Mutfak için tavan rayları (90 fotoğraf): çeşitleri, özellikleri

Mutfak için tavan rayları (90 fotoğraf): çeşitleri, özellikleri

En iyi şekilde organize edilmiş bir mutfak alanı, keyifli ve konforlu koşullarda hazırlanan lezzetli yemeklerin anahtarıdır. Yemek pişirirken baharat, kaşık ve diğer mutfak bilgileri arayarak dikkatiniz dağılmamalı. Bazen çekmeceler veya asma dolaplar, mutfak eşyalarını saklamak için en iyi çözüm değildir. Tavan korkuluk sistemi, bunları değiştirmek veya tamamlamak için mükemmeldir. Mutfağa kurarak, enerjinizden, büyük miktarda zaman ve yerden tasarruf edeceksiniz..

Tavan rayları – bu nedir?

Ürünün alışılmadık bir adı var, ancak özü oldukça açık ve basit. Korkuluk, metalden veya başka bir güçlü malzemeden yapılmış bir duvara monte edilmiş bir çubuktur, bir mutfak setinde çoğunlukla bir boru şeklinde yapılır. Bu ray, çeşitli mutfak gereçlerini asmak için kullanılır. Tavan rayları almaya karar verirseniz, bunu herhangi bir modern mobilya mağazasında yapabilirsiniz..

Tavan raylarını kullanarak çeşitli süzgeçleri, kürekleri ve kepçeleri ve ek askı tertibatları ile tencere ve rende kapaklarını bile kompakt bir şekilde asabilirsiniz. Bu aksesuarlar, bu şeritlerin yeteneklerini genişletir. Mutfak gereçleri mağazaları, kaşık ve çatal koyabileceğiniz çok çeşitli korkuluk kapları sunar..

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ilk tavan rayları, yalnızca mutfak gereçlerine ücretsiz erişim sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda değerli yerden tasarruf ederken hızlandırdığı için yoğun restoranların mutfaklarında görünmeye başladı. Hostesler bunlara dikkat ederek mutfaklarında kullanmaya başladılar. Birçok avantajdan en önemlilerini seçeceğiz:

– Alan veya mobilya düzenlemesinden bağımsız olarak mutfağınızın herhangi bir yerine kurulum imkanı;

– Çok sayıda ek aksesuar;

– Çok uygun fiyat;

– Kolaylık ve bağlantı kolaylığı;

– Ağır yüklere karşı dayanıklılık ve direnç;

– Mutfak gereçleri için çeşitli aksesuarlar ve tutucular.

Tavan raylarının fonksiyonel platformunu kurutucular, kancalar, kapak tutucular, havlular ve bardaklar ile genişletebilirsiniz. Gördüğünüz gibi, şüphesiz böyle bir dizi kullanışlı aksesuar, sıradan metal basamakları mutfak için evrensel bir platforma dönüştürecektir..

Mutfak için tavan rayları - Bu nedir Mutfak için tavan rayları - Bu nedir Mutfak için tavan rayları - Bu nedir Mutfak için tavan rayları - Bu nedir Mutfak için tavan rayları - Bu nedir Mutfak için tavan rayları - Bu nedir

Mutfak için tavan rayları çeşitleri

Bireysel mutfak gereksinimlerini karşılamak için üreticiler çeşitli portbagaj konfigürasyonları sunar..

1. Yatay tavan rayları. En popüler tür. Küçük bölümlere veya tüm duvar boyunca düz bir çizgiye yerleştirilirler. Özel metal kancalar, çeşitli mutfak aksesuarlarının yanı sıra çeşitli bulaşık tutucuları yerleştirmenize izin verir..

2. Dikey tavan rayları. Bir öncekinden farklı olarak, bu tip tavan rayları tavana ve masa üstüne veya zemine takılır. Çoğu zaman bar tezgahlarında veya duvar derzlerinde kullanılır. Depolama sistemleri için bu dikey çubuklara mutfak gereçleri için raflar ve stantlar sabitlenir..

3. Asılı raylar. Bu tasarımın özü adından gelir – bu tip tavan rayları küçük kablolar veya zincirler kullanılarak tavana asılır. Genellikle mutfak adaları veya bar tezgahları üzerinde kullanılır.

Korkuluk tipine göre mutfakta sabitleme yöntemi belirlenir. Böylece dikey görünüm, asma ve yatay seçeneklerden farklı olarak ek bağlantı elemanları anlamına gelmez. Onlar için, kendinden kılavuzlu vidalarla tavana veya duvara tutturulmuş tutucular kullanılır..

Mutfak Korkulukları - Çeşitleri Mutfak Korkulukları - Çeşitleri Mutfak Korkulukları - Çeşitleri Mutfak Korkulukları - Çeşitleri

Malzemeler (düzenle)

Tavan rayları da üretim için seçilen malzemelere göre farklılık gösterir. Üreticiler ahşap, paslanmaz çelik, nikel, pirinç ve alüminyumdan süspansiyon sistemleri sunar. Çoğu krom kaplamadır. Tarzından ve genel tasarım konseptinden başlayarak mutfağınız için farklı seçenekler seçebilirsiniz..

Tavan raylarının uyumlu görünmesi için bakır, bronz, altın ve diğer popüler renkler de püskürtülür. Sadece mutfak tasarımı için bir bar seçmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda korozyon ve neme karşı ek bir koruma katmanı oluştururlar..

Malzemelerin değişkenliği, artıları ve eksileri hakkında konuşurken, dayanabilecekleri yüke dikkat edilmelidir. Bu, bir mutfak depolama sistemi için çok önemli bir husustur. Metal pratik ve dayanıklıdır, ancak bir alüminyum korkuluk seçerseniz, ağır tabaklarla aşırı yüklemeyin ve gereksiz yere uzatmayın. Tavan rayları için en pratik malzeme, oldukça dayanıklı olması ve paslanmaması nedeniyle paslanmaz çelik olarak kabul edilir..

Mutfak için tavan rayları - Malzemeler Mutfak için tavan rayları - Malzemeler Mutfak için tavan rayları - Malzemeler Mutfak için tavan rayları - Malzemeler

Tavan raylarının yerleştirilmesi

Tavan raylarının konumuna karar verirken mutfağın genel konfigürasyonunu göz önünde bulundurun. Genellikle mutfak çalışma alanının üzerine yatay çıtalar yerleştirilir..

Tahtaların yapıştırıldığı yüzeyden bağımsız olarak, bunları masa üstünden 30 ila 50 cm yüksekliğe kurun. Bu en rahat ve pratik yüksekliktir.

Çapraz çubuğu asma dolabın altına yerleştirmeye karar verirseniz, alttan 5-10 cm geriye gidin. Böylece dolap, travers üzerine yerleştirilen mutfak gereçlerine erişimi engellemeyecektir..

Bazı durumlarda depolama sistemini dolabın yan taraflarına yerleştirmek daha mantıklı olabilir. Köşe konfigürasyonlu mutfaklar için dik açılı kavisli tavan rayları mevcuttur.

Mutfağınız bir ada konfigürasyonuna sahipse, depolama sistemini ada veya mutfak masasının üzerine yerleştirmek doğru çözüm olacaktır..

Odanın alanı, tavan raylarının konumu ve geometrisi ile “oynamanıza” izin veriyorsa iyidir. Onları farklı yüksekliklere yerleştirerek çekici ve önemsiz olmayan bir dekor öğesi elde edersiniz. Ayrıca, bu şekilde depolama alanını mükemmel bir şekilde bölgeleyebilirsiniz..

Bom takmak isteyenler için birkaç ipucu daha hazırladık:

1. Tavan raylarını en uygun ve erişilebilir yerlere kurun. Böylece yemek pişirirken rahatsız hissetmeyeceksiniz, tüm süreç daha rahat ve optimize edilmiş olacak..

2. Mutfağınızın genel konseptine bağlı olarak, çalışma alanının yanına birkaç küçük çıta yerleştirebilir veya açılı kıvrımlı uzun bir yapı kurabilirsiniz..

3. Mutfakta güvenliği unutmayın. Bu özellikle tavan yapıları için geçerlidir. Onları mümkün olduğunca sıkı ve güvenilir bir şekilde sabitleyin, böylece kendinizi yaralanmalardan korursunuz..

4. Tavan raylarının tasarımı için temel kural: En sık kullandığınız öğeler çalışma alanına daha yakın olmalıdır ve bunun tersi de geçerlidir. Fayansların yanına baharat, saksı ve kibrit kavanozları veya çakmak yerleştirin. Lavabonun üstüne bir havlu ve deterjanlı bir raf koymak uygundur. Streç film veya kağıt havlu kullanıyorsanız, kolayca yırtılabilmeleri için tırtıklı kenarlı tutucular satın alın..

5. Kepçe veya kaşıkların yağlanmasını önlemek için sobanın üzerine asmayın..

6. Eğimli rafı mutfak kitaplığı olarak uyarlayabilirsiniz. Bu, pişirme işlemini daha da kolay ve eğlenceli hale getirir..

Sofistike ve iyi tasarlanmış tavan rayları, hostesin çabalarını en aza indirir ve tüm pişirme süreci çok hızlı ve son derece keyifli hale gelir..

Mutfak Rayları - Konaklama Mutfak Rayları - Konaklama Mutfak Rayları - Konaklama Mutfak Rayları - Konaklama

Mutfak tarzı için korkuluk seçimi

Tavan raylarının kullanışlılığına rağmen her tarza uyduğu söylenemez. Japon tarzı veya minimalizm, gereksiz ayrıntıları dışlar, bu nedenle böyle bir depolama sistemi oldukça uygunsuz görünecektir..

Diğer stillerde, örneğin Kaliforniya veya İtalyan, metal şeritler, özellikle diğer karakteristik süslemelerle birlikte oldukça uyumlu görünecek. Rustik stiller ayrıca bulaşıkları ve mutfak aksesuarlarını saklamak için rayların kullanımını savunur. Geleneksel veya retro bir görünüm için bronz veya altın kaplamalı tahtaları seçin..

Yüksek teknoloji tarzı, ince metal şeritlerle seyreltilebilir. Ana şey, bol miktarda tavan rayı ile iç mekanı aşırı yüklememek..

Rustik bir mutfak, çeşitli kaşıkları, tencere tutacaklarını veya küçük baharat kavanozlarını tutmak için ahşap korkuluklarla dekore edilebilir..

Hayal gücünüzü çalıştırın, seçilen mutfak stilini inceleyin ve tavan raylarını kolayca yenebilirsiniz..

Mutfak tarzı için korkuluk seçimi Mutfak tarzı için korkuluk seçimi Mutfak tarzı için korkuluk seçimi Mutfak tarzı için korkuluk seçimi

Tavan rayları için aksesuarlar

kancalar. Süspansiyon sistemleri için ortak parçalar kanca şeklinde yapılır. Kürek, makas, kupa ve kepçelerinizi yerleştirmek için çok kullanışlıdır. Tüm sistemi kendi takdirinize göre değiştirebilirsiniz, bu onu çok uygun kılan şeydir..

Kafesli raflar. Hem baharatlı kutular, deterjanlar gibi küçük parçalar için hem de büyük parçalar için – karıştırıcılar, karıştırıcılar ve kahve öğütücüler için kullanılır. Çiçekler size keyif veriyorsa, onları benzer raflara yerleştirebilirsiniz..

sahipleri. Çırpıcılar, spatulalar veya diğer pişirme “araçları” için idealdir. Mutfak mobilyası mağazalarında havluluklar, özel ekmek kutuları veya bıçak mıknatısları bulabilirsiniz. Aslında, hemen hemen tüm olası mutfak aletleri ve aksesuarları tavan raylarına yerleştirilebilir. Tavan rayları, mutfağı güzel ve şık yemeklerin yanı sıra diğer hoş küçük şeylerle dekore etmenin harika bir yoludur..

Mutfak Korkulukları - Aksesuarlar Mutfak Korkulukları - Aksesuarlar Mutfak Korkulukları - Aksesuarlar Mutfak Korkulukları - Aksesuarlar

Mutfak için tavan rayları – fotoğraf

Farklı mutfaklarda portbagaj depolama sistemlerinin faydalarını, güzelliğini ve uyumunu net bir şekilde göstermek için, sizin için birçok harika fikir ve konfigürasyonla dolu bir fotoğraf koleksiyonu hazırladık. Mutfağınız için mükemmel tavan rafını bulun. Mutlu seyirler!

Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf Mutfak için tavan rayları - fotoğraf

Video: Mutfak Rayları – Fikirler

Published
Categorized as Mutfak