Mutfak tasarımı 3'e 4 metre (80 fotoğraf)

Mutfak, sadece yemek pişirme işlemlerinin değil, aile yemeklerinin, akraba toplantılarının ve dostça buluşmaların da gerçekleştiği en işlevsel odalardan biridir. Bir yenileme planlarken, odayı olabildiğince konforlu hale getirmek, gerekli tüm bölgeleri yerleştirmek ve yeterli boş alan bırakmak için her şeyi en küçük ayrıntısına kadar düşünmeniz gerekir. Dikdörtgen düzen, doğru kullanabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz birçok avantaja sahiptir. Yazımızda, 3’e 4 metrelik bir mutfak tasarımının ne olabileceğini ele alacağız ve ayrıca en başarılı projelerin fotoğraf galerisini sunacağız..

3’e 4 metrelik bir mutfağın avantajları

Mutfak alanı 12 m2 ise. – bu, birçok tasarım fikrini gerçekleştirmek için oldukça yeterlidir. Tabii ki, bunlar genellikle özel evlerde bulunan lord malikaneleri değil, yine de oldukça büyük bir oda. Dikdörtgen yerleşim, alanı rasyonel olarak dağıtmayı, yemek pişirmek için konforlu ve işlevsel alanları donatmayı ve aralarında hareket etmek için bolca alan bırakmayı mümkün kılar. Uzatılmış bir yerleşim durumunda, sadece farklı yüzeyler, çok seviyeli aydınlatma yardımı ile değil, aynı zamanda bar tezgahları, podyum basamakları, alçıpan veya cam bölmeler kullanarak da başarılı bir imar gerçekleştirebilirsiniz..

Mutfak tasarımı 3'e 4 metre - Faydaları Mutfak tasarımı 3'e 4 metre - Faydaları

Mutfak alanı nasıl ayarlanır

Mutfak, çok sayıda mobilyanın küçük bir alana yerleştirildiği çok işlevli bir odadır, bu nedenle geometriyi görsel olarak düzeltmeye ve alanı görsel düzeyde genişletmeye yardımcı olacak bazı tasarım hilelerini kullanmaya değer, yani:

1. Mutfak takımı. Üst katta açık raflara sahip bir mutfak seti veya cam ekli dolap kapakları, mutfak odasını daha geniş hale getirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, alt katmanın koyu renklerde ve üst katmanın açık renklerde yapıldığı iki renkli bir kulaklık takmak iyi bir çözüm olacaktır..

2. Parlak yüzeyler. Küçük bir mutfakta, çevreleyen alanı yansıtabilen ve istenen hacmi yaratabilen parlak yüzeyleri tercih etmeye değer. Bunlar parlak kulaklık cepheleri, germe tavan veya kendiliğinden yayılan zemin olabilir. Aynalar, özellikle pencerelerin karşısına yerleştirilenler, alandaki artışla daha az etkili bir şekilde başa çıkmamaktadır..

3. Kaplama malzemeleri. Açık renkli duvar ve tavan kaplamalarını tercih edin. İyi bir seçenek, alanı istediğiniz yönde ayarlamanıza izin veren çizgili duvar kağıdıdır. Örneğin, duvarlardaki dikey şeritler tavanı görsel olarak “yükseltecek” ve aşağıdaki fotoğraflarda görülebilecek olan yatay şeritler odayı genişletecektir..

4. Önlük. Çalışma alanının yakınındaki duvar dekorasyonu gibi önemsiz gibi görünen bir detay bile çok önemli bir etki yaratabilir. Koyu renklerde yapılan önlük, hafif mobilyalarla birleştiğinde, kulaklık inanılmaz bir sonsuz derinlik hissi yaratacaktır. Ayrıca 3B görüntü veya ayna yüzeyli kaplamalar da kurabilirsiniz..

Uzatılmış alanı düzeltmek için, tasarımcılar genellikle aydınlatma armatürlerinin yerleştirilmesinde kıvırcık tavanların tasarımına, asimetriye başvururlar..

Mutfak tasarımı 3 x 4 metre - Mutfak alanı nasıl ayarlanır Mutfak tasarımı 3 x 4 metre - Mutfak alanı nasıl ayarlanır

Mutfak için 3’e 4 metre renk çözümleri

Bir renk paleti seçimi büyük ölçüde sahiplerinin kişisel tercihlerine bağlıdır – biri hafif tek renkli bir palete daha sempatiktir ve biri parlak renkleri tercih eder. Her durumda, duvarları, parlak bir set ve yemek takımı kurabileceğiniz hafif bir paletle süslemek daha iyidir. Ayrıca karanlık yüzeylerin nesneleri yakınlaştırabileceği gerçeğini de hesaba katıyoruz, bu yüzden onlardan az olmalı..

Mutfak pencereleri çok parlak gün ışığının olduğu güney tarafına bakıyorsa, daha soğuk tonları seçebilirsiniz ve kuzey cephesi için sıcak olanlarda kalmanız tavsiye edilir. Sarı palet burada iyi oynayacak, odaya sıcaklık ve neşe katacak, yeşil, turuncu tonlarla birleştirilebilir..

Temel olarak beyaz seçilirse, tasarıma biraz çeşitlilik eklemek zarar vermez. Örneğin, bir mutfak önlüğünü, tekstil ürünlerini veya duvarlardan birini parlak bir şekilde dekore edebilir, odayı yeşil saksılar, vinil çıkartmalar, renkli vazolar şeklinde dekorla doldurabilirsiniz. Ana şey, aşırı “bezlik” hissi yaratmamak için süslemelerle aşırıya kaçmamaktır..

Mutfak tasarımı 3'e 4 metre - Renkler Mutfak tasarımı 3'e 4 metre - Renkler Mutfak tasarımı 3'e 4 metre - Renkler Mutfak tasarımı 3'e 4 metre - Renkler

Dekorasyon Malzemeleri

Modern pazardaki kaplama malzemelerinin seçimi çok geniştir, ancak her biri mutfak koşullarına uygun olmayacaktır. Yüksek nem, aşırı sıcaklık koşullarına en dayanıklı olanları seçmek gerekir. Malzemenin kolayca yıkanması ve pişirme işlemine eşlik eden aromaları emmemesi önemlidir..

Zemin

3’e 4 metrelik bir mutfak zemini için seramik karo, laminat veya kendinden yayılan döşeme gibi kaplamalar en iyi seçenekler olabilir. Modern malzemelerin arka planına karşı haksız yere unutulan zeminin muşamba ile kaplanması biraz daha ucuz olacaktır. Ayrıca, görünüşte birçok varyasyona sahip olan tüm mutfak sıyrıklarını oldukça iyi idare edebiliyor. Oldukça sık, malzemeler birleştirilir, örneğin, çalışma alanı herhangi bir kirden temizlenmesi kolay fayanslarla dekore edilmiştir ve yemek alanı, ek konfor sağlayan sıcak bir laminat ile dekore edilmiştir..

Mutfak Tasarımı 3'e 4 Metre - Zemin Kaplaması Mutfak Tasarımı 3'e 4 Metre - Zemin Kaplaması

duvarlar

Duvarlar için birçok kaplama malzemesi vardır ve seçim genellikle genel tasarım konseptine bağlıdır. Minimalizm, yüksek teknoloji, modern, çatı katı gibi modern trendler için, hem pürüzsüz parlak yüzeyler hem de dokulu yüzeyler oluşturabilen, taklit tuğla, beton, yapay taş vb. Oluşturabilen PVC paneller sıklıkla kullanılır..

Klasik, İskandinav tarzı ve kırsal alanlar (Provence, ülke) için sıva veya boyama avantajlı bir çözüm olacaktır. Duvar kağıdı, modern modelleri herhangi bir stil için seçilebilen evrensel bir seçenektir. Oldukça sık, bitirme malzemeleri birleştirilir ve belirli alanları olumlu bir şekilde vurgular. Örneğin, çalışma yüzeyine yakın duvarlar kolayca yıkanabilir seramik karolarla süslenebilir ve yemek alanı dekoratif sıva veya fotoğraf kağıdı ile dekore edilebilir..

Mutfak tasarımı 3'e 4 metre - Duvar dekorasyonu Mutfak tasarımı 3'e 4 metre - Duvar dekorasyonu

Tavan

Bugün tavanı dekore etmenin en iyi yolu alçıpan yapılar ve germe tuvallerdir. Alçıpandan, mutfağın çevresini veya alanı bölgeleyecek, onu pişirme alanına ve kabulüne bölecek kademeli bir kompozisyon yapabilirsiniz. Streç kanvaslar, tavandaki herhangi bir kusurun altına kolayca gizlenir ve bu da, zahmetli tesviye sürecinden kurtulmanızı sağlar. Tasarımlar parlak veya mat olabilir, farklı renklerde olabilir.

Mutfak tasarımı 3'e 4 metre - Tavan dekorasyonu Mutfak tasarımı 3'e 4 metre - Tavan dekorasyonu

Mutfak mobilyaları 3’e 4

Mutfağın 3 x 4 metre dikdörtgen düzeni, herhangi bir konfigürasyonda bir mutfak setinin kurulmasını mümkün kılar. Ayrıca, fotoğraf, alanı rasyonel bir şekilde kullanmanıza, mutfağı mümkün olduğunca rahat ve konforlu hale getirmenize olanak tanıyan çeşitli mobilya düzenleme seçeneklerini göstermektedir. Doğrusal ve L şeklindeki tasarım, bir yemek grubu düzenlemek için maksimum miktarda boş alan bırakmanıza olanak tanır.

İki sıra, “P” harfi ve C şeklinde, geniş bir aile için uygun konfigürasyonlardır, çünkü sık sık ve çok pişirmeniz gerekir, bu da mutfak eşyaları için geniş depolama sistemlerine ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Küçük masalar yemek için yeterlidir. Genellikle bu tür kulaklıklarda bar tezgahı bir masa görevi görür ve genel tasarıma modern bir dokunuş getirir. Ayrıca, bir çalışma alanı veya yemek masası rolü atayarak pencere pervazını da kullanabilirsiniz..

Adalı bir set, küçük odalarda çok daha az yaygındır, ancak dar bir uzun masa bir ada rolünü oynuyorsa, büyük bir aile için en karlı çözüm olabilir..

Mobilya elemanlarının dönüştürülmesi yerden tasarruf edilmesine yardımcı olur – bağırsaklardan kayan masa tablaları, raflar-raflar.

Bir yenilik, tasarımcı Alfred Averbeck tarafından yakın zamanda geliştirilen döner mutfak takımıdır. Bu silindirik mutfak, depolama sistemlerine ek olarak, bir lavabo, bir bulaşık makinesi, bir mikrodalga fırın ve bir ocak ile donatılmış, sıradan bir kulaklığın tüm işlevselliğini barındırmaktadır. Tüm sistemler modülerdir, bu da diğer ihtiyaçlar için değiştirilmelerini sağlar. Başlığın üst kısmı 360 derece, alt kısmı ise – 180 derece döndürülebilir, bu da pratik olarak tek bir yerde yemek pişirmeyi mümkün kılar. Yuvarlak kulaklığın tabanının çapı yaklaşık 180 cm’dir, bu nedenle sistem uzaktaki duvara monte edilebilir ve yanına bir buzdolabı veya yan dolaplar sığabilir. Alanın geri kalanı (yaklaşık 6-7 m²) yemek odası ekipmanları için güvenle kullanılabilir..

Mutfak tasarımı 3'e 4 metre - Mobilya Mutfak tasarımı 3'e 4 metre - Mobilya Mutfak tasarımı 3'e 4 metre - Mobilya Mutfak tasarımı 3'e 4 metre - Mobilya

Aydınlatma ve dekor

Mutfak, her köşenin görülebilmesi için yüksek kaliteli aydınlatmaya sahip olmalıdır. Modern bir çözüm, tüm çevre boyunca veya çalışma alanının hemen üstüne yerleştirilebilen bir nokta aydınlatma sistemidir. Yemek masası genellikle bir sarkıt lamba veya tavan avizesi ile süslenir. Mükemmel bir seçenek, doğrudan kulaklığın içine yerleştirilmiş arka ışık olacaktır..

Mutfağınızı en tek renkli atmosferi bile canlandırabilecek dekoratif unsurlarla doldurmayı unutmayın. Çoğu zaman, ana vurgu unsuru, tasarımı mutfağın tasarımına karşılık gelen bir mutfak önlüğüdür. Renkli fayanslar, 3D görüntülü kaplamalar, ayna yüzeyleri, tuğlaları taklit eden PVC paneller vb. Olabilir. Tarza bağlı olarak, güzel yemekler (Provence), lüks avizeler ve tekstiller (klasik), duvarın dikey bahçesi ( eko-stil) , posterler (çatı katı), zengin renkler, gölgeler (ileri teknoloji, minimalizm) ve fotoğraf duvar kağıtları, orijinal saatler, resimler veya fotoğraflar ile öne çıkan çeşitli mobilya unsurları.

Mutfak Tasarımı 3'e 4 Metre - Aydınlatma ve Dekor Mutfak Tasarımı 3'e 4 Metre - Aydınlatma ve Dekor

Mutfak iç tasarımı 3’e 4 metre – fotoğraf

Diğer galeride, 3’e 4 metrelik bir mutfağın tasarımını gösteren birçok fotoğraf topladık. Burada şık, pratik ve en önemlisi rahat bir ortam yaratmanıza yardımcı olacak çeşitli tasarım çözümleri göreceksiniz. Mutlu seyirler!

Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf Mutfak iç tasarımı 3'e 4 metre - fotoğraf