Mutfak iç tasarımı: 80 fotoğraf fikri

Birçokları için mutfak, enfes mutfak şaheserleri yaratabileceğiniz, tadına bakabileceğiniz veya sadece sevdiklerinizle vakit geçirebileceğiniz evde favori bir yerdir. Bunu yapmak için, sadece dekoratif değil, aynı zamanda iç mekanın pratik bileşenini de düşünerek en rahat atmosferi yaratmanız gerekir. Mutfak tasarımını dekore etmenin ana trendleri, kuralları ve püf noktaları yazımızın içinde.!

Bir iç stil seçme

Bir mutfak tasarlamanın ilk adımı, temel bir stil seçmektir. Benzersiz bir proje yaratmak isteseniz bile, diğer projelerden farklı olarak, belirli bir tasarım yönünün yasalarına uymalısınız. Aksi takdirde, iç mekan gülünç, kötü düşünülmüş ve uyumsuz görünecektir. Ancak her stil yaratıcılık için geniş bir alan sunar, asıl şey temel önerileri takip etmektir..

Yüksek teknoloji mutfak tasarımı

Tarzın temel ilkesi adında yatmaktadır: yüksek teknoloji, modern bir iç mekanda kullanılması gereken yüksek teknolojiler anlamına gelir. Bu nedenle yüksek teknoloji, ev aletlerinin konfor ve kullanım kolaylığının ön planda olduğu mutfak için mükemmel bir seçenektir..

Dekorasyon ve mobilya için plastik, cam veya metal gibi modern malzemeler alınır. Parlak pürüzsüz yüzeyler, odaya biraz fütüristik bir görünüm kazandırır. Renk paleti, genellikle karanlık ve ışığın kontrastına dayalı olarak sınırlandırılmıştır..

Akıllı donanımlar olmadan yüksek teknoloji ürünü bir mutfak tasarımı hayal etmek zor: hayatı kolaylaştıran ve alanı rasyonelleştiren her türlü asansör, çekmece, bölücü.

Dokunmatik kontrollere ve LED ekranlara sahip yerleşik, modern modellerin çoğu tercih edildiğinden, ev aletleri satın almak oldukça kuruşa mal olabilir. Ancak bu anlamsız bir kazanım değil, konfor ve dayanıklılığa bir katkıdır..

Yüksek teknoloji mutfak tasarımı Yüksek teknoloji mutfak tasarımı

Klasik mutfak tasarımı

Teknolojinin gelişmesine ve alanı rasyonelleştirme eğilimine rağmen, klasik tarz hala popüler. Tabii ki, güzel ama işe yaramaz dekorlarla dolu geleneksel görkemli aristokrat iç mekanlardan bahsetmiyoruz. Klasikler, oldukça modern göründükleri için zamanımızın ihtiyaçlarına uyum sağlıyor..

En uygun görüneceği bu tarzda orta ve geniş alana sahip bir mutfak tasarlamak daha iyidir. Koyu veya açık bir palet alabilirsin, sadece gölgeler mümkün olduğunca doğal olmalıdır. Aynı kural kaplama malzemeleri için de geçerlidir. Derin dokulu ahşap mobilyalar, az sayıda desenli eleman, çerçeveli cepheler ve cam kapılar – bu bileşenler klasik bir iç mekanın sanatsal olarak doldurulması için yeterlidir..

Klasik mutfak tasarımı Klasik mutfak tasarımı Klasik mutfak tasarımı

Provence tarzı mutfak tasarımı

Şehir apartmanları alanındaki Fransız köylerinin tarzı nadiren “saf” bir biçimde bulunur. Genellikle modern klasiklerle birleştirilir ve mutfağın kendisi yemek odası ve oturma odası ile birleştirilmeye çalışılır. Bu, Provence’ın ilk kuralından kaynaklanmaktadır – mümkün olduğunca fazla alan..

Gözünüze çarpan ikinci şey, sıcak Akdeniz güneşinde yanmış gibi hafif pastel tonlar. Beyaz, krem, mavi tercih edilir – en doğal ve göze batmayan renkler.

Mobilya, suni yaşlanmanın etkisiyle elde edilen antika bir görünüme sahip olmalıdır. Öncelik, otantik atmosferi bozamayacak doğal malzemeler veya yüksek kaliteli ikameler üzerindedir..

Mutfak ünitesi, Provence cazibesine katkıda bulunan çanak çömlek, tencere ve peçetelerin sergilendiği çok sayıda açık raf içerir. Ancak, yerleşik modellerin mükemmel bir şekilde başa çıkacağı meraklı gözlerden ev aletlerini gizlemek daha iyidir..

Provence tarzı mutfak tasarımı Provence tarzı mutfak tasarımı

Minimalist mutfak tasarımı

Önceki çözümün aksine, minimalizm hem geniş dairelere hem de küçük Kruşçev dairelerine dahil edilebilir. Bu tarz, işlevselliğe vurgu yaparak herhangi bir alanı dönüştürebilir..

Ankastre ev aletleri ile temiz çizgiler ve net özlü mobilya formları, monolitik bir düzlem oluşturuyor gibi görünüyor – minimalizm, mutfağın iç kısmında önemli olan bir düzen ve temizlik duygusu yaratıyor. Odak, dekoratif öğeler üzerinde değil, alanı yetkin bir şekilde düzenlemenizi sağlayan işlevsellik üzerindedir..

Burada, biri parlak olabilen 2-3’ten fazla renk kullanılmaz. Genel olarak nötr renkler veya doğal malzemelerin estetik dokusu tercih edilmelidir..

Minimalist mutfak tasarımı Minimalist mutfak tasarımı Minimalist mutfak tasarımı

İskandinav mutfak tasarımı

Güneye bakan pencereler nedeniyle güneşin çok sık misafir olduğu mutfaklar için mükemmel bir çözüm. İskandinav ayaz ama çok rahat, bu tarz her boyuttaki iç mekanlar için uygundur..

Minimalizm durumunda olduğu gibi, burada tasarım ikincildir – pratiklik önce gelir. Bu tür mutfaklar beyaz, doğal malzemeleri, özellikle ahşabı ve katı formları sever. İskandinav tarzını çok basit bulan biri varsa, o zaman biraz steril atmosferi seyrelten birkaç parlak detay eklemek uygun olacaktır..

İskandinav mutfak tasarımı İskandinav mutfak tasarımı

Renk çözümleri

Odanın modern görünmesi için hangi tarza bağlı kalırsanız kalın, birbiriyle uyumlu 2-3 tonlu bir renk şeması kullanmanız veya tek bir renk tasarımında kalmanız önerilir..

Beyaz mutfak

Belki de başkaları için ana renk veya nötr bir arka plan olarak hizmet edebilecek mutfak tasarımı için en iyi seçenek. Hafif bir iç mekanın hızla kirlendiğine dair bir görüş var, ancak bu aynı zamanda yüzeylerin malzemesine de bağlı. Öte yandan, en geniş, rahat görünüyor ve aynı zamanda ruh üzerinde olumlu bir etkisi var..

Beyaz Mutfak - İç Tasarım Beyaz Mutfak - İç Tasarım Beyaz Mutfak - İç Tasarım

gri mutfak

Mutfağın iç kısmının gri tonlarda donuk veya kasvetli göründüğünü düşünmeyin, aksine çok şık ve modern. Olumsuz bir etkiden kaçınmak için, örneğin beyaz, siyah, mavi tonlarla iyi bir renk kombinasyonu bulmak yeterlidir..

Gri Mutfak - İç Tasarım Gri Mutfak - İç Tasarım

bej mutfak

Krem, ceviz veya hafif ahşap tonları gibi doğal seçenekler, klasik, Provencal ve minimalist mutfak tasarımları için mükemmeldir. Tek renkli tasarım, rahat ve sıcak bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacaktır..

Bej Mutfak - İç Tasarım Bej Mutfak - İç Tasarım

mavi mutfak

Gökyüzü ve deniz ile çağrışımlar yapan mavi, dinlendirici bir iç mekan için idealdir. Beyaz veya kahverengi ile birleştirerek mutfak mobilyalarının cephelerini dekore ederken kullanmak daha iyidir.

Mavi Mutfak - İç Tasarım Mavi Mutfak - İç Tasarım Mavi Mutfak - İç Tasarım

yeşil mutfak

Modern trendleri takip ediyorsanız, Pantone’a göre 2017’nin en moda tonu için mutfağınızda mutlaka yer bulun. Şehir ortamında bile sizi doğaya biraz daha yaklaştıracak..

Yeşil Mutfak - İç Tasarım Yeşil Mutfak - İç Tasarım

Mutfak dekorasyonu

Herhangi bir odanın dekorasyonu, “dolguyu” özenle koruyan ve güzelliğini vurgulayan bir çerçeve gibidir. Bir mutfak söz konusu olduğunda, özellikle mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını istiyorsanız, malzeme seçimi önemli bir rol oynar..

Zemin

Mutfak zemini yağ, yiyecek parçacıkları ve nemden arındırılmış olmalıdır. Bundan dolayı, her şeyden önce, malzeme seçerken üzerine inşa edilmelidir..

Mükemmel bir çözüm, farklı alanlardaki kapsamın bir kombinasyonudur. Örneğin, çalışma alanına dış etkenlere dayanıklı seramik karolar ve yemek odasına parke veya laminat koyabilirsiniz..

Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplama Mutfak Tasarımı - Zemin Kaplama

duvarlar

Mutfak iç mekanlarında, seramik karolar en çok önlük alanında ve ayrıca boyalı veya duvar kağıdıyla kaplanmış duvarlarda bulunur. Ayrıca, duvar panelleri ve örneğin taklit mermer gibi dekoratif sıva ile kaplama kullanılır..

Kaplama malzemelerinin kombinasyonu, yalnızca tasarımın çeşitlendirilmesine değil, aynı zamanda işlevsellik ilkesine göre düzenlenmesine de izin verir. Düz yüzeyler bir öncelik olmaya devam ediyor.

Mutfak Tasarımı - Duvar Dekorasyonu Mutfak Tasarımı - Duvar Dekorasyonu

Tavan

Mutfakta tavanı bitirmek için malzeme seçimi, odanın tarzına veya yüksekliğine bağlıdır. İkinci gösterge yeterince düşükse, o zaman düz beyaz bir kaplama bir çıkış yolu olacaktır. Dahası, şık görünüyor ve her yere sığıyor..

Germe tavanlar, yüksek duvarlı modern bir iç mekana monte edilebilir. Ayrıca karmaşık bir aydınlatma sisteminin düzenlenmesine yardımcı olurlar..

Mutfak Tasarımı - Tavan Kaplaması

Mobilya ve ev aletleri nasıl seçilir

Bu seçim doğrudan ihtiyaçlarınıza bağlıdır: birisi hayatının çoğunu mutfakta geniş bir aile için kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri hazırlayarak geçirir; ve satın alınan yiyecekleri mikrodalgada ısıtmak için günde bir kez biri gelir.

Modern mutfaklarda genellikle sadece bir çalışma alanı ve depolama alanı değil, aynı zamanda sadece alanı bölen bir bar veya geniş bir yemek odası olabilen bir yemek alanı da bulunur..

Ek olarak, mutfak takımları, odanın geometrisine ve boyutuna bağlı olarak düzende farklılık gösterir. Adanın yanı sıra U ve L şeklinde, düz köşe modelleri vardır. İkincisinin orta veya büyük bir odada alınması tavsiye edilir..

Seçilen stilden bağımsız olarak, günümüzde mutfak mobilyaları ergonomi, pratiklik ve işlevsellik ilkesine göre giderek daha fazla yapılmaktadır. Örneğin çekmeceler, raflar veya modüler dolaplar.

Kulaklığın içine yerleştirilmiş ev aletleri bugün çok popüler, bu da sadece yerden tasarruf etmeyi değil, aynı zamanda estetik bir görünüm yaratmayı da sağlıyor..

Hiçbir modern mutfağın onsuz yapamayacağı elektrikli ev aletlerine gelince, buradaki liste değişir. Bazı sahipler, zorunlu sete bir çamaşır makinesi veya hatta bir TV ekleyebilir. Diğerleri, yalnızca ana öğeleri düzenlemek için kilitli dolaplar ve çekmeceler dahil tüm kullanılabilir alanı kullanmak zorunda kalacak. Her durumda, her detayın yeri önceden düşünülmelidir.!

Mutfak Tasarımı - Mobilya ve Beyaz Eşya Mutfak Tasarımı - Mobilya ve Beyaz Eşya Mutfak Tasarımı - Mobilya ve Beyaz Eşya

Dekor ve aydınlatma

Herhangi bir iç mekanı dekore ederken, ana kural her zaman geçerlidir – zarar vermeyin. Aynısı mutfaklar için de geçerlidir. Örneğin, çok fazla porselen heykelcik yerleştirmek, pişirmenin en doruk noktasında kırılgan bir parçayı lekeleme veya ters çevirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Tabii ki, burada rahat bir atmosfer çok gereklidir, ancak diğer ifade araçlarının yardımıyla yaratılabilir..

Cam cepheler, kapılarından tabak, havlu veya çatal bıçak takımlarının göründüğü estetik açıdan hoş görünüyor. Geleneksel peçeteleri, önlükleri ve diğer tekstil detaylarını unutmayınız – gizli bir mutfak tasarımında parlak bir detay olabilirler..

Peçeteler veya sevimli tuzluklar için bazı kutular bile bir odayı tanınmayacak şekilde dekore edebilir ve bir tenceredeki çiçekler yüksek teknoloji ürünü bir iç mekanı yenileyecektir..

Mutfaktaki her işlevsel alan tamamen aydınlatılmalıdır: üzerine sarkıt lambaların takılabileceği çalışma yüzeyi, ocak, lavabo, bar tezgahı veya ada.

İyi bir çözüm, backsplash boyunca LED gömme ışıklardır. Başlık, ek ışıklar için bir destek olarak da kullanılabilir.

Yerel aydınlatmaya ek olarak genel aydınlatmayı da düşünmek gerekir. Bunun için geleneksel avizeler veya spot ışıkları uygundur..

Mutfak Tasarımı - Dekor & Aydınlatma Mutfak Tasarımı - Dekor & Aydınlatma Mutfak Tasarımı - Dekor & Aydınlatma

Küçük mutfak: iç tasarım

Yukarıdaki ipuçları geniş bir alana tam olarak sığacak ama ülkemizde çoğunlukta olan küçük mutfak sahipleri ne yapmalı? Biraz daha denemeniz gerekecek, ancak bu sorunu da çözebilirsiniz. Ve bunun için sadece birkaç kurala uymanız gerekiyor.!

İlk olarak, mutfak alanını oturma odası ile birleştirerek düzeni değiştirmeye başvurmanız önerilir. Sınırların olmaması, küçük bir odada bile bir özgürlük ve ferahlık hissi yaratacak ve farklı bölme türleri, muhafazayı görsel olarak ayırmaya yardımcı olacaktır..

İkincisi, açık tonları ve aynalı yüzeyleri seçin. Kulaklığın renginin bitişten çok farklı olmaması arzu edilir..

Üçüncüsü, hareket için biraz serbest metrekare bırakacak düz veya L şeklindeki yerleşimlere dikkat edin. İkinci seçenek, odanın köşesinde genellikle etkin olmayan alanı kullanmanıza izin verecektir..

Küçük bir mutfağın iç tasarımı Küçük bir mutfağın iç tasarımı Küçük bir mutfağın iç tasarımı Küçük bir mutfağın iç tasarımı

Mutfak tasarımı – fotoğraf

Makalede toplanan önerilerin, eviniz için ideal mutfak tasarımına karar vermenize yardımcı olacağını umuyoruz. Fotoğraf seçimimizde daha da orijinal fikirler var. İlham ve güzel iç mekanlar!

Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf Mutfak iç tasarımı - fotoğraf

Video: Mutfaklar – İç Mekan Fikirleri