüyor. Mobilya ve aydınlatma düzenleme kuralları odanın amacına bağlıdır..

İç mekanın özelliği, bol miktarda doğal ışıktır.

İç mekanın özelliği, bol miktarda doğal ışık

Oturma odası (evdeki tek veya ikinci)

Banliyö binalarının birinci katı geleneksel olarak hizmet odaları ve konukları almaya yönelik bir mutfak-oturma odası tarafından işgal edilir. İkinci kat birkaç yatak odası ve banyodan oluşuyor, bu nedenle çatı katı, aile üyelerinin dinlenmesi için ek bir oda olarak kullanılıyor..

Kompakt bir yerleşim düzenine sahip çok katlı evlerin sahipleri, tavan aralığının tüm genişliği boyunca bir dinlenme odası veya oturma odası yaratır. Bu, zemin katta yerden tasarruf sağlar, tesisler ortak kullanım alanlarından izole edilir.. Odanın içi, ana mobilya parçalarının etrafına inşa edilmiştir..

Tuvalet

Tuvalet

 • Dinlenme yerleri. Kanepeler, koltuklar, kanepeler ve pufların oturma odasının ortasına yerleştirilmesi, etrafına ek aydınlatma elemanlarının (yer lambaları) yerleştirilmesi tavsiye edilir., avizeler, aplik). Açık renkli suni veya doğal deriden yapılan döşeme, mobilyaların ömrünü uzatır ve çoğu stille kombinlenebilir. Parlak kontrast tonların seçimi, hafif, tek renkli bir aralıkta duvar dekorasyonu gerektirir..
 • Depolama alanı. Salonda bulunan masa ve şifonyerler, misafirlerin rahatça kullanabilmeleri için kanepelerin yanında yer almaktadır. Alanı görsel olarak genişletmek için duvarlar boyunca büfeler, dolaplar ve vitrinler yerleştirilmiştir..
 • Dekor. İç mekanın tarzına bağlı olarak, tavan arasındaki oturma odasının merkezi orijinal bir avize, bir şömine (mevcut veya kurulum), bir sehpa olabilir., bar tezgahı.

Niş, ilginç bir kitap okumak için idealdir.

Niş, ilginç bir kitap okumak için idealdir.

Üç ve dört kattaki banliyö binalarının sakinleri genellikle çatı katında daha dar amaçlı odalar düzenler..

Sizin için ilginç olacak:

Tavan arası güzel tek katlı ev (100+ Fotoğraf Projesi). Neden aynı anda hem Şık hem de Ucuz??

Teraslı güzel tek katlı ev tasarımları (175+ Fotoğraf). Siteye yerleştirme özellikleri

Garajlı iki katlı ev – Düzenin özellikleri (180+ Fotoğraf)

Bilardo salonu

Klasik, İngiliz veya retro tarzlarda bir kır evi için uygun, yeşil kumaşla kaplı büyük bir masaya sahip bir salon. Bu tür çatı katları meşe panellerle kaplanmıştır, pencereler karartma perdeleriyle dekore edilmiştir, aydınlatma kumaş gölgeli küçük lambalarla sınırlıdır. Duvarların ve tavanın üst kısmı, yoğun doğal veya yapay kumaşlardan yapılmış dokulu sıva, sıva, duvar kağıdı ile tamamlanmaktadır..

 • Bir bilardo masasının boyutu odanın alanına göre belirlenir, çoğu zaman mobilya parçası merkeze yerleştirilir ve bölgelerin geri kalanı duvarlar boyuncadır. Masanın üzerine bir avize monte edilmiştir..
 • Bilardo salonundaki rekreasyon alanı bir sıra koltuk, masa içerir, bazen oda bir şömine veya bar tezgahı ile dekore edilmiştir. Döşemeli mobilyalar pencerelerin yanına, odanın köşelerine yerleştirilir..
 • Bilardo salonu imar, perdeler, kitaplıklar, uzun askılardaki lambalar, grup halinde mobilya yerleşimi kullanılarak gerçekleştirilir. Örneğin, bir sehpanın etrafına birkaç kanepe yerleştirilmiştir..

Bilardo masasının boyutu odanın alanına göre belirlenir.

Bilardo masasının boyutu odanın alanına göre belirlenir.

Mobilya, doğal ahşaptan, aksesuarlardan – sıcak metal tonlarından (bronz, pirinç) seçilir. Bilardo salonunun geleneksel fikri, masif dekor, dokulu malzemeler ve doğal ahşap ile tamamlanan İngiliz tarzı bir odadır. Ortak bir seçenek, bir bilardo odasını bir video oyun odasıyla birleştirirken, büyük bir televizyon.

Kütüphane

Eğitim ile birleştirilmiş bir dinlenme odası için daha çok yönlü bir seçenek, çatı katındaki bir kütüphanedir. Yüksek tonozlu tavanlar ve eğimli pencereler, tabandan tavana raflarla geleneksel, kasvetli bir alan sağlar.. İskandinav kütüphanesinin daha modern bir versiyonu, beyaz sıva, hafif ahşap mobilyalar, zıt tonlarda tekstil ürünleri içerir..

Kitap severler için

Kitap severler için

 • kitaplık. Kütüphanenin merkezi elemanının duvarlar boyunca yerleştirilmesi tavsiye edilir, rafların genişliği arka arkaya iki cildi barındırmaya izin vermelidir. Camlı versiyon temizliği kolaylaştırır ve daha saygın görünür. Odanın ortası, dergi ve gazetelerin yerleştirildiği alçak masalar ve komodinler kurmak için uygundur..
 • Okumak için yer. Pencerenin karşısına bir masa ve bir okuma koltuğu yerleştirilmiştir, büyük evlerde bu tür birkaç bölge kurulur. Oda içerisinde kolaylıkla hareket ettirilebilen hafif modüler yapıların kullanılması tavsiye edilir..
 • Dinlenme bölgesi. Kütüphanenin boş alanı, döşemeli mobilyalar, zemin lambaları, hacimli avizeler ve lambaların montajı için kullanılır. Masif vazolar, figürinler, şamdanlar, kapalı çeşmeler retro, Empire, Amerikan klasikleriyle dekore edilmiş odalarda uygun görünüyor..

Kütüphanenin modern versiyonu

Kütüphanenin modern versiyonu

Ev sahipleri, aile üyelerinden birinin mesleki ihtiyaçları için bir kütüphane donatıyor, bir ofise veya ortak bir oturma odasına dönüştürüyor..

Kabine

Ücretsiz bir program, uzaktan çalışma, düzensiz rejim ile bir kır evinin topraklarında bir işyeri gereklidir. Ofisin çatı katındaki konumu, emekli olmanıza, günün büyük bir bölümünde doğal ışık altında çalışmanıza ve büyük ekipmanları iş yerinin yakınında rahatça saklamanıza olanak tanır.. Tesislerin mobilyaları temel ilkelere dayanmaktadır:

1Kolaylık. Mobilya seçimi, ekipman, aydınlatma miktarı, sahibinin çalışmasının özelliklerini yansıtır. Örneğin, mimarlar ve terziler geniş ve geniş masalara ihtiyaç duyar. tezgahı çizimleri, kumaşları, malzemeleri yerleştirmek için. Gravürcüler bol miktarda yerel aydınlatma ile çalışır. Bir kır evinin topraklarında işyeri

Bir kır evinin topraklarında işyeri

2Hareketlilik. Ofisteki eşyaların taşınması kolay olmalıdır. Örneğin tekerlekli masalar, hafif raflar, açılır kapanır şifonyerler ve çekmeceli dolaplar, ekipman ve malzemelerin saklanmasını kolaylaştırır. 3tarafsızlık. Ofisteki mobilyalar iş görevlerinden uzaklaşmamalıdır, bu nedenle orta derecede parlak dekor, zıt duvar kağıtları ve koyu renkler kullanılması önerilir. Perde ışık malzemesini seçmek, ışığı serbestçe iletmek daha iyidir..

Günün çoğunu ofiste geçirirler, bu nedenle mobilyalar uzun süreli kullanım için rahat olmalı, kaplama malzemeleri toksik madde yaymayan doğal seçilmelidir..

Jimnastik

Birkaç pencereli minyatür tavan araları, bir spor salonu oluşturmak için uygundur.. İç mekan, sınıfların odağına bağlıdır:

Spor salonu yapımına uygun

Spor salonu yapımına uygun

 • kuvvet antrenman odası. Böyle bir oda ek bir havalandırma sistemi ile donatılmıştır, parlak aydınlatma kurulur, duvarlar posterlerle süslenir, dokulu duvar kağıdı ile bitirilir, TV’ler ve bir stereo sistemle desteklenir..
 • Dinlenme alanı. İç mekanda yeşil, mavi tonlarının kullanılması, doğal renklere ve doğal malzemelere odaklanması önerilir. Yoga, Pilates veya meditasyon salonu, büyük pencereler, nötr tonlarda perdeler ile tamamlanmaktadır..
 • kardiyozon. Bu tür çatı katlarının iç kısmında bir oturma alanı bulunur, bazen buz ve taze meyve için bir buzdolabı kurulur. Kardiyovasküler ekipman üzerinde egzersiz uzun sürüyor, rahat bir ortama ihtiyacınız var.

Tavan arasındaki spor salonu, ekipmanın depolanmasını, günün farklı saatlerinde sınıfları içerir.. Rahat bir sıcaklık sağlamak gereklidir, odaya iklim kontrolü ve ek ses yalıtımı sağlanması önerilir..

İç mekan, sınıfın odağına bağlıdır.

İç mekan, sınıfın odağına bağlıdır.

Tavan arası odaların avantajları

Çok katlı binaların ve çatı katı olan tek katlı binaların çoğu, binayı tam teşekküllü bir oda olarak kullanma eğilimindedir. Tavan aralığının içi, tüm evin iç kısmına bağlıdır.. Çoğu zaman, dekorasyon doğal malzemeler kullanılarak nötr renklerde yapılır:

 • Zemin katta yerden tasarruf. Amacı ne olursa olsun, çatı altındaki oda evin özel bir alanında bulunur, nispeten geniş bir görüntüye sahiptir ve mevsimlik eşyalar yerleştirmenize ve misafirleri donatmanıza olanak tanır. Zemin kat alanları rekreasyon alanları, ilave yatak odaları, daha masif ve konforlu mobilyaların yerleştirilmesi için serbest bırakıldı. Örneğin, depolama alanını çatı katına taşımak, bir garaj için zemin katta yer açar..
 • Odanın izolasyonu. Seçilen düzene bağlı olarak, çatı katına giriş, konukların dikkatini çekmeden göze çarpmayan bir şekilde yerleştirilebilir. Tavan arası çalışma alanı olarak kullanılıyorsa, konumu iş görevlerine odaklanmanıza izin verir. Bazen çatı katı, ortak evde tamamen ayrı bir alan yaratarak, harici bir merdivenle ayrı bir girişle sağlanır..

Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri

Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri

 • Bol doğal ışık. Duvarların geri kalanına açılı olarak yerleştirilmiş büyük pencereler, ek lambalar ve avizeler olmadan yapmayı ve iç mekanı koyu tonlarda dekore etmeyi mümkün kılar. Örneğin, çatı katlarındaki bilardo salonları ve kütüphaneler, doğal ahşaptan yapılmış koyu renkli panellerle süslenerek onlara zengin bir renk verir..

Bir dizi avantaja rağmen, çatı katı her kır evi için uygun değildir, ek maliyetler gerektirir..

Dezavantajları

Mevsimlik evlerin sahipleri ve geniş binaların sakinleri, çatı altındaki binaları düzenli olarak kullanmazlar, bazıları onları ısıtılmamış bir depoya dönüştürmeyi tercih eder..

 • Nispeten yüksek ısıtma maliyetleri. Evin malzemelerine, çatı katının alanına ve iklim bölgesine bağlı olarak, ısıtmanın maliyeti çok önemli olabilir. Örneğin, Rusya’nın merkezinde panoramik pencereli bir oda ek ısıtıcılara ihtiyaç duyar. Tavan arası yatak odası veya çocuk odası olarak kullanılıyorsa, masraflar düzenli olacaktır..
 • Ismarlama mobilya kurma ve monte etme ihtiyacı. Çoğu ev, dik bir çatı eğimi ile tasarlanmıştır, bu nedenle dolaplar ve raflar sıra dışı konfigürasyonlara sahiptir. En üst katta mobilyaların teslimi ve montajı ek maliyet gerektirir, prefabrik mobilya seçmek daha iyidir.

Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri

Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri

Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri

Tavan arası ev tasarımı (170+ Fotoğraf) - Odanın içini bitirme seçenekleri

 • Isıya dayanıklı ve çevre dostu kaplama malzemelerinin kurulum maliyeti. Evin çatısı düzenli sıcaklık dalgalanmaları yaşar, bu nedenle çatı katının bitirilmesi tamamen çevre dostu olmalıdır. Doğal malzemeler nispeten pahalıdır ve dikkatli seçim ve bakım gerektirir..

Tavan arasının içi odanın amacına bağlıdır, çoğunlukla hafif sıva kullanılır, ahşap kirişler için renksiz leke. Ev bloklardan yapılmışsa, çatı eğimleri ahşap ve alçıpan panellerle maskelenir. Doğal ışığın bolluğu, koyu gölgelerin, büyük dekorun ve minimum ek aydınlatmanın kullanılmasına izin verir..