İskandinav tarzında oturma odası (60 fotoğraf)

Oturma odası, her evde aile üyelerinin, arkadaşların ve akrabaların bir araya geldiği özel bir odadır, bu nedenle bu odanın tasarımını benzersiz ve atmosferi rahat hale getirmek istiyoruz. İskandinav tarzı günümüzde popülerlik kazanıyor ve küçük dairelere bile daha fazla hava, konfor ve ışık getiriyor. Bu yönde bir oda düzenlemek için birkaç ilkeyi takip etmek yeterlidir. İskandinav tarzı bir oturma odası tasarımının neye benzediğine daha yakından bakalım.!

İskandinav tarzının özellikleri

Bu tarzdaki tasarım ilkeleri özlü, sadelik ve çevre dostu malzemelerin kullanımıdır. Ancak bu kriterler, iç mekanların etkileyici olmasını engellemez. Tipik bir İskandinav tarzı oda için, boş alana, gösterişli dekora sahip olmayan sağlam mobilya parçalarına sahip olmak önemlidir. Böyle bir tasarımın ana bileşenlerini adlandıralım:

1. Renk. Çoğu durumda, iç mekan soğuk renklerle dekore edilmiştir ve taban mutlaka beyazdır. Ayrıca kırmızı, turkuaz, sarı, mavi detaylar şeklinde vurgular olabilir..

2. Malzemeler. Doğal hammaddeleri kaliteli bir şekilde taklit ediyorsa, doğal malzemeler veya yapay olanlar kullanılır..

3. Mobilya. Döşemelik pamuklu veya keten kumaş, süet olabileceğinden, görünüşte mutlaka ahşap ve sağlam.

4. Dekoratif ürünler. Karmaşık bir şeklin ayrıntılarını kullanabilirsiniz, ancak bunlar sakin ve sessiz renkli olacaktır. Örneğin, alçı parçalar, temiz vazolar vb..

İskandinav Oturma Odası Tasarımı - Özellikler İskandinav Oturma Odası Tasarımı - Özellikler

Renk çözümleri

İskandinav tarzında oturma odasının iç kısmındaki ana renk her zaman beyazdır. Genel paletin doğal olmasına izin verin.

Gölgeleri seçerken doğru kararı verebilmek için deniz kıyısının ve genel olarak kuzey doğasının renklerinden ilham alabilirsiniz. Bulutlu gökyüzü, kumlu plajlar, ağaçlar ve sisli mesafeler hayal edin.

Renkli yerel aksanlara izin verilir, ayrıca varlıkları odayı canlandıracaktır. Parlak detaylar şu şekilde olabilir: mavi, gümüş, kiraz, zeytin, erik, kırmızı, mor, fıstık. Bu renklerde birkaç aksesuar, tekstil veya mobilya alın.

İskandinav tarzı beyaz oturma odası

Temel renk kesinlikle beyaz olacaktır. Oturma odasının geleneksel tasarımı, beyaz bir zeminin, duvarların ve tavanın yanı sıra bireysel mobilya parçalarının varlığını içerir..

Paletin yorumlarının farklı olabilmesine rağmen, mekandaki görsel artışa katkıda bulunan ve oda sakinlerinin ve ziyaretçilerin olumlu algılanmasına yardımcı olan beyaz renktir. Böyle bir oturma odasında, soğuk bir arka plan, doğal tonlardaki malzemelerle etkili bir şekilde kontrast oluşturacaktır. Tasarımcıların gidebileceği maksimum, duvarlardan birini zıt bir renkte dekore etmek veya ona bir desen eklemektir..

Beyaz İskandinav Oturma Odası - İç Tasarım Beyaz İskandinav Oturma Odası - İç Tasarım

İskandinav tarzında bej oturma odası

Kum ve bej – bu renkler genellikle dekor ve mobilyalarda kullanılır ve bu tür tonlarda döşeme de yaygındır..

Bej İskandinav Tarzı Oturma Odası - İç Tasarım

İskandinav tarzında leylak oturma odası

Bu açık renk, eklektik unsurlara sahip taze bir iç mekan için çok uygundur. Ana şey, odada keskin bir kontrast olmamasıdır. Oturma odasında leylak tonlarında yastık veya tekstil olabilir..

Lila İskandinav Tarzı Oturma Odası - İç Tasarım Lila İskandinav Tarzı Oturma Odası - İç Tasarım

İskandinav tarzında kahverengi oturma odası

İskandinav oturma odasında ahşabın tüm tonları kabul edilir. Geniş, aydınlık odalar en iyi şekilde ahşap yüzeyli sıcak detaylarla ısıtılır..

Kahverengi İskandinav Oturma Odası - İç Tasarım

İskandinav yeşili oturma odası

Yeşilin yumuşak tonları zemin dekorasyonunda kullanılabilir ve duvar dekorasyonuna dahil edilebilir, bu tür tonlardaki mobilyaları seçin.

Yeşil İskandinav Oturma Odası - İç Tasarım

Duvar, zemin ve tavan dekorasyonu

Sadelik ve kısalık, bir İskandinav oturma odası içini dekore etmek için temel kavramlardır. Odanın tüm dekorasyonunun bu ilkelere tabi tutulması tavsiye edilir. Duvarları, kapıları ve pencere çerçevelerini aynı renklere boyayarak mobilya ve dekor için uyumlu bir arka plan oluşturulabilir..

Zemin

Geleneksel seçenek, doğal ahşaba dayalı boyalı bir tahtadır, ayrıca beyaz renkte olabilir, ancak laminat parke de izin verilir. En uygun çözüm açık renkler, ağartılmış ahşaptır, ancak malzemeleri sıcak renklerde de seçebilirsiniz. Kahverenginin, kestanenin yumuşak tonları olsun. Tasarımcının ana görevi, duvarlar ve mobilyalar için en iyi arka planı bulmaktır..

İskandinav Oturma Odası Tasarımı - Zemin Kaplama İskandinav Oturma Odası Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Mutlaka düz, sıvalı ve beyaza boyanmıştır. Ya saf kar beyazı tonları ya da hafif pembe, mavi tonlu renkli seçenekler kullanırlar. Duvarların, kapıların ve pencere çerçevelerinin beyaza boyanması tavsiye edilir, böylece oturma odasının mobilya ve aksesuarlarla daha fazla dekorasyonuna temel teşkil ederler..

İskandinav Oturma Odası Tasarımı - Duvar Süslemeleri İskandinav Oturma Odası Tasarımı - Duvar Süslemeleri

Tavan

Tavan düz ve düzgün olmalıdır. Dairenizde yüksek bir tavana sahip olsanız ve oturma odası yeterince geniş olsa bile, tüm cazibeleri atın ve hiçbir durumda odayı prizler, kornişler ve diğer alçı pervazlarla dekore etmeyin. Tavanda izin verilen tek şey basit bir süpürgeliktir..

İskandinav tarzı oturma odası tasarımı - Tavan dekorasyonu İskandinav tarzı oturma odası tasarımı - Tavan dekorasyonu

İskandinav tarzı oturma odası mobilyaları

Mobilya rengi de beyaz olabilir veya doğal ahşap tonunda yapılabilir. Öğe sayısı minimum olsun. Oturma odasına büyük masalar, masif dolaplar ve dolaplar yerleştirmenize gerek yoktur. Kendinizi sevimli yastıklar, bir osmanlı, katlanır yapıya sahip lambalar ve özlü bir kaplama ile yumuşak bir kanepe ile sınırlayın.

İskandinav tarzı, bir şeyleri dolapta tutmak anlamına gelmez. Bu amaçla bir giyinme odası veya kiler donatın..

Kitaplar ve hatıralar, asılı veya yerleşik olabilen, ancak her zaman açık olabilen raflarda saklanır. Mümkünse, onları sadece yarıya kadar doldurun..

Oda, hediyelik eşyalar ve ilginç dergiler içeren raflar içerebilir. Duvarlardan biri bazen bu tip bir yapı ile tamamen zorlanır..

Kanepeye odada merkezi bir yer verilir. Karşısındaki duvar genellikle cihazlarla donatılmıştır, örneğin üzerine bir TV asabilirsiniz. Metal, ahşap veya cam olabilen şirin bir sehpa için ön tarafta yer bırakılması tavsiye edilir..

Masalar bir masa örtüsü ile örtülmez, üzerlerine hem taze hem de yapay çiçekli vazolar ve ayrıca kuru çiçekler yerleştirilebilir. Vazolara alışılmadık bir alternatif kil kaplardır. Gazeteler ve kitaplar, yazı gereçleri sehpalara yerleştirilir.

İskandinav tarzı bir oturma odasında bir masa, yumuşak bir kanepe, birkaç lamba ve rafın yanı sıra gereksiz eşyalar olmamalıdır. Misafir ağırlamayı sevseniz bile, boş alanı çok sayıda sandalye ve koltukla karıştırmayın. Köşe kanepeler veya döşemeli mobilya takımları da hacimli göründükleri için önerilmemektedir. Avrupa tasarımına sahip bir kanepe kitabı olsun.

İskandinav tarzı oturma odası tasarımı - Mobilya İskandinav tarzı oturma odası tasarımı - Mobilya

Dekor ve tekstil

Tek renkli İskandinav iç mekanlarının aksesuarlarla tamamlanması gerekiyor. Tasarımcılar, oturma odasını dekore etmek için aşağıdaki tekstil ve hediyelik eşyaları seçmenizi önerir:

– Tekstiller parlak bir vurgu görevi görmeli, iç mekana rahatlık katmalıdır. Kanepedeki yastıklar, küçük halılar ve battaniyeler oturma odasına özel bir hava katmaya yardımcı olacaktır. Üretim malzemesinin doğal olmasına izin verin, pamuklu veya keten kumaş, yün, saten ürünler olabilir..

– Ahşap, alçı, seramik ürünler şeklinde dekor seçilir. Her türlü çerçeveli fotoğraf, mum, kutu, sepet olabilir. Özellikle el yapımı ilginç bir dekorun varlığı, stilin ayırt edici bir özelliğidir..

İskandinav oturma odası tasarımı - dekor ve tekstil İskandinav oturma odası tasarımı - dekor ve tekstil İskandinav oturma odası tasarımı - dekor ve tekstil

İskandinav tarzında küçük oturma odası

Sahibi İskandinav tarzında dekore ederse, küçük bir oturma odası görsel olarak daha geniş görünecektir. Renkler ve mobilyalar dahil her şeyde minimalizme bağlı kalın ve ayrıca birkaç kurala uyun:

– Gölge paletini doğru bir şekilde çalışmak önemlidir. Daha önce bahsedilen beyaz arka plan üzerinde durmak daha iyidir, sadece koyu zeminlerle desteklenebilecek pembemsi bir tona izin verilir..

– Odada sadece gerekli eşyaları bırakın – kanepe ve sehpa. İç orta derecede münzevi görünmelidir.

– Odada çok fazla ışık olması gerektiğini unutmayın, bu nedenle hiçbir durumda pencereleri kalın perdelerle örtmeyin. İskandinav tarzında oturma odasında kalın perdelerin olması genellikle tavsiye edilmez..

Küçük İskandinav Oturma Odası - İç Tasarım Küçük İskandinav Oturma Odası - İç Tasarım Küçük İskandinav Oturma Odası - İç Tasarım

İskandinav tarzı oturma odası tasarımı – fotoğraf

Fotoğraf galerimizde oturma odasını dekore etmek için en iyi seçenekleri sizin için seçtik. Eşsiz bir İskandinav iç mekanı yaratmak için özgün tasarım fikirlerinden ilham alın. Mutlu seyirler!

İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf İskandinav tarzı oturma odası iç tasarımı - fotoğraf

Video: İskandinav Tarzı Oturma Odası – İç Mekan Fikirleri