Mutfakta alçıpan tavanlar (60 fotoğraf)

Alçıpan yapılar pratik, ucuz ve estetik olduğu için hemen hemen her modern iç mekanda bulunabilir. Onları herhangi bir stile sığdırarak kendiniz oluşturabilirsiniz. İster klasik ister yüksek teknoloji olsun, formların değişkenliği, mutfakta odanın en önemli özelliği olacak benzersiz bir alçıpan tavan tasarımı tasarlamanıza olanak tanır. Bu malzemenin özellikleri hakkında – makalemizde!

Mutfak için tavan çeşitleri

Alçıpan tavanlar, dekoratif veya pratik amaçlara hizmet etmek için kurulan bir asma yapı türüdür. Ancak alçı levhanın neme karşı düşük direnci nedeniyle, bu göstergenin oldukça yüksek olduğu banyoya monte edilmesi önerilmez. Ancak mutfak için bu, yüzey kusurlarını gizlemeye veya iletişimi gizlemeye yardımcı olacak mükemmel bir çözümdür..

Açıkçası, sadece bu nedenle değil, alçıpan ürünleri çok popüler. Gerçek şu ki, karmaşık bir aydınlatma sistemi ile hem figürlü dekor hem de pürüzsüz, mükemmel bir şekilde eşit bölmeler oluşturabileceğiniz çok plastik, dövülebilir bir malzemedir. Forma, kurulum yöntemine ve amacına bağlı olarak, her biri daha ayrıntılı olarak tartışılması gereken üç tip alçıpan tavan vardır..

Alçıpan tek seviyeli tavanlar

Bu tip, iç mekanın bağımsız bir unsuru veya daha karmaşık yapıların temeli olarak hizmet edebilecek en basit seçenektir..

Mutfakta tek katlı alçıpan tavanlar, sıkıca sabitlenmiş metal bir çerçeve, giydirme ve gömme aydınlatma armatürlerinden oluşur. Onarım işinde yeni başlayanlar bile bunu yapabilir, asıl şey tabanı güvenli bir şekilde sabitlemektir..

GKL tabakaları birbirine göre ayarlanır ve tüm derzler dikkatlice macunlanır – bu, mükemmel bir şekilde eşit bir kaplamanın etkisinin yaratılmasına yardımcı olur. Alçıpan ile ana bölme arasında, yerleşik aydınlatmanın genellikle gizlendiği süspansiyonların yüksekliği boyunca boş bir alan oluşur..

Genel olarak, sadeliklerine rağmen, tek katlı tavanlar oldukça şık görünüyor ve minimalist veya modern stille uyumlu bir şekilde uyum sağlayabiliyor. Tasarım olanaklarını genişletmek için renkler, desenlerle “oynayabilir”, kaplamayı mat, parlak yapabilir veya duvar kağıdıyla yapıştırabilirsiniz..

Tek seviyeli alçıpan tavanların diğer tiplere göre bir takım avantajları vardır. İlk olarak, çöken temel nedeniyle bile görünümlerini kaybetmezler. İkincisi, özellikle küçük mutfaklar için önemli olan odanın yüksekliğini azaltmadan orijinal bitişi görsel olarak hizalamanıza izin verir. Üçüncüsü, daha iyi ses yalıtımı sağlayarak çok gürültülü komşulara karşı koruma sağlayacaktır. Basit tasarım için basit çözüm.

Mutfakta tek seviyeli alçıpan tavanlar Mutfakta tek seviyeli alçıpan tavanlar

Çok seviyeli alçıpan tavanlar

Tek seviyeli bir yapının nasıl oluşturulacağını öğrendikten sonra, orada durabilir veya daha karmaşık bir görünüm için ikinci veya üçüncü bir seviyeyi (alanda daha küçük) “bağlayabilirsiniz”. İkinci seçenek, çok seviyeli alçıpan tavanlara atıfta bulunur ve yaratıcıdan belirli bir beceri gerektirir..

Aşağıdaki alçıpan katmanları sadece düz değil, aynı zamanda özel bir kıvırcık çerçeve ve tabaka kullanılması gereken kavisli olabilir. Aynı zamanda, mutfağın ziyaretçilerine baskı yapmaması, alanı deforme etmemesi için her seviyeyi dikkatlice düşünmek gerekir. İstenen etkiye bağlı olarak, yalnızca üçü olan belirli bir çok seviyeli tavan türü seçilir:

1. Çerçeve ürünleri. Bu, odanın tüm çevresine yerleştirilmiş basamaklı bir kutu türüdür. Odanın merkezi en yüksek nokta haline gelir ve daha geniş görünmesini sağlar. Düzeyler simetrik veya asimetrik olabilir, bu da alanın geometrisini tamamen değiştirir. Gösterim spot aydınlatma ile geliştirildi.

2. Çapraz yapılar. Mutfağı iki bölüme ayırmaya yardımcı olurlar ve bunlardan birini görsel olarak vurgularlar. Bu, şu şekilde yapılır: köşeden köşeye, bir tarafında çıkıntılı bir kısım bulunan ve diğer tarafında olmayan bir bölme çizgisi vardır. Buna göre, farklı seviyelerdedirler. Daha fazla etki için renkler veya kaplama türleri ile denemeler yapın..

3. Bölgesel görünüm. Aynı anda birkaç bölgeyi birleştiren odalar için uygundur. Bu, yemek odası ve oturma odası ile birleştirilmiş mutfaklar için geçerlidir. Üzerine istediğiniz şeklin ikinci bir seviyesini oluşturarak odanın herhangi bir bölümünü seçebilirsiniz. Bar tezgahının veya yemek masasının üstündeki böyle bir tavan, bu kısmı ek olarak aydınlatan şık görünecek..

Böylece, montaj işinin karmaşıklığı ile birlikte, çok seviyeli alçıpan tavanların işlevleri de daha karmaşık hale gelir. Onların yardımıyla mutfağın boyutunu görsel olarak değiştirebilir, daha hacimli hale getirebilir, belirli fonksiyonel parçaları vurgulayabilirsiniz. Ancak asıl mesele, iç mekanınızın daha çeşitli ve benzersiz hale gelmesidir..

Mutfakta çok seviyeli alçıpan tavanlar Mutfakta çok seviyeli alçıpan tavanlar

Şekilli alçıpan tavanlar

Bu tür tavanlara, karmaşık tasarım fikirlerini uygulamak için birkaç türü aynı anda birleştirebildikleri için birleşik modeller de denir. Bunlar sadece düz eğriler veya net çizgiler değil, sonuç olarak mutfağın ana nesnesi olacak karmaşık şekillerdir. Gösteriyi benzersiz fikirler yönettiğinden, burada pratik olarak net bir sınıflandırma yoktur. Ancak yeteneklerini göstermek için birleşik yapıların ana amaçlarını vurgulamaya çalışacağız..

– Bir tuval üzerine çizim gibi, alçıpan figürler tek seviyeli bir tavanda “büyür” ve bağımsız bir tasarım öğesi olarak hareket eder. İç mekan konseptine bağlı olarak bunlar çiçekler, hatta canlıların silüetleri olabilir. “Görüntüyü” daha fazla öne çıkarmak için kenarlarda vurgulanır..

– Modern tarz için popüler bir sebep, mutfağa gizem ve benzersizlik veren soyut desenlerdir. Örneğin, boyama yaparken spiral şeklinde deforme olmuş bir yapı oluşturabilir ve birden çok gölge uygulayabilirsiniz..

– Mutfağın üzerinde uçan bir UFO etkisi, tabana özel bir şekilde tutturulmuş geçme manşonlar ve metal pimler kullanılarak elde edilebilir. Tavan yüzeyine dokunmadan havada yüzen bir alçıpan yapı hissi verir..

Yüksek duvarlı geniş mutfaklarda bu dekorun kullanılması tavsiye edilir..

Mutfakta kıvırcık alçıpan tavanlar Mutfakta kıvırcık alçıpan tavanlar

Mutfakta alçıpan tavan aydınlatması

Alçıpan tavanın şeklini belirlemek bir şeydir. Ancak tüm dekoratif potansiyeli tam olarak ortaya çıkarmak için aydınlatma sistemini de düşünmek gerekir..

Tavan aydınlatması için iki seçenek vardır:

1. Açık tip, armatürler bir deliğe monte edildiğinde veya asıldığında, üst grubun ayrı bir parçasını oluşturur.

2. Gizli tip, lambalar alçıpan levhalar ile orijinal yüzey arasındaki özel nişlere gizlendiğinde. Bu, yüzen bir yapının etkisinin yanı sıra yumuşak, göze batmayan bir ışık yaratan daha popüler bir seçenektir..

En ilginç şey, lambaları seçerken başlar, çünkü menzilleri ve yetenekleri oldukça geniştir..

– Yer. Asma tavanlar için en yaygın armatür tipi. Daha pahalı olmalarına rağmen ışığın yönünü kontrol etme işlevine sahip modeller var..

– LED şeritler. Ortaya çıkan nişlere monte edilmeleri yeterince kolaydır. Özel bir kontrolör ile aydınlatmanın gücünü ve yoğunluğunu kontrol edebilirsiniz. Bu tipin avantajı, ısı üretmedikleri için cihazların göreceli güvenliğidir. İç mekandaki atmosferi geliştirmek için çok renkli ışıklar satın alabilirsiniz..

– Neon. Esnekliği nedeniyle kavisli bir şekil alabilen, alçıpandan figürleri olağandışı ışıkla düzgün bir şekilde gösteren neon bir tüptür..

– Avize. Kurulumu muhtemelen herhangi bir mal sahibinin karşılaştığı tanıdık bir aydınlatma türü. Alçıpan tavanlar için aynı prensip kullanılır. Aynı zamanda, avizeler genellikle diğer aydınlatma seçenekleriyle birleştirilir ve onu topluluğun ortasına yerleştirir..

Bir mutfak için alçıpan tavan aydınlatması için en iyi seçeneği seçerken, pratik sorunları çözmenin dekoratif olanlardan daha önemli olduğunu unutmayın. Çoğu zaman dinlenerek geçirdiğimiz oturma odasından farklı olarak, bu alanda çalışma alanının mümkün olduğunca aydınlatılması, yemek pişirme sırasında rahatsızlık yaratmaması önemlidir. Işık çıkışını ayarlayabilme özelliği çok kullanışlı bir özelliktir..

Mutfakta alçıpan tavan aydınlatması Mutfakta alçıpan tavan aydınlatması Mutfakta alçıpan tavan aydınlatması Mutfakta alçıpan tavan aydınlatması

Küçük bir mutfak için alçıpan tavanlar

Küçük mutfak sahipleri, muhtemelen bu alanın minimum sayıda eşya ile doldurulması, minimal dekorla dekore edilmesi ve açık renklerde “boyalı” olması gerektiğini biliyorlar. Ancak tavanın tasarımı da metrelerce uzağa gidebilir veya tam tersi – tasarruf edin.

Tabii ki, alçak tavanlı odalar için yüzeyine ek elemanlar takılması önerilmez. Ama ya mükemmel değilse? Tek seviyeli alçıpan tavanlar, tüm sorunlara mükemmel çözümdür.

Dekorasyon için duvarlardan birkaç ton daha hafif olan açık tonların seçilmesi önerilir. Tavan için bir sınır çizgisi oluşturan ve onu küçülterek küçülten çizimlerden, desenlerden veya çizgilerden kaçının. “Ne kadar az o kadar iyi” ilkesiyle hareket ederek, alçıpan yapıların tüm avantajlarından yararlanabilir ve iç mekanı dönüştürebilirsiniz..

Küçük bir mutfak için alçıpan tavanlar Küçük bir mutfak için alçıpan tavanlar

Mutfakta alçıpan tavan tasarımı – fotoğraf

Alçıpan tavanlar, yüzey kusurlarını gizlemenize veya odanın tasarım avantajı haline gelmenize olanak tanıyan mutfak için mükemmel bir çözümdür. Bazıları tasarım seçeneklerinin çeşitliliğine şaşırabilir, ancak aslında bunlardan daha fazlası var. Bunun kanıtı ve ek bir ilham kaynağı, fotoğraf seçimimizdir. Mutlu seyirler!

Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf Mutfakta alçıpan tavan tasarımı - fotoğraf

Video: Mutfakta alçıpan tavanlar