Mutfak rafları - fonksiyonel ve pratik

Mutfak rafları – işlevsel, pratik ve estetikten daha fazlası

Mutfak duvar rafları her mutfak takımında olması gereken fonksiyonel ve etkili bir detaydır. Son zamanlarda mutfakta açık raflar giderek daha popüler hale geliyor. Bu tür modeller taze, ilginç ve alakalı görünüyor. Mutfağı daha açık hale getirirler ve raflara yerleştirilen parlak ve güzel tabaklar, mumlar, kavanozlar ve kutular odaya rahatlık ve rahatlık verir. Amerikan dairelerinde en çok raflı mutfaklar kullanılmaktadır. Ancak Avrupalı ​​ev kadınları bu fikirden yararlanmaktan çekinmiyorlar. Makalede verilen fotoğraflar, mutfağınızda açık rafları en iyi nasıl düzenleyeceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır..

Tuğla ile birleştirilmiş ahşap raflar

Tuğla ile birleştirilmiş ahşap raflar

Mutfak dolabının bir parçası olarak açık raflar

Mutfak dolabının bir parçası olarak açık raflar

Küçük açık raflı tipik Amerikan mutfağı

Küçük açık raflı tipik Amerikan mutfağı

Mutfakta açık rafların faydaları

Açık rafların takılması aynı anda birkaç sorunu çözebilir. Bildiğiniz gibi, mutfak bir daire için en pahalı satın almadır. Bir mutfak setinin maliyetini, gözle görülür kalite ve işlevsellik kaybı olmadan azaltmanın yollarından biri, açık raflar kullanmaktır. Daha az kapıya (ve dolayısıyla daha az malzemeye) ihtiyaç duymanız nedeniyle, bu satın alma işlemini daha ucuz hale getirecektir. Ayrıca mutfaktaki duvara monte raflar, modern iç trendlere mükemmel uyum sağlar. Böylece, İskandinav tarzında, yüksek teknoloji, minimalizm, country tarzlarında ve hatta klasik gibi katı bir tarzda tasarlanmış mutfaklara mükemmel uyum sağlayacaklar..

“Provence” ruhunda Fransız şıklığına sahip modern mutfak

Açık rafların şüphesiz bir başka avantajı da, alanı görsel olarak genişleterek daha özgür hale getirmeleridir. Bununla, gerekli tüm eşyaları raflara yerleştirebilirsiniz. Diğer şeylerin yanı sıra, bu raflar hareketlidir, bu nedenle kolayca demonte edilebilirler..

Açık raflar yardımıyla küçük bir mutfağı bile işlevsel ve ferah hale getirebilirsiniz. Ayrıca, bu durumda, gerekli tüm şeyler her zaman parmaklarınızın ucunda olacaktır. Bütün bunlar, mutfaktaki dolaplar yerine rafların modern bir iç mekan için ilginç bir çözüm olduğunu gösteriyor..

Küçük bir mutfağa açık raflar kurun ve ihtiyacınız olan her şey her zaman parmaklarınızın ucunda olacak.

Küçük bir mutfağa açık raflar kurun ve ihtiyacınız olan her şey her zaman parmaklarınızın ucunda olacak.

Mutfakta açık yapılar kullanmanın dezavantajları

Mutfağınıza açık raflar kurmaya karar verdikten sonra, kullanımlarını zorlaştırabilecek olası dezavantajlara aşina olmalısınız..

Ana dezavantajlar arasında şunlar vardır:

 • açık raflara yerleştirilen eşyalar, çubuklarla kaplanma ve daha çabuk islenme eğiliminde olacaktır;
 • her zaman görünürde olduğu için açık rafların içeriğini sürekli olarak mükemmel durumda tutma ihtiyacı;
 • bazı mutfak takımlarına bu tür raflar yerleştirmenin zorluğu.

Bu tür modellerin tüm avantaj ve dezavantajları göz önüne alındığında, en iyi seçenek hem açık hem de kapalı rafları birleştirmek olacaktır..

polki-na-kuxnyu_15

Açık ve kapalı rafların kombinasyonu

Raf düzenleri

Mutfağınızın açık raflar gibi modern ve ilginç bir öğeye sahip olmasını kesinlikle istediğinize karar verirseniz, simetrinin bozulmaması için bunları kulaklığa nasıl yerleştireceğinizi dikkatlice düşünmelisiniz..

En iyi seçenek, rafların lavabonun üzerindeki yeridir.

En iyi seçenek, rafların lavabonun üzerindeki yeridir.

Bu tür rafların kurulumuna karar verdikten sonra, öncelikle mekana karar vermelisiniz. Burada uyulması gereken temel kural, açık rafları doğrudan ocağın yanına yerleştirmemektir. Aksi takdirde, rafların içeriğinin sürekli yağ ile sıçraması riskini alırsınız..

Döşemenin yanında simetrik raf düzeni

Döşemenin yanında simetrik raf düzeni

Rafların yeri için en iyi seçeneklerden biri, onları ocaktan biraz uzakta, doğrudan pişirme bölgesinin üzerine monte etmektir..

Küçük bir mutfaktaki raflar, alanı verimli kullanmanızı sağlar

Küçük bir mutfaktaki raflar, alanı verimli kullanmanızı sağlar

Rafların doğru montajının önemi, tüm odanın stilistik algısının bu faktöre bağlı olacağı gerçeğiyle de belirlenir. Açık raflar, birleşik bir alanda pişirme alanından yemek alanına veya hatta oturma odasına yumuşak bir geçiş olabilir..

Yemek masasının üzerine raf yerleştirmek mutfağı ikiye böler.

Yemek masasının üzerine raf yerleştirmek mutfağı ikiye böler.

Mutfağın iç kısmında köşe raflarının kullanılması

Rafların yeri mutfağın büyüklüğüne, pişirme alanına, çekmece sayısına ve odanın tarzına bağlı olacaktır. Bazı durumlarda mutfaktaki köşe raflar uygun görünecektir..

Köşe raflar yerden tasarruf etmek için idealdir. İlginç tasarım fikirleri onlara mükemmel bir şekilde uygulanabilir. Bu nedenle, neredeyse tavana köşe ahşap raflar monte etmek ustaca bir çözüm olacaktır. Sonuç olarak, görsel olarak raflar, ayrıca işlevsel bir amacı olan dekoratif kirişlere benzeyecektir..

Tüm duvar köşe rafları

Tüm duvar köşe rafları

İpucu: Köşe raflı mutfaklar yerden tasarruf etmek için en iyi çözümdür.

Orijinal çözüm, asimetrik rafların kullanılması olacaktır. Bununla birlikte, böyle bir tasarım fantezisinin ülke, Provence, İskandinav tarzlarında tasarım için uygun olduğu, ancak minimalizmin katı yönergelerine uymadığı unutulmamalıdır..

Farklı seviyelerde rafların düzenlenmesi

Farklı seviyelerde rafların düzenlenmesi

Ülke ve provence stillerinde raflar

Belki de, açık raflar gibi dekoratif ve işlevsel bir unsur kullanılmadan mutfakta rustik bir tarzın yeniden yaratılması mümkün değildir. Bunun için doğal ahşap kullanılması tercih edilir..

Tarzı vurgulamak için kalın, eskitilmiş ahşaptan yapılmış raflar kullanmalısınız. En doğal renk şemasını seçmek de daha iyidir: bej, beyaz, gri.

Provence mutfağında bej ve pastel renklerin hakimiyeti

Provence mutfağında bej ve pastel renklerin hakimiyeti

Tek tek açık rafları çiçek perdeleriyle süslemek harika bir çözüm olacaktır. Başta. Bu, mutfağın stilistik yönünü vurgulayacaktır. İkincisi, bu çözüm, rafların içeriğinin dış kontaminasyondan korunmasını sağlayacaktır. Üçüncüsü, denemenize izin verecek: bazı durumlarda perdeleri kapalı, diğerlerinde açık tutabilirsiniz. Ana şey, bir orantı hissini gözlemlemektir, sadece birkaç rafı perdelerle süslemek en uygunudur..

Pencerenin etrafına açık raflar yerleştirmek - mutfakta simetriyi korumak

Pencerenin etrafına açık raflar yerleştirmek – mutfakta simetriyi korumak

Kontrastlarla oynamaya çalışın. Bazıları açık renkli, diğeri ise koyu renk olan kontrastlı raflarla mutfak özgün ve şık görünecek. Örneğin, çekmeceleri kapalı olan bir kulaklığın alt kısmı koyu renklerde, çekmeceleri açık olan üst kısmı ise açık renklerde tutulabilir veya tam tersi olabilir. Diğer bir seçenek ise koyu renkli raflarda beyaz tabaklar kullanmaktır. Bu çözüm ile mutfağı yenileyeceksiniz..

Kontrast, açık renkli bir arka plana karşı koyu renkli raflar yerleştirerek veya tam tersi şekilde de elde edilebilir..

Koyu meşe raflardaki beyaz tabaklar, iç mekana kontrast katıyor

Koyu meşe raflardaki beyaz tabaklar, iç mekana kontrast katıyor

İskandinav tarzı mutfak rafları

İskandinav tarzını uygulamak için öncelikle doğal malzemeler kullanmalısınız. Raflar söz konusu olduğunda, bu ahşap olmalıdır. Açık ve kapalı rafları birleştirerek çarpıcı bir etki elde edilebilir. Aynı zamanda, bulaşıkları ve çok sık kullanmadığınız eşyaları kapalı kapılara sahip raflarda saklamak daha iyidir. Ve açık raflarda, ihtiyacınız olan şeyleri günlük kullanımda koymak daha iyidir..

Ayrıca, odanın stilistik yönünü vurgulayan açık raflara çeşitli dekoratif öğeler yerleştirilebilir. Örneğin, şunlar olabilir:

 • kuzey hayvanlarının görüntülerini içeren küçük resimler ve fotoğraflar: geyik, koyun vb.;
 • dekoratif yeşil bitkiler;
 • dekoratif taşlar ve mumlar;
 • yazıtları oluşturan hacimsel harfler;
 • yemek kitapları.

Tüm bu unsurlar odanın İskandinav karakterini vurgular..

İskandinav mutfağında raflarda kitaplar ve çiçekler

İskandinav mutfağında raflarda kitaplar ve çiçekler

Bu tarz bir iç mekan yaratmak için rafları karıştırmamak daha iyidir. Üzerlerine yalnızca her zaman elinizin altında olması gereken en gerekli öğeleri yerleştirin. Diğer bir seçenek ise açık yapılar üzerine sadece dekoratif aksesuarların (mumlar, hediyelik eşyalar, vazolar, fotoğraf çerçeveleri) yerleştirilmesidir. Bu durumda fonksiyonel eşyaları kapalı kutularda tutmak daha iyidir..

Yüksek teknoloji raflar

Yüksek teknoloji tarzı size daha yakınsa, ahşap raflar yerine cam veya demir gibi daha modern malzemeleri tercih etmek daha iyidir. Bu durumda, raflar yalnızca doğrudan işlevsel bir amacı olan öğeler içermelidir – başka bir şey değil.

Açık cam raflar yerine gerçek bir büyük raf ünitesi kullanabilirsiniz. Üzerine bulaşıkları yerleştirmek uygundur.

Raflar için başka malzemeler kullanıyorsanız, saf doğal tonları tercih etmek daha iyidir. Siyah ve beyaz en iyi şekilde çalışır..

İpucu: Lütfen yüksek teknoloji tarzında raflarda gereksiz hiçbir şeyin olmaması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle, böyle bir iç mekana açık raflar kurmaya karar vermeden önce bir kez daha düşünmeniz önerilir – sonuçta, sürekli olarak sipariş vermeniz gerekecektir..

Yüksek teknoloji mutfak raflarının tasarımı, kurallara ve kanunlara sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir..

Açık raflar, yüksek teknoloji ürünü bir mutfakta fonksiyonel mobilyalardan çok bir dekor öğesidir.

Açık raflar, yüksek teknolojili bir mutfakta fonksiyonel mobilyalardan çok bir dekor öğesidir.

Raf malzemeleri

Malzeme seçimi tercihlerinize, odanın tarzına ve mutfak düzeninin özelliklerine bağlıdır..

Açık raflar için çok çeşitli malzemeler kullanılabilir. Bunlar arasında aşağıdaki gibi klasik seçenekler vardır:

 • Odun;
 • plastik;
 • sunta;
 • MDF;
 • laminat.

Mutfakta ahşap raflar en yaygın seçenektir

Mutfakta ahşap raflar en yaygın seçenektir

Ancak, daha orijinal çözümler de var. Böylece raflar camdan ve hatta demirden yapılabilir. Bu çözümler en çok minimalizm veya yüksek teknoloji tarzında tasarlanmış mutfaklar için uygundur..

İpucu: Cam raflar, üzerlerine arka aydınlatma taktığınızda özellikle güzel görünür. Bu durumda, sadece rafların güzelliğini vurgulamakla kalmayacak, aynı zamanda odaya ek aydınlatma sağlayacaksınız..

Mutfak rafları: mutfak raflarını kullanmak için sıra dışı seçeneklerin fotoğrafları

Mutfakta açık raflar bütün bir yapı oluşturabilir. Onları kendin bile yapabilirsin. Bu özellikle rustik mutfak rafları için geçerlidir. Sonuçta, raflar ne kadar basit görünürse o kadar iyidir..

Açık raflar tabak deposuna dönüştürülebilir. Aynı zamanda, güzellik ve rahatlık için üst üste yerleştirilmemeli, ön tarafı öne gelecek şekilde güzel bir şekilde üst üste yerleştirilmelidir. Ve plakaların düşmemesi için bu tasarım özel çapraz kirişler sağlar. Bu yemek düzenlemesi hem kullanışlı hem de güzel..

Açık raflarda parlak beyaz tabaklar - mutfak dekorasyonu

Açık raflarda parlak beyaz tabaklar – mutfak dekorasyonu

Açık raflar ayrıca şişe tutacağı olarak da kullanılabilir. Bu durumda, şişelerin boyun aşağı gelecek şekilde yerleştirildiği raflarda delikler açılır. Bu durumda, çapraz olarak depolanacaklardır. Veya şişeleri dik konumda saklamak için özel mini kutular yapabilirsiniz..

Benzer bir şişe kullanımıyla, böyle bir tasarım dekoratif bir unsura dönüşecektir..

Kendi elinizle raflar nasıl yapılır

Mutfak rafları kendi ellerinizle yapılabilir. En basit tasarımın üretimi için, herhangi bir hırdavatçıdan satın alınabilen hazır işlenmiş panoları kullanabilirsiniz. Daha sonra bu raflar, üst üste yerleştirilerek duvara yapıştırılabilir..

Kendin yap rafları için en basit ve en başarılı çözüm, ahşap tahtaların kullanılmasıdır.

Kendin yap rafları için en basit ve en başarılı çözüm, ahşap tahtaların kullanılmasıdır.

Rafların imalatına tüm özenle yaklaşmak istiyorsanız, önce odanın tarzına karar vermeniz gerekir. Gelecekteki yapının tasarımı buna bağlı olacaktır. Raf için boşluk bırakın ve gerekli ölçüleri alın. Ürünün projesini tamamlamanız tavsiye edilir. Lütfen rafların renginin tezgah üstü, backsplash, kulaklık veya duvarın rengiyle aynı olması gerektiğini unutmayın..

Dövme elemanların ve ahşabın uyumlu kombinasyonu

Dövme elemanların ve ahşabın uyumlu kombinasyonu

Rafta ne saklamak istediğinize karar verin. Boyutları, üzerine yerleştireceğiniz şeylere karşılık gelmelidir. Örneğin, baharat içeren kutular, şişeler, dekor eşyaları, aksesuarlar gibi küçük eşyaları saklamak için raflara ihtiyacınız varsa, hemen hemen her yere yerleştirilebilirler. Bu, masanın üstündeki boşluk, bar tezgahı, üst çekmecelerin altı vb. olabilir..

Mutfakta açık raflı bar

Mutfakta açık raflı bar

Acemi ustaların basit yapıların imalatını tercih etmeleri daha iyidir. Bu nedenle, kendi kendine üretim için en basit olanı, dikdörtgen bir şekle sahip açık bir raftır..

mutfakta raflar: fotoğraf - mutfağın iç kısmında asılı raf

Mutfağın iç kısmında asılı raf

Kulaklıklı mikrofon setini üst çekmecelerin açık raflarıyla değiştirmek harika bir fikir olacaktır. Bu durumda, yapı uzun ve masif yapılabilir. Bu durumda ortaya çıkan raflar duvardan duvara yer kaplayabilir..

Tüm duvarda açık raflar

Tüm duvarda açık raflar

Kendin yap mutfak rafları, özgün bir tasarım yaratmanın ve aynı zamanda paradan tasarruf etmenin harika bir yoludur..

Raflı mutfak iç mekanı, modern bir daire için özgün ve işlevsel bir çözümdür. Gerçek bir iç mekan fotoğrafı, mutfağınızdaki açık rafları kullanarak gezinmenize yardımcı olacaktır..