Mutfağınız için bir renk nasıl seçilir: 20 ipucu

Renk paleti, mutfak tasarımının en önemli yönlerinden biridir. Tüm topluluğun temeli, uyumlu bir bitiş, ekipman ve aksesuarlar seçmeniz gereken bir settir. Bir yemek odasının tasarımı, yüzeylerin rengine ve dokusuna ek olarak, orantılara, şekillere, çizgilere, yerleşim düzenine de bağlıdır, ancak yine de baskın renk, evin atmosferi ve sahiplerinin ruh hali üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. İyi bir mutfak renginin nasıl seçileceği aşağıda tartışılacaktır..

1. Miktar ve oranlar

Genel tasarım kuralına göre, bir odanın iç kısmında en fazla 2-3 renk kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca, oranları farklı olmalıdır, örneğin yüzeylerin %60-80’ini kaplayan hafif bir taban, koyu kenarlar (%10-30) ve parlak vurgular (%10’a kadar).

Miktar ve oranlar - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Miktar ve oranlar - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

2. Rahat ayrıntılar

Alanı görsel olarak artırmak için mutfak geleneksel olarak açık renklerde dekore edilmiştir. Kar beyazı, çelik, nane yeşili veya soluk mavi ortamın steril bir laboratuvar izlenimi bırakmaması için doğal malzemelerle (ahşap, taş) takviye edilmeli veya daha sıcak renklerle seyreltilmelidir – bej, turuncu, kahverengi, yeşil.

Rahat detaylar - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Rahat detaylar - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

3. Açık çerçeve

Mutfak alanı ne kadar küçük olursa, koyu ve doygun tonlara o kadar özen gösterilmelidir. Yatay yüzeylerde (masa üstü) ve mobilyaların kenarları boyunca bulunan bir tür çerçeveleme işlevini başarıyla yerine getirebilirler. Çevresinde dar kontrastlı ana hatlara sahip bir kulaklık, kompakt ve grafiksel görünecektir..

Net çerçeve - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Net çerçeve - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

4. Güneş ile Etkileşim

Mutfak için renk seçerken doğal ışığa odaklanmak çok önemlidir. Bu nedenle, sakin pastel renkler, güneye bakan bir pencere ile odayı hafifçe soğutmaya yardımcı olacak ve eksik güneş ışığını telafi etmek için sarımsı boyalar ve sıcak tonlarda ahşap seçmelisiniz..

Güneşle Etkileşim - Mutfağınız için bir renk nasıl seçilir Güneşle Etkileşim - Mutfağınız için bir renk nasıl seçilir Güneşle Etkileşim - Mutfağınız için bir renk nasıl seçilir

5. Yüzeylerin kombinasyonu

Malzemenin dokusuna bağlı olarak, aynı renk tamamen farklı görünebilir. Mutfak eşyalarını birleştirirken bu gerçek her zaman dikkate alınmalıdır. Örneğin, yüzeyde kaba bir taş veya tuğla dokusu, kabaca işlenmiş bir ülke tarzı tahta seti ile iyi gider ve cilalı bir parlaklık, ideal olarak cam ve krom kaplı metali tamamlar..

Yüzeylerin kombinasyonu - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Yüzeylerin kombinasyonu - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

6. Dikey olarak değişen gölgeler

Cepheleri çeşitli renklerde boyanmış bir set satın alırken, üst dolapların alt dolaplardan daha hafif olduğu modelleri tercih etmek daha iyidir. Aksi takdirde, odanın yüksekliğini görsel olarak azaltma ve konforlu oranları ihlal etme riski vardır..

Dikey olarak değişen gölgeler - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Dikey olarak değişen gölgeler - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Dikey olarak değişen gölgeler - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

7. Gökkuşağının yedi rengi

Gökkuşağı spektrumu ve parlak vurguların bolluğu geniş bir mutfakta uygun olacaktır. Bu durumda, herhangi bir desen, dekor, açık raflar ve göze çarpan aksesuarlardan vazgeçilmesi önerilir. Çok renkli pişirme bölgesinin kendisi çok aktif görünüyor, bu nedenle gereksiz ayrıntılarla aşırı yüklemeye gerek yok. Bu durumda bitiş nötr, tek renkli olmalıdır..

Gökkuşağının yedi rengi - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Gökkuşağının yedi rengi - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Gökkuşağının yedi rengi - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

8. Tatlandırıcı tonlar

Mutfağın rengi yemekle çağrışımlar yaparak iştahı doğrudan etkiler. Yoğun meyve ve dut tonları (portakal, kırmızı, domates kırmızısı, misket limonu, ahududu) bilinçsiz yemek yeme isteğini arttırırken, mavi, turkuaz, mor, zümrüt kış tonları açlık hissini köreltir..

Tat tonları - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Tat tonları - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Tat tonları - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

9. Bilinçaltı renk algısı

Tüm aile üyelerinin mutfakta kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak için, onu doğal bir palette düzenlemek daha iyidir. Mat bir dokuya sahip sakin gri-kahverengi, bej, kumlu, çimenli-yeşil tonlar güvenli olarak algılanırken, çok parlak, doğal olmayan şekilde hafif veya çok karanlık ortamlar hızla zihinsel yorgunluğa neden olur..

Bilinçaltı renk algısı - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Bilinçaltı renk algısı - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

10. Tasarımda baharatlar

Pişirme alanının sıcak, nötr tasarımı için ilham kaynağı yemeğin kendisinde bulunabilir. Her türlü baharat, kahve, çikolata, mevsim sebzeleri, meyveler ve meyveler, mutfağı tüm evin en sıcak ve en rahat odası haline getirecek, daha fazla zaman geçirmek ve yeni leziz yemekler bulmak isteyeceksiniz..

Tasarımda baharatlar - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Tasarımda baharatlar - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Tasarımda baharatlar - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

11. Ev atmosferi

Neredeyse her şeyin paslanmaz çelikten yapıldığı alakart restoran mutfağının profesyonel tasarımı, sıcak altın aydınlatmanın yanı sıra boyasız ahşap, tuğla, yontma taş unsurlarının yardımıyla daha sade hale getirilebilir..

Ev atmosferi - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Ev atmosferi - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

12. Sanat eseri olarak bir yazı tipi

Kulaklığın renkleri ve bitişleri ne kadar sakin olursa, cepheler o kadar zengin dekore edilebilir. Nötr bej, krem, zeytin dolapları, desenli oymalar, narin boyamalar, güzel panolar, antika seramik kulplar ile etkili bir şekilde tamamlanacak. Bu, Provence tarzı mutfaklar, eski püskü şık, İngiliz klasikleri için harika bir seçenektir..

Bir sanat eseri olarak ayarlayın - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Bir sanat eseri olarak ayarlayın - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

13. Dikkat çekici vurgular

Mobilyaların parlak renklerini diğer ayrıntılara yansıtmanız önerilir – örneğin, aynı renkteki perdeleri, tabakları seçin, yemek alanında uyumlu bir koltuk döşemesi veya koltuk minderleri kullanın..

Dikkat çekici vurgular - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Dikkat çekici vurgular - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

14. Nötr taban

Mutfak ne olursa olsun, evrensel renkleri ve dokuları her zaman her şeyde kullanabilirsiniz. Aşırı parlaklığı seyreltmeye, doygunluğu azaltmaya ve pişirme alanına gizli bir görünüm kazandırmaya yardımcı olurlar. Bu liste tüm akromatik tonları, yani herhangi bir varyasyonda beyaz, gri ve siyah, bej ve kahverengi gamı ​​(sarı alt tonlar olmadan), boyanmamış ahşap ve metalleri içerir..

Nötr taban - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Nötr taban - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Nötr taban - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

15. Temizlik sorunları

Bir mutfak gölgeliği seçerken, pratikliğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle, parlak yüzeylerde, özellikle koyu olanlarda, her damla su, parmak izi ve ürün izleri fark edilir, bu da onların bakımının çok zaman ve çaba gerektireceği anlamına gelir. Bu nedenle, tezgahın yanı sıra soba ve lavabonun yanındaki alanın iz bırakmaması daha iyidir. İdeal – doğal mermer veya ahşap doku, paslanmaz çelik, mat yapay taş.

Temizlik sorunları - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Temizlik sorunları - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

16. Mutfağın iç kısmındaki ev aletleri

Büyük ekipman, kulaklığın tasarımına uyumlu bir şekilde uymalıdır. Buzdolabı, fırın, mikrodalga fırın, kahve makinesi ve mutfak robotu mutfak ile aynı tarzda seçilmelidir. “Çelik” modeller, pastel renklerin düz bir arka planına karşı mükemmel görünecek, siyah – parlak renklerle çevrili, klasikler ve Provence, vintage yaldızlı ev aletleri, dekor, desenler ve loft ve avangard çözümler ile iyi gidecek retro teknoloji.

Mutfağın iç kısmındaki ev aletleri - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Mutfağın iç kısmındaki ev aletleri - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Mutfağın iç kısmındaki ev aletleri - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

17. Duvarları boyamak

Küçük bir mutfağı dekore ederken, set ile duvar arasındaki net kontrastın tavan yüksekliği de dahil olmak üzere odayı görsel olarak azalttığı unutulmamalıdır. Arka planın aynı renkte olması, büyük mobilyalardan sadece biraz daha hafif olması daha iyidir. Önlüğü hafif parlak fayanslarla kaplamak da tercih edilir, ayrıca fotoğraf duvar kağıtlarını perspektifle yapıştırabilir ve şeffaf camla koruyabilir veya hemen cam baskı sipariş edebilirsiniz..

Duvarları boyamak - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Duvarları boyamak - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

18. Yumuşak kombinasyonlar

Küçük bir pişirme bölgesinde keskin kontrastlar yerine, tonaliteye yakın renklerin kullanılması tavsiye edilir, örneğin, bademli fıstıklı bir tandem, soluk pembeli krema, kahveli süt vb..

Yumuşak kombinasyonlar - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Yumuşak kombinasyonlar - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

19. Görüntü dengesi

Kulaklığın cephelerine fotoğraf baskısı uygulanırsa, kaplamanın geri kalanı tek renkli olmalıdır. İdeal olarak, duvarların rengi çizimlerin en açık tonunu tekrarlayacaksa veya onunla uyumlu bir şekilde birleşecekse..

Denge görüntüleri - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Denge görüntüleri - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Denge görüntüleri - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

20. Mutfağın tasarımındaki baskılar

Bazı tasarım seçeneklerinde mobilyaların tek renkli tasarımı, duvarlarda göze batmayan bir desen sağlar. Tarza bağlı olarak, küçük bir çiçek baskısı, çizgiler, bir kafes, çeşitli nesnelerin görüntüleri, gazete, ahşap, hasır dokusu ve her türlü duvar kağıdı, seramik karo, plastik panel, astar kombinasyonu olabilir..

Mutfak baskıları - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Mutfak baskıları - Mutfak için bir renk nasıl seçilir Mutfak baskıları - Mutfak için bir renk nasıl seçilir

Video: Mutfak rengi – kombinasyonlar, duvar ve mobilya rengi