Mutfak iç tasarımı 6 metrekare metre: mobilya seçimi için faydalı ipuçları ve şık düzenlerin 80’den fazla fotoğrafı

Küçük bir mutfağı dekore ederken doğal malzemeleri tercih edin

Küçük bir mutfağı dekore ederken doğal malzemeleri tercih edin

Herhangi bir alan uygun ve düşünceli bir şekilde organize edilebilir, bu özellikle mutfak söz konusu olduğunda önemlidir. Ve emrinizde sadece altı metrekare varsa, o zaman bu en kolay iş değil, oldukça uygulanabilir. Ek olarak, bu gibi durumlarda yemek pişirmek uygun olacaktır, çünkü her şey tam anlamıyla her zaman elinizin altındadır..

6 metrekare alana sahip şık mutfak iç. metre

6 metrekare alana sahip şık mutfak iç. metre

Böyle kompakt bir alan tasarlarken, kullanımını en üst düzeye çıkarmak önemlidir. Ve bu her şey için geçerlidir – varsa duvarlar, zeminler, açıklıklar. Yani her santimetre kare hostesin yararına çalışmalıdır..

Not! Tasarlananın gerçekleşmesi için mobilyaları dikkatlice seçmelisiniz. Sipariş vermek en iyisidir – bu durumda, ihtiyacınız olan her şey mutfağın küçük bir karesine ve hatta daha fazlasına sığacaktır..

Şık beyaz iç mekan, doğal ahşapla iyi görünüyor

Şık beyaz iç mekan, doğal ahşapla iyi görünüyor

Mutfak dolaplarını asmak yerine rafları açın

Mutfak dolaplarını asmak yerine rafları açın

Boyut ne olursa olsun, aşağıdakilere uymanız gerekir:

 1. Buzdolabı ve dondurucu – ortak bir modülde veya ayrı olabilirler.
 2. Gaz sobası / ocak da temel unsurlardır. Bir veya başka bir seçenek ve boyut seçimi, pişirme ihtiyacına ve finansal kaynaklara bağlıdır. Küçük bir aile için fırınsız iki brülör yeterli olacaktır..
 3. Davlumbaz – genişliği ocakla aynıdır ve doğrudan üstüne yerleştirilir. Sadece küçük bir alanda oldukça kullanışlı olan teleskopik modeller var..
 4. Lavabo – en az bekar.
 5. Çalışma yüzeyi – uzunluğu 60 cm’den az olmamalıdır.
 6. süzgeç.
 7. Yiyecek ve tabakları saklamak için duvar ve zemin dolapları.

Özel bir evin iç kısmındaki klasikler

Özel bir evin iç kısmındaki klasikler

Zorunlu değil, ancak 6 metrekare için bile olası öğeler. m: fırın, bulaşık makinesi, mikrodalga fırın, multicooker.

Önemli! Alan çok sınırlıysa, ana cihazların zararına diğer cihazları kurmak mantıksızdır. Yer olduğunda tost makinesi, waffle makinesi ve diğer ekipmanları yerleştirebilirsiniz..

Mutfak tasarımı için renk şeması 6 metrekare. m

Oda küçüktür, bu nedenle koyu renkleri hemen unutabilirsiniz – onları kullanmıyoruz. Bu aynı zamanda zemin, mobilya takımlarının cepheleri, tekstiller, duvar dekorasyonu için de geçerlidir. Bu öneriyi ihmal ederseniz, kendinizi rahatsız edici koşullarda bulabilirsiniz ve oda “ezilir”.

Tavsiye! Açık renk düzeni, alanı genişletmeye yardımcı olacaktır. Özellikle alakalı net değil, duvarlarda, mobilya cephelerinde bulanık görüntüler. Bu, bu gibi durumlarda çok önemli olan alan yanılsamasını yaratacaktır. Harika bir seçenek – bulanık anahatlara sahip duvar kağıdı.

Parlak kontrastlar kullanmayın, ayrıca alanı da azaltırlar. Bu durumda, renk şeması keskin damlalar olmadan uygundur..

Küçük mutfak 6 metre: yerleşim seçenekleri

Düzendeki bu veya bu karar, duvarların uzunluğunun oranına ve kendi tercihlerinize bağlıdır. Seçenekler şunlardır:

 1. Linear, uzun mutfaklar için mükemmel bir seçimdir. Gerekli tüm nitelikler arka arkaya bir satır boyunca yerleştirilir.
 2. L şeklinde – iki bitişik duvarın yanına küçük bir mutfak seti yerleştirilmiştir. Mobilya tam uzunlukta veya sadece kısmen olabilir. İkinci durumda, kapılı tarafı kullanmak mümkündür..
 3. U şeklinde – bu durumda mutfak seti 3 duvar kaplar. Bu en iyi seçenek değil, çünkü mobilya elemanları arasındaki koridor çok küçük olacak ve bu da yemek pişirmede zorluklara neden olacaktır..

Dikdörtgen bir oda için düzen seçenekleri

Dikdörtgen bir oda için düzen seçenekleri

Seçilen düzen ne olursa olsun, mutfakta belirli bir sıraya göre yerleştirme ile kilit noktaların olması gerektiği unutulmamalıdır. Bunu şu şekilde söylemek en uygunudur: buzdolabı – lavabo – soba. Bu durumda yemek almak – yıkamak – pişirmek kolaydır. Ev aletlerinin yeri belirlenirken duvarlara veya dolaplara olan mesafenin en az 5 cm olması gerektiği unutulmamalıdır..

Mozaik önlük ile oryantal tarzda

Mozaik önlük ile oryantal tarzda

Minimalist bir iç mekanda ankastre cihazlar

Minimalist bir iç mekanda ankastre cihazlar

Tavsiye! Yerleşimi onaylamadan önce, teknik açıdan gerekli her şeyin böyle bir düzenlemesinin mümkün olup olmadığı, yani tüm iletişimleri getirmenin mümkün olup olmayacağı açıklığa kavuşturulmalıdır..

5, 6 – 8 metrekare mutfak için özel yerleşim seçenekleri.

Mutfak sadece 6 metrekare. m, yaşam alanlarında oldukça sık bulunur ve kilit unsurların içine yerleştirilmesi oldukça tipiktir:

Sağ iç köşe

Bu tür en yaygın olanıdır. İç köşenin serbest olması nedeniyle kısa kenarlarından mobilya ve aletleri çıkarıp çalışma yüzeyi olarak uyarlamak mümkündür..

Tavsiye! Kapıya bitişik kulaklığın köşesi yuvarlatılabilir – bu, odaya girme zorluklarını önler.

Uzun tarafa şunları kurabilirsiniz:

 • Buzdolabı.
 • ocak.
 • Fırın.
 • Lavabo – yine de kısa tarafta yeniden düzenlenebilir, ancak bu, pişirme işlemi sırasında hostes için çok uygun olmayacaktır..

Dolapları karşı duvara asmak uygundur.

16

köşede lavabo

Burada düzgün, yuvarlak hatlara ihtiyaç vardır. Lavabo eğimli bir tezgahta harika görünecek. Böyle bir yerleştirme olasılığı, yalnızca kısa taraf daraltılırsa gerçektir. Buzdolabı / ocak / küçük çalışma yüzeyi için yer olacak.

Mutfağın köşesinde bulunan çift lavabo

Mutfağın köşesinde bulunan çift lavabo

Bir kır evi için plaj stili

Bir kır evi için plaj stili

Tavsiye! Böyle bir mutfak için, kullanımı lavaboya erişimi kolaylaştıracak yarıçaplı kapılar sipariş etmelisiniz..

Köşe (buzdolabı hariç)

Buzdolabı odada oldukça fazla yer kaplar ve onu koridora çıkarmak oldukça mümkündür – bu durumda, zemine asma dolaplar için kullanışlı alan serbest bırakılacaktır. Bu çözüm, kulaklık seti ile “oynamanızı” ve daha pratik hale getirmenizi sağlar..

İskandinav iç mekanına sahip rahat mutfak

İskandinav iç mekanına sahip rahat mutfak

Küçük bir mutfak için mutfak takımı seçimi

Bir mağazada, büyük olasılıkla uygun bir kulaklık seçemeyeceksiniz. Bireysel üretim siparişi verirken mutlaka mobilya yapacak firmanın ölçücülerini arayınız. Burada doğruluk ve oranlar önemlidir. Kulaklığın cephesi, duvarlar gibi, bitiş ile kontrast oluşturmamalı, hafif olmalıdır..

Böyle kompakt bir mutfakta yuvarlatılmış köşeler ve eğimler avantajlı görünüyor. Bağlantı parçalarına dikkat etmeye değer. Büyük olasılıkla, dolapların standart menteşeli kapılarının terk edilmesi gerekecek – burada sürgülü kapılar daha uygun..

Not! Kullanışlı ve pratik bir çözüm, katlanır mobilyaların kullanılmasıdır. Masa üstüne kayan dönüştürülebilir masalar. Bir duvarın içine veya arkasına çekilen sandalyeler ve diğer benzer seçenekler.

Küçük bir mutfakta buzdolabı ve diğer aletler

Buzdolabı veya gazlı su ısıtıcısı gibi büyük ekipmanların yeri sorunu birçok soruyu gündeme getiriyor. Seçenekler var, ancak daha sonra tekrar yapmamak için bunu veya bu seçimi dikkatlice düşünmelisiniz..

Uygun çözüm: buzdolabı bir niş içinde bulunur

Uygun çözüm: buzdolabı bir niş içinde bulunur

Kompakt, ancak aynı zamanda küçük bir mutfağın uygun düzeni

Kompakt, ancak aynı zamanda küçük bir mutfağın uygun düzeni

Buzdolabıyla başlamaya değer. Tabii ki gerekli, ancak mutfağın dışına, koridora veya koridora götürmek oldukça mümkün, ancak bu çözüm çok pratik olmayacak. Bir model seçerken daha dikkatli olmak daha iyidir. Küçük bir alanı kaplayacak çok sayıda dar ve yüksek satış var. Başarılı bir seçenek bulmak mümkün olsaydı, cihazı kesme masasının veya lavabonun yanına yerleştirmek en uygunudur..

Not! Buzdolabı, metal yüzeyine mıknatıslı kancalar takılarak daha işlevsel hale getirilebilir. Üzerine tencere tutacakları, havlular, hafif tabaklar ve diğer küçük şeyleri asmak uygundur..

Gazlı su ısıtıcısına gelince, genel havalandırma sistemine erişim olduğu için genellikle mutfağa asılır. Bu görünüşte yabancı cismi takmak zor, ama değil. Sütun başarıyla maskelenebilir:

 1. En az göze çarpan bir köşeye kurun.
 2. Duvar dolaplarından birinin cephesinin arkasına saklanın.

Sandalyeler ile geleneksel olmayan yemek masası

Sandalyeler ile geleneksel olmayan yemek masası

Yararlı tasarım ipuçları

Alan sınırlı olduğundan, mümkün olduğunca verimli kullanılmalıdır. Bazı ipuçları bunu yapmanıza yardımcı olacaktır:

 • Koridoru kullanarak mutfağı büyütmeyi deneyebilir veya oda ile birleştirebilirsiniz..
 • Yemek alanı için masa olarak katlanır modelleri kullanmak daha iyidir..
 • Pencere pervazına yerine bir tezgah takın – bu, mobilya için duvarın altında yer açmaya yardımcı olacaktır. Aynı anda hem çalışma yüzeyi hem de yemek masası olacak..

Küçük boyutları ile her detayın işlevselliği önemlidir.

Küçük boyutları ile her detayın işlevselliği önemlidir.

Büyük pencereler çok fazla ışık verir

Büyük pencereler çok fazla ışık verir

 • Bir kulaklık siparişi verirken, dolapların derinliğini standart 60 cm değil, 40’a kadar yapmayı istemelisiniz – bu, çok ihtiyaç duyulan alanı boşaltacaktır..
 • Odanın ön kapısı çıkarılabilir veya dışa açılacak şekilde yapılabilir. Diğer bir seçenek ise sürgülü sistemdir..
 • 55 cm genişliğinde küçük boyutlu cihazları seçmelisiniz.Örneğin, bu tür modeller genellikle düşük olduğundan, buzdolabının üzerindeki braketlere bir mikrodalga fırın veya bir duvar dolabı sabitlenebilir..

U şeklindeki düzen, küçük bir mutfak için mükemmel bir seçenektir.

U şeklindeki düzen, küçük bir mutfak için mükemmel bir seçenektir.

 • Tavan yüksekliğine sahip duvar dolapları sipariş etmek daha iyidir. En üst raflarda ise her gün kullanmadığınız ama mutfakta ihtiyacınız olanı koyabilirsiniz..
 • Önlük küçük mozaikten daha iyi yapılır.
 • Aydınlatma, odanın mütevazı boyutlarına rağmen çok fazla olmalıdır – bu, alanı görsel olarak da genişletecektir..

Küçük bir mutfak için stil seçimi

Bu veya bu tarzın seçimi odanın özelliklerine bağlıdır. Bu durumda, küçüktür, yani stil, bu mütevazı boyutların daha da azalmayacak şekilde olması gerektiği anlamına gelir. Olası seçenekler:

 1. Provence – açık renkler, hassasiyet ve hafiflik. Bu tam olarak ihtiyacın olan şey.
 2. Çatı katı – sadelik ve iddialı detayların eksikliği. Ayrıca uygun, çünkü oda aşırı yüklenmeyecek.
 3. Açık renklerde klasikler her zaman, her yerde geçerlidir.
 4. Minimalizm – beyaz ve gri – mükemmel bir seçimdir. Odayı steril bir hastane koğuşuna dönüştürmemek için sadece beyazlıkla aşırıya kaçmamak önemlidir..

Tavsiye! Mütevazı bir alana sahip bir mutfakta doğru ve uyumlu bir tasarım oluşturmak oldukça mümkün ancak bunu yapmaya çalışmanız gerekiyor. Ve bunda önemli bir rol, alanın tüm alanının düşünceliliği ve maksimum kullanımı ile oynanır..

17

Published
Categorized as Mutfak