תסתכל על גלריית קעקועי היונים המדהימים שלנו למטה. אנו מסבירים גם את המשמעויות והסמליות מאחורי עיצובים אלה.

קעקוע גב יונה

אם תהית אי פעם מה פירוש קעקוע יונה, אל תחפש עוד!

במאמר זה נחקור את המשמעויות התרבותיות של ציפורים אלה ונבחן כמה מעיצובי הקעקוע היונים של צבי הצב, יחד עם משמעותם הסמלית..

ציפורים תמיד היו בחירה פופולרית עבור נושאי קעקועים. יונים, במיוחד, מופיעות לעתים קרובות מאוד בעיצובים של קעקועים, הודות למראה החינני שלהן וגם להיסטוריה הארוכה של המשמעויות הסמליות שהן מחזיקות.

קעקוע מיני יונה על המרפק

מהן יונים?

ראשית הדברים הראשונים: הבה נבחן למה אנו מתכוונים במונח ‘יונה’.

מבחינה טכנית, אין הבדל בין יונה ליונה – אם כי בדיבור היומיומי אנו נוטים להתייחס אליהם כנפרדים..

יונים מופיעות כסמלים וחדורות משמעות תרבותית ודתית כאשר למעשה יונה היא רק יונה לבנה קטנה.

קעקוע של יונה וגלובוס

יונים של צבים מופיעים בדרך כלל בקעקועים. אלה מינים נפרדים (יונה צב אירופית, אם לדייק), אם כי הם עדיין שייכים למשפחת ציפורי היונים..

הם מתאפיינים בגודלם, קטנים יותר מהיונה המצוינת, ובסימנים הייחודיים על צווארם.

המשמעות של קעקועים של יונת צב זהה לכל סוג אחר של יונה.

קעקוע בזרוע יונה ופנים

יונים בדת

נַצְרוּת

בתחום הדת, יונים קשורות בקלות רבה ביותר לנצרות. אולי הכי חשוב, יונה מסמלת את רוח הקודש – היבט או סוכן של אלוהים המאפשר לאנשים להפוך לשליחיו.

יונה עם ענף זית במקורה משמשת לסמל שלום ובטיחות בכתבי הקודש הנוצרי ובאיקונוגרפיה, החל בספר בראשית של הברית הישנה וסיפור תיבת נח..

קעקוע עכבישעל פי סיפור זה, נוח שחרר יונה לאחר המבול על מנת למצוא קרקע בטוחה. היונה חזרה כשהיא נושאת עלה זית טרי והוכיחה כי קרקע המסוגלת לפרנס חיים נמצאת בקרבת מקום.

המשמעות הסמלית הזו של יונה וענף זית לא הומצאה על ידי הנצרות, אם כי – מקורו בתרבות היוונית העתיקה.

דתות אחרות

במיתולוגיה הדתית היוונית העתיקה, יונים היו קשורות לאלת האהבה והיופי, אפרודיטה.

במהלך הפסטיבל המרכזי של אפרודיטה, המזבחות שהוקדשו לה ‘נוקו’ בדם של יונה קורבנית.

זה השפיע מאוחר יותר על האמונות הרומיות – ונוס, המקבילה הרומית לאפרודיטה, נקשרה גם היא ליונים.

הקשר של יונים עם הדת מגיע עוד יותר אחורה מאשר יוון העתיקה, אם כי-איננה-אישתאר, אלת האהבה, המיניות והמלחמה המסופוטמית הקדומה, מסומלת על ידי יונה..

האמונה עצמה היא שהופיעה לפעמים בצורת יונה.

קעקוע עץ

יונים כסמלים תרבותיים ופוליטיים

באופן סמלי, היונים מייצגות לרוב פציפיזם. לעתים קרובות הם מופיעים בסמל ובחומרים המשמשים ארגונים ואירועים שמטרתם לקדם שלום עולמי – למשל, מועצת השלום העולמית משתמשת בציור היונה של פיקאסו כסמלה.

יונים לבנות קלאסיות משמשות לעתים קרובות גם לייצוג אהבה אמיתית – בשנים האחרונות, המנהג לשחרר יונים לבנות בחתונות תרם לרעיון זה.

סביר להניח שהרעיון הזה נובע מהקשר היווני בין אלת האהבה לציפורים האלה.

קעקוע לרכב

יונים מופיעות גם בכמה סממנים צבאיים, שהידוע שבהם הוא סמל אגף התקשורת הטקטית של חיל האוויר המלכותי.

הציפור שעל הסמל נועדה למעשה להיות יונת סלע – סוג של ציפור הנפוצה ביותר כיונת שליח.

שליחים, או יונים, שימשו במשך מאות שנים רבות לשאת מכתבים. הם היו בשימוש נרחב במהלך מלחמת העולם הראשונה (ומכאן הקשר של חיל האוויר המלכותי), אם כי ההיסטוריה של שימוש ביונים לתקשורת חזרה הרבה יותר.

קעקוע של יונה וזרוע גלגל

משמעות הקעקוע של יונה

המשמעויות הקשורות ליונים באמנות הקעקועים כולן מסתמכות על המשמעות הרוחנית והתרבותית של ציפורים אלה. ישנן מספר משמעויות סמליות אפשריות לקעקועי יונה, כולל:

 • שָׁלוֹם – אם שלום הוא ערך שנראה לך חשוב אישית, קעקוע יונה יכול להיות דרך מצוינת לבטא אותו. כפי שכבר הזכרנו, ליונים יש היסטוריה ארוכה של שימוש כסמלים לפציפיזם. מכיוון שיונים אינן יצורים תוקפניים ויכולות לחיות בשלום בקבוצות גדולות, הן נחשבות לעתים קרובות לסמל של הרמוניה.
 • אהבה – קיימת אמונה פופולרית כי יונים מזדווגות לכל החיים – הם מוצאים בן זוג אחד ונשארים איתם לכל החיים, בונים משפחה ודואגים לצעירים שלהם יחד. למרות שזה לא נכון לגבי כל מיני היונים, הם נוטים להתקשר במשך זמן רב. מעניין שוויליאם שייקספיר השתמש ביונה של צב כסמל לאהבת אמת באחת מיצירותיו הלא ברורות יותר., עוף החול והצב.
 • דָת -כסמלים של רוח הקודש, יונים מייצרות קעקועים פופולריים בנושא הנוצרי.
 • התחלות חדשות – בהתייחסו ליונה בסיפור התנ”כי תיבת נח המתואר לעיל, לעתים משתמשים ביונים בקעקועים לייצוג חיפוש אחר התחלה חדשה, מציאת הזדמנויות חדשות והתחלה מחדש לאחר תקופה קשה בחייו..

  קעקוע מכונות

בסך הכל, היונים הן סמלים חיוביים בלבד – אין שום אסוציאציות שליליות בשום תרבות או דת מרכזית.

לכן הם מייצרים קעקועים לא פוגעניים שלא יתקלו במחלוקת.

עיצובים פופולריים של קעקועים של יונה

בשל הפופולריות של יונים באמנות קעקועים, יש מגוון רב כיצד ניתן לייצג ציפורים אלה בעיצובים של קעקועים. כמה מהבחירות הפופולריות ביותר כוללות:

 • יונה וענף זית – יונה לבנה הנושאת ענף זית במקורה (פחות נפוץ בטיפוחיה) היא אולי הדרך הנפוצה ביותר לייצג ציפור זו. כפי שכבר נגענו, זוהי התייחסות לתנ”ך הנוצרי, אך גם לאמונות הקודמות של יוון העתיקה. ענף הזית כשלעצמו הוא גם סמל לשלום, לרחמים ולניצחון. עיצוב זה יכול גם להצביע על התחלה חדשה.

  קעקוע יונה על הירך

 • קעקוע יונה ומפתח – באמנות קעקועים, יונים משולבות לעתים קרובות עם מפתחות בעיצוב יחיד. לרוב, הדבר כרוך ביונה הנושאת מפתח אחד או יותר בחלקיו. המשמעות של עיצוב מסוג זה היא מורכבת ביותר – היא נוטה להיות מאוד אישית. המפתחות יכולים לסמן חופש, או שהם יכולים להיות בעלי משמעות רוחנית של פתיחת שערי השמים. עבור חלק, מפתחות בודדים נועדו לסמל אנשים או זיכרונות מסוימים. מכיוון שיונים יכולות להיות סמליות לאהבת אמת, ניתן להבין את המפתח גם בהקשר של מפתח לליבו של מישהו.

  קעקוע פאזל

 • קעקוע יונה ופרח – בעיצובים קעקועים גדולים יותר, היונים מלוות לעתים קרובות בפרחים – בדרך כלל ורדים. מבחינה ויזואלית, שני האלמנטים האלה משתלבים ממש טוב, ובאופן סימבולי הם יוצרים שלם מלוכד – מסמן יופי, הרמוניה, חיים ואהבה. עיצוב מסוג זה נראה נהדר הן בצבע והן בשחור כולו, בהתאם להעדפה האישית.

  קעקוע ציפורניים

 • יונה וכתוב קעקוע – בין אם זה שם של אדם אהוב, מילה אחת המסמלת את הערך המנחה שלך, או משפט מלא, כתיבה היא תוספת נהדרת לקעקוע יונה. ניתן למקם את הציטוט באופן חופשי לצד הציפור. לגישה יצירתית יותר, שקול להניח את הכתיבה על סרט המוחזק במקורו או בטלוני היונה.
 • קעקוע יונה ולב – אם אהבה היא המשמעות העיקרית שתרצה להביע את קעקוע היונה שלך, שקול להוסיף לב כדי להדגיש את משמעות העיצוב שלך. עיצובים נפוצים מסוג זה כוללים מתאר מינימליסטי של יונה שנראית נושאת לב קטן במקורו, ועיצוב של שתי יונים זו מול זו, עם לב באמצע..
 • קעקוע יונה בצבעי מים – טכניקת צבעי המים היא תוספת חדשה יחסית לאמנות קעקועים, והיא כוללת שימוש בצבעים בהירים במשיכות רחבות כדי לחקות את המראה של ציור בצבעי מים. שקול סגנון זה לייצוג צבעוני, נועז, מופשט למחצה של יונה.

  קעקוע יונה (5)

 • קעקוע יונה שבטית – קעקועים שבטיים בסיסיים כוללים יצירת תמונות מתוך קווים שחורים מעוקלים, מחודדים לנקודה משני קצותיה. הם יוצרים עיצובים מופשטים ושחורים לגמרי המתאימים כמעט לכל קנה מידה, מקעקועים קטנים מאוד ועד גב מלא.
 • קעקועי יונה תואמים – עיצובים של יונים קטנות הם בחירה נפוצה עבור נשואים טריים – הם מסמלים גם אהבה אמיתית וגם התחלות חדשות. מכיוון שרוב האנשים רוצים שהקעקועים התואמים שלהם יהיו זהים, עיצובים מינימליסטיים פשוטים שבסופו של דבר יראו אותו דבר על שני האנשים הם הבחירה הפופולרית ביותר.

קעקוע יונה (9)

מיקום קעקוע של יונה

מאחר ויונים יוצרות סמלים כה ניתנים לזיהוי, ניתן להקטין אותן לגודל זעיר באמת ועדיין לשמור על משמעותן, להישאר מזוהות למה שהן.

קעקועי היונה הקטנים ביותר יהיו פשוטים מאוד, בדרך כלל רק קווי מתאר שחורים בסיסיים או צורת יונה מלאה. הם יכולים להיות קטנים מספיק כדי שיתאימו אפילו למיקומים הקטנים ביותר, כגון מאחורי האוזן או על האצבע.

קעקועים גדולים יותר של יונים יראו נהדר כמעט בכל מקום – מפרק כף היד ועד הכתף וגם הגב העליון והתחתון. החלק העליון של החזה והקרסול הם גם מיקומים פופולריים עבור קעקועים של יונים בגודל בינוני.

החלקים הגדולים ביותר יכללו בדרך כלל אלמנטים אחרים, כאשר היונה היא חלק מקעקוע נושאי רחב יותר – למשל דימוי דתי. אלה יתאימו בצורה הטובה ביותר לגב, לחזה או כקעקוע שרוול.

קעקוע יונה (4)

קעקוע יונה (10)קעקוע יונה (12)קעקוע יונה (14)קעקוע יונה (17)קעקוע יונה (18)קעקוע יונה (19)קעקוע יונה (20)קעקוע של יונה

קעקוע של יונהקעקוע של יונהקעקוע יונה (22)קעקוע יונה (23)קעקוע יונה (25)קעקוע יונה (26)קעקוע יונה (27)קעקוע של יונהקעקוע יונה (28)קעקוע יונה (29)קעקוע של יונהקעקוע של יונהקעקוע של יונהקעקוע יונה (30)קעקוע יונה (31)קעקוע יונה (32)קעקוע יונה (33)קעקוע יונה (34)קעקוע יונה (35)קעקוע יונה (36)קעקוע יונה (37)

אנקלטת

אנקל-קעקוע

יפה

יפה

שָׁחוֹר

שחור כהה

תַאֲרִיך

יונה-קעקוע-עיצובים02

.04

.05

יונה-קעקוע-עיצובים 06

.07

יוגה-קעקוע-עיצובים 08

יוגה-קעקוע-עיצובים09

10

11. יונה-קעקוע עיצובים 11

12. יונה-קעקוע עיצובים

13. יונה-קעקוע עיצובים14. יונה-קעקוע עיצובים

15. יונה-קעקוע עיצובים 15

16. דובי-קעקוע עיצובים

17

18

21. יונה-קעקוע עיצובים

22

23. יונה-קעקוע עיצובים

24

25

26

27

28. קשת-קעקוע-עיצובים

30

31. יונה-קעקוע-עיצובים

32

34

35

36

3738

39

42

43

45

46

עַף

רגל

handtat

לֵב

גברת

עניבה

נֶחְמָד

מתווה

outlinetat

פָּשׁוּט

קָטָן

בֶּטֶןשִׁבטִי

ייחודי

לבן

wristat

קעקוע פרק כף היד