kendin yap alçıpan kemerler

Antik çağın mimarları genellikle kemerler kullandılar. Babil’deki tanrıça İştar’ın kapısının görkemli portalı, kemerli geçitler, Roma ve Yunanistan’ın takviye kemerleri günümüze ulaşmıştır. Bu şekil, havai yapıları desteklemek için idealdir. Geçmişten farklı olarak, alçıpan kemerler dekoratif bir işlev görür. İç mekanınızı ne kadar çabuk değiştirebilir ve dekore edebilirsiniz? Daha fazla ayrıntı makalenin devamında.

İç kemerlerin özellikleri ve çeşitliliği

nasıl kullanıldığıyla ilgileniyoruz alçıpan yapılar odaların görünümünü, boyutlarını hızla değiştirebilir, odaya “hava verin”, gereksiz kapıları ve duvarları kaldırabilirsiniz. Yapılar hangi işlevleri yerine getirir:

  • büyük odaların imar edilmesi için;
  • kapıyı süslemek;
  • iki odayı birleştirmek için;
  • tavanları görsel olarak yükseltin ve iç mekana “yumuşaklık” ekleyin;
  • sağır seçenekler dekoratif unsurların arka planıdır.

Havayı odaya “bırakın”

Bir kapı mobilyaların uygun şekilde düzenlenmesini engelliyorsa veya uygun hareketi engelliyorsa, kemerli bir geçit oda için bir seçenek haline gelir..

Farklı yönler için ana kemer formları:

Şekil Stili
portal Düz şekil katı bir zarafet verir. Kapının çerçevesini dekoratif unsurlarla yapmak yeterlidir ve odayı değiştirme görevi tamamlanmıştır..
Roma Tarihsel olarak, klasik versiyon yüksek bir tavan yüksekliği gerektirir. Yarım daire şekli temel unsurlarla tamamlanır: sütunlar, başlıklı yarım sütunlar, çubuklar.
Tay Asimetrik bir şekilde farklılık gösterir. Bir taraf düz kalır, ikincisi herhangi bir plastik şekle sahiptir: çeşitli raflara ve küçük açıklıklara sahip yarım daire biçimli, eliptik.
İngilizce (İngiliz) Kısa, kesik bir kemer kemeri, bu iç mekanın bilgiçliğini vurgular. Art Nouveau tarzına karşılık gelir. Köşeler klasik volütlerle dekore edilmiştir..
Elips Yarım dairenin farklı şekilleri, bir oval odayı değiştirir. Küçük yükseklikteki odalarda kullanılır. Bu şekil tavanı görsel olarak yükseltir..
Rusça (Slav) Dikdörtgen şeklin üst kısmında küçük yuvarlak köşeler vardır. Portal, boyama veya oyma ile geniş platbandlarla dekore edilmiştir..
Kıç yatırması Bir kapıyı (çift kanatlı yapabilirsiniz) ve kemerli bir açıklığı bağlamanın en iyi yolu. Ana kısım, iç mekanın tarzına uyması gereken oluklu cam veya vitray desenle dekore edilmiştir..
yamuk Kemerin hızlı bir versiyonu. Dekoratif elemanlar, geçidin veya girişin üst köşelerini kaplar..

Asimetrik şekilli Tay

Asimetrik şekilli Tay

Dekorasyon malzemeleri ve renkleri

Öğe evrenseldir: farklı dekoratif malzemeler kullanabilirsiniz. Tesisin genel dekorasyonuna bağlı olarak kullanılır: renkli boyama, dokulu sıva, duvar kağıdı, ahşap, bitmiş dekoratif paneller (MDF), alçı kalıplama (alçıtaşı, poliüretan), doğal ve yapay taş.

Evinizdeki ahşap kemer

Evinizdeki ahşap kemer

Atanan işlevlere bağlı olarak, kemer duvarların renginde dekore edilmiştir veya bir renk “iç mekan noktası” haline gelir. İkonik bir vurgu için daha koyu bir gölge veya daha parlak bir renk olabilir..

Oturma odasındaki kemerde vurgu

Oturma odasındaki kemerde vurgu

Yukarıda listelenen seçenekler, alçıpanın üzerine iyi yapıştırılmış ve uygulanmıştır. Tüm yapının doğru montajı, bu işlerin gerçekleştirilme kolaylığını garanti eder. Dekoratif malzemelerin ideal şekilde dekore edilmesi için alçıpan astarlanır, yapı karışımları ile macunlanır.

Taş benzeri malzeme ile tamamlanan kemer

Taş benzeri malzeme ile süslenmiş kemer

Farklı odaları birbirine bağlamak

Açık alan modası popülerlik kazanıyor. Apartman ve ev sahipleri acımasızca duvarları yıkıyor. Bundan sonra soru, odanın işlevsel bölgelere nasıl bölüneceğidir.?

oturma odası + koridor

Oturma odası ile koridor arasındaki geçişi bir kemerle dekore etmek, odaya hafif bir zarafet veya klasik bir temellik kazandırır. Tesisler görünüşlerini kökten değiştiriyor. Görüntü için pahalı ahşap, doğal taş kullanmak gerekli değildir..

Oturma odası ve koridor arasında mükemmel çözüm

Oturma odası ve koridor arasında mükemmel çözüm

Şu anda inşaat şirketleri üretim yapıyor. duvar kağıdı, gerçek malzemeleri taklit eden yapay taş. Basit varyasyonlar, seçtiğiniz herhangi bir stili oynayacak. Sahipler minimum finansal yatırım kullanır. İki odayı dekore etmek, renkler ve mimari tarzlar uyum içinde olmalıdır..

görüş

Oturma odası ve koridor arasındaki portal görünümü

Tavanı süslemek için çok seviyeli alçıpan yapılar (gergi tavanlı olanlar dahil) kullanılıyorsa, kemerli açıklık yapının alt seviyesinde bulunur..

oturma odası + mutfak

Bu odalar arasındaki kemerler dekoratif ve faydacı bir işlev görür: açıklığı süsler, imar sınırlarını belirler, hareketi kolaylaştırır, yemek grubunun, çalışma bloğunun ve dinlenme yerinin rasyonel olarak yerleştirilmesine izin verir..

Salon ve mutfak arasında dekoratif

Salon ve mutfak arasında dekoratif

Kullanışlı, şık ama aynı zamanda sorunlu kombinasyon: yüklemezseniz güçlü başlık mutfak alanında, tüm kokular ortak salona yayılacak.

Odalar arası boşluk için

Odalar arası boşluk için

Farklı işlevlere sahip iki odayı görsel olarak birleştirmek için, benzer şekilde birkaç kemer inşa ederler (boyutları farklı olabilir). Güzellikleri sütunlar, pilastörler, direkler ile vurgulanır. Klasik ve neoklasik stiller uygulanırsa sıva uygun olacaktır. Stiller için, ana yüzeyden 2-3 ton daha zengin (daha koyu, daha parlak) malzeme ile süslenmiş özlü seçenekler yeterlidir..

İki odayı birleştiren bar tezgahı ile oynamak için harika bir fırsat. Yapı, bardak ve tabaklar için raflara sahiptir. Rafın tabanı, mutfak eşyaları ve mutfak eşyaları için ek bir saklama yeri haline gelir..

İki odayı birleştiren bar tezgahı

İki odayı birleştiren bar tezgahı

Koridor + mutfak

Odayı büyütme seçeneği. Bu kombinasyon, küçük mutfaklarda işleri rasyonel bir şekilde organize etmenizi sağlar. Kemer, çalışma yüzeyini devam ettiren ve mutfak eşyaları için ek bir depolama alanı haline gelen masaya bağlanır..

Kemer alanı artırabilir

Kemer alanı artırabilir

Önceki seçeneğe gelince, kullanımı kolay, iyi yıkanmış, kokuları emmeyen malzemeleri seçmek gerekir: plastik paneller, taş (doğal ve yapay), deterjanlar, vinil duvar kağıdı, metal elemanlar.

Kullanılacak malzemeleri toplayın

Kullanılacak malzemeleri toplayın

Mutfak mobilyaları diğer mobilyalardan daha hızlı bozulur (çok yoğun kullanılır) ve bu tür eşyaların modası sürekli değişmektedir. Alçıpan kemerler daha dayanıklı tasarımlardır. Karmaşık elemanlar kullanmayın: yaldızlı sıva, metal dövme, vitray. Her yöne uygun değiller..

Karmaşık unsurlar içermeyen bir kemer seçin

Karmaşık unsurlar içermeyen bir kemer seçin

Lokum sevenler ve hazırlanmaları, pişirme sırasında indirilen panjurların üst kısmına sabitlenebilir. Bu, kokuların diğer odalara girmesini önler..

Kapılar yerine kayar yapılar

Kapılar yerine kayar yapılar

Mutfak cephelerine uygun bir temel renk seçin – odaların uyumlu ve şık bir şekilde birbirine bağlanması garanti edilir.

Mutfağı diğer odalarla birleştirmeye karar verenler için, yıkanmamış bulaşıklar ve kirli çalışma masaları tüm iç mekanı dekore etmeyeceğinden, ancak farklı odalardan görüleceğinden, tamamen temiz tutulmalıdır..

Odaları birleştirirken tüm nüansları düşünün

Odaları birleştirirken tüm nüansları düşünün

Oturma odasını balkonla birleştirmek

Bu kombinasyon odayı 3 m²’ye kadar artırır. Pencere pervazı sökülemediğinden (teknik denetim gerekliliği), dövülebilir: bir kemer yapın ve pencere pervazına yerine dekoratif bir masa üstü takın.

Alanı artırmak için ilginç bir tasarım çözümü

Alanı artırmak için ilginç bir tasarım çözümü

Neden kullanılır? Odalar arasında yumuşak bir geçiş sağlar. Bu durumda, balkon bloğu yalıtılır, çift camlı pencerelerle güçlendirilmiş, elektrikli ısıtma (zemin veya elektrikli konvektörler) kurulur. Böyle bir oda, bir ofis, çocuk oyun odası, dinlenmek için samimi bir yer, çay içmek veya en sevdiğiniz aletlerle mahremiyet düzenlemek için kullanılır..

Okumak için rahat bir yer

Okumak için rahat bir yer

Yatak odası + sundurma

Standart bir dairede ayrı bir ofis düzenlemek zordur. Bir yatak odasını bir sundurma ile birleştirmek, bir çalışma alanı düzenlemeyi mümkün kılar. Bir yandan, odayı ısıtmak için balkondan daha az çaba sarf edilir. Öte yandan, çalışan mini bölgeye kolay erişim vardır. Üçüncü avantaj, odanın doğal ışığının iyileştirilmesidir..

Çalışma alanı olan yatak odası

Çalışma alanı olan yatak odası

Çiçek severler bir kış bahçesi düzenleyecek. Sıcaklık rejimini elektrikli ısıtma ile düzenleyerek, tropik bitkiler veya daha soğuk “havaya” dayanabilen çiçekler için koşullar sağlanır..

Avantaj: Standart boyuta 3,8 ila 7 m² ek alan eklenebilir. Balkonların aksine, dairelerin yaşam alanına sundurmalar dahil edilmiştir, bu nedenle bu binalarda merkezi ısıtma iletişimi kurulabilir..

Bir odada çalışma ve dinlenme alanı

Bir odada çalışma ve dinlenme alanı

Dinlenme odasının bir kapısı olmalıdır. Huzur ve sessizlik sağlar. Ancak iç mekana bir kemer girebilirsiniz. Kafasına sağır bir kafa uygulayın. İçine dekoratif öğeler yerleştirebilirsiniz: vazolar, tablolar, favori hediyelik eşyalar.

tuvalet + banyo

Merak etme. Çoğu zaman, bu odalar arasındaki duvarı kaldıran mal sahipleri, acelelerinin olduğunu fark eder. Tavandan başlayıp duvara kadar uzanan yarı kemer, havalandırma kanallarını ve borularını, spot lambalar için elektrik kablolarını ve diğer lambaları gizlemeye yardımcı olur..

Alanı bölme yanılsaması yaratır ve fazla yer kaplamaz. 20 cm genişliğinde ve 1 – 1,2 m yüksekliğinde aynı boyda raf ile tamamlanabilir. Tuvalet malzemeleri ve dekoratif eşyaların (figürler, mumlar) yerleştirilmesinde kullanılır..

Kemerli bir banyonun iç kısmında Fas tarzı

Kemerli bir banyonun iç kısmında Fas tarzı

Koridor

Koridorların eksikliklerini düzeltmek gerekirse, kemerler maskeleme elemanı görevi görür. Duvarlarda pilastrlarla birbirine bağlanan tavanın altında eşit aralıklarla yerleştirilmiş dar koridorların parametrelerini değiştirir. Onları rahat ettirir ve sıkışık bir koridor hissini ortadan kaldırır. Odaların kemerli açıklıkları tavanı “artırır”.

Klasik tarzda pilastrlı kemer

Klasik tarzda pilastrlı kemer

Geçici avantajları vurgulayalım. Alçıpan montajı, bu elemanın diğer malzemelerden en hızlı yapısıdır: tuğla, gaz bloğu vb..

En hızlı alçıpan montajı

En hızlı alçıpan montajı

Uzayın bölünmesi

Çoğu zaman, kırık bölümlere sahip olan sahipler boş bir odada kaybolur. Tasarımcılar bunu psikolojik bir bakış açısıyla açıklar: bir kişinin hayatının çeşitli dönemlerini organize etmek için bölgeye ihtiyacı vardır: yemek yemek, rahatlamak, arkadaşlarla sohbet etmek, hobiler, iş, yaratıcılık. Kemerler, rahat bir yaşamın bu köşelerini tanımlamak için bir seçenek haline geliyor..

Birbirine bağlı geniş alanlarda imar yapın

Birbirine bağlı geniş alanlarda imar yapın

İşlevsel alanları belirlemek için farklı zemin kaplamaları, tavan alçıpan yapıları, duvar boyamaları kullanılır, ancak kemerler bölmeyi birleştirmek için bir seçenektir. Yumuşak geçişler yaratırlar, gözleri tahriş etmezler ve odayı süsleyen temel unsurlardan dikkati dağıtmazlar. Ama daha da önemlisi, binlerce yıldır kullanıldıkları ve hayatımızın genetik hafızasına yerleştikleri için tarifsiz bir rahatlık yaratıyorlar..

Zemini kullanarak vurgulanan alanlar

Zemini kullanarak vurgulanan alanlar

Dekoratif elemanlar

Dekoratif elemanlar (vazolar, koleksiyon eşyaları, hediyelik eşyalar) için dikey kısımlarda aydınlatmalı raflar veya nişler oluşturulur. Dekoratif nesnelerin çekiciliğini vurgular ve yumuşak bir arka aydınlatma oluştururlar. Niş içine antika fayanslar, zarif oymalı ahşap paneller veya metal dövme yerleştirilirse raflar kendi başlarına bir süs haline gelir..

Dekoratif elemanlarla kemer

Dekoratif elemanlarla kemer

Spot ışıklar ve dekoratif armatürlerle bağlantı

Bir kemer harika bir ışık kaynağına dönüştürülebilir. Bu tür yapılara noktasal, sarkıt lambalar veya LED şeritler yapıştırılır. Bar tezgahı, dekoratif öğeler ve tüm oda için ek aydınlatma sağlarlar. Aynı zamanda gözleri tahriş etmezler ve “yumuşak” bir ışıltı yaratırlar..

Mutfak ve oturma odasındaki bar için aydınlatma

Mutfak ve oturma odasındaki bar için aydınlatma

Odaları kişiselleştirmek için çeşitli şekiller

Odaları kişiselleştirmek için çeşitli şekiller

VİDEO: En güzel alçıpan kemerler