Turkuaz mutfak: 70 fotoğraf ve tasarım fikri

Banyo ve çocuk odalarından farklı olarak mavi mutfaklar çok nadirdir. Göksel gölgeler, iç mekanı taze ve havadar kılar, bu nedenle küçük odalar için bile uygundurlar. Kural olarak, güney bölgelerinin sakinleri, böyle bir paletin yumuşak serinliğinden etkilenen turkuaz tasarımı seçerler. Kuzey ikliminde, böyle bir tasarım için evin veya dairenin güneşli tarafını seçmek ve mavi tonları ahşabın sıcak dokusu ve parlak sarı dekorla seyreltmek daha iyidir..

Turkuaz: rengin etkisi, ne ile birleştirilir

Turkuazın rahatlatıcı özellikleri, en az bir kez bulutsuz gökyüzünü gözlemleme veya sakin su yüzeyine hayran olma fırsatına sahip olan herkes tarafından bilinir. Titreşen vitrinler, ışıklar ve büyük şehir reklamları arasında geçen yoğun bir günün ardından, mavi mutfağın dingin hafifliği her zaman sakinleştirici ve dalgın bir havaya sahiptir..

Çoğu soğuk ton gibi, masmavi de alanın sınırlarını zorlayarak odayı görsel olarak genişletiyor gibi görünüyor, ancak bunun için önemli bir beyaz boya karışımı olması gerekiyor. Sedef, bej, kum sarısı, kahverengi, gri gibi renkler, cennet tonlarında bir mutfak için en iyi yoldaşlardır. Parlak, sıcak bir vurguya ihtiyacınız varsa, mercan kırmızısı, turuncu, mora dikkat etmelisiniz – hepsi mavi ile çok zengin ve göze çarpan bir kontrast oluşturur..

Turkuaz Mutfak Tasarımı - Renk Kombinasyonu Turkuaz Mutfak Tasarımı - Renk Kombinasyonu

İç stiller

Doğada, turkuaz minerali, açık bir günde yeşilimsi deniz yeşilinden yaz gökyüzünün sınırsız mavisine kadar bir dizi tonla temsil edilir. Bu taşların yapısında genellikle çok sayıda gri, altın veya kırmızımsı-kahverengi damarlar bulunur, bu da mavi taşları daha da dekoratif hale getirir..

Bu rengi mutfak tasarımında tekrarlamak oldukça sıra dışı bir çözümdür, ancak tasarımın birçok alanında böyle bir deney gerçek başarı ile taçlandırılabilir. Ana şey, tek bir stili ayrıntılı olarak korumaktır ve bunun için odanın iç dekorasyonunu oluşturacak nesnelerin doğru dokularını, malzemelerini ve geometrik ana hatlarını seçmeniz gerekir..

Provence turkuaz mutfak

Fransız kırsalının iç mekanlarından ilham alan tasarımda pastel mavi önemli bir rol oynuyor. Çoğu zaman, mobilyaların ahşap yüzeyi bu renkte boyanır, ancak bazen duvarlar, kumaşlar (perdeler, masa örtüleri), seramik karolar üzerindeki desenler ve hatta bulaşıklar üzerindeki boyamalar da turkuaz olabilir..

Provence genellikle gökyüzünün en açık, mat gölgesini kullanır. Ek olarak mevcut doğal boyalar seçilir: keten, hafif ahşap, kumtaşı, kireç ve hafif yanmış kil rengi.

Provence Turkuaz Mutfak - İç Tasarım Provence Turkuaz Mutfak - İç Tasarım

İskandinav tarzı turkuaz mutfak

İskandinavlar kendi evlerini dekore ederken çevredeki doğanın buzlu ihtişamını tekrarlarlar, ancak aynı zamanda bazı rahat dokular eklerler – hafif cilasız ahşap, dokuma halılar, patchwork tekniğiyle dekore edilmiş seramik karolar.

Mutfak dekorasyonunun kar beyazı arka planına karşı, açık mavi kulaklıklar ve dekoratif unsurlar kuzeyde düzgün ve ölçülü görünüyor. Burada turkuaz, güneşli tropiklerde deniz mavisinin kaygısız rengi değil, kar yağışından önce gökyüzünün bulutlu ve hafif hüzünlü bir gölgesidir. İskandinav iç mekanlarında, mat ahşap yüzeyler genellikle beyaz mermer, parlak seramik ve paslanmaz çelikten oluşan ince bir parlaklık ile tamamlanır..

Turkuaz İskandinav Tarzı Mutfak - İç Tasarım Turkuaz İskandinav Tarzı Mutfak - İç Tasarım

Modern bir tarzda turkuaz mutfak

Özlü işlevsellik ile öne çıkan modern tarz, mutfağın tasarımında hiçbir aşırılığa veya ihmale müsamaha göstermez. Bu tasarım yönündeki kulaklığın, tezgahın, yemek alanının mobilyalarının cepheleri tamamen pürüzsüz, tek renkli ve temiz olmalıdır. Kullanılan malzemeler darbeye dayanıklı cam (genellikle renkli veya renkli), cilalı ahşap, krom kaplı çelik, parlak yapay taştır..

Mobilya duvarı için turkuaz bir renk seçilirse, büyük olasılıkla bir ayna parlaklığına sahip olacak veya bir LCD TV ekranına benzeyecektir. Akromatik renkler genellikle arka plan ve çeşitli eklemeler (tezgah üstü, ev aletleri, tabaklar) olarak işlev görür – beyaz, çelik grisi ve parlak siyah..

Modern Turkuaz Mutfak - İç Tasarım Modern Turkuaz Mutfak - İç Tasarım Modern Turkuaz Mutfak - İç Tasarım

Turkuaz Art Nouveau mutfak

Art Nouveau stilini, çoğu durumda yüzeyi parlak parlak bir filmle yapıştırılan yuvarlak köşeler ve düz mobilya çizgileriyle tanımak çok kolaydır. Bu versiyondaki turkuaz rengi, tropikal okyanusun dalgalarına benzeyen alışılmadık derecede parlak görünecek..

Bu temaya bağlı kalarak, önlük genellikle deniz baskılı fotoğraf baskısı ile süslenir – balık, mercan, deniz kabuğu, palmiye ağaçları. Mavi bir Art Nouveau mutfak takımı için en başarılı zemin, sade beyaz duvarlar, gri bir zemin ve parlak bir PVC tavandır. Bu tasarımdaki tezgahlar genellikle akriliktir, teknik “metalik” bir kaplama ile seçilmiştir..

Turkuaz Art Nouveau Mutfak - İç Tasarım Turkuaz Art Nouveau Mutfak - İç Tasarım

Kaplamalar ve malzemeler

Evdeki tüm odalardan mutfak, nem, sıcaklık değişiklikleri ve sık kirlilik gibi yıkıcı faktörlere en duyarlı olanıdır. Tüm bunlar malzeme seçiminde dikkate alınmalıdır: Pişirme bölgesinde suya ve ısıya dayanıklı olmalı, sık yıkamadan kullanılamaz hale gelmemeli ve toz tutmamalıdır. Ek olarak, stil belirleyici bir öneme sahiptir – etnik ve ülke stillerinde genellikle doğal dokular kullanılırken, modern ve yüksek teknolojinin polimerler olmadan hayal edilmesi zordur..

Zemin

Turkuaz bir mutfak için uygun bir çözüm gri, beyaz, bej, koyu kahve döşeme renkleri olacaktır. İç mekanın tarzına bağlı olarak mat veya hafif parlak olabilir. Nötr-tek renkli bir arka plan ile göksel kulaklığın parlaklığını hafifçe kısmanız önerilir; mobilya pastel mavi ile boyanmışsa, uyumlu desenlerle desteklenebilir – örneğin, patchwork karolar kullanılarak.

Ülke iç mekanları için, soğuk tonlarda doğal taş ve parke tahtası altında porselen çömlek kullanılması tavsiye edilir. “Tropik” veya yüksek teknoloji temasında, kendiliğinden yayılan zemin ve büyük parlak fayanslar en uygun görünecektir..

Turkuaz Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplaması Turkuaz Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplaması

duvarlar

Mutfak alanındaki duvarların çoğu genellikle mobilya ve büyük ev aletleriyle dolu olduğundan, bunları hizalamak ve sakin bir taban rengine boyamak oldukça kolaydır. Dikey yüzeyleri bitirmek için iyi bir seçenek, yıkanabilir duvar kağıdı veya cam bez olacaktır. Mutfak genişse, yemek alanının yanındaki duvar, arsası kulaklığın rengiyle uyumlu bir şekilde birleştirilen fotoğraf duvar kağıdı ile yapıştırılabilir. Bu nedenle, deniz manzarası gök mavisi parlaklığa iyi bir katkı olacak ve soğuk mavi renk tonu karla kaplı dağların büyüklüğünü vurgulayacaktır..

Turkuaz Mutfak Tasarımı - Duvar Süslemeleri Turkuaz Mutfak Tasarımı - Duvar Süslemeleri

Apron

Çoğu durumda, mutfaktaki turkuaz duvarın önlüğü, bazen donuk bir desen eklense de, eşleşecek şekilde dekore edilmiştir. Koruyucu kaplama için farklı malzemeler kullanılabilir – küçük seramik karolar, renkli cam, plastik. Kumlu bej duvar, patchwork mozaik ve fotoğraf baskı elemanları oldukça ilginç görünüyor.

Turkuaz Mutfak Tasarımı - Önlük Turkuaz Mutfak Tasarımı - Önlük

Tavan

Mavi mutfakta tavanı bitirmek için birkaç seçenek var – bu ya beyaz boya ya da aynı PVC film. Provence tarzında, bazen ana kaplamaya uyması için pastellerle beyaz badanalı kirişlerle süslemek mümkündür. Oda yüksekse, kulaklığın rengini tekrarlayan bir gergi eki ile iki seviyeli bir alçıpan yapı yapabilirsiniz..

Turkuaz Mutfak Tasarımı - Tavan Kaplaması Turkuaz Mutfak Tasarımı - Tavan Kaplaması Turkuaz Mutfak Tasarımı - Tavan Kaplaması

Aydınlatma ve mutfak aletleri

Turkuaz bir mutfağın gündüz kadar gece de çekici görünmesi için içinde iyi bir aydınlatma düzenlemek gerekir. Bu durumda lambaların gölgesi nötr beyaz olmalıdır, ancak soğuk beyaz parlak cepheler için uygun olabilir. Bununla birlikte, sıcak sarımsı bir parıltıya sahiptir ve ışınlarının altında mavi renk yeşilimsi bir renk alacaktır..

Tezgahların üzerindeki LED şeritlere ve spotlara ek olarak, mutfağın ortasına genellikle büyük ve parlak bir avize yerleştirilir. İç mekanın tarzına odaklanarak seçilebilir, ancak renklere gelince, beyaz, gümüş, altın veya maviye (tasarıma uyacak şekilde) odaklanmak tercih edilir. Yemek alanı için avize alırken de aynı kurala uyulmalıdır..

Turkuaz bir mutfakta beyaz, çelik veya siyah aletler en doğal görünecek – hepsi tasarımın yönüne bağlı. “Rustik” iç mekanlarda, sadece retro tarzda yapılmış hafif bir fırın ve düz bir şekilde badanalı bir baca şeklinde bir davlumbaz bırakmak daha iyidir..

Turkuaz Mutfak Tasarımı - Aydınlatma ve Mutfak Gereçleri Turkuaz Mutfak Tasarımı - Aydınlatma ve Mutfak Gereçleri

Turkuaz renklerde mutfak tasarımı – fotoğraf

Aşağıdaki fotoğraf galerisinde mavi tonlarında güzel dekore edilmiş mutfaklardan pek çok örnek bulacaksınız. Hazır tasarım projeleri, herhangi bir tarzda turkuaz bir kulaklık için kaplama, ev aletleri, dekor, tekstil elemanları ve sofra takımı seçimine karar vermenize yardımcı olacaktır. En sevdiğiniz fikirleri somutlaştırın, bunları kendi yaratıcı çözümlerinizle tamamlayın ve yeni pişirme alanı evin en rahat alanlarından biri olacak..

Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf Turkuaz renklerde mutfak iç tasarımı - fotoğraf

Video: Turkuaz Mutfaklar – İç Mekan Fikirleri