Modern mutfak tasarımı: 50 fotoğraf ve fikir

Sanayileşmeden sonra yirminci yüzyılın başında ortaya çıkan Art Nouveau tarzı, bu günle alakalı olmaya devam ediyor, sürekli gelişiyor ve yeni özellikler kazanıyor. Bu tasarımın maksimum işlevselliği ve kompaktlığı, onu şehir dairelerindeki küçük mutfaklar için mükemmel bir çözüm haline getirir. Özünde modern, modern trendlere yakındır – yüksek teknoloji ve minimalizm, ancak bir takım farklılıkları vardır..

Art Nouveau tarzının ana özellikleri

Modern bir mutfağın iç kısmına baktığınızda gözünüze ilk çarpan şey parlaklığıdır. Pürüzsüz, parlak yüzeyler ışığı yansıtarak odaya derinlik kazandırır. Dekorasyon ve mobilyada renkli ve yarı saydam cam, cilalı çelik, plastik, krom ekler kullanılır. Geometrik olarak, düz yatay çizgiler ve pürüzsüz, yuvarlak şekiller baskındır. Tek renkli cephelerin arkasına en az açık raf, eşya ve alet gizlenmiş, bir set, dekor yok.

Genel olarak, bu tasarım pragmatik görünür ve bazen bir ofise benzeyebilir. Bununla birlikte, mutfağın amacı göz önüne alındığında, bu daha fazla bir artıdır – kısıtlı bir iç mekanda düzeni sağlamak daha kolaydır ve atmosfer, sakinleşmeye katkıda bulunur ve zaman kazandırır..

Modern mutfak iç tasarımı

Renk çözümleri

Modern mutfaklar için renk paleti oldukça zengindir: hem akromatik tonlar hem de zengin dut, yeşil, mavi-mavi, geleneksel bej-kahverengi, turuncu-sarı, altın veya mor kullanılır. Aynı zamanda, malzemelerin dokusu mükemmel bir şekilde eşit, temiz ve neredeyse her zaman parlaktır..

Modern beyaz mutfak

Küçük bir alan için parlak beyaz bir mutfak en iyi seçenektir. Art Nouveau tarzı, metal elemanlar, yuvarlak köşeler ve cam yüzeyler ile vurgulanmaktadır. Tedavi odasının sterilite hissinden kaçınmak için biraz ahşap (zemin, tezgah üstü) ekleyebilir, önlüğü parlak bir şekilde dekore edebilir, renkli tabaklar ve sandalyeler koyabilirsiniz..

Modern beyaz mutfak - iç tasarım Modern beyaz mutfak - iç tasarım

Modern tarzda siyah mutfak

Art Nouveau’daki siyah, beyaz ve çeliği vurgulayan vurgu kontrastlarında daha sık kullanılır. Ancak kömür rengi kulaklıklar şeklinde oldukça avangard seçenekler de var. Bazen ahşap dokular veya büyük renkli unsurlarla seyreltilebilirler (örneğin, cephelerin bazıları turuncu, kırmızı, sarıya boyanmıştır). Geniş odalarda siyah kullanmak daha iyidir..

Modern siyah mutfak - iç tasarım

Modern tarzda kırmızı mutfak

Beyaz ve metalik ile birlikte parlak kırmızı renk, mutfağın iç kısmına neşeli bir parlaklık verecektir. Herhangi bir tonu seçebilirsiniz – klasik kırmızıdan asil bordoya veya anlamsız pembeye. Küçük odalarda, küçük vurgular veya ayrı dolaplar için açık, yumuşak renkler kullanılması tavsiye edilir..

Modern kırmızı mutfak - iç tasarım Modern kırmızı mutfak - iç tasarım

Art Nouveau mavi mutfak

Art Nouveau tarzında gök mavisi, turkuaz, koyu mavi fütüristik görünüyor ve filmlerdeki uzay gemilerinin iç kısmına biraz benziyor. Bu serinin renkleri yatıştırıcı ve serinleticidir, bu nedenle güney odaları için iyidirler. Ayrıca psikologlara göre mavi iştahı azaltır – bu da böyle bir mutfakta diyete bağlı kalmanın daha kolay olacağı anlamına gelir..

Modern mavi mutfak - iç tasarım

Modern yeşil mutfak

Mutfağınızı aynı anda hem aydınlık hem de sakin yapmak istiyorsanız, bahar yapraklarının rengi en iyi seçimdir. Yeşil bir kulaklık için iyi bir arka plan bej bir duvar olacak ve gri ve ahşap ekler güzelliğini daha da vurgulayacaktır..

Modern yeşil mutfak - iç tasarım

Modern kahverengi mutfak

Bejden bitter çikolataya kadar kahverengi tonları, apartman ve evlerin tasarımında zamansız klasiklerdir. Art Nouveau mutfağında, böyle bir palet, özellikle süt beyazı, kremsi veya kremsi bir arka planla tamamlarsanız, sağlam ve ölçülü görünecektir. Daha parlak öğelerle deney yapabilirsiniz – yeşil, turuncu, sarı.

Modern kahverengi mutfak - iç tasarım Modern kahverengi mutfak - iç tasarım

Mutfak dekorasyonu

Her şey modern ve pratik olan yenilikçi malzemeler, Art Nouveau akımının ayırt edici özelliğidir. Bu, doğal dokuların tamamen yapay olanlarla değiştirildiği ve ahşap mobilyaların dokusunun bile parlak bir emaye tabakası altında görünmediği kesinlikle kentsel bir tasarımdır..

Zemin

Polimer kendiliğinden yayılan zemin nispeten yakın zamanda kullanılmaya başlansa da, modernite için yaratılmış gibi görünüyor – başka hangi kaplama bu kadar pürüzsüz, pürüzsüz bir yüzeye sahip olabilir??

Bununla birlikte, geleneksel malzemeleri ihmal etmemelisiniz: muşamba, fayans, porselen taş eşya veya neme dayanıklı laminat da oldukça uygundur. Ana şey, zeminin nihayetinde tek renkli ve ayna etkisi ile ortaya çıkmasıdır..

Modern mutfak - zemin tasarımı

duvarlar

Parlak boya (akrilik veya lateks su dispersiyonlu boya), yıkanabilir vinil duvar kağıdı, pvc kaplama panelleri kullanılarak Art Nouveau mutfağında kusursuz ve eşit bir dikey arka plan oluşturulabilir. Tek renkli bir bitiş tercih edilmelidir, ancak yumuşak şeritler veya dalgalı çizgiler şeklinde bir desene de izin verilir..

Önlük için, örneğin bir cam panel gibi neme dayanıklı bir kaplama seçmelisiniz. Arkasında şehir manzarası olan dar fotomurallar yerleştirirseniz, iç mekanı çeşitlendirebilir ve ona ek bir bakış açısı kazandırabilirsiniz..

Art Nouveau mutfak - duvar dekorasyonu Art Nouveau mutfak - duvar dekorasyonu

Tavan

Art Nouveau mutfağında tavan için ideal çözüm aynalı streç filmdir. Beyaz renkte, odanın yüksekliğini görsel olarak artıracak ve alanı genişletecektir..

Ayrıca kendinizi basit boyama ile sınırlayabilir veya oval veya asimetrik bir şekle sahip (örneğin, yemek alanı üzerinde) asılı bir alçıpan yapı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca metal veya plastik elemanlara sahip bir raf tavanı buraya uyumlu bir şekilde sığacaktır..

Modern mutfak - tavan tasarımı

Tekstil

Modern kumaşlar, eğer kullanılıyorsa, o zaman minimumda. Pratiklik ve stil açısından, panjurlar, kompakt Roma, stor perdeler veya pileli panjurlar mutfak penceresi için idealdir. Su itici özelliklere sahip sentetik tekstilleri seçmek daha iyidir..

Bu tarzda bir masa örtüsünün yanı sıra sandalyeler, minderler vb..

Modern mutfak - tekstil

Modern tarzda mobilya ve mutfak aletleri

Modern mutfak mobilyalarının ayırt edici özellikleri – parlak plastik yüzeyden kalıplanmış gibi pürüzsüz, aerodinamik şekiller, panel eksikliği, dekor, dövme veya ayrı olarak tutturulmuş elemanlar. Her şey, sadece montaj hattından sanki monolitik görünüyor. Görünüşe göre bilim kurgu yazarları, yarım yüzyıl önce 21. yüzyılın içini böyle hayal ettiler..

Mutfak seti

Kulaklık için malzeme seçimi küçüktür – masif ahşap, sunta veya sunta, MDF. Cepheler emaye ile boyanabilir, PVC folyo veya plastik panellerle kaplanabilir. Kapılar bir alüminyum profile tutturulursa, bu sadece stile uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda ürünlerin kullanım ömrünü uzatır, uçları nemden korur. Modern kulaklıkların karakteristik bir özelliği, cilalı çelikten yapılmış dar kulp hatlarına sahip yatay yönlendirilmiş cephelerdir..

Mutfağın tavanı alçaksa, yüksekliği büyük dikey elemanlarla (buzdolabı, kalem kutusu, uzun borulu davlumbaz) dengelemeniz önerilir. Küçük bir alanda, köşelerdeki alandan en iyi şekilde yararlanarak kulaklıkları L şeklinde yerleştirmek daha iyidir. Odanın alanı büyükse, diğer yerleşim türleri de uygundur..

Modern mutfak tasarımı - mutfak seti

Akşam Yemeği Bölgesi

Art Nouveau yemek alanı için mobilyalar – iki yuvarlak metal boru ayak üzerinde kompakt masalar veya dar raflar, köşeleri yuvarlatılmış alçak tekli çift kişilik kanepeler, plastik koltuklar ve yüksek tabureler, yine çelik ayaklar.

Bu tür mobilyaların avantajı düşük fiyatı, hafifliği ve hijyenidir – pürüzsüz yüzeylerin tozdan temizlenmesi çok kolaydır, üzerlerinde kir ve kir birikmez..

Tam teşekküllü bir yemek alanı için yeterli alan yoksa, genişletilmiş bir pencere pervazı, bir bölme standı, katlanır veya katlanır yapılar masa olarak kullanılabilir..

Art Nouveau mutfak tasarımı - yemek alanı Art Nouveau mutfak tasarımı - yemek alanı

Depolama sistemleri

Bulaşıkları, mutfak gereçlerini, ev aletlerini, ürünleri ve çeşitli küçük şeyleri yerleştirmenin rahatlığı için, kulaklıklı mikrofon seti geniş raflara, çekmecelere, dikey ve köşe ızgaralarına, yarıçap yapılarına sahip olmalıdır..

Mobilya siparişi verirken, ankastre cihazlar için nişleri belirlemeye de değer – Art Nouveau mutfağı bu şekilde temiz ve düşünceli görünecek. Açık raflar, pratik olmamaları nedeniyle burada önerilmez. Arkasında şarap bardakları ve bardaklar saklayabileceğiniz yalnızca birkaç yarı saydam cam ön kısım kabul edilebilir..

Modern mutfak tasarımı - depolama sistemleri

Buzdolabı

Buzdolabının dar dolapların arka planına karşı hacimli görünmemesi için, bunun için ayrı bir niş ayrılmalıdır. Küçük bir mutfakta bunun için bir kiler uyarlanabilir. 2-3 raflı kompakt bir model, kulaklığın içine uygun bir seviyede sığacak.

Art Nouveau tarzında, buzdolabı ve diğer cihazlar, özellikle modern ise, güzel bir tasarım ve krom kapılarla gizlenmemelidir..

Modern mutfak tasarımı - buzdolabı Modern mutfak tasarımı - buzdolabı

Modern tarzda mutfakta aydınlatma

Herhangi bir odanın atmosferi büyük ölçüde aydınlatmaya bağlıdır. Art Nouveau mutfağına en iyi katkı, nötr beyaz veya doğal sarımsı bir lamba tonu olacaktır..

En konforlu, ekonomik ve güvenli çözüm artık LED teknolojisidir. Spot diyot lambaları, tavanın çevresine monte edilebilir, masa üstü kulaklığa monte edilebilir.

Mutfağın ortasında, yemek alanının yanı sıra, bir sarkıt avize uygun olacaktır – çelik, seramik veya cam, aerodinamik, çelik boru veya masa lambası şeklinde.

Modern tarzda mutfakta aydınlatma

Modern mutfak tasarımı – fotoğraf

Fotoğraf seçimimizde modern mutfakları dekore etmek için daha fazla seçenek topladık. Bu projeler, benzer bir tasarımın gerçek hayatta nasıl görünebileceğini görmenize yardımcı olacaktır..

Ayrıntılara dikkat edin – duvarlar veya zeminler için hangi kaplamalar kullanılır, mobilyaların avantajları ve dezavantajları nelerdir, böyle bir ortamda yemek pişirmek ne kadar uygun olacaktır. Dikkatli olarak, yaklaşan onarımları daha iyi planlayabilecek ve birçok hatadan kaçınabileceksiniz.!

Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf Modern mutfak tasarımı - fotoğraf

Video: Modern Mutfak – İç Mekan Fikirleri