Mutfak perdeleri: 70 fotoğraf fikri

Perdelerin mutfağın tasarımında oturma odasında veya yatak odasında olduğu kadar önemli bir rol oynamadığı görülüyor. Ancak çoğu zaman iç mekanı gerçekten rahat hale getirmeye yardımcı olan tekstillerdir! Özel bir mağazada mutfak için güzel perdeler seçebilir veya hatta kendiniz dikebilirsiniz ve tasarımlarına karar vermek daha kolay, bu sayfadaki çeşitli fotoğraflara bakın..

Perde çeşitleri

Perdeler söz konusu olduğunda, çoğu kişi yarı saydam tül ve yanlarda iki sürgülü perdenin klasik kombinasyonunu hayal eder. Genel olarak, bu format oldukça uygundur, ancak odanın özellikleri nedeniyle mutfak için pek uygun değildir..

Tabii ki, bu geniş bir pencerenin yanında yemek masası bulunan geniş bir odaysa, kancalı, dantel örtülü ve lambrequinli yemyeşil perdeler uygun olmaktan daha fazlası olacaktır, ancak kompakt mutfaklarda işe yaramazlar. Pişirme alanında pratik panjurlar, panjurlar, düzgün kısa perdeler kullanmak daha iyidir..

Mutfak için stor perdeler

Kumaşın yukarıdan veya aşağıdan tutturulmuş bir rulo üzerine sarıldığı basit bir mekanizmadır. Klasik ve mini versiyonlarda rulo görünürde kalır, kasette pencere çerçevesinin içine gizlenir. Kaset kepenkleri genellikle plastiktir ve her pencere kanadını ayrı ayrı kaplar..

Mutfak için stor perdeler

Mutfak için Roma perdeleri

Katlandığında akordeon görünümündedirler. Sıkı yatay kıvrımlar, kumaşa aynı mesafede dikilmiş gerilmiş iplerle oluşturulur. Bu, mutfakta “ofis” tarzından kaçınacak panjurlara iyi bir alternatiftir..

Mutfak için Roma perdeleri Mutfak için Roma perdeleri

Mutfak için Japon perdeleri

Bunlar pencereler için bir tür “bölme kapısı” dır. Sert bir çerçeveye bağlı büyük kumaş paneller çok modern ve şık görünüyor.

Bu yapılar için raylar genellikle tavan ve zemin seviyesinde bulunur, bu nedenle balkon ve panoramik pencereler için idealdir ve stüdyo dairelerde, örneğin yemek veya yaşam alanını ayıran bir iç bölme olarak da işlev görebilirler. ..

Mutfak için Japon perdeleri

Mutfak için Avusturya perdeleri

Perde kaldırıldığında altta toplanan yumuşak yarım daire biçimli taraklarla ayırt edilirler. Bu etki, daha sonra dalgalı kıvrımların tutulduğu içeriden dikilmiş şeritler veya iplerle kolaylaştırılır. Bu perde türü çok romantik ve şenlikli görünüyor ve mutfağa enfes bir çekicilik kazandırıyor..

Mutfak için Avusturya perdeleri

Mutfak için bambu perdeler

Oryantal veya rustik bir iç mekana çevre dostu bir katkı. Bu egzotik bitkinin farklı tonlarının oluşturduğu desenlerle hem dikey olarak tutturulmuş bambu sapları hem de her türlü dokuma olabilir..

Mutfak için bu tür perdeleri takmak için birçok seçenek var – korniş üzerindeki klasik ahşap halkalardan rulo ve Roma tasarımlarına.

Mutfak için bambu perdeler Mutfak için bambu perdeler

Mutfak için boncuklu perdeler

Mutfaktaki pencere açıklıklarını dekore etmenin en basit ve aynı zamanda sıra dışı yollarından biridir. Boncukları şeffaf misina, ipler veya ince kurdeleler üzerine dizerek kendi ellerinizle yapmak kolaydır..

Tül veya kağıttan yapılmış yapay çiçekler, küçük kabuklar, köpük toplar, boncuklar böyle bir perdenin tasarımını çeşitlendirmeye yardımcı olacaktır..

Mutfak için boncuklu perdeler Mutfak için boncuklu perdeler

Kumaş gereksinimleri

Bir mutfak düzenlerken, bu odadaki mikro iklimi her zaman hesaba katmak gerekir. Yüksek nem ve sıcaklık, periyodik olarak su buharına maruz kalma, pişirme sırasında ortaya çıkan kokular – tüm malzemeler ve özellikle tekstiller üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Buna dayanarak, mutfakta perdeler için dayanıklı kumaşların seçilmesi tavsiye edilir, böylece tekrarlanan yıkama ve zor çalışma koşulları ile estetiklerini kaybetmezler..

Mutfak büyükse ve pişirme alanı pencereden yeterince uzaktaysa, ipek, saten, jakar, tafta gibi yoğun, pahalı kumaşlardan yapılmış perdeler alabilirsiniz. Belki de kadife, kadife ve diğer yumuşacık malzemelerden vazgeçmeye değer..

Yarı saydam tül kumaşlar – organze, gipür, gaz, muslin, güneşin gündüz parlaklığını hafifçe karartmaya yardımcı olur. Soba, fırın ve diğer ısıtma cihazlarından en az 2-3 metre uzağa yerleştirilerek çok dikkatli kullanılmalıdır..

Herhangi bir perde, yangın kaynaklarından mümkün olduğunca kaldırılmalıdır. Küçük alan nedeniyle bunu yapmak zorsa, cama sıkıca oturan yangına dayanıklı panjurları seçmek daha iyidir..

Orta büyüklükte bir mutfak için, özel bakım gerektirmeyen basit malzemeler uygundur: keten, basma, bambu perdeler, özellikle yemek masası için bir masa örtüsü seçerseniz veya benzer renkteki kanepe yastıkları koyarsanız şık ve organik görünecektir..

Mutfak için en ucuz ve pratik seçenek polyester perdelerdir. Bu sentetik malzeme kırışmaz, kokuları zar zor emer ve çok çabuk kurur. Kumaşın yangına dayanıklı, su itici (Teflon veya akrilik) emprenye ile kaplanması iyidir – bu nedenle daha az kirli olacaktır..

Karanlık için tamamen opak perdelere ihtiyacınız varsa, karartmaya dikkat edin. Bu kumaşın bileşimine, perdelere maksimum opaklık sağlayan özel bir şekilde koyu renkli iplikler dokunmuştur..

Mutfak Perdeleri - Kumaş Gereksinimleri Mutfak Perdeleri - Kumaş Gereksinimleri

Perdeler ve iç stil

Mutfak için perde seçimi büyük ölçüde dekore edildiği stile bağlıdır. Tekstillerin yokluğu yalnızca çatı katı ve İskandinav tasarımında varsayılır, diğer tüm durumlarda kumaşlar iç mekanın önemli bir unsurudur ve bazen en çarpıcı vurgudur..

Modern tarzda mutfak için perdeler

Modern tasarımın özlülüğü, gereksiz dekor ve gösteriş olmadan, belirgin grafik kıvrımları olan katı düz perdelerle ideal bir şekilde tamamlanmaktadır..

Beyaz, gri, bej gibi nötr tonları tercih etmeniz önerilir, ancak parlak parlak kulaklığa uyacak mini panjurlar da oldukça ilginç görünebilir..

Modern tarzda mutfak için perdeler Modern tarzda mutfak için perdeler

Mutfak için klasik tarz perdeler

Klasikler, pahalı kumaşlarda, yemyeşil fırfırlarda ve göz alıcı aksesuarlarda ifade edilen lüks zarafet ile karakterizedir. Avusturya, Fransız ve İngiliz taraklarının yanı sıra tül ve lambrequinli sürgülü perdeler, cumbalı pencerenin, balkonun veya panoramik pencerenin yakınında rahat bir yemek alanı bulunan geniş bir mutfağın gerçek bir dekorasyonu olacak..

Mutfak için klasik tarz perdeler Mutfak için klasik tarz perdeler

Mutfak için Provence tarzı perdeler

Fransız kırsalının mutfaktaki cazibesi, zarif çiçekli veya temalı baskılı kısa basma perdeler oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Anneanne dantelleri, nakışlar, tek renkli kurdeleler ile desenlere uygun olarak süslenebilir, kulplar sayesinde şeklini koruyabilir ve yumuşak perdelerle katlanabilir..

Provence’taki geleneksel tül nadiren kullanılır ve perdeler pencereleri yalnızca kısmen kaplar ve odaya mümkün olduğunca fazla güneş girmesine izin verir..

Mutfak için Provence tarzı perdeler

Country tarzı mutfak perdeleri

Rustik perdeler yine çiçek desenli pamuklu kumaşlardır (Provence’takinden daha parlak ve daha büyük olabilir), bir kafes, lekeli, meyve, sebze, çilek, kümes hayvanları ve hayvan resimleri. Kısa sürgülü perdeler güzel fırfırlarda toplanır, genellikle aynı malzemeden yapılmış lambrequinler vardır..

Country tarzı mutfak perdeleri

Küçük bir mutfak için perdeler

Küçük bir mutfağın tasarımının düşünceli ve uyumlu görünmesini sağlamak için, kompozisyonu oluşturmak için oranlara ve sanatsal kurallara uygun perdeler seçilmelidir..

Pencerenin boyutu küçük bir öneme sahip değildir. Bu panoramik cam veya balkona çıkış ise, kornişi tavana sabitlemek ve odanın yüksekliğini “kesmemek” için perdeleri zeminin uzunluğunu yapmak daha iyidir. Dikey kıvrımlar veya zıt çizgiler tavanı görsel olarak yükseltecek ve ışığın içeri girmesine izin veren yarı saydam bir doku alanı biraz genişletecektir..

Büyük bir pencere açıklığı, gerçekçi bir ışık ve gölge oyunu, çiçek deseni veya güzel bir manzara ile bir fotoğraf perdesi ile kapatılabilir. Böyle bir perde büyük olasılıkla pencerenin yanındaki tüm duvarı kaplayacağından, yanına beyaz veya şeffaf (cam, plastik) mobilyalarla bir yemek alanı düzenlenmesi tavsiye edilir..

Mutfaktaki pencere orta büyüklükte veya küçükse, dekor olarak lambrequinli kısa perdelerde durmaya ve geceleri camı stor perde, jaluzi veya panjur ile kapatmaya değer..

Küçük bir mutfak için perdeler Küçük bir mutfak için perdeler Küçük bir mutfak için perdeler

Mutfak perdeleri – fotoğraf

Mutfak için perde tasarımı için daha fazla seçenek görmek istiyorsanız galerimize dikkat etmenizi öneririz. Burada, farklı tarzlarda ve farklı düzenler için pencere açıklıkları örnekleriyle en ilginç fotoğrafları topladık. Sunulan seçenekler, mutfağınız için en iyi dekorasyon olacak perdeler için kumaş, kesim, dekor, bağlantı elemanları ve aksesuar seçimine karar vermenize yardımcı olacaktır.!

Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf Mutfak perdeleri - fotoğraf

Video: Mutfak perdeleri