Mutfak için duvar kağıdı (80+ fotoğraf)

Genellikle, bir apartman dairesinde onarımlara başlarken, mutfağın nasıl donatılacağını en son düşünenler sahipleridir ve aslında, onsuz yapılması zor olan ana binalardan biridir. Bu, özellikle kaplama malzemelerinin seçiminde özel bir yaklaşım gerektirir. Oldukça dayanıklı olmaları gerekmesine ek olarak, estetik özellikler gereksiz değildir. Duvar kağıtları, birçok tasarım seçeneğine sahip oldukları için popülerliğin zirvesinde olmaya devam ediyor. Mutfak için duvar kağıdının nasıl seçileceğine, mükemmel konforlu iç mekanı yaratmak için hangi özellikleri göz önünde bulundurmanız gerektiğine bakalım..

Mutfak için duvar kağıdı çeşitleri

Günümüz pazarı çok çeşitli duvar kağıtları sunmaktadır, ancak mutfağın oldukça özel bir oda olduğu göz önüne alındığında, satın alırken malzemeye dikkat etmek çok önemlidir. Yüksek nem, buhar, aşırı sıcaklıklar, kirlilik, genellikle çıkarılması zor – tüm bu koşullar neme dayanıklı, yıkanabilir kumaşı tercih etmeye zorlar.

Etiketleyerek duvar kağıdının kalitesi nasıl belirlenir

Duvar kağıdı satın alırken, yalnızca satıcının tavsiyelerini dinlemeniz değil, aynı zamanda her ruloda bulunan üreticinin işaretlerini dikkatlice incelemeniz gerekir. Aşağıdaki tabloda, duvar kağıdına uygulanan standart özelliklerin tanımlarını görebilirsiniz..

Gördüğünüz gibi, seçimi hem kaplamanın pratikliğini, dayanıklılığını hem de tuvalin maliyetini belirleyecek olan birçok kategoriye ayrılırlar. Örneğin tek dalga duvar kağıdı en ekonomik seçenek olacaktır. Tabii ki, ıslak koşullara karşı bir miktar dirençleri var, ancak bunları düzgün bir şekilde yıkayamayacaksınız..

İşaretlemede eklenen her dalgalı çizgi, kanvasın ıslak koşullara karşı daha büyük direncini ve onu korkmadan yıkama yeteneğini gösterir ve fırça size kanvasın daha kaba temizlikten korkmadığını söyleyecektir. Tabii ki, en güvenilir seçenek üç dalga ve bir fırça ile duvar kağıdı olacaktır, ancak yüksek bir maliyete sahip olduklarından, talebi önemli ölçüde azaltan satışta oldukça nadirdirler..

Dikkat etmeniz gereken başka bir şey, tuvallerin parlak ışığa karşı direncidir, çünkü duvar kağıdının dekoratif işlevini tamamen yitirmiş olarak ikinci veya üçüncü yılda solmasını istemezsiniz. Tablomuzda, ışık haslığı ile hangi işaretlerin karakterize edildiğini de görebilirsiniz. Biraz para biriktirmeye ve bu konuda en basit duvar kağıdını almaya karar verirseniz, görünümlerini kirlenmeden çok daha erken kaybedeceklerinden yıkamanız gerekmeyebilir..

Mutfak için duvar kağıdı çeşitleri - İşaretleyerek duvar kağıdının kalitesi nasıl belirlenir Mutfak için duvar kağıdı çeşitleri - İşaretleyerek duvar kağıdının kalitesi nasıl belirlenir

Hangi malzemelerden yapılmışlar

Yıkanabilir duvar kağıdı için çeşitli seçenekler vardır, ancak çoğunlukla iki ana gruba ayrılırlar – kağıt tabanlı veya dokumasız. Kalite hakkında konuşursak, kağıt duvar kağıtları birçok yönden daha düşüktür ve çok uzun sürmez, ancak maliyetleri daha düşüktür. Bu tür tuvaller, “risk bölgesinden” uzakta bulunacakları yemek alanına yapıştırılabilir..

Dokunmamış taban, tuvallerin uzun ömürlü olmasını sağlar. Duvar kağıdı tamamen dokunmamış olabilir veya dekoratif bir vinil tabaka ile kaplanabilir. Bu tür tuvallerin avantajı, özellikle üç boyutlu bir görünüme sahip köpüklü vinilden yapılmış bir duvar kağıdı ise, duvarlardaki küçük kusurları maskeleyebilmeleridir. Ayrıca, bu tür aşırı koşullarda kalmak için yaratılmış mutfak vinil kanvasları da var. Bakımları kolaydır ve duvar kağıdı orijinal görünümünü uzun yıllar korur. Aksine, eski güzelliklerini kaybetmektense sizi sıkmak için zamanları olacak..

Mutfak için duvar kağıdının ilgiyi hak eden bir başka modern versiyonu, ilginç bir dokuya sahip olan fiberglastır. Korkusuzca yıkanabilir veya boyanabilirler..

En sıra dışı duvar kağıdı türü sıvıdır. Benzer bir uygulama yöntemine sahip oldukları için onları macun malzemesi kategorisine bağlamak adil olur, ancak duvar kağıdı olarak adlandırıldıkları için onlar için bir kelime söylemeye değer. Sıvı duvar kağıdı ile dekorasyon, odaya ek konfor sağlar, bu nedenle onları yemek masası olan bir alanla dekore etmek daha iyidir. Tüm sıvı duvar kağıtlarının yıkanamayacağı akılda tutulmalıdır, bu nedenle işaretlemeye dikkat edin..

Vurgulu bir duvarı veya geniş bir mutfağın belirli bir alanını dekore etmek için, yüksek bir maliyeti olmasına rağmen harika görünen yıkanabilir mantar duvar kağıdı, metalize tuvaller kullanabilirsiniz..

Mutfak için duvar kağıdı çeşitleri - Hangi malzemelerden yapılmıştır? Mutfak için duvar kağıdı çeşitleri - Hangi malzemelerden yapılmıştır? Mutfak için duvar kağıdı çeşitleri - Hangi malzemelerden yapılmıştır?

Desenli duvar kağıdı seçerken bilmeniz gerekenler

Çok çeşitli duvar kağıtları, hem tek renkli tuvalleri hem de mutfak için çizimler içerenleri seçmenize olanak tanır. İç mekan tasarımınızda sadeliği tercih ediyorsanız, cam elyaf bezler veya boyama için tasarlanmış dokusuz duvar kağıdı ile mutfağın üzerine yapıştırabilirsiniz. Orijinal dokulu yüzeyleri beyazda bile güzel görünecek, ayrıca renk paletini her zaman değiştirebilirsiniz..

Birçok insan desenli duvar kağıdını tercih eder. Burada, tuvallerdeki çizimlerin uzay geometrisinin algısını kökten etkileyebileceğini hesaba katmanız gerekir. Örneğin, duvardaki büyük öğeler onu görsel olarak yaklaştıracaktır, bu nedenle küçük bir mutfak için bu en iyi seçenek değildir. Küçük baskılar göze batmıyor, atmosferde tek renkli perdeler aracılığıyla “sakinleştirilebilen” bir miktar dinamizm yaratıyor.

Çizgili duvar kağıdının da kendi küçük püf noktaları vardır, örneğin dikey bir şerit tavanı görsel olarak “yükseltir” ve yatay bir şerit duvarı genişletir. Odanın daha büyük görünmesi, ancak aynı zamanda orantılı kalması için, iç kısımda çizgili duvar kağıdı değiştirilebilir.

Kural olarak, yemek masasında duvara yapıştırmak için kullanılan fotoğraf duvar kağıdı ile odada özel bir atmosfer yaratılır. Yemek sırasında akılda kalıcı ve can sıkıcı olmaması için doğru çizimi seçmek önemlidir. İyi bir seçenek, sulu meyvelerin, şehir sokaklarının, manzaraların, çiçeklerin görüntüleri olacaktır. Geniş odalarda, perspektife sahip 3D duvar kağıdı harika görünecek ve bu da ferahlık hissi yaratacaktır..

Mutfak için duvar kağıdı - Desenli duvar kağıdı seçerken bilmeniz gerekenler Mutfak için duvar kağıdı - Desenli duvar kağıdı seçerken bilmeniz gerekenler Mutfak için duvar kağıdı - Desenli duvar kağıdı seçerken bilmeniz gerekenler

Mutfak için duvar kağıdı rengi

Herhangi bir yaşam alanı için renk paleti, kişisel inançlara göre seçilmelidir – iç mekan, kurallara sıkı sıkıya bağlı kalarak, sahipleri rahatsız etmemeli ve memnun etmelidir. Açık renkleri tercih ederseniz, bu ek bir artı olacaktır. Apartmanlardaki mutfaklar çoğu zaman büyük boyutlara sahip olamaz ve hafif bir palet odayı daha geniş ve havadar hale getirir. Temel olarak duvar kağıdının açık renklerini, örneğin bej, krem ​​veya açık gri alabilir ve zaten böyle bir arka plana karşı, ayrı alanları daha parlak veya desenli tuvallerle süsleyebilirsiniz..

Mutfaktaki beyaz duvar kağıdı da, özellikle minimalist veya İskandinav iç mekanlara gelince, var olma hakkına sahiptir, ancak bunları çalışma üçgeni alanından (lavabo, ocak, buzdolabı) uzağa yapıştırmak daha iyidir. Tamamen kar beyazı kullanmak gerekli değildir, sedef, hafif kum tonları, çeşitli tonlarda ağartılmış desenli duvar kağıdı seçebilirsiniz..

Koyu renklerin de mutfakta var olma hakkı vardır, ancak ancak geniş bir alana sahipse veya güneye bakan büyük pencerelere sahipse. Küçük bir mutfaktaki kasvetli duvar kağıdı, zaten sıkışık olan atmosferi daha da kötüleştirecektir, ancak duvarlardan birini bu tür tuvallerle süslemek, görsel mesafesine katkıda bulunarak alanı daha derin hale getirecektir..

Mutfak herhangi bir gökkuşağı renginde giyilebilir. Sarı ve turuncu tonları odayı daha aydınlık ve neşeli hale getirirken, yeşil tonları ise tam tersine yatıştırarak sindirim sistemini olumlu yönde etkileyerek mükemmel bir iştah sağlar. Kırmızı duvar kağıdı insanları farklı şekillerde etkiler. Bu renk düzeninin dinamikleri bir kişiyi canlandırabilir ve diğerini rahatsız edebilir. Burada kırmızı tonlarına daha yakından bakmalı ve örneğin kiraz duvar kağıdı veya pembeyi seçmelisiniz. Beyaz, bej veya kahverengi tonların iç içe geçtiği desenlere sahip olmaları iyidir..

Mutfak için duvar kağıdı seçerken, her stil için en kabul edilebilir renk ve desen olduğunu unutmayın. İşte bazı açıklayıcı örnekler:

– Tasarımdaki minimalist yön, daha önce de belirttiğimiz gibi, beyaz tek renkli bir palet ile karakterize edilir, ancak gri veya bej duvar kağıdı seçenekleri hariç tutulmaz. Bu tür odalarda vurgulu duvarlar genellikle dikkati çöl ortamından uzaklaştırmak için dekore edilmiştir. Bunu yapmak için, tasarıma gri grafik tuvaller veya geometrik desenli koyu bej duvar kağıdı ekleyebilirsiniz;

– İç mekandaki Provence, kır çiçeklerinin narin tonlarını önerir, bu nedenle mutfak için en iyi seçenek, çoğunlukla küçük çiçek desenleri ve süslemeli peygamber çiçeği mavisi, açık yeşil, pembe veya kumlu duvar kağıtları olacaktır;

– Çatı katı tarzı, oldukça tuhaf olmasına rağmen, şimdi popülaritesinin zirvesinde. Böyle bir “endüstriyel” mutfak için en iyi seçenek gri, beyaz, kahverengi tonlarda duvar kağıdı, taklit tuğla veya beton olacaktır;

– Retro tarzında duvar kağıdı, genellikle birbiriyle örtüşen bej, yeşil, kahverengi tonlarla karakterizedir. Birçok seçenek olabilir ve desen seçimi, hangi döneme geri dönmek istediğinize bağlıdır – bunlar büyük çiçek baskıları ve geçmişin birçok ev hanımı tarafından sevilen ölçülü bir şerit ve lekeli;

– Klasik trend, geniş, ferah odalar için tipiktir, ancak küçük bir mutfak, zarif lüksün gerçek bir örneği olabilir. Zarif desenler ve monogramlarla bej, zeytin, bordo tuvaller burada uygundur. Pervazlarla çerçevelenmiş metalize duvar kağıdından ekler harika görünecek.

Mutfak için duvar kağıdı rengi Mutfak için duvar kağıdı rengi Mutfak için duvar kağıdı rengi

Mutfak için duvar kağıdı – fotoğraf

Fotoğraf galerimizin sayfalarında daha fazla incelemeye devam etmeyi öneriyoruz. Burada mutfak duvar kağıdı dekorasyonunun en güzel örneklerini toplamaya çalıştık. Mutfağınızı en güzel, rahat ve orijinal hale getirmenize yardımcı olacaklarını umuyoruz. Mutlu seyirler!

Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf Mutfak için duvar kağıdı - fotoğraf

Video: Mutfağın iç kısmındaki güzel duvar kağıdı